Kobaltová mánie opadá. Však pro ni nebylo příliš důvodů

aktualizováno 
Cena klíčového materiálu pro dnešní baterie otočila a v poslední době klesá. Ale katastrofických předpovědí ani tak zřejmě neubude.

kobalt | foto:  CC-BY-ND, Creative Commons

Řadou studií ověřená pravda říká, že lidé raději čtou zprávy negativní než pozitivní. Je to jedna z nejdůležitějších tzv. „zpravodajských hodnot“, které rozhodují o čtenářském úspěchu podobně jako například blízkost (události na druhém konci světa nás nezajímají), aktuálnost či všeobecná známost osob, kterých se týká.

Není tak nijak překvapivé, že prakticky všechna česká větší média psala v posledních letech o prudkém zdražování kobaltu, klíčového a zatím nenahraditelného materiálu například pro lithiové baterie. Prakticky žádné však nepsalo o prudkém poklesu jeho spotových cen v posledních měsících a týdnech.

Ceny tohoto materiálu na burze klesaly zhruba 15 týdnů za sebou, a od svého jarního maxima klesly zhruba o třetinu. V dubnu se na londýnské burze tento materiál prodával za necelých 100 tisíc dolarů za tunu, v srpnu to bylo méně než 70 tisíc dolarů za tunu. Vysoké ceny vzbudily zájem především čínských podniků, které se začaly zbavovat svých zásob.

Vývoj ceny kobaltu na londýnské burze kovů od počátku roku 2017

Vývoj ceny kobaltu na londýnské burze kovů od počátku roku 2017

Pokles cen rozhodně nemusí být trvalý, to autor těchto řádek nechce tvrdit. Výhledy trhu jsou stále pesimistické a ceny „futures“, tedy ceny budoucích dodávek, neklesly zdaleka tak výrazně jako ceny dodávek aktuálních. Pro předchozí prudký nárůst cen o více než 130 % za rok jsou také do jisté míry objektivní důvody.

Přibližně polovina celosvětové produkce pochází z Demokratické republiky Kongo. Africká země v roce 2016 vyprodukovala 66 tisíc tun, druhá Čína 7 700 tun. Kongo přitom nelze považovat za stabilní zemi, a nejistota se pak samozřejmě promítá do ceny a nahrává spekulacím. Chceme upozornit jen na to, že je mnohem více důvodů pro to, aby cena dále klesala spíše než naopak, jak tvrdí černé scénáře.

Kolik ho máme

Kobalt se používá v katodě baterií, obvykle v kombinaci s niklem a manganem (NMC). Jeho použití a postupné vylepšování jsou jedním z důvodů, proč kapacita baterií v posledních letech roste. Kobaltu ovšem v bateriích není tolik, tvoří jen malou část použitých materiálů a jen malou část celkové ceny. Již dnes se také alespoň částečně kvůli vysoké ceně nahrazuje a do budoucna z nich může například zcela zmizet. V každém případě dnes odhady říkají, že zdvojnásobení ceny tohoto kovu by ceny baterií mohlo zvýšit zhruba o 10 procent.  

Kobalt také se většinou získává jako vedlejší produkt těžby mědi a niklu, a příliš velká poptávka po něm nikdy nebyla. Jeho geologické zásoby tedy nejsou dobře prozkoumané. Ale s růstem ceny už se uvažuje i o produkci na jiných místech, především v lomech, kde představuje malou příměs v těženém materiálu, a zatím se ho tedy nevyplácelo z rudy oddělovat, například právě v Číně a ostatních asijských zemích. Průzkum se provádí například i v Chile a dalších státech. Do cen by mohlo promluvit i rozšíření recyklace, ale ta se zatím z technologických důvodů příliš nedaří.

Vysoká cena za pokrok. V konžských dolech rubou kobalt dětští horníci

Záběr z ilegálního dolu v Demokratické republice Kongo, který vznikl při natáčení dánského dokumentárního filmu Krev v mobilu režiséra Franka Piasecki Poulsena.

I když kobalt není v žádném případě hojný (podle odhadu americké geologické služby USGS tvoří cca 0,0029 procent zemské kůry), jeho celkové množství je podstatně vyšší, než jaké by lidé mohli v představitelné budoucnosti spotřebovat. To je samozřejmě jen hypotetické číslo, důležitější je dostupnost zásob se současnou technologií, a ani v tomto ohledu na tomto kovu není nic mimořádného. Těžba se v posledních desetiletích prudce zvyšovala a poptávce tedy až na jisté výkyvy vždy stačila. Není žádný důvod předpokládat, že by tomu do budoucna bylo jinak.

To je navíc obecná poučka. Obecně zatím na trhu není patrná žádná závislost mezi geologickou dostupností a cenou (více v tomto článku). Zinek je jedním z nejlevnějších kovů, přitom jeho známé zásoby patří mezi ty vůbec nejmenší. Naopak u beryllia, které dnes patří v absolutních cenách mezi nejdražší suroviny vůbec, by známé zásoby měly vydržet na více než tisíc let.

Jinak řečeno, surovin je zatím dost. Některé jsou levnější, jiné dražší, záleží na nabídce a technologii těžby a jejich získávání, ale žádná zatím nedochází natolik, aby to bylo znát na ceně. Kobalt v tomto ohledu není výjimkou.

Není asi nic nepochopitelného na tom, že si to nedokážeme dostatečně dobře představit. Lidský mozek se vyvinul proto, aby se zabýval mnohem palčivějšími problémy v daném místě a čase. Umí tedy spoustu věcí, ale vyhodnocovat dlouhodobé trendy v časovém horizontu desítek let mu „od přírody“ nijak zvláště nejde; to jsme k přežití nikdy nepotřebovali. Byť tedy naše intuice může pomoci přežít jednotlivci (či jeho genům, přesněji řečeno), není to dobrý  nástroj pro hodnocení vývoje příštích několika desetiletí v surovinové dostupnosti. Ano, kobaltu je dnes možná na trhu málo, ale spekulace o jeho dlouhodobém nedostatku nebo omezujícím faktoru rozvoje například elektromobility jsou neopodstatněné. O tom rozhodnou zcela jiné věci, „strašení kobaltem“ zatím nahrává pouze spekulativním investorům.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Let L-610 byl náš největší. Nehezká historie jednoho hezkého letadla

Let L-610 (Praha, 08/1989)

Ve středu 28. prosince 1988 poprvé vzlétl prototyp největšího letadla československé konstrukce L-610. Jeho ne příliš...

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Šlapolet a uvězněný ježek. Foglarovi dopomohly ke slávě vynálezy

Jaroslav Foglar

Legenda českého skautingu a úspěšný spisovatel literatury pro mládež Jaroslav Foglar, známý i pod skautskou přezdívkou...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz