Chcete wrestlingový zápas Sony vs Microsoft nebo solární nabíječku?

aktualizováno 
Dotykové monitory využívající hmatové technologie, souboj herních konzolí od Microsoftu a Sony, 16GB paměťová karta, nové MP3 přehrávače od Creativu a Sony a další technické novinky minulého týdne, vám přináší pan Brouček.

Je pátek a s ním opět přichází pan Brouček aby vás informoval o technických novinkách uplynulého týdne. Po reakcích na svůj první článek pro iDNES se mr. Brouček rozhodl změnit koncepci svého projektu podle ohlasů čtenářů. Nyní tedy techničtěji, podrobněji a civilizovaněji. Vzhůru do nekonečna a ještě dál!

Dotykové monitory ožívají

Společnost Immersion, která má na svědomí vývoj hmatových technologií, před více jak deseti lety představila takzvaný. „Touchsense“, který byl tehdy menší revolucí v oblasti IT, jelikož přinesl zpětnou odezvu (nebo-li „Force-feed back“) do herních ovladačů. Nyní se tato hráči zbožňovaná funkce objeví i v dotykových displejích. Představitelé Immersion tvrdí, že fyzická odezva při používání monitoru je velmi důležitá pro pohodlnější práci. Immersion plánuje, že by se dotykové „forced-feed backové“ displeje mohly uplatnit kupříkladu v navigačních zařízeních v automobilech, kde zvukový signál řidiči soustředícímu na jízdu nemusí stačit.

Kdo je to pan Brouček

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí resolutně odmítl prodloužit, jelikož dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodily v 21. týdnu úchvatného roku 2005.

Odborník pan Brouček celou situaci komentoval: „Tak tahle věcička určitě dostane všechny pořádné chmatáky a kleptomany, neboť jim může pomoci se zbavit jejich odporného zlozvyku. Stačí, když hoši z Immersion místo nějakého vrnění displeje přidají pořádnou vysouvací palici, která dotyčnému zpřeráží všechny kosti v ruce. Nenapravitelným čórkařům doporučuji trénovat minimálně dvakrát denně, víc rukou bohužel lidský druh nemá.“

Sony vs. Microsoft – wrestlingový souboj na život a na smrt

Poté, co Sony, Microsoft a Nintendo představili své herní konzole nové generace, se začíná projevovat naplno konkurenční boj mezi jednotlivými účastníky. Především Sony a Microsoft se nyní dostávají ještě před uvedením produktů na trh do křížku, protože člen vývojového týmu Microsoftu na svém blogu uveřejnil komentář a grafy, z nichž vyplývá, že nový Xbox 360 je daleko výkonnější než Sony PS3. Uvádí ale, že ještě není nic konečné a vše nakonec ovlivní prodávaný software, tedy hry. Jiné zdroje se zase pustily do Xboxu, poněvadž se nedávno objevily informace o tom, že podle současných specifikací by Xbox 360 neměl být schopen zpracovávat high definition hry. Pro grafiku v rozlišení 1920x1080 bodů s 32bitovou hloubkou barev a anti-aliasingem je 10 MB velký frame-buffer malý. Inu, uvidíme, jak vše dopadne a která ze tří společností usedne nakonec na světový herní trůn.

 

Pan Brouček míní: „Hm…testy technika Microsoftu? To působí stejně objektivně, jako když na Nově ukazují ty své vymodřené koláče sledovanosti. Ale kdo ví? Co když se Microsoft rozhodl hrát, respektive alespoň někdo z jeho týmu, konečně projednou férově? Měli bychom vyhlásit státní svátek a očekávat, že v příštích Windows nebude kupříkladu narván odporný Messenger? Řekl bych, že bohužel nikoliv.“

  • Zmiňovaný blog zde

16 GB na flashku? Žádný problém, říká mr. Samsung

Společnost Samsung v tomto týdnu oznámila, že vynalezla způsob, jak uložit na obyčejnou flashovou paměť celých 16 GB dat. Paměť s takovou kapacitou může nahradit pevné disky v noteboocích a zvýšit tak opravdu výrazně výdrž jejich baterie. Vždyť podle testů Samsungu odebírá o celých 95 % méně energie než klasický harddisk. Další výhodou je, že se zvýší rychlost přístup k datům až dvaapůlkrát, neboť vynález Samsungu dokázal číst soubory rychlostí až 57 MB/s a zapisovat až 32 MB/s. Třetím plus ve prospěch novinky je menší výdej tepla a možnost pracovat v prostředí s vysokou vlhkostí. Velikostí odpovídá SSD (Solid-State Disk) klasickému 1,8“ HDD, tudíž jeho implementace do notebooků bude velice snadná. Na trh by měl tento zázrak dorazit někdy v průběhu srpna.

 

  • Tiskovou zprávu Samsungu z 23. května naleznete zde

Točím, točíš, točíme!

Společnost Pantech není zajisté pro našince známým výrobcem mobilních telefonů, jelikož se s jejími produkty na českém trhu nesetkáváme. V Asii ale patří tato značka k velmi populárním a v současné době přibudou na korejském trhu její dva noví zástupci, ze kterých se vám může doslova zatočit hlava. Modely PT-S110 a PT-K1100 mají totiž efektní otočné displeje - změna polohy do jakéhosi widescreen módu se hodí kupříkladu pro brousení na webu či sledování videa. Oba přístroje se mohou dále pochlubit 512 MB interní paměti rozšiřitelné pomocí miniSD karet, 2 MP fotoaparátem s autofocusem, FM tunerem, MP3 přehrávačem či OCR. Jsou určeny jen pro korejský trh a začnou se prodávat už v červnu. Pokud tedy toužíte po něčem nevšedním, neváhejte vyrazit do Soulu na nákupy.

Pan Brouček se právě z Koreje vrátil a rozhodl se s vámi podělit o své dojmy z prezentace Pantechu: „Dámy a pánové, vítejte ve světě, kde po ulicích pobíhají tisíce naprosto stejných lidiček s černými vlasy, šikmýma očima a kamennými výrazy ve tváři. Jedinou cestou, jak je rozlišit, je sledovat jejich mobilní telefony, které především v hlavním městě fungují snad lépe než u nás v Sokole rozlišovací dresy pro dav zběsilých předškolních cvičenců. Dejte však pozor na nové dva modely společnosti Pantech, protože otáčení jejich displeje se může stát pro slabší jedince silně návykové.“

  • O nových telefonech Pantech informuje podrobněji server i4u.com:

Nejmenší hrací skříňka je od Creativu

Hned tři nové MP3 přehrávače vrhá společnost Creative na trh a o všech třech stojí zato vás informovat, neboť jejich vývojem postoupil král počítačového audia zase o stupínek výše. První přehrávač nese označení Zen Neeon a je vybaven 5 GB velkým pevným diskem, podle Creativu se jedná o nejmenší MP3 jukebox na světě s mírami 80 x 47 x 16 mm (váha  75 g). Přístroj je vybaven FM tunerem, funkcí nahrávání hlasu a linkovým vstupem. Hudba se podle oficiální zprávy kopíruje přímo v rozhraní Windows, přístroj tedy podporuje mass storage. Navíc lze k tomuto Zenu dokoupit sadu speciálních skinů Stik-On, jimiž můžete do značné míry změnit jeho design. Další horkou novinkou je Zen Micro v 20 GB verzi - má rádio, funkci diktafonu a umí synchronizovat PIM data z Outlooku. Třetím a posledním playerem je Zen Nano Plus, který trochu vybočuje z řady přehrávačů Zen, poněvadž má flashovou paměť, nikoliv HDD. Miniaturní přehrávač bude nabízen s pamětí o velikosti 512 MB nebo 1 GB.

 

Pan Brouček upozorňuje na nedostatky Stik-On: „Drahý pane Creative, přestože je nápad se Stik-On skiny nadmíru originální, neboť tunning MP3 přehrávačů je to, co nám všem už léta chybělo, jejich ukrutná cena mě naprosto odradila od koupě! Balení dvou skinů za deset babek!? To poměrně silně brnkáte na struny mé trpělivosti respektive, lépe řečeno struny trpělivosti mé peněženky. Navíc postrádám v portfoliu Stik-On skinů jeden modýlek se Včelkou májou, jejíž obrázek by mi zpříjemnil každodenní poslech nesmrtelného songu Káji Gotta, který se pyšní první pozicí v mých old-school favourites.“

Sony Strikes Back

A máme tu další Network Walkman Sony, tentokráte 20 GB jukebox NW-HD5, který je nástupcem modelu NW-HD3. Podle první recenze, kterou přinesl server C|Net Asia, nedopadl tento produkt vůbec špatně. Recenzenta zaujala dlouhá výdrž baterie (až 40 hodin), kvalitním provedením (konstrukce), rychlý přenose dat a solidní zvuk. Za chyby naopak považuje nemožnost nastavovat ekvalizér pro skladby nahrané ve formátu MP3 a nutnost používat ke kopírování hudby známé softwarové monstrum Sonic Stage. Nebylo by to ale Sony, kdyby nepřidalo ještě nějakou tu vychytávku. Protentokrát je to takzvaný G-Sensor, který chrání harddisk před poničením detekováním abnormální rychlosti celého přehrávače a následným odsunutím zapisovací hlavy. Senzor pohybu navíc ovlivňuje i orientaci obrazu, ten se natáčí podle pozice přehrávače. Přístroj zmatete pouze jeho otočením vzhůru nohama a při položení na stůl. Jak vidno, bude NW-HD5 stát přinejmenším za pozornost. Sony Czech ho uvede na český trh již brzy.


Pan Brouček radí Sony s reklamním sloganem:Zapomeňte na všechny sexuální pomůcky! G-Sensor od Sony udělá všechnu práci z vás".

  • Recenze C|Net Asia zde
  • Oficiální zpráva Sony zde

Kodak podruhé

Přestože jsme už psali o jedné novince z dílny Kodaku minulý týden, nyní se objevila další, která si pár řádků zaslouží také. Známý výrobce fotoaparátů nyní vypustil na světový trh prohlížeč digitálních fotek, jenž může podle obrázku na někoho působit jako obyčejný digitální foťák. Nenechte se ale zmást, tato drobounká věcička za 150 dolarů neumí fotit, ale pouze fotky ukazovat na 2,5“ velkém displeji schopném zobrazit až 201k barev. Interní paměť má velikost 32 MB a lze jí rozšířit pomocí MMC či SD karet. EasyShare Picture Viewer, což je název produktu, je také schopný komunikovat s EasyShare printererem (česky samozřejmě tiskárnou, ale neměl jsem to srdce tuto infantilní jazykovou hříčku odstranit). Podporu získali i PicBridge a ImageLink.

Matěj Brouček živě z ústředí Kodaku:Inu, větší hloupost jsem snad ještě neviděl! Kdo by si jesusmarjá kupoval za zhruba 3500 kaček prohlížeč fotek s nuznou pamětí 32 MB, když si může prakticky stejně dobře obhlídnout fotečky na displeji svého digitálu? Pravda, kvalitnější displej ta věcička má, ale 2,5“ palce není žádná sláva, vždyť takovej má dneska už každej druhej digitálek. Brrr…to sem se rozčílil.“

  • Pokud chcete vědět více, jukněte sem

Surfněte netem na Nokii

Nokia se rozhodla vydat do dosud neprozkoumaných vod a vytvořila tablet pro surfování na i-netu. Přístroj označený jako Nokia 770 není nějakým ujetým telefonem s obrovským displejem, ale skutečně pouhým tabletem, což možná leckoho zaskočí, protože doposud se snažila finská společnost vytvářet své bizarní technologické unikáty coby telefony s dalšími specifickými funkcemi (viz. například N-Gage). Prohlížeč internetu je prezentován jako doplněk k počítači – umožňuje vám surfovat kdekoliv v domě po připojení přes Bluetooth či WiFi ke klasickému „kompíku“. Na rozměrném displeji s rozlišením 800x480 bodů by se měly zobrazovat webové stránky bez problémů a tak nepůsobí Nokia 770 jako zcela zbytečná věc. Pro čtení e-mailů či prohlížení zpravodajských webů v posteli nenajdete snad lepší zařízení. Softwarovou výbavou nás překvapila 770tka také, k brouzdání sítí poslouží známá Opera, kdekoho potěší i aplikace pro čtení RSS, internetové rádio, softwarové přehrávače médií, softík pro čtení PDF a Flash plug-in. To všechno běží na OS založeném na Debian Linuxu v2.6. a Gnome UI.  Nokia 770 by měla stát zhruba 350 dolarů, což z ní v našich očích činí skutečně zajímavý nástroj dostupný širší veřejnosti.

Jak to vidí pan Brouček? Asi takto:Tahle věcička se mi bude hodit do mého obýváčku, jelikož ho promění v digitální centrum 21. století. Jen doufám, že zas Nokia neodflákne konstrukci a zároveň nevytvoří tento zázrak s výměnnými kryty. Hloupost? Nikoliv, léta doprovázená produkty sveřepých Finů mě už naučila si dávat pozor na jejich rozsypávající se telefony prodávané pod masami zbožňovanou značkou N O K I A.“

Slunce nabíjí!

Málokdy se stane, aby nějaký ženský výrobek mohli používat i pánové a skoro nikdy už nenastává situace, kdy by po něm mohli bezmezně toužit. Snad jediným zástupcem tohoto unikátu je dámská taška C-TSP-B08, která má na svém boku solární panel, díky němuž lze přímo v ní dobíjet PDA, mobilní telefon či MP3 přehrávač. Nezní to úžasně? Namísto hledání zásuvky a škemrání v lokálech o trochu té šťávy, se stačí chytaje bronz postavit na slunce a při tom nabíjet kupříkladu svůj mobil.


Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Reaktor, kterému věří Bill Gates, zatím stát nebude. Kvůli politice

Vizualice podoby plánované experimentální elektrárny, kterou měla společnost...

Nová pravidla americké administrativy pro vývoj jaderných technologií do Číny mimo jiné vedla i ke zrušení dohody o...

OBRAZEM: Kluzák porazil „tryskáče“. Československá letadla století

Albatros a Delfin

Součástí projektu Československá křídla 1918 - 2018 byla mimo jiné anketa Nejpopulárnější československé letadlo...

Let L-610 byl náš největší. Nehezká historie jednoho hezkého letadla

Let L-610 (Praha, 08/1989)

Ve středu 28. prosince 1988 poprvé vzlétl prototyp největšího letadla československé konstrukce L-610. Jeho ne příliš...

Najdete na iDNES.cz