Hudba zdarma a legálně aneb Výlety pana Broučka do 21. století

aktualizováno 
Ve 22. týdnu nám Matěj předvedl, jak stahovat legálně hudbu, aniž bychom za ní museli platit, z Německa přivezl informace o novém PVP přehrávači a až z dalekého Japonska zase zprávičku o robopsovi, který vám klidně zavolá na mobil. My se s vámi nyní o jeho postřehy a zjištění chceme podělit.

Stahujte hudbu zdarma. Legálně!

Zdá se to být zhola nemožné, ale sen je skutečností, na některých amerických školách byl spuštěn program, který má studenty zbavit rizik ze soudních sporů kvůli nelegálnímu stahování hudby. Americké univerzity nyní nabízejí těm, již bydlí na koleji, používání programu Napster zdarma. Hudbu si mohou pouze stáhnout na harddisk a poslouchat po dobu, kdy bydlí na koleji. Poté si musí skladby koupit, pokud si je chtějí vypálit na CD. Stejný postup je i v případě nahrávání na MP3 přehrávač. Cena je ale velmi příznivá, platí se pouze 99 centů za každou žádost o toto zkopírování (zdá se nám to nějak moc málo a určitě v tom bude alespoň jedno „ale“). Podle některých školáků má celá akce šanci na úspěch, neboť je hudba skutečně levná a studenti jsou samotnou školou chráněni před jakýmikoliv problémy. O oblasti filmové už se ale zprávy na internetu nezmiňují, tudíž je jasné, že si celá řada účastníků programu na očištění jména univerzit bude stahovat legálně hudbu, ale současně nelegálně filmy. Někde se však začít musí a zatím to vypadá, že vstřícný krok vedení škol přinese v budoucnu ovoce.

Starý warezman pan Brouček dodává: „Jen jsem zvědav, kdy některý ze studentů pošle do sítě jedné ze škol nějaký ten patch, který umožníí všechno pálit a kopírovat bez placení. Vždyť jsou to všechny stejně jen jedničky a nuly a pár chytráků je za chvíli prostě poskládá ve správnym pořadí. Jo, to se budou páni děkani divit až přistane jednoho krásného rána na dvorku jejich milovaného svatostánku vědění S.W.A.T. team vedený papaláši z RIAA.“ 

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí rezolutně odmítl prodloužit, jelikož dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodily v 22. týdnu úchvatného roku 2005.

Pro více informací klikněte zde.

Filmy na flashce? Jistě.

Německá společnost Maxfield se chystá uvést na trh nový přenosný přehrávač, kterým míří do oblasti PVP, nebo-li Portable Video Player (Přenosný Video Přehrávač). Zajímavé je, že se nejedná o přístroj s harddiskem, nýbrž s flashovou pamětí o velikosti 1 GB. Na OLED displeji schopném zobrazit až 260 tisíc barev půjde sledovat filmy, které bude určitě nutné nejprve reenkódovat v dodávaném softwaru. Vzhledem k velikosti displeje na drobném přístroji (69 x 33 x 16 mm, váží 35g) a poměrně malé paměti (na filmy) se dá předpokládat, že nebudou výsledné soubory příliš objemné. Pro malý displej by bylo stejně velké rozlišení zbytečné. Přístroj bude podporovat AVI a MP4 formáty, dále také MP3, WMA, OGG a JPG. Nebude chybět ani FM tuner, rychlé rozhraní USB 2.0, SRS, WOW, budík, nahrávání zvuku a funkce sleep. Na integrovanou baterii by měl player vydržet v chodu až 15 hodin, ale u údaje není uvedeno, zda se čas týká přehrávání hudby či videa. Tušíme ale, že se nebude konat žádná revoluce a půjde pouze o hudbu. Také se neví, kdy výrobek dorazí do našich obchodů, ale v Německu by se měl začít prodávat už v těchto dnech.

