Chůvičky patří mezi etablovaný segment elektroniky, která se v určitých životních situacích může lehce stát domácím ekvivalentem filmového „centrálního mozku lidstva“. Metodika testování, s jakou naše redakce k dětským chůvičkám přistupuje, nemá daleko k tomu, jak bychom posuzovali například letecké přístroje. V obou případech může přijít okamžik, kdy půjde více či méně o život. A když ne o život, tak o vaše nervy. V obou případech bude zařízení ovládat unavený a vystresovaný uživatel a bude tak činit třeba i potmě (a možná i hlavou dolů).
U modelu Philips Avent Premium Connected nás zajímalo nejen, jak intuitivní je ovládání, co má skutečně smysl a co je třeba jen zbytečná komplikace, ale samozřejmě jsme byli plni očekávání, jak z nás umělá inteligence udělá pohádkového Jiříka ze Zlatovlásky a my porozumíme sice ne všem zvířátkům, ale tomu tvorečkovi v kolébce možná ano.
Začněme u tyče
Může se to zdát jako maličkost, ale už samotný fakt, že tento typ chůvičky obsahuje v balení i praktický držák, velmi zjednodušuje celý proces instalace. Pro řadu chytrých funkcí testovaného zařízení je totiž přesné zaměření matrace postýlky důležité. U běžných chůviček se často nevyhneme následnému dokupování nejrůznějších držáků či stojánků, jejichž instalace se následně zpravidla změní v lekci kutilství s kulisou nervy drásajícího jekotu.
Zde je držák domyšlen i do té míry, že napájení je vedeno tubusem nosné tyče až k zemi, aby se eliminovalo riziko udušení kabelem apod. Následné zapojení a instalace zařízení včetně mobilní aplikace je snadná a intuitivní.
Užitečná je varianta komunikace mezi kamerou a monitorem (lze zvolit i pouze jako zvukovou) jak za pomoci domácí wi-fi, tak i vlastním videopřenosem. To je velmi užitečné třeba na cestách, na chalupě bez wi-fi apod. Deklarovaná vzdálenost, na kterou je spojení funkční, je venku 400 metrů a v bytě 50 metrů. Zkoušeli jsme v rodinném domě s cihlovými stěnami. Komunikace s podkrovím fungovala dobře i ve sklepě. Po opuštění domu se signál ztratil zhruba po 100 metrech, ale nutno přiznat, že nejprve prošel celým domem.
Při instalaci si chůvička vyžádá definování prostoru postýlky, který má monitorovat. Opět velmi intuitivně. Kamera snímá pohyby hrudníku dítěte a funkce Sense IQ tak vytváří informaci o dechové frekvenci, jež se posílá na monitor chůvičky.
Opět velmi užitečná funkce, o to víc, když zrovna dítě není souběžně sledováno např. monitorem dechu. Philips ovšem upozorňuje, že nejde o lékařské monitorovací zařízení a z toho plyne i fakt, že se na chůvičku v tomto ohledu (např. při zástavě dechu) nelze spoléhat. Upozornění je zasíláno v těchto situacích: vybitá baterie, ztráta připojení, teplota (v místnosti), zvuk a detekce pohybu. Dech je sledován, ale jeho zástava není uvedena jako jedno z upozornění. Tuto situaci se nám (naštěstí) nepodařilo vyzkoušet ani nasimulovat.
Zajímavé je, že sledování dechové frekvence funguje i tehdy, když díte usne kupříkladu na posteli rodičů a vy kameru namíříte z postýlky (tedy z definovaného prostoru) na spícího kojence na jiné posteli. I na nejvyšší zoom fungovalo toto bez problému.
Praktické je i měření teploty vzduchu v místnosti a možnost upozornění na překročení nastaveného minima a maxima. Funkce jako hraní ukolébavky a tzv. bílého šumu (od každého pět variant), noční osvětlení, snímání ve tmě, možnost mluvit na dítě prostřednictvím reproduktoru – tedy dnes již vcelku běžné premisy chůviček – fungovaly bez problému a jak v mobilní aplikaci, tak na obou jednotkách je pomocí tlačítek řešeno vše tak, že se uživatel lehce zorientuje i ve tmě. Do aplikace lze i přidat hosty, kteří mohou sledovat dítě, aniž by sami vlastnili chůvičku. Při testování jsme používali mobilní telefon s iOS i Androidem.