

„Měníme se ze společnosti, která vám pomáhá věci najít, na společnost, která vám pomáhá věci uskutečnit.“ Tak začal Sundar Pichai, šéf společnosti Google, svou úvodní prezentaci na vývojářské konferenci Google I/O v kalifornském Mountain View. Během dvou hodin představil desítky nových funkcí.
Autor: Google.com
Aparna Chennapragada, viceprezidentka Google pro rozšířenou realitu, ukázala, jak bude vypadat vyhledávání v blízké budoucnosti. Vysvětlující animace si budete moci zobrazit přímo v kontextu svého okolí. Tady si třeba student medicíny promítl na stůl animaci funkčního svalu.
Autor: Google.com
Nebo si můžete nechat zobrazit botu, kterou chcete koupit, přímo vedle svého oblečení a podívat se, jestli k sobě ladí.
Autor: Google.com
Ale také si můžete třeba prohlédnout zblízka žraloka v „životní velikosti“. Vidíte jej přes displej telefonu přímo v realitě, respektive v rozšířené realitě.
Autor: Google.com
Zajímavou funkcí rozšířené reality nabídne Google Lens: promítne doporučení ostatních uživatelů přímo na menu restaurace.
Autor: Google.com
Stačí se na menu podívat skrze displej telefonu a vidíte, která jídla jsou dobře hodnocená ostatními.
Autor: Google.com
Google Lens také pomáhají lidem, kteří neumí číst, respektive neumí číst v jazyku země, ve které se nacházejí.
Autor: Google.com
Telefon umí přečíst text, který je před vámi, a to v původním jazyce, nebo text přeložit do jiného jazyka.
Autor: Google.com
Úvodní prezentace (tzv. keynote) proběhla před publikem převážně vývojářů z celého světa nedaleko centrály společnosti Google v amfiteátru v kalifornském Mountain View.
Autor: Google.com
Ve vyhledávání aktuálních událostí nyní uživatelé naleznou kromě odkazů na nejnovější články i podrobnější výsledky, dosud dostupné pouze v aplikaci Google News. Články se Google snaží prezentovat v souvislostech. Pochopitelně automaticky nalezených, nejde o rozhodnutí editorů.
Autor: Google.com
Velkou novinkou je prohledávání podcastů (zvukových pořadů). Nově totiž Google vyhledává nejen v názvu a popisu podcastu, ale dokáže také vyhledávat přímo v obsahu podcastu, a to díky automatickému rozpoznávání mluveného slova. Tím se uživatel může dostat k obsahu, který by mu jinak byl zcela ukrytý.
Autor: Google.com
Sundar Pichai, šéf Google, se pochlubil tím, že jeho vývojářům se podařilo asi 200násobně zmenšit velikost Google Asistenta, takže už nemusí běžet na serverech, ale nově se přesune z velké části přímo na zařízení.
Autor: Google.com
To znamená, že reakce jsou mnohem rychlejší, neboť odpadá nutnost posílat hlas na server a čekat na odpověď. Při živé demonstraci bylo vidět, že reakční doba byla v řádu desetin sekund, což dělá z hlasového ovládání opět o něco užitečnější způsob ovládání. V některých případech rychlejší, než dotyk, třeba když řeknete „objednej mi taxíka do mého hotelu“. Google ví, ve kterém hotelu spíte i kde jste, takže je objednávka prakticky okamžitá.
Autor: Google.com
„Take a selfie“
Autor: Google.com
Asistent bude umět odpovídat na zprávy, procházet fotky, najít konkrétní fotku podle toho, co obsahuje (“fotka z Yellowstone se zvířaty, ta druhá“), to vše hlasem, bez doteku a bez nutnosti posílat hlasové příkazy na server a zase zpět.
Autor: Google.com
Diktování je díky tomu ještě rychlejší a pohodlnější. Zvládá nejenom rozpoznávání textu, ale i kontextových příkazů jako „změnit předmět e-mailu“ nebo „odeslat“.
Autor: Google.com
Asistent začne nabízet i aktivní pomoc při procházení webu. Takže stačí říci „objednej mi na zítra auto u nationalcar.com“ a asistent vás provede jejich průvodcem, vyplní kolonky jako jméno nebo datum a zeptá se vás jen tam, kde si není jistý. Místo skoro stovky kliků tak stačí pět nebo sedm kliknutí.
Autor: Google.com
Google se pokouší neustále vylepšovat hlasového asistenta. Firma chce, aby dokázat pracovat mezi různými aplikacemi a jednoduše poznal, kdy se třeba diktuje text a vzápětí se řekne příkaz aplikaci.
Autor: Google, Technet.cz
Google Duplex je služba, která podle vašich požadavků vyřídí různé rezervace. Nyní by se měl zvládnout zorientovat i na různých webových stránkách se službami.
Autor: Google, Technet.cz
Google Auto má být kompletní handsfree systém, který umožní bez dotýkání či koukání na obrazovku vyřídit většinu požadavků a automaticky nabízet pravděpodobné personalizované nastavení. Koncepčně vychází z Google Auto.
Autor: Google, Technet.cz
Scott Huffman, viceprezident vývoje u Google, shrnul novinky týkající se Asistenta Google. K dispozici budou zatím jen v angličtině a několika dalších vybraných jazycích. Některé již v následujících měsících.
Autor: Google.com
Významným tématem úvodní prezentace bylo strojové učení. Šéf Googlu, Sundar Pichai, zdůraznil, že je nutné pracovat na tom, aby se umělá inteligence rozhodovala transparentně.
Autor: Google.com
Proč třeba algoritmus rozpoznal na obrázku zebru? Analýza nastavení jednotlivých neuronů natrénované sítě není obvykle příliš užitečné, protože neuronů jsou tisíce nebo milióny. Systém TCAV (Testing with Concept Activation Vectors) umožňuje analyzovat, co přispělo k rozhodnutí. Takže třeba u sítě, která rozpoznává na obrázcích zebry, lze zjistit, jak k rozpoznání přispěly pruhy, jak obrys koně a jak prostředí savany.
Autor: Google.com
Soukromí je stále výraznějším tématem, a Google chtěl ukázat, že jej nepodceňuje. Představil několik drobných vylepšení v této oblasti, například oznámil tajný režim (Incognito mode) pro vyhledávání v mapách. To se hodí, pokud chcete hledat něco, co nemá nic společného s vaším běžným hledáním, a nechcete tedy, aby to mělo vliv na to, co vám mapy budou nabízet v budoucnu.
Autor: Google.com
Pichai také mluvil – spíše v náznacích – o novém systému strojového učení, které umožní najít souvislosti napříč různými tréninkovými daty, aniž by bylo nutné tato data sdílet do cloudu. Od roku 2017 tuto funkci Google testuje v prediktivní klávesnici Gboard. Klávesnice se tak může učit nové fráze a souvislosti, aniž by sdílela uživatelská data s centrálou.
Autor: Google.com
Google chce napříč svými produkty jednoduše zpřístupnit nastavení soukromí. Stačí kliknout na uživatelovu ikonu a přejít do nastavení účtu.
Autor: Google, Technet.cz
Dalším důležitým tématem prezentace byly způsoby, jak strojové učení pomáhá lidem s různými formami postižení, například lidem s vadou řeči. Google se nyní učí rozpoznávat mluvené slovo lidí s roztroušenou sklerózou a dalšími vadami řeči a umožnit jim tak snazší komunikaci s technologiemi i s okolím.
Autor: Google.com
Velmi zajímavá je funkce živého přepisu mluveného slova. Probíhá přímo v zařízení (ne v cloudu) a lidem se sluchovým postižením umožní účastnit se konverzace a sledovat, o čem se mluví. Funkce je dostupná v 70 jazycích a nářečích, včetně češtiny. Měli jsme možnost funkci otestovat a musíme říci, že lepší diktování jsme ještě neviděli. Vše probíhá rychle a opět přímo na zařízení.
Autor: Google.com
Funkci Live Transcribe jsme vyzkoušeli na telefonu Pixel 3 (Early Access), aktivuje se v systémovém menu Usnadnění a je reprezentována ikonkou postavy (vpravo dole v hlavním menu displeje). Lze zvolit dva jazyky z celkem 70 a snadno mezi nimi přepínat. Rozpoznávání je neuvěřitelně rychlé a překvapivě přesné. Google zjevně využívá i kontext, protože i zpětně zpřesňuje rozpoznaný text. Nevýhodou je, že si zatím text nemůžete snadno zkopírovat, pouze si jej prohlížet, to se ale ještě může změnit. Funkce je určena například pro nedoslýchavé, kteří tak budou mít „osobního titulkovače“ vždy po ruce.
Autor: Pavel Kasík, Technet.cz
Přepisování hlasu v reálném čase bude tedy možná v budoucnu fungovat i pro lidi s velmi neobvyklou výslovností.
Autor: Google.com
Projekt s názvem Euphoria dá hlas i těm, kteří jej nyní nemají.
Autor: Google.com
Strojové učení plánuje Google využít i v sestavení systému pro komunikaci na míru, například pro lidi, kteří jsou ochrnutí a komunikují prostřednictvím několika svalů v obličeji.
Autor: Google.com
Podobná je funkce Live Caption, která ovšem poslouchá nikoli zvuky z okolí, ale zvuky telefonu. Můžete si tak pustit živé titulky k libovolnému videu, na které se na telefonu díváte, bez ohledu na to, jestli titulky má, nebo ne.
Autor: Google.com
Google představil nové zařízení pro chytrou domácnost s názvem Next Hub, má propojit vše, co lidé čekají od asistenta Google Home, s velkým dotykovým displejem a telefonem. Kamera je vybavena manuálním i elektronickým vypínačem, aby lidé neměli pocit, že je Google doma šmíruje.
Autor: Google.com
Google Nest Hub Max lze ovládat i gesty snímanými kamerou, když máte třeba špinavé ruce.
Autor: Google, Technet.cz
Kemerku a mikrofon asistenta Google Nest Hub Max lze vypnout pomocí hardwarového přepínače na zadní straně.
Autor: Google, Technet.cz
Ceny nasadil Google relativně nízko, evidentně chce, aby se nové zařízení dostalo do co nejvíce domácností.
Autor: Google.com
Jeff Dean, šéf AI divize, se mezi fanoušky těší statusu legendárního programátora a vysloužil si tedy aplaus publika složeného převážně z vývojářů. Jak praví jeden z vtipů o Deanovi: „jeho životopis je seznam věcí, které zatím nedokázal, to kvůli úspoře místa“.
Autor: Google.com
Jednou z oblastí, kde může umělá inteligence pomoci, je podle Deana medicína.
Autor: Google.com
Doktorka Lily Pengová ukázala příklady, jak lze strojové učení využít při včasném odhalování rakoviny.
Autor: Google.com
V tomto konkrétním příkladě dokázalo strojové učení odhalit rakovinu o rok dříve než většina doktorů. Je ale nutné dodat, že u podobných příkladů je potřeba brát v potaz, že jde o velmi novou technologii, a nelze tedy na základě několika úspěchů vyvozovat, že jsou počítače v analýze dat lepší než lékaři.
Autor: Google.com
Cílem Googlu už není jen hledat, zopakoval Sundar Pichai na konci prezentace. „Cílem je tvořit takový Google, který je užitečnější pro všechny.“ Je zřejmé, že toho Google chce dosáhnout pomocí strojového učení a personalizace. Zároveň slibuje, že to nenaruší soukromí uživatelů, což ale vůbec není samozřejmé. Vyměnit soukromí za pohodlí je totiž velmi snadné.
Autor: Google.com