Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

"Tajná superzbraň" HAARP končí. Spiklenci si musejí najít nového strašáka

  13:00
Americké letectvo oficiálně oznámilo, že rozebere zařízení HAARP. Anténa používaná pro zkoumání vysokých vrstev atmosféry byla známá především díky spikleneckým teoriím, které ze zařízení udělaly zbraň schopnou ovládat myšlenky nebo vyvolávat zemětřesení.

Antény HAARP v Gakoně na Aljašce | foto: Profimedia.cz

Nedaleko aljašského městečka Gakona se od konce 20. století tyčí les sto osmdesáti zhruba 20metrových anténních stožárů. Na ploše zhruba 30 hektarů se tu rozkládá Projekt pro aktivní vysokofrekvenční zkoumání aurorální (polární) atmosféry. Známější je pod anglickou zkratkou HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program).

Od roku 1999 ho vědci i vojáci používali ke zkoumání vrstev atmosféry ležících zhruba 50 až 600 kilometrů nad povrchem Země, takzvané ionosféry. Pořizovací náklady ve výši 300 milionů dolarů hradilo americké letectvo, stejně jako náklady na běžný provoz v řádu milionů dolarů za rok.

V druhém květnovém týdnu však představitelé projektu na zasedání komise amerického Kongresu pro výzkum oznámili, že HAARP už splnil všechny cíle a pokračování jeho práce je z hlediska letectva zbytečné. "Chceme vyzkoušet jiné způsoby ovlivňování ionosféry, což je hlavní poslání HAARP. Dodávat do ionosféry energii tak, abychom jim dokázali doopravdy ovládat. Ale tento projekt (HAARP) už skončil," citoval aljašský deník Anchorage Daily News Davida Walkera, náměstka amerického ministra obrany pro vědu, technologii a vývoj. (Na prohlášení je také hezky vidět, že američtí vojáci si za vznik tolika konspiračních teorií mohou trochu sami.)

Umístění antén na Aljašce na 62. rovnoběžce, polární kruh je za 66. rovnoběžkou.

Pro HAARP tedy ve vojenském rozpočtu už nebude místo. Antény nyní využívá projekt organizace DARPA pro pokročilý vojenský výzkum, a jakmile ten během několika týdnů skončí, anténa by měla být rozebrána. S tím se začne zřejmě už letos v červnu, aby se letectvo vyhnulo nákladům na zazimování stanice po krátkém aljašském létu.

Zařízení je stále z hlediska vědeckého výzkumu špičkové, ale provozní náklady se nechce nikomu platit. Vědci zabývající výzkumem atmosféry by ho samozřejmě rádi využívali. Aljašská univerzita, která by měla zájem, ve svém rozpočtu nenajde ročně pět milionů dolarů na provoz. Volné prostředky nemá zřejmě ani žádná jiná relevantní vědecká organizace (nebo se alespoň zatím veřejně neozvala).

Co HAARP dělá?

Systém HAARP vznikl v 90. letech na základě dlouhodobějšího zájmu o vrstvu atmosféry nazývanou ionosféra. Jak bylo řečeno, leží zhruba od 50 do 600 kilometrů nad povrchem naší planety (tedy i za oficiální hranicí vesmíru ve 100 km). Svůj název dostal díky tomu, že je neustále bombardován zářením z vesmíru, to rozbíjí molekuly i atomy plynů v této vrstvě, a tak vzniká neustálý příliv iontů, tedy zbytku větších molekul či atomů a z nich "vyražených" volných elektronů.

Dohromady to dává ionosféře zajímavé vlastnosti. Především je samozřejmě nabitá a díky tomu je například schopná odrážet rádiové vlny. Jen díky odrazu od ionosféry tedy dokážeme posílat rádiové zprávy za viditelný horizont. (Vlny se sice šíří jen přímo, ale odráží se od ionosféry zpět k zemi a neuniknou do vesmíru.)

Zkoumání ionosféry je poměrně složité, protože je nám tak vzdálená. Pro nejlevnější výzkumné prostředky, tedy letadla a balóny, je příliš vysoko. Používají se tedy rafinovanější a dražší postupy - družice nebo pozemní prostředky pro tzv. "vzdálený průzkum", jako jsou například určité typy radarů (síť superDARN).

Systém slouží i k vyslání pulzu vln, které mají dostatek energie, aby "pošťouchly" částice v ionosféře (na frekvenci 2,8 až 10 MHz). HAARP může vysílání samozřejmě různě modulovat, vysílat různě upravené signály (třeba s kolísající intenzitou), aby pak bylo možné pozorovat, co se s ionosférou v takových případech děje.

Ne že by cíle projektu byly vždycky úplně mírumilovné. V 80. letech byla do tisku nejspíše záměrně vypuštěna informace, že projekt má za účel zkoumat přenos energie do ionosféry s cílem "usmažit" v ní přilétající balistické rakety Sovětů. Těžko říct, nakolik sami autoři nápadu věřili, že by něco takového bylo možné, ale HAARP nikdy nic takového nedokázal a nedokáže.

Vysílá sice do ionosféry energii, ale té je směšně málo. Celkový výkon antén je zhruba 3,5 megawattu. To možná zní jako velké číslo (v megawattech se udává výkon elektráren), ale není. Může se vám to zdát neuvěřitelné, ale když plníte auto u benzinky, jde v podstatě o energeticky stejně intenzivní přenos energie (natankování 40 litrů paliva během tří minut zhruba odpovídá "přenosu" 10 MW elektrické energie, byť motor auta z ní efektivně využije méně než třetinu). Vzhledem k ohromným rozměrům ionosféry je účinek takto silného zařízení zanedbatelný. Vžil se příměr, že HAARP ovlivní po zapnutí ionosféru stejně jako ovlivníte Tichý oceán, když do něj hodíte kámen. Což ovšem nebrání v rozletu lidské fantazii.

Konspirační teorie o HAARP: ovládání počítačů, mozků i satelitů

Co jsou konspirační teorie?

Za konspirační teorii v kontextu tohoto článku označujeme hypotézy a alternativní výklady, které za pozorovanými jevy vidí "velké spiknutí" např. vlády, iluminátů, mimozemšťanů apod.

Zastánci konspiračních teorií se na skeptiky obvykle dívají skrze prsty jako na manipulované "ovčany".

Zastánci konspiračních teorií pochopitelně shromažďují data hlavně ve svůj prospěch. Díky potvrzujícímu omylu a tendenci věřit "velkým příběhům" se řada těchto teorií šíří bez nutnosti reálných důkazů.

Více o největších konspiračních teoriích v našem přehledovém článku.

Tomu, že se HAARP stal předmětem tolika teorií o spiknutí, se může divit jen málokdo. Projekt přetéká lákadly a znaky, které z něj činí ideální a univerzální klíčové slovo:

  • Těžko pochopitelná fyzika - kdekoli se pracuje s fyzikou nad rámec střední školy, mají zastánci konspiračních teorií, ať už úmyslně, či neúmyslně, prostor pro rozlet. I kdyby říkali nesmysly, málokdo to pozná.
  • Finance od armády - z historie je známo dostatek případů, kdy armády využívaly civilní výzkum jako zástěrku k vojenskému. Nelze se tedy divit, že jsou z toho podezřívány, kdekoli je k tomu příležitost.
  • Odlehlé místo - Je přirozené, že základny na odlehlém místě přitahují více pozornosti konspiračních teoretiků - odpovídá to kulturně zažité představě o spiknutí.
  • Spojení s vesmírem - zkoumání vesmíru (v tomto případě např. meteorů nebo ionosféry a mezosféry) vyvolává okamžitě asociace se záhadami typu orbitální válka a mimozemské kontakty.

Zkratka HAARP je mezi zastánci konspiračních teorií tak obvyklá, že ani v rámci jedné spiklenecké skupiny nemusí mít vždy stejné použití. Obvykle označuje - velmi vágně - schopnost vlády na dálku manipulovat něco, o čem si běžně myslíme, že tím manipulovat nejde. Konkrétně jsou HAARPu připisovány tyto schopnosti:

Manipulace počasí - ovládnout počasí se lidem daří různými chemickými zásahy (ať už úmyslně, či neúmyslně), ovšem milovníci konspiračních teorií tvrdí, že HAARP ovlivní počasí pomocí elektromagnetického vysílání. Armáda tak prý může spustit bouři, rozpoutat tornádo nebo naopak vyčistit nebe. "To je naprosto zcestná představa," odmítá tuto teorii Umran Inan, fyzik ze Stanfordovy univerzity, který na HAARP pracoval. "Nemůžeme udělat vůbec nic s rozložením počasí na Zemi. Přestože maximální síla záření z HAARP je silná, v porovnání třeba s takovým bleskem je zcela zanedbatelná. A na Zemi je 50 až 100 blesků každou sekundu."

Ovládání myšlenek - další oblíbenou teorií je ovládání myšlenek. HAARP prý pomocí nízkých frekvencí (tzv. ELF - Extremely Low Frequency) manipuluje lidské mozky na dálku. Tato teorie využívá povrchního chápání vlivu magnetů na mozek - ve skutečnosti musí být takové působení velmi cílené. Síla vysílání klesá s druhou mocninou vzdálenosti, takže představit si vůbec nějaké zaměřené ovládání mysli na dálku je prakticky nemožné.

