Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

"Tajná superzbraň" HAARP končí. Spiklenci si musejí najít nového strašáka

  13:00
Americké letectvo oficiálně oznámilo, že rozebere zařízení HAARP. Anténa používaná pro zkoumání vysokých vrstev atmosféry byla známá především díky spikleneckým teoriím, které ze zařízení udělaly zbraň schopnou ovládat myšlenky nebo vyvolávat zemětřesení.

Antény HAARP v Gakoně na Aljašce | foto: Profimedia.cz

Nedaleko aljašského městečka Gakona se od konce 20. století tyčí les sto osmdesáti zhruba 20metrových anténních stožárů. Na ploše zhruba 30 hektarů se tu rozkládá Projekt pro aktivní vysokofrekvenční zkoumání aurorální (polární) atmosféry. Známější je pod anglickou zkratkou HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program).

Od roku 1999 ho vědci i vojáci používali ke zkoumání vrstev atmosféry ležících zhruba 50 až 600 kilometrů nad povrchem Země, takzvané ionosféry. Pořizovací náklady ve výši 300 milionů dolarů hradilo americké letectvo, stejně jako náklady na běžný provoz v řádu milionů dolarů za rok.

V druhém květnovém týdnu však představitelé projektu na zasedání komise amerického Kongresu pro výzkum oznámili, že HAARP už splnil všechny cíle a pokračování jeho práce je z hlediska letectva zbytečné. "Chceme vyzkoušet jiné způsoby ovlivňování ionosféry, což je hlavní poslání HAARP. Dodávat do ionosféry energii tak, abychom jim dokázali doopravdy ovládat. Ale tento projekt (HAARP) už skončil," citoval aljašský deník Anchorage Daily News Davida Walkera, náměstka amerického ministra obrany pro vědu, technologii a vývoj. (Na prohlášení je také hezky vidět, že američtí vojáci si za vznik tolika konspiračních teorií mohou trochu sami.)

Umístění antén na Aljašce na 62. rovnoběžce, polární kruh je za 66. rovnoběžkou.

Umístění antén na Aljašce na 62. rovnoběžce, polární kruh je za 66. rovnoběžkou.

Pro HAARP tedy ve vojenském rozpočtu už nebude místo. Antény nyní využívá projekt organizace DARPA pro pokročilý vojenský výzkum, a jakmile ten během několika týdnů skončí, anténa by měla být rozebrána. S tím se začne zřejmě už letos v červnu, aby se letectvo vyhnulo nákladům na zazimování stanice po krátkém aljašském létu.

Zařízení je stále z hlediska vědeckého výzkumu špičkové, ale provozní náklady se nechce nikomu platit. Vědci zabývající výzkumem atmosféry by ho samozřejmě rádi využívali. Aljašská univerzita, která by měla zájem, ve svém rozpočtu nenajde ročně pět milionů dolarů na provoz. Volné prostředky nemá zřejmě ani žádná jiná relevantní vědecká organizace (nebo se alespoň zatím veřejně neozvala).

Co HAARP dělá?

Systém HAARP vznikl v 90. letech na základě dlouhodobějšího zájmu o vrstvu atmosféry nazývanou ionosféra. Jak bylo řečeno, leží zhruba od 50 do 600 kilometrů nad povrchem naší planety (tedy i za oficiální hranicí vesmíru ve 100 km). Svůj název dostal díky tomu, že je neustále bombardován zářením z vesmíru, to rozbíjí molekuly i atomy plynů v této vrstvě, a tak vzniká neustálý příliv iontů, tedy zbytku větších molekul či atomů a z nich "vyražených" volných elektronů.

Dohromady to dává ionosféře zajímavé vlastnosti. Především je samozřejmě nabitá a díky tomu je například schopná odrážet rádiové vlny. Jen díky odrazu od ionosféry tedy dokážeme posílat rádiové zprávy za viditelný horizont. (Vlny se sice šíří jen přímo, ale odráží se od ionosféry zpět k zemi a neuniknou do vesmíru.)

Zkoumání ionosféry je poměrně složité, protože je nám tak vzdálená. Pro nejlevnější výzkumné prostředky, tedy letadla a balóny, je příliš vysoko. Používají se tedy rafinovanější a dražší postupy - družice nebo pozemní prostředky pro tzv. "vzdálený průzkum", jako jsou například určité typy radarů (síť superDARN).

Systém slouží i k vyslání pulzu vln, které mají dostatek energie, aby "pošťouchly" částice v ionosféře (na frekvenci 2,8 až 10 MHz). HAARP může vysílání samozřejmě různě modulovat, vysílat různě upravené signály (třeba s kolísající intenzitou), aby pak bylo možné pozorovat, co se s ionosférou v takových případech děje.

Ne že by cíle projektu byly vždycky úplně mírumilovné. V 80. letech byla do tisku nejspíše záměrně vypuštěna informace, že projekt má za účel zkoumat přenos energie do ionosféry s cílem "usmažit" v ní přilétající balistické rakety Sovětů. Těžko říct, nakolik sami autoři nápadu věřili, že by něco takového bylo možné, ale HAARP nikdy nic takového nedokázal a nedokáže.

Vysílá sice do ionosféry energii, ale té je směšně málo. Celkový výkon antén je zhruba 3,5 megawattu. To možná zní jako velké číslo (v megawattech se udává výkon elektráren), ale není. Může se vám to zdát neuvěřitelné, ale když plníte auto u benzinky, jde v podstatě o energeticky stejně intenzivní přenos energie (natankování 40 litrů paliva během tří minut zhruba odpovídá "přenosu" 10 MW elektrické energie, byť motor auta z ní efektivně využije méně než třetinu). Vzhledem k ohromným rozměrům ionosféry je účinek takto silného zařízení zanedbatelný. Vžil se příměr, že HAARP ovlivní po zapnutí ionosféru stejně jako ovlivníte Tichý oceán, když do něj hodíte kámen. Což ovšem nebrání v rozletu lidské fantazii.

Konspirační teorie o HAARP: ovládání počítačů, mozků i satelitů

Co jsou konspirační teorie?

Za konspirační teorii v kontextu tohoto článku označujeme hypotézy a alternativní výklady, které za pozorovanými jevy vidí "velké spiknutí" např. vlády, iluminátů, mimozemšťanů apod.

Zastánci konspiračních teorií se na skeptiky obvykle dívají skrze prsty jako na...

Zastánci konspiračních teorií se na skeptiky obvykle dívají skrze prsty jako na manipulované "ovčany".

Zastánci konspiračních teorií pochopitelně shromažďují data hlavně ve svůj prospěch. Díky potvrzujícímu omylu a tendenci věřit "velkým příběhům" se řada těchto teorií šíří bez nutnosti reálných důkazů.

Více o největších konspiračních teoriích v našem přehledovém článku.

Tomu, že se HAARP stal předmětem tolika teorií o spiknutí, se může divit jen málokdo. Projekt přetéká lákadly a znaky, které z něj činí ideální a univerzální klíčové slovo:

  • Těžko pochopitelná fyzika - kdekoli se pracuje s fyzikou nad rámec střední školy, mají zastánci konspiračních teorií, ať už úmyslně, či neúmyslně, prostor pro rozlet. I kdyby říkali nesmysly, málokdo to pozná.
  • Finance od armády - z historie je známo dostatek případů, kdy armády využívaly civilní výzkum jako zástěrku k vojenskému. Nelze se tedy divit, že jsou z toho podezřívány, kdekoli je k tomu příležitost.
  • Odlehlé místo - Je přirozené, že základny na odlehlém místě přitahují více pozornosti konspiračních teoretiků - odpovídá to kulturně zažité představě o spiknutí.
  • Spojení s vesmírem - zkoumání vesmíru (v tomto případě např. meteorů nebo ionosféry a mezosféry) vyvolává okamžitě asociace se záhadami typu orbitální válka a mimozemské kontakty.

Zkratka HAARP je mezi zastánci konspiračních teorií tak obvyklá, že ani v rámci jedné spiklenecké skupiny nemusí mít vždy stejné použití. Obvykle označuje - velmi vágně - schopnost vlády na dálku manipulovat něco, o čem si běžně myslíme, že tím manipulovat nejde. Konkrétně jsou HAARPu připisovány tyto schopnosti:

Manipulace počasí - ovládnout počasí se lidem daří různými chemickými zásahy (ať už úmyslně, či neúmyslně), ovšem milovníci konspiračních teorií tvrdí, že HAARP ovlivní počasí pomocí elektromagnetického vysílání. Armáda tak prý může spustit bouři, rozpoutat tornádo nebo naopak vyčistit nebe. "To je naprosto zcestná představa," odmítá tuto teorii Umran Inan, fyzik ze Stanfordovy univerzity, který na HAARP pracoval. "Nemůžeme udělat vůbec nic s rozložením počasí na Zemi. Přestože maximální síla záření z HAARP je silná, v porovnání třeba s takovým bleskem je zcela zanedbatelná. A na Zemi je 50 až 100 blesků každou sekundu."

Ovládání myšlenek - další oblíbenou teorií je ovládání myšlenek. HAARP prý pomocí nízkých frekvencí (tzv. ELF - Extremely Low Frequency) manipuluje lidské mozky na dálku. Tato teorie využívá povrchního chápání vlivu magnetů na mozek - ve skutečnosti musí být takové působení velmi cílené. Síla vysílání klesá s druhou mocninou vzdálenosti, takže představit si vůbec nějaké zaměřené ovládání mysli na dálku je prakticky nemožné.

Protesty proti HAARP a NWO (New World Order - označení údajného nového...

Protesty proti HAARP a NWO (New World Order - označení údajného nového světového řádu, na který zastánci konspiračních teorií upozorňují).

Přehození severního a jižního pólu - několik podezřívavých teoretiků, např. aljašský rodák Nick Begich, vydavatel konspiračního magazínu Nexus, se také obávalo, že HAARP "prohodí severní a jižní magnetický pól Země". "Jednoduše řečeno by se naše planeta převrhla," varoval ve své knize z roku 1995. Opíral se přitom o tento kontroverzní patent z roku 1985 fyzika Bernarda Eastlunda.

Představa, že by na prohození pólů stačila (relativně malá) energie z HAARP, svědčí o velmi abstraktních představách některých milovníků spikleneckých teorií o fyzice. Eastlund nicméně prohlašoval, že postavení HAARP je i jeho zásluhou (více v článku magazínu Wired).

Zemětřesení na objednávku - nejen počasí, ale i zemětřesení a tsunami měly být díky HAARPu vládě USA na dosah. Mluvilo se o tom už během protestů, které provázely stavbu HAARP, a není důvod, proč by takové spekulace měly ustat. Lidská tendence přehlížet důkazy, které nám nesedí do našeho obrazu světa, a naopak zvýrazňovat to, co nám do něj zapadá, se o takové maličkosti, jako o mnoho řádů nesouhlasící energetická náročnost, snadno postará.

Odklízení satelitů z oběžné dráhy - alespoň jedna konspirační teorie, která se zakládala na pravdě, se najde i zde. Jedním z výzkumných cílů HAARP bylo i to, jak se vypořádat se nevítanými družicemi na oběžné dráze, řekl bývalý manažer programu HAARP Ed Kennedy. To už dnes ale asi nikoho nepřekvapí - NASA například využívá záření k ovlivnění a stabilizaci na dálku v případě své vlastní družice.

Tesla a Snowden? - do konspiračních teorií kolem HAARPu byli zapleteni i tito dva "hrdinové technického světa". Nikola Tesla jako "vynálezce přenosu elektřiny na dálku" a Edward Snowden jako údajný distributor "utajované zprávy o využití HAARP". Tesla je ostatně častým hostem konspiračních teorií a není divu, zabýval se prakticky vším, co v té době bylo revoluční. A Snowden byl v souvislosti s HAARPem využit jako falešný zdroj důvěryhodnosti - zpráva nebyla od něj.

Sledování na dálku - jak už jsme poznamenali výše, vědci pracující s HAARP konspirační teorie často, zřejmě nevědomky, přiživovali. Konstant Papadopoulos, fyzik specializující se na plazmu, si třeba liboval, že HAARP má pozorovací dosah 1000 km, a zaspekuloval si: "Kdybychom jej dali na loď, nebo na plošinu pro těžbu ropy, kdo ví, kam až bychom dohlédli."

HAARP končí, konspirace nikoli

Přestože HAARP končí, dá se předpokládat, že tato zkratka ze slovníku zastánců konspiračních teorií nezmizí. Je dostatečně záhadná a obecná na to, aby se dala použít na jakoukoli vágní manipulaci. Odpovídá totiž zjednodušenému vidění světa: "Velké věci podle těchto lidí musejí mít velkou příčinu," jak poznamenává Michael Shermer, šéfredaktor časopisu Skeptic.

Pro někoho je zkrátka nepředstavitelné, že by se dělo něco, co není výsledkem plánování vlivných lidí v šeré místnosti. Elektromagnetické vlnění pak bylo div ne nutným nástrojem - dávalo "jasné" vysvětlení toho, jak lze na dálku ovlivnit prakticky cokoli. Ale možná se mezitím vyhoupne na špici jiná konspirační teorie. Třeba ta o tom, že všechny mozky centrálně ovládá signál z mobilních telefonů. Alobalové čepičky, nebo základy fyziky, se zkrátka budou hodit i nadále.

  • Nejčtenější

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Minuta letu navíc a 4K video. DJI představilo svůj nový nejlevnější dron

Maličký dron DJI Mavic Mini mohl zájemce odradit nižším rozlišením videa, neschopností fotit do formátu RAW nebo...

Malý kousek plastu pomáhá zdravotníkům. Takto jej lidé doma vyrábějí

Zdravotnický personál letos prožívá nejtěžší rok v novodobé historii. Jednou z těch vlastně malých, ale bolestivých...

Neobyčejné zlíny. Baťova stíhačka i poctivá dvacítka jsou hodny obdivu

Mezi nejzajímavější československá civilní letadla patří rychlý kurýrní Zlín XIII a malý dopravní Zlín 20. Od obou typů...

Solární boom jde i bez dotací. Pomůže ovšem, když jde o drogy

V našich podmínkách je příspěvek fotovoltaiky k energetickému mixu z pochopitelných důvodů stále velmi malý. Ale jiné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...