Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Chytrá domácnost: nadšenci se neudrží, vy si počkejte na příští rok

  0:14
Domácnost plná chytrých zařízení, která komunikují se smartphonem, s internetem i mezi sebou navzájem. To je vize budoucnosti, která se pomalu mění v realitu. Letos o Vánocích začínají být produkty z kategorie nositelné elektroniky a internetu věcí poprvé široce dostupné. Vyzkoušeli jsme za vás jedno ucelenější portfolio.

Snímky z testování

Při hledání dárků pod stromeček letos mnoho lidí zabloudí do kategorie nositelné elektroniky: chytré hodinky, sport testery a vůbec cokoli, co se propojuje s mobilním telefonem nebo internetem. I díky společnosti T-mobile, která nabízí ukázkové portfolio tzv. chytrých zařízení ve svých prodejnách mobilních telefonů (psali jsme v říjnu), se tato kategorie výrobků dostává do širšího povědomí. Což je rozhodně dobře. Po otestování ale můžeme tuto generaci výrobků doporučit především nadšencům.

Vzpomínka na „první“ chytré mobily před deseti lety

Kdo měl tehdy smartphone, mohl na cestách prohlížet fotky, psát e-maily, procházet web a hrát hry. Ale taky musel neustále nabíjet, opravovat, synchronizovat a improvizovat.

Vzpomínáte, jak na tom byly smartphony v roce 2005? Teoreticky uměly všechno, na papíře byste jim vlastně neměli co vyčíst. Výdrž baterie jeden den, připojení k internetu, synchronizace s počítačem, kancelářské balíky pro práci kdekoli, fotoaparát, záplava aplikací, dotykový displej... Jenže ekosystém byl ještě v plenkách, a tito prvotní uživatelé museli čelit celé škále drobných problémů při každodenním používání: nezdařená synchronizace, nespecifikovaná chyba, nemožnost otevřít stránku, neočekávané restarty... O deset let později se možná na tento „pravěk smartphonů“ díváme skrze růžové brýle, ale pravda je taková, že používat smartphone přinášelo v těchto počátcích právě tolik radostí, jako starostí. A to ještě jen pokud vás bavilo vrtat se v nastaveních a hledat různé obezličky, jak zprovoznit to, co nejde.

Nositelná elektronika (tzv. wearables) a zařízení pro chytrou domácnost (též Internet věcí) jsou nyní v podobném stadiu, jako byly smartphony v roce 2005, možná 2007. Všechno vlastně již funguje, jak má, ale pořád se jedná o první prodejnou generaci. A naše dojmy potvrzují, že i když je použitelná, asi to ještě není dárek pro běžné uživatele.

Chytrá zařízení, která jsme vyzkoušeli, nabízejí lákavou ochutnávku takzvané domácnosti budoucnosti. Zatím se však hodí především pro ty, kteří si chtějí hrát s něčím novým a zajímavým, nebo pro zaujaté sportovní a technické nadšence. Rodičům i prarodičům byste zřejmě tímto chytrým dárkem radost neudělali. Ledaže byste jim vše nastavili a důkladně je proškolili.

MiPow PlaybulbMobilem ovládaná žárovka s reproduktorem

Relativně neobvyklé chytré zařízení nemá žádný problém s nabíjením - připojí se totiž do své vlastní „zásuvky“, kterou má doma každý. Žárovka Playbulb se našroubuje do běžného závitu a funguje jako běžná žárovka, ovšem můžete ji také ovládat přes chytrý telefon. MiPow má i žárovky, u kterých můžete ovládat barvy, Playbulb ovšem září jen základními bílými LEDkami.

Žárovka Playbulb v originálním balení
Žárovka Playbulb

Žárovka MiPow Playbulb - otestovali jsme původní verzi, barevná přijde na 1 799 Kč

Spárování s mobilem proběhlo rychle a bez problémů přes Bluetooth, musíte si ale nainstalovat speciální aplikaci od MiPow. Samotná aplikace nehýří funkcemi a není vždy intuitivní, ale alespoň uživatele nezahlcuje.

Ovládání žárovky Playbulb prostřednictvím aplikace na mobilu. Spojení přes...

Ovládání žárovky Playbulb prostřednictvím aplikace na mobilu. Spojení přes Bluetooth.

Rozsvěcet a zhasínat můžete po stupních, nebo třeba nastavit rozsvícení v místnosti jako budík. Žárovka má také svůj základní reproduktor, takže si můžete pouštět hudbu nebo podcast z nenápadného reproduktoru do celé místnosti. Audiofil bude samozřejmě kvalitou reproduktoru zklamaný, ale pro základní ozvučení - a pro překvapování návštěv zvukem z lustru - je žárovka použitelná. Nejzajímavější jsou pak funkce, které ve spolupráci s mobilem umožňují třeba světelné probouzení nebo usínání.

iHealth CoreVáha s wi-fi, která si na vás vede spis

Dali jste si předsevzetí týkající se stravování a cvičení, a chcete monitorovat, jak se vám daří hubnout či přibírat? Chytrá váha iHealth Core může sloužit celé rodině, protože si pamatuje různé profily. Kromě hmotnosti ukáže i data o tělesném tuku, svalové hmotě apod. Podrobnou recenzi si přečtěte na RunGo.

Váha iHealth Core HS6 WiFi
Váha iHealth Core HS6 WiFi

Váha iHealth Core za 3 599 Kč

S internetem komunikuje váha přes wi-fi a s telefonem přes Bluetooth. Může sloužit mimo jiné i jako teploměr a vlhkoměr - pro to si ji ale zřejmě kupovat nikdo nebude. Nejzajímavější je naopak možnost sledovat dlouhodobé trendy bez nutnosti jejich přepisování. Veškerá měření jsou archivována a dostupná na webu i na mobilu.

Váha iHealth umožní automaticky zaznamenávat a archivovat výsledky vážení a...

Váha iHealth umožní automaticky zaznamenávat a archivovat výsledky vážení a měření tuku/svalů/kostí. Na BMI škále se můžete podívat, jak jste na tom v porovnání s doporučenou fyzičkou.

Ze všech testovaných zařízení byla váha nejjednodušší na používání - zřejmě i proto, že instalace byla relativně jednoduchá a pak už nebylo nutné mít u sebe při vážení mobil. To je důležité poučení pro výrobce chytrých zařízení: měla by být použitelná i v případě, že nejsou zrovna připojená k síti či mobilu.

iHealth EdgeMěřič aktivit a spánku bez tlačítek

iHealth Edge

iHealth Edge za 2 399 Kč

Tvarem sice měřič iHealth Edge připomíná chytré hodinky, ale taková očekávání zdaleka nemůže naplnit. Jedná se o základní měřič otřesů, ze kterých přístroj počítá kroky, vzdálenost, spálené kalorie a v noci i aktivitu během spánku. Přístroj má obdélníkový displej uložený v kruhovém ciferníku a ovládá se nikoli dotykem, ale poklepáním. To je velmi matoucí a při běžném nošení spíše nepraktické než praktické. Můžete si také vybrat z několika barev řemínků. Nasazování řemínku šlo ale vyřešit mnohem lépe, jednou rukou to zvládnete až po několika pokusech.

Po spárování s mobilem - které bylo v našem případě trochu strastiplné - a stažení nové verze firmware (třikrát neúspěšné, napočtvrté se povedlo) zjistíte, že iHealth Edge toho opravdu mnoho nenabízí. Aktivity si prohlédnete na mobilu, a to včetně aktivit spánkových. To je asi hlavní silná stránka tohoto jinak podprůměrného přístroje - na jedno nabití vydrží dva dny i déle, a tak je možné používat jej i k monitorování spánku, což je luxus, které si u chytrých hodinek obvykle dovolit nemůžete.

Monitorování pohybu během dne a spánku během noci pomocí iHealth Edge

Monitorování pohybu během dne a spánku během noci pomocí iHealth Edge

Během spánku pásek monitoruje, kolikrát jste se za noc probudili, jak jste se vrtěli a kolik procent noci jste strávili v hlubokém limbu. Neznamená to, že vám pomůže usnout nebo se probudit, ale můžete lépe pozorovat, co váš spánek ovlivňuje.

Mio FuseDobrý nápad i design, zbytečné nedokonalosti

Sportovněji vzhlížející pásek Mio Fuse slibuje měření tepové frekvence za běhu v reálném čase, a také měření kroků během dne. Ovládání přes vystouplé šipky po stranách displeje je trochu náladové, ale dá se na něj zvyknout a pro potřeby sportrackeru je zvolené dobře. Pod displejem je nenápadné tlačítko pro zahájení měření tepu.

Monitor srdečního tepu a měřič sportovních aktivit Mio Fuse
Displej barevně ladí se zbytkem zařízení
Zadní strana včetně diod pro měření tepové frekvence

Monitor srdečního tepu a měřič sportovních aktivit Mio Fuse za 4 499 Kč

Výsledky měření jsou přenášeny v reálném čase do spárovaného telefonu přes Bluetooth. Velkou nevýhodou je podle nás právě nutnost mít s sebou při běhání i telefon kvůli GPS poloze. Bez zapnutého GPS nevidíte rychlost ani uběhnuté kilometry. Alespoň nám se to nepovedlo.

Sportovní tracker Mio Go měří tepovou frekvenci za běhu, ale měření uběhlé...

Sportovní tracker Mio Go měří tepovou frekvenci za běhu, ale měření uběhlé vzdálenosti funguje pouze pokud je ve spojení s mobilním telefonem.

Měření tepu nepotřebuje hrudní pás, což ale podle nás může negativně ovlivnit přesnost, zvláště při běhání. Chvílemi nám přístroj hlásil opravdu neuvěřitelné údaje, třeba tepovou frekvenci 180 při chůzi. Dlouhodobě se ustálil a dával uvěřitelné údaje. Pokud běháte se smartphonem, pak je Mio Fuse elegantní variantou, pokud vám jde o přesné hodnoty, hrudní pás je zřejmě spolehlivější.

iHealth SENSE BP7Měřič tlaku pro technicky schopnou babičku

Měřič krevního tlaku iHealth Sense BP7 je dobrý pro ty, kteří si potřebují zaznamenávat každodenní měření. Měřič potřebuje ke správné funkci propojení se smartphonem.

Měřič tlaku  iHealth SENSE BP7
Měřič tlaku iHealth

Zápěstní měřič tlaku iHealth SENSE BP7 za 2 399 Kč

Motorek pumpy byl i při plném nabití přístroje celkem pomalý. Pěkné je, že na displeji mobilního telefonu vidíte průběh měření. Při našem testování ale naměřené hodnoty kolísaly víc, než jsme čekali. Hodnoty si aplikace iHealth ukládá do paměti, což by byla výborná funkce například pro důchodce, kterým chce doktor nebo děti kontrolovat každodenní hodnoty. Nutnost propojení s chytrým telefonem ale tento scénář trochu narušuje.

Měření tlaku v aplikaci iHealth je vizuálně srozumitelné

Měření tlaku v aplikaci iHealth je vizuálně srozumitelné

StickNFind: Kde jste nechali klíče?

Nejjednodušší testovaný přístroj je StickNFind pro vyhledávání ztracených předmětů, kupříkladu klíčů nebo peněženky. Drobné zařízení o velikosti mince se spáruje s telefonem a na zavolání odpoví. Vyhledávací kolečko je menší než destikoruna, funguje na jednoduché nedobíjecí baterky.

Součástí balení StickNFind jsou i umělohmotný přívěšek na klíče, na které lze...
StickNFind mají přibližně velikost desetikoruny
StickNFind pro hledání ztracených klíčů, peněženky apod.

Maličké lokátory k nalepení na klíče či do peněženky. StickNFind za 1 599 Kč

StickNFind mají přibližně velikost desetikoruny. Součástí balení je i umělohmotný přívěšek na klíče, na který lze vyhledávací zařízení samolepkou připevnit. Mobilní aplikace umožňuje spárované lokátory „prozvonit“, nebo je „radarově“ vyhledávat (podle síly signálu Bluetooth) nebo si nastavit takzvané vodítko - kdykoli se lokátor od telefonu vzdálí, mobil na to upozorní. Během testování redaktor nic z „označených“ věcí jako na potvoru neztratil, při narafičeném testu přístroj zafungoval, jak má.

Aplikace StickNFind (screenshoty od výrobce)

Aplikace StickNFind

Při používání jsme si ale museli přečíst návod, což je někdy znak toho, že je ještě co vylepšovat. Výrobce se ostatně netají tím, že je StickNFind cílený na vynalézavé hračičky.

StickNFind umožňuje v případě ztráty či zcizení předmětu aktivovat hledání napříč všemi uživateli této aplikace. V případě, že budete mít neuvěřitelné štěstí, se tak můžete dozvědět polohu ztraceného lokátoru na mapě, i když je mimo dosah vašeho telefonu. Tato funkce bude ale použitelná pouze v případě, že se toto zařízení ujme masově.

Běžní uživatelé si počkají na příští generaci

Nositelná elektronika je zatím pořád ještě, no, když ne v plenkách, tak alespoň ve školce. Nadšenci, kteří jí propadnou, si užijí spoustu legrace s kvantifikováním každé části života. A postupně ozkoušejí, co má význam i pro běžného uživatele. Sporttrackery, chytré hodinky, internetové zařízení domácnosti, to vše je zatím převážně ve fázi veřejného testování.

Pokud patříte mezi nadšence - ať už technologické, sportovní nebo tzv. lifehackery - nic vás nezastaví od zkoušení nových gadgetů. Užijte si to s vědomím, že jste zase napřed před zbytkem populace. Běžní zákazníci ale nemusejí mít pocit, že o něco přicházejí. Chytrá elektronika na tělo a do domácnosti by jim zatím asi přinesla více starostí než radostí. Je ale vidět, že použitelnost se stále zlepšuje a doba masového zájmu už není daleko.

Výrobky do testu zapůjčila společnost T-Mobile.

Jak se díváte na zařízení, která měří vaše zdraví a aktivity?

celkem hlasů: 1489

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

Neměřím svou aktivitu a nemám to v plánu 919
Právě mám na sobě či doma alespoň dvě zařízení, která měří, co dělám 205
Používám mobil k měření aktivity, žádná přídavná zařízení 145
Příležitostně používám jednoúčelové sportovní trackery 127
Neměřím svou aktivitu, ale přemýšlím, že s tím začnu 93
Autor:
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Ve stodole má Fossettovu vzducholoď, nyní spřádá plány na její záchranu

Mít vypracovaný plán, který počítá se všemi možnostmi, a správný tým, to byl, alespoň podle slov jeho manželky, recept...

Dron přítel člověka. Jaké možnosti létající stroje nabízejí a co musíte dodržet

Premium Zatímco modely letadýlek ovládaných na dálku vyžadují cit pro techniku a jisté znalosti aerodynamiky, dirigovat jejich...

OBRAZEM: Po letu v Caravelle chtěl Chruščov podobný stroj, tak vznikl Tu-134

Mezi nejvýznamnější sovětské dopravní letouny patří Tupolev Tu-134, jehož vznik ovlivnil francouzský letoun Caravelle....

V zajetí družic. Satelity určují náš život mnohem víc, než si myslíme

Premium Létají nám vysoko nad hlavou, na noční obloze si je občas pleteme s hvězdami, ovlivňují náš život každý den. Umělé...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...