Google připravuje chytré hodinky. Displej odklopíte jako buzolu

aktualizováno 
Průhledný displej se po vyklopení promění v univerzálního rádce, ne nepodobného Google Glass. Ukáže, kudy vede cesta nebo které zboží je ve slevě. Zajímavý koncept Googlu napovídá, že v příštích letech se můžeme těšit na záplavu elektroniky, která se nás nepustí ani na krok.

Hodinky Google (ilustrace) | foto: Google, montáž Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Apple prý uvede chytré hodinky, zatím přezdívané iWatch. Samsung také potvrdil, že na hodinkách pracuje. Zdá se, že i Google se chce přidat mezi firmy, o kterých se povídá, že připravují chytré hodinky propojené se smartphonem, uvedl zdroj pro Financial Times. Za Google hodinkami prý stojí tým zodpovědný za Android, tedy nikoli slavná X Lab, která vyvíjí například futuristické brýle Google Glass.

Google si patentoval hodinky s výklopným průhledným displejem.

Google si patentoval hodinky s výklopným průhledným displejem

Patent, podaný v roce 2011, ukazuje, že Google už na hodinkách pracuje delší dobu. Ovšem podání patentu nelze samo o sobě považovat za důkaz toho, že jsou Google hodinky za rohem. Ve velkých technologických firmách patří generování patentů k běžné rutině. Také Financial Times uvádějí, že představení hodinek se bude konat neznámo kdy. Jisté prý je pouze to, že nejde o hodinky vyvíjené se Samsungem.

Ilustrace hodinek se zaklapnutým displejem

Ilustrace hodinek se zaklapnutým displejem

Netradičním prvkem hodinek navržených v patentu je výklopný poloprůhledný displej. Ten může v zaklopeném stavu nabízet pouze standardní údaje. Nezapomínejme, že hodinky budou s největší pravděpodobností propojeny s mobilem, takže zde najdete třeba oznámení o nových e-mailech. Displej je rovněž dotykový, takže umožňuje intuitivní ovládání hodinek.

Odklopením horního displeje se z hodinek stane interaktivní buzola, užitečná...

Odklopením horního displeje se z hodinek stane interaktivní buzola, užitečná třeba při navigaci.

Ale teprve po vyklopení horního displeje to začíná být zajímavé. Možná ne úplně praktické, ale zajímavé. Hodinky by totiž pomocí kamerky, GPS a kompasu měly poznat, kde jsou a na co se dívají. Na displeji tak mohou rozšířit realitu (augmented reality) o navigační šipku, popisky zboží v obchodě, ukazatele památek a podobně.

Google je firma, která své jmění získala prodejem reklam, takže se dá předpokládat, že také tyto hodinky jsou dalším způsobem, jak ukázat relevantní, personalizovanou reklamu na ještě více místech.

Možná bude těžké najít rozumnou rovnováhu - asi jen málokdo nosí hodinky proto, aby ho rozptylovaly. Nabízí se "reklama na vyžádání", tedy například právě v režimu rozšířené reality. Pak displej zaklapnete a hodinky jsou zase zpátky v režimu úslužného a nenápadného pomocníka.

Chytré hodinky nejen pro hračičky a sportovce?

Už nyní je na trhu několik zajímavých modelů chytrých hodinek. Jde například o experimenty výrobců mobilních telefonů, kteří do hodinek nacpou celý, plně funkční telefon. Prvenstvím se v této oblasti chlubí Samsung. Jeho první mobil v hodinkách se v roce 2000 dostal do Guinessovy knihy rekordů. Dnes telefon v hodinkách nabízí například i společnost LG nebo dubajská firma Merlin.

3G hodinky LG GD910 zvládají telefonování.

3G hodinky LG GD910 zvládají telefonování, mají drobný dotykový displej. Na baterii vydrží jen dvě hodiny hovoru.

Na levém boku mobilních hodinek Merlin ET-3 se nachází USB port a slot pro...

Na levém boku mobilních hodinek Merlin ET-3 se nachází USB port a slot pro paměťovou kartu. Dole vidíme drobnou klávesnici.

Nahradit mobilní telefon je však pro hodinky příliš velké sousto. A to nejen kvůli maličké baterii, která v hodinkách-telefonu musí komunikovat s kilometry vzdáleným vysílačem. Problém má i uživatel, který chce hodinky jako plnohodnotný telefon využívat. Psaní SMS nebo e-mailů není nic, co chcete dělat na čtverečku na zápěstí, ať už to ve filmech vypadá sebelépe.

Fotogalerie

Mnohem realističtější je z tohoto pohledu koncept hodinek Pebble, které jsou známé především jako nejúspěšnější projekt crowdfundingové stránky Kickstarter. Hodinky Pebble využívají e-inkový displej, který spotřebuje méně energie a je čitelný i na prudkém slunci. Přes Bluetooth jsou připojené k smartphonu, ale nedělají si přehnané ambice. Když vám někdo volá, hodinky vám ukážou jeho jméno. Když posloucháte hudbu, můžete se podívat, která písnička hraje, a případně poskočit na další.

Hodinky Pebble se zkrátka chtějí postarat o ty maličkosti, kvůli kterým je zbytečné telefon vůbec vytahovat z kapsy. Kromě toho můžete do hodinek doinstalovat další aplikace a bude zajímavé sledovat, o které bude největší zájem.

Hodinky Pebble s elektronickým inkoustem vydrží na baterkii více než sedm dnů a...

Hodinky Pebble s elektronickým inkoustem vydrží na baterku více než sedm dní a jsou čitelné i na slunci

Asi nejvíce zatím chytrých hodinek využívají sportovci toužící po přesných číslech: kolik uběhli, kolik kalorií spálili, jakou mají tepovou frekvenci. Nike+ nebo Fitbit už se prodávají a mezi cílovou skupinou jsou úspěšné. Otázkou ovšem zůstává, zda je po chytrých hodinkách poptávka mezi běžnými spotřebiteli. Jinak se totiž gigantům jako Samsung, Google nebo Apple sotva vyplatí. Ale představa, že si vás zákazník připne na zápěstí a nesundá, je zřejmě příliš lákavá.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

YouTube maže návody pro hackery. Odborníci varují, že to pomůže těm zlým

YouTube začalo blokovat videa s návody, jak obejít počítačové zabezpečení

V posledních dnech začal server YouTube mazat videa, která podrobně ukazují, jak obejít bezpečnostní opatření. Zdánlivě...

Konec mýtu o drahotě. Poradíme, čím kvalitně tisknout fotky za pár korun

Epson L7160

Domácí tisk fotografií je opředen řadou mýtů, které mohou zájemce odradit. Obvyklým nepravdivým tvrzením je vysoká cena...

Software 737 Max programovali levně externisté, stěžují si lidé z Boeingu

Motor CFM LEAP-1B navržený pro Boeing 737 MAX

Software letadel Boeing 737 MAX se zřejmě podílel na nehodách těchto nových letadel. Podle některých vývojářů z Boeingu...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz