Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Auta budoucnosti, 5G síť i AI ve zdravotnictví se představí na veletrhu CES

  12:38aktualizováno  12:38
Nejnovější technologie od 5G a trendů v automobilovém průmyslu až po umělou inteligenci, rozšířenou a virtuální realitu, robotiku a inteligentní města. To vše a mnohem víc představí vývojáři, inovátoři a zástupci firem na veletrhu CES 2020 v Las Vegas. Technet.cz bude u toho.

Impossible burger z umělého masa na CES 2019. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Už začátkem ledna v Las Vegas opět vypukne největší světový veletrh spotřební elektroniky, IT a inovací CES 2020. Stejně jako každý rok vás budou redaktoři Technet.cz a Mobil.iDNES.cz přímo z místa informovat o těch nejzásadnějších novinkách, které se v příštích letech dostanou, nebo také nedostanou na trh. 

Připomeňme, že právě na veletrhu CES, který příští rok oslaví 53. narozeniny, spatřily světlo svět takové novinky jako DVD, Blu-ray, plazmová televize nebo na samém počátku v roce 1970 VHS videorekordér. Letošní ročník nabídl například první ochutnávku umělého masačeské vylepšení pro dřevěné vláčky z IKEA, ale i zásadní pohled na budoucnost měst a dopravy i umělé inteligence v každodenním životě.

Na CES 2020 se představí více než 4 500 společností na výstavišti o rozloze 269 000 m². 

Mezi hlavní témata budou tentokrát pochopitelně patřit sítě 5G, jejichž rozšíření je podmínkou mimo jiné pro autonomní vozidla, další automatizaci a robotizaci výroby, ale i pro rozšíření IoT do domácností. Na trh příští rok masivně zamíří první 5G telefony.

Díky 5G sítím bude možné (díky rychlosti připojení) i v domácích podmínkách lépe využít v takřka reálném čase zpracování a analýzu obrazu  z bezpečnostních kamer nebo domácích zvonků s kamerou.

Umělá inteligence a strojové učení navíc zajistí, že se výrobky svým fungováním přizpůsobí našim potřebám podle toho, jak je budeme používat. Nicméně i automatizace má své limity. Budeme se je učit hledat a poznávat a bude tak vznikat i mnoho zcela absurdních aplikací.

Co je to 5G?

Supersíť, která nahradí 2G, 3G a 4G a přestane vás zajímat

Umělá inteligence je na CES evergreenem a v lednu 2020 se o ní v Las Vegas bude mluvit ještě hlasitěji než kdy jindy. Její nástup není obecně vnímán pouze pozitivně. Podle některých scénářů Světového ekonomického fóra a společností jako PricewaterhouseCoopers a Gartner může do roku 2025 připravit o místo až 75 milionů lidí.

Mezi těmi, kteří budou na CES 2020 o zkušenostech a zavádění AI hovořit, najdeme firmy jako John Deer, Kyocera nebo Doosan.

Veletrh také představí to nejnovější z automobilového průmyslu a techniky. V Las Vegas bude přítomno více než 160 vystavovatelů zabývajících se technickým vybavením vozidel, včetně deseti významných automobilek.

Letos bylo k vidění například chodící auto od Hyundai a pro premiéru svého  čtyřdveřového kupé CLA zvolila veletrh CES i automobilka Mercedes.

Chytrá města a zdraví

S nástupem 5G sítí přímo souvisí i možný rozvoj chytrých měst. Našinci se bohužel při výrazu „chytré město“ zatím vybaví spíše nákup takzvaných chytrých (a ve skutečnosti zbytečných) laviček v ceně mnoha desítek tisíc korun za kus nebo instalace internetu do 500 metrů dlouhé lanovky za více než dva miliony korun (akce bývalé primátorky Prahy), ale ve skutečnosti právě 5G v kombinaci s AI, IoT a dalšími technologiemi může i českým městům výrazně pomoci s řešením dopravy, parkování, energií. 

Pokud se podíváme například na projekty japonských firem Fujitsu a Panasonic, je zřejmé, že „smart city“ nemusí být pouze o utrácení milionů z městského rozpočtu. Fujitsu už v roce 2017 předvedlo i v ČR, jak lze pomocí zpracování velkých dat a využití chytrých senzorů zdokonalit městskou hromadnou dopravu.

CES 2019 výstaviště 4
CES 2019 výstaviště 4
CES 2019 výstaviště 4

O tom, jak chytrá řešení mohou pomoci ke snížení znečištění ovzduší, dopravních zácp i trestné činnosti, budou na CES 2020 hovořit zástupci Ministerstvo dopravy USA a společnosti jako Hitachi, Siemens a NTT.

Razantní rozvoj v souvislosti s AI sledujeme i v oblasti zdravotnictví. Systémy aplikující umělou inteligenci dokážou detekovat rakovinu kůže, mapování lidského genomu zase otevírá nové možnosti pro personalizovanou farmakologii, řídící se individuálními potřebami jedince. Veletrh CES 2020 představí nejnovější průlomy v oblasti digitálního zdraví nebo elektronického zdravotnictví (eEealth) od hlavních hráčů na trhu včetně společností Philips, Omron Healthcare, Myant, Procter & Gamble, Cigna a dalších.

Cestování a odolnost

Jak technologie transformují oblast cestovního ruchu, představí speciální sekce veletrhu CES, kde mimo jiné promluví generální ředitel Delta Air Lines Ed Bastian. 

Na výstavišti dostanou prostor i technologie, které pomáhají státům i jednotlivým obcím s přípravou na přírodní katastrofy a další mimořádné události. Mimo jiné Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA představí postupy a řešení, která mají jednotlivým komunitám v krajních případech pomoci.

Veletrh CES 2020 probíhá v Las Vegas od 7. do 10. ledna 2020. Pro novináře se otevírá již o dva dny dříve. 

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Jako atomovka, ale bez radiace. Českému vědci nedá spát záhadný výbuch

Geofyzik Günter Kletetschka je v tuzemském prostředí fenomén. Svérázný vědec třináct let působil v NASA a také nyní se...

Windows 7 končí a s nimi jedna éra. Uživatelé stojí před těžkým rozhodnutím

Windows 7 uzavírá generaci operačních systémů Microsoftu, které zvládly bez omezení fungovat bez připojení k internetu,...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Opravte si Windows 10. Kritickou chybu objevila americká tajná služba

Microsoft a NSA doporučují urychleně aplikovat záplatu na kritickou zranitelnost ve Windows 10 a Windows Server...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Filantropický rekord. Kolegové Antonína Holého věnují na vědu 200 milionů

Chemici Hana a Dalimil Dvořákovi věnují 200 milionů korun nadaci, která má podporovat mladé chemiky. Prostředky...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Jaderní osmdesátníci. Reaktory stárnou, odchody do důchodu se odkládají

Ve Spojených státech před pár dny schválili vůbec nejdelší prodloužení životnosti jaderné elektrárny. Dva floridské...

S novým zámkem Netatmo si náhradní klíče vyrobíte sami

Když jdete běhat, můžete nechat klíče doma, odemknete i telefonem. Pokud návštěva dorazí dřív než vy, můžete jí klíč...

TEST: Maličký robůtek Ozobot následuje, co mu naprogramujete fixou

Programování fixou na čtvrtku bílého papíru – to je největší lákadlo malého robota Ozobot. Jednoduchý koncept má...

Platforma Makeblock je vstupenkou do světa dospělého programování

Robot Makeblock mBot je sice cílen na děti, ale ve skutečnosti je to přestupní stanice k pokročilému programování. Jako...

Najdete na iDNES.cz