Huawei bojuje s panikou: Přijďte si všechny naše systémy otestovat sami

  12:35aktualizováno  12:35
Brusel (Od zpravodaje Technet.cz) - Přístup ke všem technologiím a souvisejícím zdrojovým kódům budou mít klienti společnosti Huawei i z nového Evropského centra pro zajištění kybernetické bezpečnosti v centru Bruselu. Ušetří si tak případnou cestu do Shenzenu. Čínský gigant tak chce posílit důvěru ve své produkty a služby.

Vstupní hala Evropského centra pro zajištění kybernetické bezpečnosti | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V pondělí 5. března bylo v Bruselu otevřeno Evropské centrum pro zajištění kybernetické bezpečnosti společnosti Huawei. Klienti a potenciální klienti čínského IT giganta si zde mohou otestovat zabezpečení veškerých hardwarových a softwarových produktů společnosti. Ověřit mohou například, zda a jak budou dané produkty splňovat lokální bezpečnostní pravidla a standardy, nebo otestovat jejich zabezpečení jako takové. K dispozici k analýze budou mít i zdrojové kódy softwarových produktů. 

Možnost analyzovat zdrojové kódy je v IT světě velmi neobvyklá. Podle vyjádření výzkumníka oxfordské univerzity Lukazse Olejnika pro The Independent však ani takový audit - v izolované podobě a omezeném rozsahu - nemůže garantovat, že je vše z bezpečnostního hlediska vše v pořádku. I tak to ale považuje za hezký projev otevřenosti.

Podle šéfa oddělení kybernetické bezpečnosti společnosti Huawei Johna Suffolka bude testování probíhat zcela v režii klientů. „Do procesu testování nebudeme nijak zasahovat. Chceme, aby si klienti přivedli vlastní specialisty a testery, případně vlastní testovací nástroje, ať již softwarové, nebo hardwarové. Teprve pokud by byl zjištěn nějaký problém, budou naši specialisté spolupracovat na jeho odstranění.“

100% bezpečnost nelze garantovat

Mimo jedné serverovny s řadami volných racků připravených pro testovací instalace, která je součástí „testovací laboratoře“, připomíná většina bezpečnostního centra spíše klasické kanceláře. Klíčové je totiž zabezpečené spojení do sídla společnosti v Shenzenu, kde se veškeré technologie nacházejí. Pracovat se tak zpravidla bude pomocí vzdáleného přístupu. 

Fotogalerie

Během vystoupení předcházejících otevření bezpečnostního centra se prakticky všichni hovořící včetně pozvaných hostů shodli na tom, že zcela stoprocentní bezpečnost IT systémů není možné nikdy garantovat.

Klíčová je proto otázka důvěry jak v dodavatele daného systému, tak v produkty jako takové. A právě možnost vše otestovat zcela ve své režii a přímý přístup ke zdrojovým kódům softwarového vybavení má tuto důvěru prohlubovat.

„Dnes je toto centrum potřeba více než kdy jindy,“ pronesl na úvod svého projevu aktuální šéf společnosti Ken Hu a hned dodal: „Víte, o čem mluvím.“ 

Věděli samozřejmě všichni.

Trable čínského giganta

Společnost Huawei neprožívá nejveselejší období. U nás k tomu významně přispělo vydání varování českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost: „Použití technických nebo programových prostředků následujících společností, včetně jejich dceřiných společností, představuje hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti.“ První na seznamu byla právě společnost Huawei, druhá - a poslední - ZTE.

Nahnuté to však má Huawei v klíčových infrastrukturách více zemí, například v USA, Velké Británii, Austrálii, Japonsku nebo mnoha zemích Evropy.

National Intelligence Law

Velice zjednodušeně: Tento zákon dává zpravodajským službám pravomoc vyžadovat po jednotlivcích i firmách součinnost při provádění špionáže na území Číny i mimo něj.

Státním orgánům navíc dává právo v širokém rozsahu monitorovat a vyšetřovat jednotlivce i společnosti doma i v zahraničí. 

Mrzuté pro všechny strany však je, že mimo provázání zakladatele a prezidenta společnosti Huawei Rena Zhengfeie s Čínskou osvobozeneckou armádou a černým mrakem v podobě aktuálně platného čínského zákona o zpravodajských službách, nejsou veřejně známé žádné důkazy o narušení bezpečnosti ani připravených zadních vrátkách (tj. backdoor) IT zařízení společnosti Huawei.

Některé informace, ze kterých vycházel například NÚKIB, jsou však v režimu utajení a jak v rozhovoru pro DVTV uvedl český kybernetický atašé v USA Daniel Bagge, je možné, že některé skutečnosti zveřejněny nikdy nebudou.

K těmto problémům samozřejmě v Bruselu směřovala i řada otázek přítomných novinářů. Právě dotaz na zákon „National Intelligence Law“ přiměl Vincenta Panga, ředitele Huaweie pro Západní Evropu k nezvykle rozčilenému projevu.

Podle jeho slov nebyla společnost Huawei čínskou vládou nikdy v historii k něčemu takovému oslovena. Připomněl dřívější projevy prezidenta společnosti Rena Zhengfeie, ve kterých důrazně prohlásil, že pokud by v budoucnu společnost Huawei měla posloužit špionáži, odmítne tuto povinnost splnit a pokud by to nebylo možné, raději společnost zruší. Pang také připomněl, že za 30 let působení nemusela společnost řešit žádné vážnější problémy s bezpečností svých produktů.

Do testovacích laboratoří zve i generální ředitel Huawei pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia. V pořadu Rozstřel mimo jiné řekl, že firma je obviňována z něčeho, co nikdy neudělala.

 

Nejčtenější

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání,...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

Další z rubriky

Až toto zavedou na letišti, karton cigaret z dovolené už nepropašujete

NTT

Japonská společnost NTT DATA vyvíjí analytický nástroj pro letištní skener, který dokáže přesně rozpoznat, co v kufru...

Vyzkoušeli jsme HoloLens 2, zařízení z kategorie sci-fi

HoloLens 2

Tři roky po uvedení první generace HoloLens představil Microsoft na MWC 2019 nástupce, HoloLens 2. A po krátkém...

Rozpadající se letoun pozorovaly stovky lidí. Vletěl do neviditelného pekla

B-707-436 G-APFH tankující palivo. V roce 1974 potkala tento stroj nehoda během...

Kapitán chtěl cestujícím zprostředkovat úžasnou podívanou na monumentální horu. Místo toho vletěl do neviditelného...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz