Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Tři lidé, šest hodin a 5 000 metrů. Hlouběji se Číňan nikdy nepotopil

Čínský podmořský člun s lidskou posádkou v úterý překonal hranici 5 000 metrů. A chystá se ještě o dva kilometry hlouběji. Poté se stane nejvýkonnější ponorkou současnosti.

Po vesmíru je na seznamu čínských lovců rekordů zřejmě moře. Čínský Úřad pro námořní záležitosti oznámil, že ponorka Ťiao-lung se dostala do hloubky 5 057 metrů a zůstala v ní půl hodiny.

Rekordní sestup se odehrál v severovýchodní části Tichého oceánu, zhruba mezi Havají a pobřežím USA. Trval šest hodin a na palubě byli tři lidé. Vynoření člunu vysílala čínská státní televize.

K překonání rekordu už se schylovalo minulý týden. Ale Ťiao-lung se nakonec dostal "jenom" do hloubky 4 027 metrů. Ve čtvrtek se měl pokusit o překonání hranice pěti tisíc metrů, ale pokus byl zrušen s odvoláním na špatné počasí. Třímetrové vlny na hladině zřejmě komplikovaly spouštění ponorky z doprovodné lodi na moře, dost možná i případné záchranné práce. Více se zřejmě nedozvíme, většina údajů o plavbě je předmětem státního tajemství.

Soukromý Černý Petr

Richard Branson, zakladatel skupiny Virgin, v dubnu představil svůj první stroj Virgin Oceanic. Malý stroj z uhlíkových vláken a titanu připomíná malé podmořské letadlo, včetně bubliny pilotní kabiny. Během letošního roku by se měl podívat až na dno Mariánského příkopu.

Zatím je expedice ve stádiu příprav. Předpokládaný "pilot" stroje, Chris Welsh, vyrazil při prvním ponoru v pondělí 24. července na průzkum terénu, například sběr vzorků vody z různých hloubek. Více detailů o dalších plánech a harmonogramu zatím tým nezveřejnil.

Údajně se uvažuje o tom, že by Virgin Oceanic sloužil k dopravě bohatých soukromníků na dno moří.

Počítačová podoba Virgin Oceanic při ponoru. Orignál se liší jenom tím, že jeho

Návrh ponorky je dílem Grahama Hawkese a už na pohled představuje radikální rozchod s tradicí. Pod vodou se ovládá jako letadlo: ne pomocí soustavy nádrží s balastem, ale nastavením "křídel".

Ťiao-lung prý nedosáhl ponorem do 5 000 metrů hranice svých možností. Podle čínských prohlášení byla vytvořená k překonání hranice sedmi kilometrů. K pokusu o sestup do této hloubky by mělo dojít v příštím roce, tvrdí státní čínská tisková agentura.

Absolutní rekord drží batyskaf Trieste, který sestoupil v roce 1960 do 10 916 metrů. Plavidlo tvořila v podstatě jen malá kulovitá kabina s téměř třináct centimetrů silnými stěnami. Ta byla podvěšená pod velkou nádrží s poměrně tenkými stěnami, která sloužila jako "balón". Obsahovala benzín, který byl lehčí než voda a batyskaf tedy nadnášel.

Hlubokomořské suvenýry

Ale i když se Ťiao-lung nikdy nepodívá pod
7 000 metrů, nebude mít nouzi o zajímavé destinace. V této (nebo menší) hloubce leží přes 99 procent plochy mořského dna. Ponorka má sloužit především k jeho přímému zkoumání.

Řada médií mluví i o tom, že člun je určen především k hledání surovin, které by mohly pohánět čínskou ekonomiku. Těžba surovin ze dna moří je ale zatím hudba budoucnosti.

Čína se v této oblasti chystá s pomocí nového stroje a jeho možných následovníků "dohnat a předehnat" zbytek světa. Dohoda s Mezinárodním úřadem pro mořské dno jí umožňuje prozkoumat oblast o velikosti zhruba 70 tisíc čtverečních kilometrů v Tichém oceánu (ve stejné oblasti, v jaké probíhal pokusný ponor).

Podobné aktivity v dané oblasti provádí celá řada států. Kus dna tu "patří" i České republice, a to díky členství v organizaci Interoceanmetal, které se datuje ještě do 80. let.

Využití zdrojů na dně je věcí hypotetických úvah. Náklady by byly nepochybně příliš vysoké, než aby se za současných cen těžba vyplatila. Nejslibnějším cílem jsou zřejmě malé hrudky kovových sloučenin ležících na dně moří. Tyto tzv. konkrece obsahují v jedinečné směsi například mangan, železo, měď či nikl. Známé jsou už od 19. století. Podle současných představ by se mohly ze dna doslova "odsávat" podvodním zařízením a pak dopravovat na hladinu. Technologii ovšem zatím nikdo nevyzkoušel ani v malém měřítku.

Někdy se mluví i o těžbě zemního plynu z mořského dna. A to ne z tradičních ložisek (ta umí lidstvo hledat a těžit i z hladiny), jeho zdrojem by měl být "metanový led", tzv. metanový hydrát. Jde v podstatě o metan uzavřený v krystalu běžného vodního ledu. Látka vzniká jen za velkého tlaku a nízkých teplot. Dno moří je tedy pro jeho tvorbu ideální.

Na rozdíl od "hrudek" konkrecí (kusy horniny), hydrát neleží přímo na dně, ale obvykle několik set metrů pod ním. Vývoj téhle technologie si vyžádá nejspíše desítky let a velké finanční investice. V tomhle ohledu jedna ponorka nic nezmění.

Podmořský drak

Plavidlo Ťiao-lung dostalo jméno po bájném vodním drakovi. Stroj je relativně malý, měří zhruba osm metrů a má hmotnost 22 tun. Vývoj byl zahájen v roce 2003. (Mimochodem, ponorku najdete na cizojazyčném internetu pod oficiální podobou transkripce z čínštiny: "Jialong".)

Stroj je postavený jako hlubokomořský člun. To znamená, že aby konstruktéři ušetřili rozměry, nemá Ťiao-lung vlastní pohon. Může v podstatě jen (prý zdatně) manévrovat v místě ponoru, ale při dopravě na větší vzdálenosti je odkázán na pomocné lodi.

Člun má špičkové komunikační vybavení pro spojení s hladinou a mechanické manipulátory, kterými může posádka na dně například sbírat vzorky. Slouží tedy v podstatě jako prodloužená ruka hladinových lodí.

Trup je vyroben z lehkého a pevného titanu. Jde ale o drahý materiál, který využívají jen extrémní stroje. Výjimkou byly snad jen některé sovětské vojenské ponorky.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

  • Nejčtenější

Jaderný „drobek“ měl ničit strategické cíle v USA, později letadlové lodě

Velikost řízených střel byla daná požadavky na dolet, tedy množství paliva v nádržích, velikostí bojové hlavice a...

Nový nadzvukový letoun nejspíš Česku dodají Švédové nebo Američané

Z utajovaného procesu výběru nového nadzvukového letounu pro české letectvo unikly první zásadní informace naznačující,...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Hazard se životy cestujících i dispečerů. Šílenství měla utnout PATCO

Devadesát procent řídících se v sedmdesátých letech důchodového věku v aktivní službě nedočkalo a kariéru muselo pro...

Stres v zákulisí letového provozu. Jak komunikují posádky s řídicí věží

Premium Že se letadlo bezpečně dostane od „chobotu“ na ranvej, z ranveje na letovou hladinu a ze startu do cíle, je výsledkem...

I tři dny ve vzduchu počasí navzdory. Startuje Pohár Gordona Bennetta

O víkendu se mezi zvýšený letecký provoz v souvislosti s evakuací z Kábulu přimísí ještě jedna složka letectví –...

KVÍZ: Znáte létající obry a persony s nimi spojené?

Majestátnost na obloze plujících obrů vždy přitahovala pohledy fascinovaných „pozemšťanů“. A kdyby to šlo, tak v dobách...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...