Počet „lajků“ může být na jednu stranu dobrý indikátor „veřejného“ mínění, pro některé se ale stal modlou a metlou zároveň. Nízký počet zvednutých palců a srdíček je důvodem ke smutku, případně mazání příspěvku. Někdy, zejména u dětí, může vést – a bohužel často i vede – nedostatečný počet „lajků“ k posměchu od ostatních.
Nejrůznějším konspirátorům a příznivcům alternativní pravdy pak vysoký počet „lajků“ slouží i jako „argument“ a pro méně zdatné účastníky diskuse se stává jakýmsi vodítkem, co bez rozmyšlení lajkovat a k čemu se následně i názorově přiklonit. Tomu všemu však možná bude brzy konec. Facebook totiž počty „lajků“ zkouší schovat.
Schované „lajky“ již firma testuje na některých trzích u aplikace Instagram. Začala v Kanadě a během srpna se testování rozšířilo do Brazílie, Austrálie, na Nový Zéland, do Itálie a Irska.
Uživatelé Instagramu v těchto státech nově vidí pouze sdělení, že daný příspěvek lajkoval někdo konkrétní z přátel „a další“. Celkový počet udělených srdíček a seznam všech, co je udělili, není vidět. Tyto informace si následně může zobrazit jen samotný autor příspěvku.
Podle programátorky Jane Munchon Wongové (viz tweet), která se „pohrabala“ v kódu aplikace, se podobná funkce objeví i přímo na Facebooku.
Zda nakonec Facebook skutečně zneviditelní počty lajků bude jistě záležet především na tom, jak se novinka v testech osvědčí. To znamená, že nesmí vést k poklesu zisku. Na druhou stranu, fakt, že testování v Instagramu se rozšířilo do dalších zemí naznačuje, že experiment rozhodně není jen chvilkový.
Podobnou změnu zavádí postupně i Instagram:
3. května 2019 |