Český vynález: spotřebiče samy počkají na levnější proud a vy ušetříte

aktualizováno 
Pračka, myčka nebo sušička by mohly pracovat úsporněji. Stačilo by, kdyby se ujal vylepšovák Stanislava Poštulky. Je jednoduchý: výrobce zabuduje do spotřebičů funkci aktivace až při cenově výhodném elektrickém tarifu.

Úspora elektrické energie | foto: Profimedia.cz

Odběr elektrického proudu je v určitých nočních hodinách levnější, je zpoplatněn tzv. nízkým tarifem (NT). Elektrárna tak zvýhodňuje odběr energie v dobu mimo špičku, třeba domy s elektrickým topením využívají nízkých cen k intenzivnímu vytápění. Stanislav Poštulka si myslí, že by levné elektřiny mohly inteligentně využít i další spotřebiče: myčka nádobí, pračka nebo sušička.

"Jde především o úsporu peněz, spotřeba energie je pochopitelně stejná jako ve dne, ale šetří to peněženku. Pračku a myčku nakrmíte večer a ráno máte vypráno a umyto," vysvětluje Poštulka. Noční tarif podle něj není vázaný jen na Česko, a tak je pro jeho vynález prostor i v zahraničí. "Start při NT" by měl být dostupný nejlépe jako jedna z funkcí spotřebiče.

Stanislav Poštulka

Do soutěže vynálezců se Poštulka přihlásil jako jeden z prvních. Svůj vylepšovak měl už totiž promyšlený, a zároveň má na Úřadě průmyslového vlastnictví podanou přihlášku na užitný vzor. Jeho nápad je tak jednoduchý, až bychom se mohli divit, že se s ním už dávno v prodejnách nesetkáváme. "Ano, některé spotřebiče umožňují načasovat start mytí nebo praní, ale pro uživatele je těžké se takto strefit do zlevněných tarifů, které jsou spínány různě a někdy i nepravidelně. Se 'startem při NT' by měl člověk stoprocentní jistotu, že ušetří."

Hledáme české vynálezce

Autoři vynálezů, vylepšováků a zajímavých inovací soutěží na Technetu o vaši přízeň a přízeň poroty. V průběhu následujících týdnů vám představíme soutěžící, kteří se do soutěže o 3D televizi Panasonic P50VT20 přihlásili.

Přehled článků o vynálezech

Soutěž si klade za cíl povzbudit inovativní myšlení a dát nadšeným autorům možnost představit své nápady veřejnosti a získat pro ně podporu i mezi výrobci.

"Elektrárna vyšle signál, který informuje o nízkém tarifu, tak to běžně funguje. Na tento signál by zareagoval i příslušný spotřebič," vysvětluje Poštulka. Komplikace mohou nastat v důsledku různosti těchto signálů v rámci regionu, ale to lze obejít různými způsoby, třeba jakýmsi "updatem firmwaru" z internetu nebo prostřednictvím kódu pro danou oblast.

Na vylepšovák přišel Poštulka při snaze načasovat spotřebiče na odběr nočního proudu jinými prostředky. "Když zapojíte pračku tak, že by odebírala jen elektřinu v nižším tarifu, tak se vám v noci pračka zapne, ale nevypere. Ale pokud by se výrobce, nebo někteří výrobci, dohodli, je reálné tuto funkci hromadně využívat," míní Stanislav Poštulka.

Stanislav Poštulka s dcerami
Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Drony se úspěšně učí létat bez pilota. A útočit

Dron se dokáže vyhnout překážkám díky AI.

Mezinárodní skupina vědců předvedla první drony se softwarem, který se dokáže automaticky vyhýbat i létajícím předmětům...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Tento 15bitový počítač dostal člověka na Měsíc. Teď zkouší těžit bitcoiny

Těžba bitcoinů na počítači Apollo Guidance Computer (ilustrační montáž)

Počítač, který provázel americké astronauty na Měsíc a počítal jejich návratovou trajektorii, má nové využití....

Najdete na iDNES.cz