Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

"Tajná superzbraň" HAARP končí. Spiklenci si musejí najít nového strašáka

  13:00
Americké letectvo oficiálně oznámilo, že rozebere zařízení HAARP. Anténa používaná pro zkoumání vysokých vrstev atmosféry byla známá především díky spikleneckým teoriím, které ze zařízení udělaly zbraň schopnou ovládat myšlenky nebo vyvolávat zemětřesení.

Antény HAARP v Gakoně na Aljašce | foto: Profimedia.cz

Nedaleko aljašského městečka Gakona se od konce 20. století tyčí les sto osmdesáti zhruba 20metrových anténních stožárů. Na ploše zhruba 30 hektarů se tu rozkládá Projekt pro aktivní vysokofrekvenční zkoumání aurorální (polární) atmosféry. Známější je pod anglickou zkratkou HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program).

Od roku 1999 ho vědci i vojáci používali ke zkoumání vrstev atmosféry ležících zhruba 50 až 600 kilometrů nad povrchem Země, takzvané ionosféry. Pořizovací náklady ve výši 300 milionů dolarů hradilo americké letectvo, stejně jako náklady na běžný provoz v řádu milionů dolarů za rok.

V druhém květnovém týdnu však představitelé projektu na zasedání komise amerického Kongresu pro výzkum oznámili, že HAARP už splnil všechny cíle a pokračování jeho práce je z hlediska letectva zbytečné. "Chceme vyzkoušet jiné způsoby ovlivňování ionosféry, což je hlavní poslání HAARP. Dodávat do ionosféry energii tak, abychom jim dokázali doopravdy ovládat. Ale tento projekt (HAARP) už skončil," citoval aljašský deník Anchorage Daily News Davida Walkera, náměstka amerického ministra obrany pro vědu, technologii a vývoj. (Na prohlášení je také hezky vidět, že američtí vojáci si za vznik tolika konspiračních teorií mohou trochu sami.)

Umístění antén na Aljašce na 62. rovnoběžce, polární kruh je za 66. rovnoběžkou.

Pro HAARP tedy ve vojenském rozpočtu už nebude místo. Antény nyní využívá projekt organizace DARPA pro pokročilý vojenský výzkum, a jakmile ten během několika týdnů skončí, anténa by měla být rozebrána. S tím se začne zřejmě už letos v červnu, aby se letectvo vyhnulo nákladům na zazimování stanice po krátkém aljašském létu.

Zařízení je stále z hlediska vědeckého výzkumu špičkové, ale provozní náklady se nechce nikomu platit. Vědci zabývající výzkumem atmosféry by ho samozřejmě rádi využívali. Aljašská univerzita, která by měla zájem, ve svém rozpočtu nenajde ročně pět milionů dolarů na provoz. Volné prostředky nemá zřejmě ani žádná jiná relevantní vědecká organizace (nebo se alespoň zatím veřejně neozvala).

Co HAARP dělá?

Systém HAARP vznikl v 90. letech na základě dlouhodobějšího zájmu o vrstvu atmosféry nazývanou ionosféra. Jak bylo řečeno, leží zhruba od 50 do 600 kilometrů nad povrchem naší planety (tedy i za oficiální hranicí vesmíru ve 100 km). Svůj název dostal díky tomu, že je neustále bombardován zářením z vesmíru, to rozbíjí molekuly i atomy plynů v této vrstvě, a tak vzniká neustálý příliv iontů, tedy zbytku větších molekul či atomů a z nich "vyražených" volných elektronů.

Dohromady to dává ionosféře zajímavé vlastnosti. Především je samozřejmě nabitá a díky tomu je například schopná odrážet rádiové vlny. Jen díky odrazu od ionosféry tedy dokážeme posílat rádiové zprávy za viditelný horizont. (Vlny se sice šíří jen přímo, ale odráží se od ionosféry zpět k zemi a neuniknou do vesmíru.)

Zkoumání ionosféry je poměrně složité, protože je nám tak vzdálená. Pro nejlevnější výzkumné prostředky, tedy letadla a balóny, je příliš vysoko. Používají se tedy rafinovanější a dražší postupy - družice nebo pozemní prostředky pro tzv. "vzdálený průzkum", jako jsou například určité typy radarů (síť superDARN).

Systém slouží i k vyslání pulzu vln, které mají dostatek energie, aby "pošťouchly" částice v ionosféře (na frekvenci 2,8 až 10 MHz). HAARP může vysílání samozřejmě různě modulovat, vysílat různě upravené signály (třeba s kolísající intenzitou), aby pak bylo možné pozorovat, co se s ionosférou v takových případech děje.

Ne že by cíle projektu byly vždycky úplně mírumilovné. V 80. letech byla do tisku nejspíše záměrně vypuštěna informace, že projekt má za účel zkoumat přenos energie do ionosféry s cílem "usmažit" v ní přilétající balistické rakety Sovětů. Těžko říct, nakolik sami autoři nápadu věřili, že by něco takového bylo možné, ale HAARP nikdy nic takového nedokázal a nedokáže.

Vysílá sice do ionosféry energii, ale té je směšně málo. Celkový výkon antén je zhruba 3,5 megawattu. To možná zní jako velké číslo (v megawattech se udává výkon elektráren), ale není. Může se vám to zdát neuvěřitelné, ale když plníte auto u benzinky, jde v podstatě o energeticky stejně intenzivní přenos energie (natankování 40 litrů paliva během tří minut zhruba odpovídá "přenosu" 10 MW elektrické energie, byť motor auta z ní efektivně využije méně než třetinu). Vzhledem k ohromným rozměrům ionosféry je účinek takto silného zařízení zanedbatelný. Vžil se příměr, že HAARP ovlivní po zapnutí ionosféru stejně jako ovlivníte Tichý oceán, když do něj hodíte kámen. Což ovšem nebrání v rozletu lidské fantazii.

Konspirační teorie o HAARP: ovládání počítačů, mozků i satelitů

Co jsou konspirační teorie?

Za konspirační teorii v kontextu tohoto článku označujeme hypotézy a alternativní výklady, které za pozorovanými jevy vidí "velké spiknutí" např. vlády, iluminátů, mimozemšťanů apod.

Zastánci konspiračních teorií se na skeptiky obvykle dívají skrze prsty jako na manipulované "ovčany".

Zastánci konspiračních teorií pochopitelně shromažďují data hlavně ve svůj prospěch. Díky potvrzujícímu omylu a tendenci věřit "velkým příběhům" se řada těchto teorií šíří bez nutnosti reálných důkazů.

Více o největších konspiračních teoriích v našem přehledovém článku.

Tomu, že se HAARP stal předmětem tolika teorií o spiknutí, se může divit jen málokdo. Projekt přetéká lákadly a znaky, které z něj činí ideální a univerzální klíčové slovo:

  • Těžko pochopitelná fyzika - kdekoli se pracuje s fyzikou nad rámec střední školy, mají zastánci konspiračních teorií, ať už úmyslně, či neúmyslně, prostor pro rozlet. I kdyby říkali nesmysly, málokdo to pozná.
  • Finance od armády - z historie je známo dostatek případů, kdy armády využívaly civilní výzkum jako zástěrku k vojenskému. Nelze se tedy divit, že jsou z toho podezřívány, kdekoli je k tomu příležitost.
  • Odlehlé místo - Je přirozené, že základny na odlehlém místě přitahují více pozornosti konspiračních teoretiků - odpovídá to kulturně zažité představě o spiknutí.
  • Spojení s vesmírem - zkoumání vesmíru (v tomto případě např. meteorů nebo ionosféry a mezosféry) vyvolává okamžitě asociace se záhadami typu orbitální válka a mimozemské kontakty.

