Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dopravní letadla hlásí problémy kvůli rušení signálu GPS i nad Českem

Exkluzivně
Výpadky nebo nesprávné fungování navigačního systému GPS, které v dosud nepoznané míře zažily na konci března oblasti severního Polska a Baltu, ohlásilo v červenci i Finsko. Tradičně se tento jev týká Blízkého východu a oblasti kolem Černého moře. Jak jsme na tom v Česku? Ukazuje se, že tato forma elektronického boje doléhá jistým způsobem až k nám.
Část 1/4
Screenshot online mapy GPSjam.org, která zobrazuje oblasti s rušením signálu GPS:

Až několikrát do týdne se podle zjištění naší redakce opakuje situace, kdy dopravní letadlo ve vzdušném prostoru České republiky hlásí chybu určení polohy pomocí satelitní navigace. Je to důsledek rušení nebo záměrného zkreslování satelitního signálu GPS v různých oblastech Evropy. Jsme uprostřed srpna, tedy v období, kdy vrcholí dovolené a s nimi i letecký provoz. Zeptali jsme se, do jaké míry zasahuje rušení GPS do leteckého provozu v Česku či přímo do letu, kterým letíte na dovolenou třeba právě vy.

„Ano, náš podnik zaznamenal tuto skutečnost na základě hlášení posádky,“ odpovídá mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma na náš dotaz, zda ŘLP zaznamenalo v poslední době nějaké rušení signálu GPS. Klíma zároveň ubezpečuje, že „celá situace znamená problém na palubě letadla s navigací, odvislé od používané avioniky. K ohrožení bezpečnosti nad naším územím nedošlo.“

Na tomto videu z poloviny června piloti společnosti SAS detailně popisují, jak vypadá takový výpadek na běžném letu z Kodaně do Bangkoku. Jak se dozvídáme, v zásadě mohou nastat dvě varianty: tzv. jamming, kdy je signál GPS rušen silnějším zdrojem na stejné frekvenci a letoun zcela přijde o tuto informaci, nebo tzv. spoofing, který letadlu záměrně posílá chybné informace.

Rozsáhlý výpadek GPS na přelomu března a dubna v oblasti Baltu a severního Polska byl zásadní co do svého rozsahu a doby trvání. Upozornil však na jev, se kterým se piloti setkávají již velmi dlouho zejména v oblastech Blízkého východu. Letecké společnosti mají postupy, jak si v takových místech udržet správnou informaci o poloze letadla, které si později vysvětlíme.

Složité zařízení, jakým dopravní letadlo bezesporu je, se samozřejmě nespoléhá jen na GPS navigaci. I ta dnes ale hraje důležitou roli, protože svojí přesností pomáhá zefektivnit a tedy i zlevnit letecký provoz. Satelitní navigační systém však vznikl jako nástroj pro vedení boje a fakt, že je využíván v civilním sektoru, neznamená, že v případě války bude jeho funkce zcela zachována.

Informaci o tom, kde je aktuálně pozorován výskyt rušení signálu GPS, si dnes můžeme ověřit na online mapách, podobných těm o předpovědi počasí: GPSjam.org či na Flightradar24. Samozřejmě se s nimi pracuje i při plánování letů.

Česko není výjimkou, ale má kliku

Podle našich informací bývá občas signál GPS rušen i nad územím Česka, avšak ve vyšších letových hladinách nad FL300 (flight level 30 tisíc stop, tedy přibližně ve výšce 9 tisíc m n. m.). Zde to nepředstavuje takový problém, nicméně chybnou GPS informaci občas údajně mívají i letadla, která jdou v Praze na přistání a tuto informaci si tzv. přivezou s sebou z míst, kde byl signál rušen.

Abychom si tuto situaci mohli lépe vysvětlit, oslovili jsme profesionály v oboru letectví a letecké navigace, z nichž někteří si přejí zůstat v anonymitě.

Jak ale jeden z těchto našich zdrojů ujišťuje: „Existuje několik druhů přiblížení na přistání – a přiblížení pomocí satelitní navigace je pouze jeden z nich. Není vůbec žádný problém přejít na jiné, konvenční druhy přiblížení. Cestující na palubě vůbec nic nepozná.“

Takzvaný Glide slope station naváděcího systému ILS ranveje 09R a za ní na střeše anténa DME na letišti v Hannoveru

To se samozřejmě týká situace, kdy je možnost volby. A tak vlastně máme velké štěstí, že na satelitní navigaci nejsme závislí třeba na Letišti Václava Havla v Praze.

„Na světě je mnoho míst, kde jsou například postupy pro přiblížení přímo vázány na satelitní navigaci – jedná se o nejlevnější alternativu v místech, kde by například vybudování přístrojového vybavení bylo složité, drahé nebo i nemožné,“ vysvětluje námi oslovený odborník na leteckou navigaci. Řeč je o tzv. RNAV a RNP systémech, které dokážou efektivně provést letadlo třeba horským terénem, ale je to případ třeba i některých letišť na řeckých ostrovech, kde je toto přiblížení na bázi GPS často využíváno.

Trajektorie pomocí přiblížení RNP-AR systému na letiště v Cajamarca, Perú (nahoře) and La Serena, Chile (dole).Systém využívá GPS a dokáže provést letadla horským terénem.

Apple Event 2024

Apple Event 2024 "It’s Glowtime“ proběhne již v pondělí od 19:00. V obvyklému úternímu termínu pravděpodobně Apple ustoupil debatě amerických prezidentských kandidátů.

  • Nejčtenější

Na to jsme čekali: revoluční funkce Bluetooth konečně míří do produktů

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Tichá diskotéka nebo letní kino? Patera sluchátka u jednoho televizoru? Hlas průvodce z vlastních sluchátek? Nejen to umožní nová funkce Bluetooth nazvaná Auracast – k jednomu přehrávacímu zařízení...

6. září 2024

KVÍZ: Některé konektory byly doslova šílené. Poznáte je ještě?

Dnes i díky intervencím Evropské unie používáme jen několik málo konektorů. Není to ale tak dávno, co třeba USB mělo spoustu verzí a snad každý větší výrobce využíval nějaký svůj vlastní konektor,...

31. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Houstone, co je to za zvuky? NASA zjistila, co „ťuká“ v Boeingu u ISS

Kosmická loď Starliner vyvolává další a další otázky. Stroj, který společnost Boeing vyslala k Mezinárodní vesmírné stanici při první testovací pilotované misi, se nyní znovu doslova ozval. Alespoň...

3. září 2024  9:43

Loď Starliner se vrací. Anatomie průšvihu Boeingu, jaký tu ještě nebyl

Kosmická loď Starliner, která se vrací z Mezinárodní kosmické stanice, nese na paměť výzkumné lodi oceánografa Jacquese Cousteaua hrdý název Calypso. Vzhledem k technickým problémům a veletočům,...

6. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows se zbavuje omezení, které po 30 letech nedává smysl

Je to až skoro neuvěřitelné, ale brzy by mělo dojít k velkému posunu. Máte disk o kapacitě větší než 1 TB, ale ve Windows ho naformátujete pouze tak, že je možné využít zlomek této kapacity. Operační...

2. září 2024

Konec učení jazyků se blíží. Vyzkoušeli jsme nová sluchátka s překladačem

Premium

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Jako ve Star Treku by si mohli připadat uživatelé sluchátek Timekettle W4 PRO, které měly na veletrhu IFA 2024 světovou premiéru. Mají zvládnout překládat 40 jazyků a 93 akcentů. Firma slibuje až...

7. září 2024

Češi vystupují na povrch Měsíce. Simulovaná mise z Prahy vrcholí

Přímý přenos

V sobotu dopoledne probíhá jedna z nejdůležitějších aktivit simulované měsíční mise nazvané PROMISE v kampusu ČVÚT v Praze. Posádka habitatu Hydronaut vystoupí v prostředí virtuální reality na...

6. září 2024  15:16,  aktualizováno  7.9 10:15

Byly potíže, ale Starliner je zpět. Dobré přistání, hlásila posádka z vesmíru

S několikaměsíčním zpožděním se na Zemi vrátila kosmická loď Starliner. Samotné přistání proběhlo bez nehody, ale i tak zůstanou manažerům Boeingu z tohoto první testovacího letu s posádkou vrásky...

7. září 2024  7:50,  aktualizováno  8:50

I před 100 lety byly české silnice v dezolátním stavu. Stejně jako dnes

Stav československých silnic byl před 100 lety horší než za habsburského mocnářství. Všímaly si toho zářijové Národní listy v roce 1924. Drtivá většina silnic neměla zpevněný nebo dlážděný povrch.

7. září 2024

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Přes rok jsem se líbala s ženou, manžela už nic nepřekvapí, říká Ryška

Jde z jednoho natáčení do druhého, přesto Kristýna Ryška neuvažuje, že by opustila rodný Rožnov pod Radhoštěm a...

Kočičí žena Jocelyn Wildensteinová ukázala, jak vypadala před plastikami

Jocelyn Wildensteinová (82) má za sebou nespočet plastických operací, které ale popírá. Kvůli tomu, jak po úpravách...

Nechávám si odsát tuk z břicha a chodím pravidelně na botox, říká Alice Bendová

Alice Bendová vypadá ve svých padesáti letech skvěle. Herečka otevřeně přiznává, že si občas ráda pomáhá kosmetickými...

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto...