Google umí rozpoznávat dotazy pokládané mluvenou řečí už hodně dlouho (od roku 2010 i česky) a na mobilu tato funkce dává smysl, protože je často rychlejší než vyťukávání dotazu. Také na hodinkách je hlasové ovládání naprosto pochopitelné. A Google chce nyní podobné ovládání přinést i k vám domů.
Podívejte se na souhrn z Google I/O (video CNET)
Zařízení s názvem Google Home je v podstatě bezdrátovým wi-fi reproduktorem. Je malé asi jako plechovka limonády (vejde se do dlaně) a bude možné přizpůsobit jeho vzhled tak, aby ladil s místností, například dokoupením základny ze dřeva, kovu apod.
Důležitější než vzhled bude funkcionalita. Anglicky mluvící uživatelé (a časem jistě přibudou i další jazyky) budou moci pokládat Googlu otázky a zařízení na ně bude smysluplně odpovídat.
Co by měl například Google Home zvládnout?
- odpovědět na základní i pokročilé dotazy (vyhledávání Google)
- streamování hudby a videa na reproduktory i TV (Chromecast)
- rezervování restaurací, nákup lístků do kina
- ověření letů
- posílání e-mailů, textových zpráv a IM zpráv
- sledování zásilek
- konverze, počítání, nastavování budíku
- ovládání teploty (skrze chytrý termostat Nest apod.)
- ovládání světla, oken a dalších chytrých zařízení v bytě
- některé konverzační nástroje (otázka - odpověď)
- psaní poznámek, připomínek, úkolů
Těšíme se, až domácího asistenta vyzkoušíme naživo. Do té doby se můžeme spoléhat jen na ukázky od Googlu, kde samozřejmě všechny funkce fungovaly bezchybně a zpříjemnily ideální reklamní rodince událostmi nabité ráno.
Srovnání s Alexou od Amazonu
Od samého začátku to ovšem bude mít Google Home složité. To proto, že se formou i funkcemi dost podobá zařízení, které Amazon představil před rokem a půl.
Takto se představila Alexa, jak se jmenuje asistentka v Amazon Echo:
Amazon slaví se zařízením Echo a asistentkou Alexou jeden úspěch za druhým. Na druhou stranu budou moci vývojáři, kteří už své služby integrovali do systému od Amazonu, časem stejné funkce integrovat i do Google Home.
Amazon Echo i Google Home umí rozpoznat příkaz, ať už jej zadal kdokoli z domácnosti a kdekoli v místnosti. Echo je integrované se službami Amazonu, Google logicky integruje svoje služby. Obě zařízení se ale do různé míry otevírají i ostatním službám a vývojářům třetích stran. Právě to, jaké konkrétní streamovací nebo nakupovací služby budou přístupné, může ovlivnit, které z těchto zařízení se bude konkrétnímu uživateli více zamlouvat.
Základem je vyhledávání a vědomostní databáze
Google Home nebude jediné místo, kde si budete moci popovídat s Googlem. Již nyní uměla na otázky odpovídat mobilní aplikace Google Now, nyní v rámci „asistenta Google“ přibude i více dialogových funkcí. V zásadě ale nejde o žádnou revoluci, spíše o vylepšování toho, čím je Google slavný: velmi dobré vyhledávání.
Ukázka Google Asistenta (video od Google):
Díky vědomostní databázi (tzv. Knowledge Graph) zná Google vztahy mezi místy, věcmi, osobami a jejich vlastnostmi. V databázi už má prý přes miliardu takových položek a jejich vzájemných vazeb. Proto se umí vypořádat nejen s jednoduchými dotazy typu „Kdy se narodil Karel IV.“, ale také s komplexními složenými otázkami jako „Kolik lidí žilo v USA v době, kdy byla založena NASA?“
Právě toto vyhledávání, ve kterém má Google náskok před prakticky kýmkoli na trhu, dává zařízení Google Home velkou šanci. Na druhou stranu se jistě najdou uživatelé, kterým vadí právě představa, že „velký bratr“ Google bude poslouchat vše, co se doma šustne.
Úspěch nového domácího asistenta tak bude záležet nejen na ceně (která zatím není známá) a schopnostech, ale také na tom, jak se Googlu podaří přesvědčit veřejnost o tom, že svěřit své životy do rukou umělé inteligence, která je jim kdykoli na zavolání k ruce, je dobrý nápad.