Dříve to bylo snadné. Buď jste na „chytré funkce“ mysleli již při stavbě nebo rekonstrukci nemovitosti a nechali ji protkat nekonečnými kilometry kabelů, řídícími jednotkami v rozvaděči a spoustou dalších prvků, které musel instalovat proškolený elektrikář, nebo jste prostě chytrou domácnost neměli.
V průběhu času se objevovaly různé „chytré“ prvky, jejichž instalaci zvládl uživatel svépomocí, ale zpravidla plnily jednu izolovanou funkci, neuměly komunikovat s jinými zařízeními a ne vždy přinesly do života vylepšení, která zákazník očekával. I proto se mnozí dívají na pojem „chytrá domácnost“ skrz prsty.
Čas a vývoj ovšem plyne rychle. Dnes je možné skutečně chytrou domácnost sestavit kdykoli i bez sekání do zdi a sestavovat ji postupně podle toho, čím chcete domácnost zrovna vylepšit. Je potřeba si však správně vybrat, zkombinovat, zapojit a nastavit. A s tím vším nový seriál „Chytrý dům Technetu“ postupně pomůže.
Chytrý dům
Speciál Chytrý dům vám pomůže s orientací ve světě chytré domácnosti, od sklepa až na půdu, z obýváku na zahradu. Vyberte si z rubrik a objevujte.
Propojujícím prvkem je grafika s rozcestníkem, který vidíte jen o trošku výše. Kliknutím na vybranou oblast se dostanete do seznamu článků, ve kterých můžete najít konkrétní téma, které vás zajímá.
Pro start tam najdete naše související starší tématické a hlavně obsahově stále platné články, zejména testy a návody. A počínaje příštím týdnem tam budou přibývat nové návody, přehledy, testy a tematické materiály.
Co to vlastně chytrá domácnost je?
Chytrá domácnost je koncept, ve kterém jsou jednotlivé spotřebiče a části vybavení připojené k internetové síti pro vzdálené ovládání a nastavení. Jedním z cílů je, aby bylo možné vytvořit vzájemné automatizační vazby, kdy změna stavu jednoho spotřebiče může změnit chování jiného – například „když kamera zachytí pohyb, rozsviť žárovku“.
Zaměříme se na úplně základy, například „jak celou domácnost kvalitě pokrýt připojením k internetu“, nebo jaké jsou možnosti moderního ozvučení celé domácnosti, přes chytré osvětlení, jak v roli zdroje světla, vytváření atmosféry, tak jako bezpečnostního prvku, po komplexněji řízené systémy. Stranou nenecháme kamery, různá čidla a senzory, ukládání a zálohování dat v síti, práci s energiemi a jasno vneseme do různých platforem a komunikačních standardů… a spousty dalších věcí.
Přejeme příjemné čtení a chuť převádět některé prezentované možnosti do vaší domácí reality.