Protesty proti HAARP a NWO (New World Order - označení údajného nového světového řádu, na který zastánci konspiračních teorií upozorňují).

Přehození severního a jižního pólu - několik podezřívavých teoretiků, např. aljašský rodák Nick Begich, vydavatel konspiračního magazínu Nexus, se také obávalo, že HAARP "prohodí severní a jižní magnetický pól Země". "Jednoduše řečeno by se naše planeta převrhla," varoval ve své knize z roku 1995. Opíral se přitom o tento kontroverzní patent z roku 1985 fyzika Bernarda Eastlunda.

Představa, že by na prohození pólů stačila (relativně malá) energie z HAARP, svědčí o velmi abstraktních představách některých milovníků spikleneckých teorií o fyzice. Eastlund nicméně prohlašoval, že postavení HAARP je i jeho zásluhou (více v článku magazínu Wired).

Zemětřesení na objednávku - nejen počasí, ale i zemětřesení a tsunami měly být díky HAARPu vládě USA na dosah. Mluvilo se o tom už během protestů, které provázely stavbu HAARP, a není důvod, proč by takové spekulace měly ustat. Lidská tendence přehlížet důkazy, které nám nesedí do našeho obrazu světa, a naopak zvýrazňovat to, co nám do něj zapadá, se o takové maličkosti, jako o mnoho řádů nesouhlasící energetická náročnost, snadno postará.

Odklízení satelitů z oběžné dráhy - alespoň jedna konspirační teorie, která se zakládala na pravdě, se najde i zde. Jedním z výzkumných cílů HAARP bylo i to, jak se vypořádat se nevítanými družicemi na oběžné dráze, řekl bývalý manažer programu HAARP Ed Kennedy. To už dnes ale asi nikoho nepřekvapí - NASA například využívá záření k ovlivnění a stabilizaci na dálku v případě své vlastní družice.

Tesla a Snowden? - do konspiračních teorií kolem HAARPu byli zapleteni i tito dva "hrdinové technického světa". Nikola Tesla jako "vynálezce přenosu elektřiny na dálku" a Edward Snowden jako údajný distributor "utajované zprávy o využití HAARP". Tesla je ostatně častým hostem konspiračních teorií a není divu, zabýval se prakticky vším, co v té době bylo revoluční. A Snowden byl v souvislosti s HAARPem využit jako falešný zdroj důvěryhodnosti - zpráva nebyla od něj.

Sledování na dálku - jak už jsme poznamenali výše, vědci pracující s HAARP konspirační teorie často, zřejmě nevědomky, přiživovali. Konstant Papadopoulos, fyzik specializující se na plazmu, si třeba liboval, že HAARP má pozorovací dosah 1000 km, a zaspekuloval si: "Kdybychom jej dali na loď, nebo na plošinu pro těžbu ropy, kdo ví, kam až bychom dohlédli."

HAARP končí, konspirace nikoli

Přestože HAARP končí, dá se předpokládat, že tato zkratka ze slovníku zastánců konspiračních teorií nezmizí. Je dostatečně záhadná a obecná na to, aby se dala použít na jakoukoli vágní manipulaci. Odpovídá totiž zjednodušenému vidění světa: "Velké věci podle těchto lidí musejí mít velkou příčinu," jak poznamenává Michael Shermer, šéfredaktor časopisu Skeptic.

Pro někoho je zkrátka nepředstavitelné, že by se dělo něco, co není výsledkem plánování vlivných lidí v šeré místnosti. Elektromagnetické vlnění pak bylo div ne nutným nástrojem - dávalo "jasné" vysvětlení toho, jak lze na dálku ovlivnit prakticky cokoli. Ale možná se mezitím vyhoupne na špici jiná konspirační teorie. Třeba ta o tom, že všechny mozky centrálně ovládá signál z mobilních telefonů. Alobalové čepičky, nebo základy fyziky, se zkrátka budou hodit i nadále.

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Bzučení včel vyhodnocuje umělá inteligence. Chytrý úl včelaři napovídá

Mít neustále co nejdokonalejší přehled o tom, jak se daří vašim včelám, je sen mnoha včelařů. Předvídat jejich chování,...

Ukrajina nasadila na hašení požárů po raketovém útoku speciálního robota

Rozsáhlé požáry průmyslových areálů, které vznikly následkem ruského raketového útoku v oblasti ukrajinského města...

Britská královská jachta měla sloužit i jako útočiště při jaderné válce

U příležitosti korunovace Karla III. se podívejme na poslední britskou královskou jachtu HMY Britannia, kterou si však...

OBRAZEM: Nejstrmější rakouskou zubačku si „vynutil“ František Josef I.

Nejstrmější rakouská ozubnicová železnice Schafbergbahn vede od jezera Wolfgangsee na horu Schafberg. Trať dlouhá 5,85...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...