Filmový maniak hrabě Brúk von Brúkov radí: „Ach, další PVP, jak krásná to písmenka, jak krásně zní v mých uších idealistické marketingové hlášky o sledování filmů ve vlaku či autobuse. Jak hořký je potom náraz s realitou, když člověk zjistí, že nemůže jednoduše většinu svých, nebudeme si nic namlouvat, poctivě stažených pirátských kopií filmů přehrát bez překonvertování souboru na disku. Výrobci PVP, vězte, že pokud chcete parazitovat na současné situaci s internetovým pirátstvím a my nebudeme moci během minutky před odchodem z domova nahrát film stejně jako je tomu u MP3, nestanou se PVP masovou záležitostí jako MP3 přehrávače. Komu by se chtělo čekat desítky minut na reenkódování jednoho filmu?“

Podrobné specifikace najdete zde.

Kupte si domeček pro váš iPod

Slavný přehrávač od Applu u nás rozhodně není žádným kultem jako v Americe, kde dokonce někteří audio přístroje rozdělují na MP3 přehrávače a iPod. Nevěříte? Přejděte tedy na odkaz k bližším informacím o stahování hudby na amerických univerzitách a můžete to vidět černé na bílém. Ale k věci. Pokud vlastníte iPod či iPod mini a nechcete kupovat domů drahý hi-fi systém, mohla by vás zaujmout nová věcička od Altec Lansing nazvaná inMotion iM7, což je jakýsi docking station s reproduktory a subwooferem, do něhož lze iPod umístit a přehrávat muziku. Něco podobného má i Creative pro své harddiskové jukeboxy, ale rozhodně ne tak pěkné. Přístroj je možné napájet bateriemi či klasicky ze sítě, což z něho činí univerzální párty mašinku. Ale dejte pozor! iM7 je vyroben z ušlechtilých materiálů a navíc má design hodný ocenění. Polití vínem či škrábanec by vás tak určitě secsakra mrzeli. Dobrou zprávou na závěr je, že k němu je možné díky audio vstupu připojit kabelem jakýkoliv přehrávač. Kupříkladu ale i notebook. Cena je $ 249,95.

Oficiální stránky Altec Lansing naleznete tady.

HP jde pod vodu

Společnost Hewlett-Packard uvádí nové modely digitálních fotoaparátů řady Photosmart. Modely označené jako R817 a R818 jsou určeny pro náročnější fotoamatéry, kteří vyžadují větší množství funkcí, ale nechtějí se s ničím příliš nastavovat a čekají, že udělá foťák vše za ně po zvolení vhodného režimu. Přístroje nabízejí 5,1 megapixelu, 5x optický zoom, 2“ LCD a 15 fotografických módů včetně nového „theatre mode“ určeného k focení živých vystoupení. Oba fotoaparáty se také pyšní možností spojit až 5 fotek přímo v přístroji, funkcí adaptive lighting (dá se označit jako „digitální blesk“) a odstraňovačem jevu červených očí. Model R817 by měl být k dostání už na počátku prázdnin ve stříbrném provedení, bude prodáván s kolébkou a bez ní, v Británii bude stát 299 respektive 349 liber. R818 bude možné zakoupit v srpnu pouze s kolébkou a samotný přístroj bude v tmavé metalické barvě. Cena v Británii bude 399 liber. K oběma modelům bylo představeno i podvodní pouzdro určené maximálně do hloubky 40 metrů.

Pan Brouček: „Drahý pane HP, vaše snaha nacpat do fotoaparátu co největší množství režimů je určitě chvályhodná, ale vsaďte se o co chcete, že většina uživatelů, kteří si jeden z vašich digitálních miláčků koupí, bude spadat mezi naprosté fotodřeváky s nabitou kapsou, kteří ve finále stejně skončí u klasického automatu a budou jen bezmyšlenkovitě mačkat spoušť dokud na ně nezačne fotoaparát řvát, že došlo místo na kartě.“

O nových aparátech informuje podrobně dpreview.

Robopes vám pohlídá domácnost

Nedůvěřujete už svému čtyřnohému miláčkovi snadno odstavitelnému věncem buřtů či šiškou salámu? Máme pro vás řešení, kterým je nový japonský robot určený k hlídání domácnosti. Bílá věcička tak trochu kulovitého tvaru se může na první pohled jevit jako megavelká webová kamera či prostá zlomyslnost nějakého šíleného vědce, ale přitom se jedná o hlídacího psa s integrovanou digitální kamerou, infra senzory a videotelefonem. Pejska stačí postavit kamkoliv v domě a on vám dá hned vědět na váš mobil, pokud se nějaký zlodějíček rozhodne prozkoumat vaše obydlí zevnitř. Také se nemusíte bát, že by s vaším novým hlídačem nebyla žádná legrace, lze mu pomocí dálkového ovladači dávat různé příkazy. Pod názvem Roborior se začne novinka prodávat v Japonsku v listopadu či prosinci toho roku za zhruba 2700 dolarů.

Matěj Brouček, známý „robolog“ uvedl: „Nejsem si zcela jist, zda se tato obtloustlá bestie bude schopna vůbec pohnout, když zloděj vnikne do domu. Spíše bych předpokládal, že se té ohyzdnosti prezentované jako vkusný doplněk domácnosti pořádně lekne a vezme nohy na ramena v domnění, že sám velký galaktický císař Zerg ho vybral ke svým drastickým pokusům.“

Pokud vás novinka zaujala, jukněte sem.

Toyota bude prodávat roboty

Známý výrobce automobilů se rozhodl rozšířit pole své působnosti a vytvořil novou divizi, která se bude věnovat vývoji robotů. V roce 2010 by vedení Toyoty rádo vidělo na trhu první modely, které budou určené k pomocným pracím v domácnosti. Roboti by měli pomáhat vychovávat děti, přijímat hosty a starat se o staré a nemocné lidi. Jak vidno, plány má automobilka veliké, o čemž vypovídá i to, že už nyní tvoří výzkumnou laboratoř 60 pracovníků, kteří mají za úkol zmenšit hmotnost, zrychlit chůzi a vyvinout nové baterie pro již představené zábavní roboty hrající na hudební nástroje. K vidění jsou nyní na Aichi Expo. Vývoj v oblasti humanoidních robotů za posledních několik let velmi pokročil a to, co je nyní stále ještě snem, může být během několika málo let skutečně realitou, neboť roboti schopní chodit či brát věci už existují a nyní je je třeba jen zdokonalovat.

Pan Brouček dodává: „Neee, jen to né, obří monstra drtící naše těla, drobní kovoví tvorečkové v naší krvi, superinteligentní systémy válčící proti nám samotným. Lidi neblázněte, vždyť se pak člověk nedostane ani do hospody, aby svlažil svůj transplantovaný kovový jazyk s vylepšenou schopností rozpoznávat chuť pořádnou desítkou!“

Více informací na Asahi.com.

Chybí vám PS/2?

Řada čtenářů to zná, nový mini notebook a žádné PS/2 rozhraní, které by umožnilo připojit starší klávesnici a myš. Nyní už nemusíte měnit své periferie, ale stačí si zakoupit redukci z USB na PS/2, která vám na jeden USB port umožňuje připojit myš i klávesnici. Přestože se jedná jen o pár drátků, nebyla tato užitečná věcička nikde k dostání a do obchodů se dostává až nyní, notnou chvíli potom, co se jsou na trhu PS/2 prostá zařízení, především některé Macy. Cena je nekřesťanských 19 dolarů.

Více informací si můžete přečíst zde.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Zemřel legendární tvůrce papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

S jeho papírovými modely vyrůstaly celé generace českých dětí a některým záliba v nich vydržela až do dospělosti....

Legendární Zeppelin začal před 90 lety oblet Země. Zvládl to za 21 dní

Lidé sledují přílet vzducholodi Graf Zeppelin LZ 127 na letištní plochu  v...

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin začala před devadesáti lety psát jednu z důležitých kapitol letectví. Jako vůbec první...

Dálnice i sídliště. Klíčové stavby komunismu budovaly americké stroje

Rok 2012. V Praze se za 19 miliard korun protahuje linka metra A z Dejvic do...

V komunistickém Československu to byl takový „malý“ zázrak. V zemi, kde byl i obyčejný toaletní papír nedostatkovým...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz