Obrazovku je možné připojit na výšku i na šířku

Obrazovku je možné připojit na výšku i na šířku | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Český vynález: z kufříku 21. století vyskočí počítač, duální mobil, TV i klavír

  • 269
Proč s sebou musím tahat dva mobily, když by stačil jeden, se dvěma sloty na SIM kartu? Pan Petr Půta jistě nebyl jediný, kdo si takovou otázku položil. Ve svých úvahách ale došel mnohem dál než k duálnímu telefonu. Navrhl koncept univerzálního elektronického pomocníka, modulárně upravitelného a skladného.

"Můj život byl plný zajímavých věcí. Pánbůh mě vybavil, ten kompjůtr v hlavě mi maká, ale nikdy mi nebylo dopřáno, aby se můj projekt dotáhl do konce. Na ty miliony jsem si nikdy nesáhl," líčí Petr Půta, který se do naší soutěže přihlásil s konceptem "mobilního multifunkčního zařízení z oboru ICT na platformě přenosného PC".

V době, kdy se dostal přes mnoho míst v prodeji a marketingu k práci skladníka, začal dostávat koncept jasné obrysy v podobě kartonové makety. Jejím cílem je jasně demonstrovat možnosti tohoto modulárního flexibilního zařízení. V Půtových rukou maketa doslova ožívá a připomíná auta z filmu Transformers.

Kloub pro flexibilní připojení obrazovky

Kloub pro flexibilní připojení obrazovky

Téměř vše je modulární, stavebnicové, zacvakávací, upravitelné. Reproduktory lze otočit, klávesnici vyměnit, mobil zacvaknout, pevný disk vysunout. To vše téměř nestíhám sledovat, protože pan Půta vše doplňuje komplexním zdůvodněním: "Přístroj je ideální do 21. století, kdy se budou jednotlivci i masy daleko častěji stěhovat. Takto jednoduše chytnete kufřík a máte veškerou elektroniku s sebou."

Mezi zajímavé prvky patří:

  • kloubové uchycení displeje s možností polohy "tablet", možnost uchycení displeje na výšku, na šířku i odděleně od zbytku zařízení
  • využití multimobilu (více SIM karet) jako polohovacího zařízení - myši
  • odnímatelná kamerka na mobilu, dá se využít k nasazení na počítač jako webkamerka
  • možnost zavěšení zařízení na stěnu či uložení do police a sledování jeho displeje
  • možnost sledovat televizi a poslouchat rádio bez internetového připojení nebo nutnosti práce se složitým software
  • snadno vyjímatelný pevný disk, možnost použití i v jiném PC
  • možnost natočit reproduktorky na surround či otočit je a využít tak zařízení ve složeném stavu jako rádio či hudební přehrávač
  • vyjímatelná mechanika, samostatně použitelná jako přehrávač
  • možnost zavěšení obrazovky na stěnu
  • možnost otočit reproduktorky a využít tak kufřík jako rádio
  • možnost vyměnit klávesnici za klaviaturu, speciální hrací klávesnici či klávesnici pro slepce
  • možnost přesunout numerickou klávesnici doleva (pro leváky)
  • GPS navigace
  • integrovaný dálkový ovladač (možno kombinovat s mobilním telefonem)
  • nabíjení zacvaknutelných periferií
  • transportní poloha v podobě kufříku s odnímatelným madlem
  • ... a další nápady, které pan Půta "zatím nosí v hlavě"
Klávesnici je možné vyměnit za alternativní rozložení - klaviaturu nebo třeba speciální hráčskou klávesnici

Klávesnici je možné vyměnit za alternativní rozložení - klaviaturu nebo třeba speciální hráčskou klávesnici

Počítač i pro nepočítačové lidi a seniory

Koncept nabízí Petr Půta firmám už od roku 2004, kdy také dokončil jeho teoretickou část. Od té doby se ale potýká převážně s nezájmem: "S člověkem z ulice se nikdo nebaví. Byli tam takoví mladí, ambiciózní lidé, jako jste vy, kteří vždycky říkali, pošlete nám to v mailu, my se na to podíváme, v závorce - ukradneme vám to, když to bude zajímavé."

Jeho projekt se téměř dočkal uskutečnění, když o něj údajně projevila zájem firma z Hong Kongu, nakonec to nevyšlo. Ani spolupráce s českým Microsoftem, přestože její profesionalitu pan Půta chválil, nakonec neklapla.

Podle Petra Půty je jeho koncept především komplexností a přístupem ke starším uživatelům. Přístroj by měl být jednoduše pochopitelný a snadno ovladatelný.

"V civilizovaném světě lze najít v zásadě dvě řádově srovnatelně velké skupiny lidí: lidi počítačové a lidi nepočítačové," píše Petr Půta ve svém teoretickém pojednání. A protože se prý v budoucnu dočkáme velkých přesunů, migrací i rozvoje cestování, obě tyto skupiny budou chtít mít s sebou svou užitnou elektroniku, tedy potřeba "kompaktního mobilního produktu, který pro jedince bude osobním zábavním partnerem, průvodcem a infoterminálem, osobním strážcem, komunikačním nástrojem, pracovním nástrojem a databankou osobních dat."

Petr Půta prezentuje svůj multifunkční kufřík

Petr Půta doufá, že při rozmachu notebooků nebo tabletů se najde firma, která by s ním na rozvoji této myšlenky a jejím uvedení do praxe spolupracovala. Zajímavých nápadů má, a vždycky měl, dostatek.

Hledáme české vynálezce

Autoři vynálezů, vylepšováků a zajímavých inovací soutěží na Technetu o vaši přízeň a přízeň poroty. V průběhu následujících týdnů vám představíme soutěžící, kteří se do soutěže o 3D televizi Panasonic P50VT20 přihlásili.

Soutěž si klade za cíl povzbudit inovativní myšlení a dát nadšeným autorům možnost představit své nápady veřejnosti a získat pro ně podporu i mezi výrobci.