Zkratka HAARP je mezi zastánci konspiračních teorií tak obvyklá, že ani v rámci jedné spiklenecké skupiny nemusí mít vždy stejné použití. Obvykle označuje - velmi vágně - schopnost vlády na dálku manipulovat něco, o čem si běžně myslíme, že tím manipulovat nejde. Konkrétně jsou HAARPu připisovány tyto schopnosti:

Manipulace počasí - ovládnout počasí se lidem daří různými chemickými zásahy (ať už úmyslně, či neúmyslně), ovšem milovníci konspiračních teorií tvrdí, že HAARP ovlivní počasí pomocí elektromagnetického vysílání. Armáda tak prý může spustit bouři, rozpoutat tornádo nebo naopak vyčistit nebe. "To je naprosto zcestná představa," odmítá tuto teorii Umran Inan, fyzik ze Stanfordovy univerzity, který na HAARP pracoval. "Nemůžeme udělat vůbec nic s rozložením počasí na Zemi. Přestože maximální síla záření z HAARP je silná, v porovnání třeba s takovým bleskem je zcela zanedbatelná. A na Zemi je 50 až 100 blesků každou sekundu."

Ovládání myšlenek - další oblíbenou teorií je ovládání myšlenek. HAARP prý pomocí nízkých frekvencí (tzv. ELF - Extremely Low Frequency) manipuluje lidské mozky na dálku. Tato teorie využívá povrchního chápání vlivu magnetů na mozek - ve skutečnosti musí být takové působení velmi cílené. Síla vysílání klesá s druhou mocninou vzdálenosti, takže představit si vůbec nějaké zaměřené ovládání mysli na dálku je prakticky nemožné.

Protesty proti HAARP a NWO (New World Order - označení údajného nového světového řádu, na který zastánci konspiračních teorií upozorňují).

Přehození severního a jižního pólu - několik podezřívavých teoretiků, např. aljašský rodák Nick Begich, vydavatel konspiračního magazínu Nexus, se také obávalo, že HAARP "prohodí severní a jižní magnetický pól Země". "Jednoduše řečeno by se naše planeta převrhla," varoval ve své knize z roku 1995. Opíral se přitom o tento kontroverzní patent z roku 1985 fyzika Bernarda Eastlunda.

Představa, že by na prohození pólů stačila (relativně malá) energie z HAARP, svědčí o velmi abstraktních představách některých milovníků spikleneckých teorií o fyzice. Eastlund nicméně prohlašoval, že postavení HAARP je i jeho zásluhou (více v článku magazínu Wired).

Zemětřesení na objednávku - nejen počasí, ale i zemětřesení a tsunami měly být díky HAARPu vládě USA na dosah. Mluvilo se o tom už během protestů, které provázely stavbu HAARP, a není důvod, proč by takové spekulace měly ustat. Lidská tendence přehlížet důkazy, které nám nesedí do našeho obrazu světa, a naopak zvýrazňovat to, co nám do něj zapadá, se o takové maličkosti, jako o mnoho řádů nesouhlasící energetická náročnost, snadno postará.

Odklízení satelitů z oběžné dráhy - alespoň jedna konspirační teorie, která se zakládala na pravdě, se najde i zde. Jedním z výzkumných cílů HAARP bylo i to, jak se vypořádat se nevítanými družicemi na oběžné dráze, řekl bývalý manažer programu HAARP Ed Kennedy. To už dnes ale asi nikoho nepřekvapí - NASA například využívá záření k ovlivnění a stabilizaci na dálku v případě své vlastní družice.

Tesla a Snowden? - do konspiračních teorií kolem HAARPu byli zapleteni i tito dva "hrdinové technického světa". Nikola Tesla jako "vynálezce přenosu elektřiny na dálku" a Edward Snowden jako údajný distributor "utajované zprávy o využití HAARP". Tesla je ostatně častým hostem konspiračních teorií a není divu, zabýval se prakticky vším, co v té době bylo revoluční. A Snowden byl v souvislosti s HAARPem využit jako falešný zdroj důvěryhodnosti - zpráva nebyla od něj.

Sledování na dálku - jak už jsme poznamenali výše, vědci pracující s HAARP konspirační teorie často, zřejmě nevědomky, přiživovali. Konstant Papadopoulos, fyzik specializující se na plazmu, si třeba liboval, že HAARP má pozorovací dosah 1000 km, a zaspekuloval si: "Kdybychom jej dali na loď, nebo na plošinu pro těžbu ropy, kdo ví, kam až bychom dohlédli."

HAARP končí, konspirace nikoli

Přestože HAARP končí, dá se předpokládat, že tato zkratka ze slovníku zastánců konspiračních teorií nezmizí. Je dostatečně záhadná a obecná na to, aby se dala použít na jakoukoli vágní manipulaci. Odpovídá totiž zjednodušenému vidění světa: "Velké věci podle těchto lidí musejí mít velkou příčinu," jak poznamenává Michael Shermer, šéfredaktor časopisu Skeptic.

Pro někoho je zkrátka nepředstavitelné, že by se dělo něco, co není výsledkem plánování vlivných lidí v šeré místnosti. Elektromagnetické vlnění pak bylo div ne nutným nástrojem - dávalo "jasné" vysvětlení toho, jak lze na dálku ovlivnit prakticky cokoli. Ale možná se mezitím vyhoupne na špici jiná konspirační teorie. Třeba ta o tom, že všechny mozky centrálně ovládá signál z mobilních telefonů. Alobalové čepičky, nebo základy fyziky, se zkrátka budou hodit i nadále.

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Skromný klavírista z Polabí vytvořil hvězdný atlas, který se používá dodnes

Když v roce 1979 objevili astronomové Eleanor F. Helinová a Shelte J. Bus z australské observatoře Siding Spring novou...

Životnost SSD není nekonečná. Nepodceňujte varovné signály

Premium SSD datová úložiště jsou rychlejší, stabilnější a spotřebovávají méně energie než tradiční pevné disky (HDD). Ale ani...

Přeletěli nejvyšší horu Afriky. Kilimandžáro překonali v balonu

Exkluzivně „Pohled přímo do kráteru byl nezapomenutelný,“ líčí pilot Kurt Frieden okamžik, kdy 6. prosince 2021 ve výšce 6 100 m...

Nadchlo nás: deset nejzajímavějších „tech hraček“, co půjdou letos koupit

Premium Na veletrhu CES v Las Vegas jsou vždy představeny tisíce nových produktů, které se dříve či později dostanou na trh. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co je to Metaverse? Pokud vás děsí Facebook, tak to nechtějte vědět

Premium Má to být ta pověstná „příští velká věc“. Nový internet. Splynutí fyzického a digitálního světa. Každá firma chce „být...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Trojplošníky vznikaly i po velké válce. Dopravní, bombardovací i bitevní

Zdánlivě překvapující skutečností je, že i po první světové válce přicházeli letečtí konstruktéři s trojplošníky....

Neobvyklá srážka dopravních letounů skončila šťastně. Oba stroje přistály

V prosinci 1965 došlo nad státem New York ke srážce dopravních letadel. Zatímco poškozený Boeing 707 přistál na letišti...

Odvážlivci na křídle, srážka se sekačkou. Aero A.10 vzlétlo před 100 lety

První československé sériově vyráběné dopravní letadlo Aero A.10 se poprvé vzneslo 3. ledna 1922. Je pravda, že ve své...

Mruk a velemruk se na nebe nedostaly. Těžká práce názvoslovné komise MNO

Když ministerstvo národní obrany hodnotilo názvoslovnou soutěž v oboru letectví, nestačilo se divit, co toto zvednutí...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...