Tvořit je dnes snadnější než kdykoli předtím, řekl ředitel Maker Faire

  17:09aktualizováno  21. června 13:16
Čím bude letošní festival kutilů Maker Faire Praha jiný než loňský a na co vše se návštěvníci mohou těšit. Nejen o tom v pátek od 12:30 hovořil ředitel festivalu Jiří Zemánek a král 3D tisku Josef Průša.

„Na loňský MakerFaire Praha přišlo 10 000 lidí, to jsme loni nečekali a naučilo nás to, že je lepší neodhadovat - čekali jsme mnohem menší zájem,“ odpověděl na úvodní otázku Vladimíra Vokála obsahový ředitel festivalu Jiří Zemánek. „Doufám, že bude minimálně dvakrát tolik,“ doplňuje s úsměvem konstruktér 3D tiskáren Josef Průša.

V diskuzích někdy zaznívá otázka, proč i ve článcích o Maker Faire používáme anglický výraz „maker“, nikoli jeho českou variantu. „Pro slovo „maker“ nemáme zatím v češtině správný ekvivalent. Je to širší než kutil, je to spíše tvůrce, ale ten má zase trochu jiný záběr ... proto používáme původní název „maker“. 

Festivaly Maker Faire se pořádají po celém světě, v České republice máme ke fenoménu kutilství nadstandardně vřelý přístup. 

Konstruktér a prodejce 3D tiskáren Josef Průša v diskusním pořadu Rozstřel.

Konstruktér a prodejce 3D tiskáren Josef Průša v diskusním pořadu Rozstřel.

Programový ředitel festivalu Maker Faire Praha Jiří Zemánek v diskusním pořadu...

Programový ředitel festivalu Maker Faire Praha Jiří Zemánek v diskusním pořadu Rozstřel.

„Za komunistů bylo v Čechách kutilství hodně rozšířené, protože spousta věcí nebyla dostupná. Děda si třeba z různých věcí co posháněl sám postavil traktor. Po revoluci přestalo být kutilství „cool“, protože vše začalo být dostupné a lidi začali věci kupovat. No a teď jsme ve fázi, kdy kutilství, nebo makerství, začíná být „cool“, ale tu moji generaci to zas musíme trochu učit a motivovat je,“ vysvětluje Průša. „Laťka, která je potřebná k tomu, abyste si něco vyrobili, se v posledních letech hodně snižuje, ať už jde o veřejně dostupné vybavení i technologie“ připojuje Zemánek.

Jedním z cílů festivalu je podle obou hostů probudit nejen v dětech zvídavost a kreativitu. To může člověku změnit celý život.

„Někdy si člověk jen tak hraje, hraje, protože ho to baví a najednou z toho nějaký ten nápad vykrystalizuje. Já si taky na začátku neřekl „budeš nejlepší výrobce 3D tiskáren na světě“, ale dlouho jsem si s těma tiskárnama hrál, až z toho vznikl business,“ vysvětluje Průša.

Pokud se má ze skvělého nápadu a třeba i perfektně fungujícího doma vyrobeného prototypu stát úspěšný produkt, čeká jej dlouhá cesta.

Konstruktér a prodejce 3D tiskáren Josef Průša v diskusním pořadu Rozstřel.

Konstruktér a prodejce 3D tiskáren Josef Průša v diskusním pořadu Rozstřel.

„Složitý je přechod mezi tím udělat něco doma v malých sériích a začít to vyrábět ve velkém. Jsou na to i firmy, které zprostředkují například čínské dodavatele a také poradí jak upravit design toho produktu, aby ve velkém vyrábět šel,“ vysvětluje Zemánek a doplňuje: „Je sympatické začínat z malého a postupně. Po cestě se i projeví a prokáže, zda je ta cesta opravdu dobrá. Rychlý růst někdy následuje rychlý konec.“ 

„U nás se někdy na dodání tiskárny třeba týden dva čeká a lidi mi pak říkají ať vezmu víc lidí. Ale to nejde. Ve firmě musí být vše vyrovnané. Nemůže někde nad plán nechat vyrobit třeba 50 tisíc tiskáren a poslat je do světa, protože bych na to musel mít i nachystané vyškolené lidi na jejich servis, dostatek lidí na uživatelskou podporu. Celou tu infrastrukturu okolo. A proto mi často nejsou sympatické kickstarterové projekty, protože ty zpravidla tuhle infrastrukturu nedělají, ta přichází s přirozeným organickým růstem,“ doplňuje Průša.

„Pocházím z akademického prostředí a jasně vidím, že proto, abychom se  někam technologicky posunovali, musíme stavět na tom, co udělal někdo před námi. A pokud si to někdo uzamkne pro sebe, tak to další stavění se omezuje. Proto je mi příjemné dělat věci otevřeným způsobem,“ říká programový ředitel festivalu Maker Faire, Jiří Zemánek. „Vše máme openhardware, s každým novým modelem dáváme v plén i výkresy, každý si to ve své podstatě může vyrobit sám. Energii, co bychom dali na ochranu, dáme raději do vývoje,“ říká Průša.

Veletrh Maker Faire 2019 proběhne již tento víkend, tedy v sobotu 22. a neděli 23.6. 2019 na výstavišti v Holešovicích v Praze.

Maker Faire Praha 2018

Ohlédnutí za loňským ročníkem ve fotogalerii

Jak se asi cítí při běhu v kole křečci, si můžete zkusit ještě před pavilonem.
Hodně prostoru je věnováno dětem, zde výuka wITches.

Zobrazit fotogalerii

Mimo spousty kutilských výtvorů a zařízení pro kutily a konstruktéry se budete moci podívat i na stánek Technet.cz, kde bude Jan Havlík z VŠCHT předvádět chemickou show. Návštěvníci si budou moci vyrobit umělou sopku, mlhu, sloní pastu a spoustu dalších chemických pozoruhodností.

Workshopy budou pořádány i na mnoha jiných místech, pod vedením makera Mattyho si například postavíte dělo na vatové tyčinky

Občas zde budou i k diskuzi připravení redaktoři Technetu, tedy pokud zrovna nebudou připravovat fotogalerie, videa, nebo rozhovory z festivalu. Komu tedy návštěva nevyjde, to nejzajímavější uvidí alespoň zprostředkovaně na Technet.cz.

Přijďte se pobavit

Veletrh kutilů, veletrh pro celou rodinu - Maker Faire Prague 2019

Festival Maker Faire proběhne o předposledním červnovém víkendu, tedy 22. a 23. června 2019 na holešovickém Výstavišti v Praze. Partnerem veletrhu je Technet.cz. Na výstavišti budeme mít i vlastní stánek. Přijďte se podívat.

Setkají se zde novodobí kutilové, konstruktéři, tvůrci, vynálezci, producenti služeb a kutilských nástrojů na straně jedné a studenti, zvídaví lidé nebo i rodiny s dětmi na straně druhé. 

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

I levné kamery brzy pohlídají dům, aniž by vás vyplašil pes

Levná kamera Wyze Cam v2 dostane Ai funkce jako firmwarový update.

Rozpoznávání lidí od zvířat a jiných objektů se dostává i do kategorie těch nejlevnějších bezpečnostních kamer. První...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Pod vodou žili sedm dní, v Rozstřelu poradí, jak se při potápění neutopit

Potápěči při vynoření po týdnu stráveném pod vodou.

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz