Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Chytrá domácnost: nadšenci se neudrží, vy si počkejte na příští rok

  0:14
Domácnost plná chytrých zařízení, která komunikují se smartphonem, s internetem i mezi sebou navzájem. To je vize budoucnosti, která se pomalu mění v realitu. Letos o Vánocích začínají být produkty z kategorie nositelné elektroniky a internetu věcí poprvé široce dostupné. Vyzkoušeli jsme za vás jedno ucelenější portfolio.

Snímky z testování

Při hledání dárků pod stromeček letos mnoho lidí zabloudí do kategorie nositelné elektroniky: chytré hodinky, sport testery a vůbec cokoli, co se propojuje s mobilním telefonem nebo internetem. I díky společnosti T-mobile, která nabízí ukázkové portfolio tzv. chytrých zařízení ve svých prodejnách mobilních telefonů (psali jsme v říjnu), se tato kategorie výrobků dostává do širšího povědomí. Což je rozhodně dobře. Po otestování ale můžeme tuto generaci výrobků doporučit především nadšencům.

Vzpomínka na „první“ chytré mobily před deseti lety

Kdo měl tehdy smartphone, mohl na cestách prohlížet fotky, psát e-maily, procházet web a hrát hry. Ale taky musel neustále nabíjet, opravovat, synchronizovat a improvizovat.

Vzpomínáte, jak na tom byly smartphony v roce 2005? Teoreticky uměly všechno, na papíře byste jim vlastně neměli co vyčíst. Výdrž baterie jeden den, připojení k internetu, synchronizace s počítačem, kancelářské balíky pro práci kdekoli, fotoaparát, záplava aplikací, dotykový displej... Jenže ekosystém byl ještě v plenkách, a tito prvotní uživatelé museli čelit celé škále drobných problémů při každodenním používání: nezdařená synchronizace, nespecifikovaná chyba, nemožnost otevřít stránku, neočekávané restarty... O deset let později se možná na tento „pravěk smartphonů“ díváme skrze růžové brýle, ale pravda je taková, že používat smartphone přinášelo v těchto počátcích právě tolik radostí, jako starostí. A to ještě jen pokud vás bavilo vrtat se v nastaveních a hledat různé obezličky, jak zprovoznit to, co nejde.

Nositelná elektronika (tzv. wearables) a zařízení pro chytrou domácnost (též Internet věcí) jsou nyní v podobném stadiu, jako byly smartphony v roce 2005, možná 2007. Všechno vlastně již funguje, jak má, ale pořád se jedná o první prodejnou generaci. A naše dojmy potvrzují, že i když je použitelná, asi to ještě není dárek pro běžné uživatele.

Chytrá zařízení, která jsme vyzkoušeli, nabízejí lákavou ochutnávku takzvané domácnosti budoucnosti. Zatím se však hodí především pro ty, kteří si chtějí hrát s něčím novým a zajímavým, nebo pro zaujaté sportovní a technické nadšence. Rodičům i prarodičům byste zřejmě tímto chytrým dárkem radost neudělali. Ledaže byste jim vše nastavili a důkladně je proškolili.

MiPow PlaybulbMobilem ovládaná žárovka s reproduktorem

Relativně neobvyklé chytré zařízení nemá žádný problém s nabíjením - připojí se totiž do své vlastní „zásuvky“, kterou má doma každý. Žárovka Playbulb se našroubuje do běžného závitu a funguje jako běžná žárovka, ovšem můžete ji také ovládat přes chytrý telefon. MiPow má i žárovky, u kterých můžete ovládat barvy, Playbulb ovšem září jen základními bílými LEDkami.

Žárovka Playbulb v originálním balení
Žárovka Playbulb

Žárovka MiPow Playbulb - otestovali jsme původní verzi, barevná přijde na 1 799 Kč

Spárování s mobilem proběhlo rychle a bez problémů přes Bluetooth, musíte si ale nainstalovat speciální aplikaci od MiPow. Samotná aplikace nehýří funkcemi a není vždy intuitivní, ale alespoň uživatele nezahlcuje.

Ovládání žárovky Playbulb prostřednictvím aplikace na mobilu. Spojení přes...

Ovládání žárovky Playbulb prostřednictvím aplikace na mobilu. Spojení přes Bluetooth.

Rozsvěcet a zhasínat můžete po stupních, nebo třeba nastavit rozsvícení v místnosti jako budík. Žárovka má také svůj základní reproduktor, takže si můžete pouštět hudbu nebo podcast z nenápadného reproduktoru do celé místnosti. Audiofil bude samozřejmě kvalitou reproduktoru zklamaný, ale pro základní ozvučení - a pro překvapování návštěv zvukem z lustru - je žárovka použitelná. Nejzajímavější jsou pak funkce, které ve spolupráci s mobilem umožňují třeba světelné probouzení nebo usínání.

iHealth CoreVáha s wi-fi, která si na vás vede spis

Dali jste si předsevzetí týkající se stravování a cvičení, a chcete monitorovat, jak se vám daří hubnout či přibírat? Chytrá váha iHealth Core může sloužit celé rodině, protože si pamatuje různé profily. Kromě hmotnosti ukáže i data o tělesném tuku, svalové hmotě apod. Podrobnou recenzi si přečtěte na RunGo.

Váha iHealth Core HS6 WiFi
Váha iHealth Core HS6 WiFi

Váha iHealth Core za 3 599 Kč

S internetem komunikuje váha přes wi-fi a s telefonem přes Bluetooth. Může sloužit mimo jiné i jako teploměr a vlhkoměr - pro to si ji ale zřejmě kupovat nikdo nebude. Nejzajímavější je naopak možnost sledovat dlouhodobé trendy bez nutnosti jejich přepisování. Veškerá měření jsou archivována a dostupná na webu i na mobilu.

Váha iHealth umožní automaticky zaznamenávat a archivovat výsledky vážení a...

Váha iHealth umožní automaticky zaznamenávat a archivovat výsledky vážení a měření tuku/svalů/kostí. Na BMI škále se můžete podívat, jak jste na tom v porovnání s doporučenou fyzičkou.

Ze všech testovaných zařízení byla váha nejjednodušší na používání - zřejmě i proto, že instalace byla relativně jednoduchá a pak už nebylo nutné mít u sebe při vážení mobil. To je důležité poučení pro výrobce chytrých zařízení: měla by být použitelná i v případě, že nejsou zrovna připojená k síti či mobilu.

iHealth EdgeMěřič aktivit a spánku bez tlačítek

iHealth Edge

iHealth Edge za 2 399 Kč

Tvarem sice měřič iHealth Edge připomíná chytré hodinky, ale taková očekávání zdaleka nemůže naplnit. Jedná se o základní měřič otřesů, ze kterých přístroj počítá kroky, vzdálenost, spálené kalorie a v noci i aktivitu během spánku. Přístroj má obdélníkový displej uložený v kruhovém ciferníku a ovládá se nikoli dotykem, ale poklepáním. To je velmi matoucí a při běžném nošení spíše nepraktické než praktické. Můžete si také vybrat z několika barev řemínků. Nasazování řemínku šlo ale vyřešit mnohem lépe, jednou rukou to zvládnete až po několika pokusech.

Po spárování s mobilem - které bylo v našem případě trochu strastiplné - a stažení nové verze firmware (třikrát neúspěšné, napočtvrté se povedlo) zjistíte, že iHealth Edge toho opravdu mnoho nenabízí. Aktivity si prohlédnete na mobilu, a to včetně aktivit spánkových. To je asi hlavní silná stránka tohoto jinak podprůměrného přístroje - na jedno nabití vydrží dva dny i déle, a tak je možné používat jej i k monitorování spánku, což je luxus, které si u chytrých hodinek obvykle dovolit nemůžete.

Monitorování pohybu během dne a spánku během noci pomocí iHealth Edge

Monitorování pohybu během dne a spánku během noci pomocí iHealth Edge

Během spánku pásek monitoruje, kolikrát jste se za noc probudili, jak jste se vrtěli a kolik procent noci jste strávili v hlubokém limbu. Neznamená to, že vám pomůže usnout nebo se probudit, ale můžete lépe pozorovat, co váš spánek ovlivňuje.

Mio FuseDobrý nápad i design, zbytečné nedokonalosti

Sportovněji vzhlížející pásek Mio Fuse slibuje měření tepové frekvence za běhu v reálném čase, a také měření kroků během dne. Ovládání přes vystouplé šipky po stranách displeje je trochu náladové, ale dá se na něj zvyknout a pro potřeby sportrackeru je zvolené dobře. Pod displejem je nenápadné tlačítko pro zahájení měření tepu.

Monitor srdečního tepu a měřič sportovních aktivit Mio Fuse
Displej barevně ladí se zbytkem zařízení
Zadní strana včetně diod pro měření tepové frekvence

Monitor srdečního tepu a měřič sportovních aktivit Mio Fuse za 4 499 Kč

Výsledky měření jsou přenášeny v reálném čase do spárovaného telefonu přes Bluetooth. Velkou nevýhodou je podle nás právě nutnost mít s sebou při běhání i telefon kvůli GPS poloze. Bez zapnutého GPS nevidíte rychlost ani uběhnuté kilometry. Alespoň nám se to nepovedlo.

Sportovní tracker Mio Go měří tepovou frekvenci za běhu, ale měření uběhlé...

Sportovní tracker Mio Go měří tepovou frekvenci za běhu, ale měření uběhlé vzdálenosti funguje pouze pokud je ve spojení s mobilním telefonem.

Měření tepu nepotřebuje hrudní pás, což ale podle nás může negativně ovlivnit přesnost, zvláště při běhání. Chvílemi nám přístroj hlásil opravdu neuvěřitelné údaje, třeba tepovou frekvenci 180 při chůzi. Dlouhodobě se ustálil a dával uvěřitelné údaje. Pokud běháte se smartphonem, pak je Mio Fuse elegantní variantou, pokud vám jde o přesné hodnoty, hrudní pás je zřejmě spolehlivější.

iHealth SENSE BP7Měřič tlaku pro technicky schopnou babičku

Měřič krevního tlaku iHealth Sense BP7 je dobrý pro ty, kteří si potřebují zaznamenávat každodenní měření. Měřič potřebuje ke správné funkci propojení se smartphonem.

Měřič tlaku  iHealth SENSE BP7
Měřič tlaku iHealth

Zápěstní měřič tlaku iHealth SENSE BP7 za 2 399 Kč

Motorek pumpy byl i při plném nabití přístroje celkem pomalý. Pěkné je, že na displeji mobilního telefonu vidíte průběh měření. Při našem testování ale naměřené hodnoty kolísaly víc, než jsme čekali. Hodnoty si aplikace iHealth ukládá do paměti, což by byla výborná funkce například pro důchodce, kterým chce doktor nebo děti kontrolovat každodenní hodnoty. Nutnost propojení s chytrým telefonem ale tento scénář trochu narušuje.

Měření tlaku v aplikaci iHealth je vizuálně srozumitelné

Měření tlaku v aplikaci iHealth je vizuálně srozumitelné

StickNFind: Kde jste nechali klíče?

Nejjednodušší testovaný přístroj je StickNFind pro vyhledávání ztracených předmětů, kupříkladu klíčů nebo peněženky. Drobné zařízení o velikosti mince se spáruje s telefonem a na zavolání odpoví. Vyhledávací kolečko je menší než destikoruna, funguje na jednoduché nedobíjecí baterky.

Součástí balení StickNFind jsou i umělohmotný přívěšek na klíče, na které lze...
StickNFind mají přibližně velikost desetikoruny
StickNFind pro hledání ztracených klíčů, peněženky apod.

Maličké lokátory k nalepení na klíče či do peněženky. StickNFind za 1 599 Kč

StickNFind mají přibližně velikost desetikoruny. Součástí balení je i umělohmotný přívěšek na klíče, na který lze vyhledávací zařízení samolepkou připevnit. Mobilní aplikace umožňuje spárované lokátory „prozvonit“, nebo je „radarově“ vyhledávat (podle síly signálu Bluetooth) nebo si nastavit takzvané vodítko - kdykoli se lokátor od telefonu vzdálí, mobil na to upozorní. Během testování redaktor nic z „označených“ věcí jako na potvoru neztratil, při narafičeném testu přístroj zafungoval, jak má.

Aplikace StickNFind (screenshoty od výrobce)

Aplikace StickNFind

Při používání jsme si ale museli přečíst návod, což je někdy znak toho, že je ještě co vylepšovat. Výrobce se ostatně netají tím, že je StickNFind cílený na vynalézavé hračičky.

StickNFind umožňuje v případě ztráty či zcizení předmětu aktivovat hledání napříč všemi uživateli této aplikace. V případě, že budete mít neuvěřitelné štěstí, se tak můžete dozvědět polohu ztraceného lokátoru na mapě, i když je mimo dosah vašeho telefonu. Tato funkce bude ale použitelná pouze v případě, že se toto zařízení ujme masově.

Běžní uživatelé si počkají na příští generaci

Nositelná elektronika je zatím pořád ještě, no, když ne v plenkách, tak alespoň ve školce. Nadšenci, kteří jí propadnou, si užijí spoustu legrace s kvantifikováním každé části života. A postupně ozkoušejí, co má význam i pro běžného uživatele. Sporttrackery, chytré hodinky, internetové zařízení domácnosti, to vše je zatím převážně ve fázi veřejného testování.

Pokud patříte mezi nadšence - ať už technologické, sportovní nebo tzv. lifehackery - nic vás nezastaví od zkoušení nových gadgetů. Užijte si to s vědomím, že jste zase napřed před zbytkem populace. Běžní zákazníci ale nemusejí mít pocit, že o něco přicházejí. Chytrá elektronika na tělo a do domácnosti by jim zatím asi přinesla více starostí než radostí. Je ale vidět, že použitelnost se stále zlepšuje a doba masového zájmu už není daleko.

Výrobky do testu zapůjčila společnost T-Mobile.

Jak se díváte na zařízení, která měří vaše zdraví a aktivity?

celkem hlasů: 1489

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

Neměřím svou aktivitu a nemám to v plánu 919
Právě mám na sobě či doma alespoň dvě zařízení, která měří, co dělám 205
Používám mobil k měření aktivity, žádná přídavná zařízení 145
Příležitostně používám jednoúčelové sportovní trackery 127
Neměřím svou aktivitu, ale přemýšlím, že s tím začnu 93
Autor:
  • Nejčtenější

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Nenaplněný příběh nejrychlejší stíhačky světa YF-12A ze Skunčích dílen

Špionážní letoun Lockheed A-12 pro CIA posloužil jako platforma pro připravovanou záchytnou stíhačku létající...

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

Vakcíny renomovaných západních firem proti covidu-19 budou bezpečné. V Rozstřelu po Skypu to řekl ředitel Asociace...

Stačí jen pár lidí a riziko nákazy vyletí. Matematika pandemie je zrádná

Čím víc lidí pohromadě, tím větší riziko nákazy. Tomu zřejmě už rozumí každý. Jak rychle ale roste riziko nákazy s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Popularizátora LSD Learyho se bál i Nixon, nechal si natočit své umírání

Kontroverzní americký psycholog Timothy Leary, který se narodil 22. října 1920, proslul zejména jako popularizátor...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Utíkající cestující srazil proud z motorů. Další únos ze šestého září 1970

V září 1970 proběhl troufalý únos pěti letadel v jeden den. Jeden z nich byl improvizací dvou jinak neúspěšných...

Airbus vidí budoucnost letectví ve vodíku, Boeing s ním naopak nepočítá

Premium Stejně jako na silnice zamířila vozidla s alternativními pohony, i letecký průmysl musí na potřebu snižování emisí...

ČSD nasadily první patrové vlaky počátkem 60. let díky soudruhům z NDR

Charakteristické čtyřvozové patrové jednotky tmavě zelené barvy si pořídily Československé státní dráhy především pro...

Ztratili 16 tisíc výsledků testů na covid. Špatně používali Excel

Excel je populární nástroj, a tak je občas používán i způsobem, pro který není vhodný. Jen těžko uvěřitelné pochybení...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...