Comdex: první vcelku klidný den

  6:13aktualizováno  6:13
Zatímco první tři dny Comdexu byly vyplněny množstvím přednášek, tiskových konferencí a jiných doprovodných akcí, tak čtvrtek byl prvním dnem, kdy jsme si v klidu mohli důkladně prohlédnout některé ze stánků. Přestože jsme na procházení výstaviště měli celý den, tak se nám podařilo projít sotva dvě třetiny výstaviště.

Náš den začal klidně, ale to samé asi nemohli prohlásit mnozí vystavovatelé. Po výstavišti se totiž údajně rozšířil vir, a tak například internetové centrum sponzorované firmou AMD bylo ráno mimo provoz.

PEAR

Pojďme ale na malý výlet po výstavišti. Co se hardwaru týče, tak je po celém výstavišti vidět několik druhů výrobků od mnoha výrobců. Mezi tyto výrobky patří například různé druhy pamětí připojitelných přes USB port.

Nespočet zařízení je také z kategorie bezdrátových sítí a to ať už se jedná o sítě podporujících 802.11b nebo v malém procentu případů novější 802.11a. Též bluetooth má na výstavišti své nezastupitelné místo. Například o malinkatém USB Bluetooth modulu firmy Mitsumi určitě ještě uslyšíme.

Bluetoth

Zatímco firem představujících bezdrátové sítě je hodně, tak firma představující rozvod sítě po stávajícím elektrickém vedení je na výstavišti jen jedna. Výrobek společnosti NetGear PowerLine umožňuje přenést signál z ethernetové sítě do zásuvek a odtamtud ho na vzdáleném místé stejným zařízením převést zpět.

Velký stánek na výstavišti má společnost DirecWay, která na území ve Spojených států a Kanady nabízí vysokorychlostní připojení prostřednictvím satelitu. Ceny za připojení s rychlostí downloadu 400 kbps začínají na 69 dolarech. Maximální komerčně dostupná rychlost je v současné době pro download 1Mbps.

DirecWay

V jenom z pavilonů se nachází švédská expozice. Tam jsme narazili na tři velmi zajímavé výrobky. Prvním je rozšiřovací „kabátek“ pro iPAQ, který toto PDA přeměňuje na mobilní telefon vybavený GPRS. Kromě GSM modulu je v tomto zařízení zabudováno také bezdrátové rozhraní 802.11b. Výrobcem tohoto rozšiřovacího modulu je firma Brand New World, která na svém stánku prezentuje také software umožňující převod psaných znaků na text. Tímto softwarem je zatím oficielně vybavenou pouze jeden z PDA od firmy Casio. My jsme měli možnost vyzkoušet tento software na iPAQu a byli jsme úspěšností rozpoznání textu příjemně překvapeni.

Ve švédské expozici se nachází také velmi zajímavé zařízení SenseBoard, které umožňuje psát virtuálně bez dotyku klávesnice. ScannerZařízení snímá pohyb kloubů a na základě toho vyhodnocuje, jaká klávesa byla stisknuta. K využití Sensboardu je nutná znalost psaní všemi deseti. Zařízení je zatím pouze jako prototyp, ale velmi brzy by se mělo objevit na trhu.

Na závěr pouze telegraficky. Na stánku výrobce skenerů firmy Visioneer nás zaujal USB skener Photoport 7700. V tomto skeneru jsou zabudováno po jedné čtečce pro SD a Compact Flash kartu a měl by se prodávat za cenu pod 120 dolarů.

Přeložitelná a vodotěsná klávesnice sice již není úplnou novinkou, ale my jsme měli první možnost si ji osahat. KlavesniceHodně asijských výrobců na výstavě vystavuje rozličné kryty na PC. Nás zaujal například kryt, který se podobá jednomu nejmenovanému telefonu. Můžeme-li usuzovat z vystavovaných modelů MP3 přehrávačů, pak se můžeme těšit na stále větší množství přehrávačů na minicédéčka.

Na závěr dne jsme si byli prohlédnout skutečný multimediální desktop. Počítač Vaio PC-LX920 dokáže číst všechny druhy CD a DVD, má v sobě zabudované rádio a televizní kartu. Co se vstupů týče, nechybí PCMCIA rozhraní a slot na MemoryStick.

Zítra Comdex končí a nám by se mělo podařit projít zbylé expozice.

Valio

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Další z rubriky

Unikátní koloběžka z Ostravy i vrták z Kanady vznikly ve stejném programu

Bionická koloběžka

Používají ji architekti i obuvníci, výrobci letadel i vrtacích souprav pro těžaře. Její výsledky najdete v kuchyni i v...

Konec berlí a kolečkových křesel? Robotické obleky míří na trh

ReWalk

První robotické exoskeletony zamíří na trh již letos a pomohou navrátit pohyb lidem po mrtvici či úrazu. V blízké...

Přepadl banku, ale zvolil špatný způsob útěku. „Udala“ ho koloběžka Uber

Ilustrační snímek

Devatenáctiletý muž přepadl banku v Texasu. S lupem odjel na elektrické koloběžce, kterou lze pronajmout...

Najdete na iDNES.cz