Brno nakupovalo vědce. Za 100 milionů jich má 26 na tři roky

  14:00aktualizováno  14:00
Jihomoravský kraj láká vědce ze zahraničí. Nabízí jim plat až 130 tisíc korun měsíčně. Peníze dává společně Jihomoravský kraj a Brusel.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

V Jihomoravském kraji pracuje nově 13 zahraničních vědců, které kraj "přetáhl" ze špičkových zahraničních pracovišť. Díky dotačnímu programu SoMoPro na jihu Moravy budou nejméně tři roky působit vědci z mnoha zemí světa.

"Přijel jsem v půlce ledna, tak jsem si měsíc zvykal na počasí," říká Shakti Prasad Rath z Indie, který v Brně pracuje na systému počítačového rozpoznávání řeči. Kromě něj se v Brně objevili vědci například Izraele, Indie nebo Jižní Ameriky.

Významné by mohlo být i použití peněz z programu na přilákání českých vědců kteří si vybudovali prestiž v zahraničí a dnes tam mají podmínky, o kterých si většina jejich českých kolegů může jenom nechat zdát. "Schopnost přilákat talenty, hlavně ty mladé, je nejlepším důkazem, jaká je úroveň našich univerzit a ústavů," říká chemik Kamil Paruch. V rámci programu SoMoPro se vrátil do České republiky z USA.

Program za 100 milionů

K prvnímu 13 vědcům, kteří už na jihu Moravy působí, by mělo přibýt během roku ještě 13 dalších. Celková dotace programu je 3,9 milionu euro, tedy zhruba 100 milionů korun. Peníze pro vědce poskytuje ze 60 procent Jihomoravský kraj, ze 40 procent evropské fondy.

Plat odpovídá západním standardům, i když nedosahuje výše obvyklé u úplných špiček. Výši mzdy kontroluje Brusel i mezinárodní komise, která jednotlivé žádosti přezkoumává. Hlavním kritériem jsou zkušenosti.

U těch, kteří mají méně než deset let praxe, nemůže plat přesáhnout 3500 euro (tj. 85 tisíc hrubého) měsíčně za plný úvazek. U vědců s více než dvaceti lety praxe může dosahovat až 5500 euro měsíčně, tj. zhruba 130 tisíc hrubého měsíčně. Zahraniční vědci ještě k  platu dostávají 400 euro (700 pokud mají rodinu) jako tzv. příspěvek na mobilitu,

Grant zahrnuje i náklady na přestěhování rodiny a malý příspěvek na výzkum. "Počítá se ovšem s tím, že tito lidé si dokáží peníze na výzkum z větší části obstarat sami," říká Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které projekt pro kraj administruje.

Hledáme nájemce pro laboratoře

Česká věda bude dobré mozky v příštích letech potřebovat. V příštích čtyřech letech se bude z bruselských fondů investovat v ČR do nových laboratoří a jejich vybavení bezprecedentních 30 miliard korun.

Aby se nové ústavy nestaly jen zátěží pro český státní rozpočet, musí si peníze shánět samy, například z mezinárodních grantů nebo přímo od průmyslu.

K tomu je zapotřebí i velkých vědeckých jmen. Především právě pro ně jsou pak určeny projekty jako SoMoPro nebo nedávno schválený program Návrat, zaměřený v podstatě pouze na Prahu a na "repatriaci" českých vědců. Ten má rozpočet zhruba 460 milionů korun. Vědci se také mohou nově od letošního ucházet o prostředky na budování týmu z bruselských fondů.

"Jde o to, abychom bruselské peníze neutratili jen proto, že je můžeme utratit, ale aby investice měla smysl," říká Michal Kostka, zástupce ředitele dalšího miliardového vědeckého projektu v Brně, medicínského centra FNUSA-ICRC.

Shoduje se v tom s představiteli Jihomoravského kraje, podle kterých je rozvoj regionu spojený s rozvojem vědy a výzkumu. "Program SoMoPro má významnou roli pro zajištění udržitelného ekonomického růstu a rozvoje Jihomoravského kraje v příštích letech," tvrdí hejtman kraje Michal Hašek. Kraj ve své strategii vychází podle něj z toho, že bez peněz pro vědecké "hvězdy" je dosažení tohoto cíle těžko představitelné.

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

Další z rubriky

O problémovém systému 737 MAX úřad netušil. Boeing si 96 % schválil sám

Americký úřad pro letectví schválil letoun Boeing 737 MAX v roce 2017. Toto...

Americký úřad FAA, zodpovědný za certifikaci letadel, neměl informace o systému MCAS. Právě tato stabilizační funkce...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

Zemřel legendární tvůrce papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

S jeho papírovými modely vyrůstaly celé generace českých dětí a některým záliba v nich vydržela až do dospělosti....

Najdete na iDNES.cz