Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Naděje favoritů zhatil krtek. Balonový závod napříč Českem dal zabrat

Letecký závod o pohár Jaroslava Haška každým rokem dokazuje, že je kláním nejen pro ty nejlepší piloty horkovzdušných balonů, ale i pro zkušené stratégy, kteří dokážou naplno využít meteorologickou předpověď. Letošní čtvrtý ročník byl bohatý nejen na různé strategie týmů a těsné výsledky, ale zapíše se i jednou kuriózní závadou.

I když na startu panovalo téměř bezvětří, čtvrtý ročník pravděpodobně nejnáročnější balonové soutěže v Česku opět dostál svého renomé náročného klání, které je napínavé až do poslední chvíle. Vyhrála posádka, která po startu vydržela téměř dvě hodiny vyčkávat v malé výšce a pomalu se sunula k výhodnější pozici pro stoupání. O osm hodin později dělilo v různých koutech Česka zlatý tým od stříbrného pouhých 714 metrů, přičemž oba tyto balony uletěly vzdušnou čarou od místa startu něco přes 107 kilometrů.

Závod o pohár Jaroslava Haška

  • vítězí posádka, která uletí do západu slunce největší vzdálenost (měřeno vzdušnou čarou) od místa startu, kterým je plocha LKKEJZ v Kejžlici u Humpolce, nedaleko geografického středu Česka
  • dodržují se pravidla letu za vidu (VFR)
  • do povinné výbavy patří letecké rádio a v případě letu nad 5 000 stop (1 524 m n.m.) i odpovídač sekundárního radaru
  • posádky nesmí během letu udělat mezipřistání
  • žádná součást balonu nesmí po přistání zasahovat mimo hranice České republiky
  • pohár startuje nedaleko Lipnice, místa posledního odpočinku spisovatele Jaroslava Haška a také pivnice, kde mistr psal Osudy dobrého vojáka Švejka
  • soutěž, která se inspiruje nejstarší leteckou soutěží historie – závodu plynových balonů Pohár Gordona Bennetta – založil pilot a instruktor UL létání a horkovzdušných i plynových balonů Miloš Kovář

Vidět společný start více než desítky balonů nepatří v Česku mezi zcela běžné události, a tak se není čemu divit, že se pokaždé těší velkému zájmu veřejnosti. Z našeho pohledu je ale mimořádně zajímavé především to, co se odehrává vysoko na obloze během celého závodního dne.

„Když chceš vyhrát, musíš létat vysoko,“ poznamenal mezi řečí účastník letošního ročníku Tomáš Hora, zkušený závodník a současný ředitel legendárního Poháru Gordona Bennetta, který se letos letěl ve Spojených státech. Haškův pohár vychází ze stejné základní myšlenky, tedy využít všech pravidly soutěže i leteckého provozu dovolených možností, jak se v daném čase dostat co nejdále od místa startu. A často je to právě let ve výšce, která někdy i vícenásobně překonává letové hladiny běžných vyhlídkových letů s balonem.

Poměrně malé území Česka dokáže pořádně potrápit i za předpokladu, že nevane nijak silný vítr. Během zhruba osmi letových hodin, na které některým lépe vybaveným posádkám stačí zásoby propanu, se zatím vždy balony dostaly až ke státní hranici. Tam je to pak vždy o strategii, aby se týmy dokázaly nasměrovat do výběžku, který poskytne větší šanci na vítězství.

Na start se v neděli 28. ledna za východu slunce postavilo celkem 12 posádek (z původně 14 přihlášených) balonů o kubaturách mezi 2 000 až 4 500 kubických metrů objemu balonového obalu. V rámci poháru Jaroslava Haška se tyto rozdíly neřeší. Obecně je samozřejmé, že větší balony mají sice větší spotřebu, ale mezi výhodami převažuje vyšší maximální vzletová hmotnost. Posádka tak pojme do koše mnohem větší množství plynu, a může si tak dovolit delší dobu ve vzduchu. Může ale nastat situace, kdy rychlost a směr větru dostane balony ke státní hranici tak rychle, že zásoba plynu nebude rozhodujícím faktorem.

Pilot a vítěz letošního ročníku Petr klička

Druhé místo jen o pár metrů

Letos byla předpověď nadmíru složitá. Při zemi foukal velmi slabý vítr variabilního směru a rozumnou rychlost a směr dostával až kolem výšky dva kilometry na mořem. Do poslední chvíle nebylo jasné, který směr bude pro získání prvenství nejlepší. Do toho všeho se ještě zamíchal možný průlet nad územím Rakouska zpět do Česka. Závod tak na piloty klade nejen nároky z oblasti samotného ovládání balonu, ale je náročný i na komunikaci s řídícími letového provozu a na kombinaci všeho zmíněného se stále se měnící meteorologickou situací. Osm hodin je doba, za kterou se povětrnostní podmínky mohou v mnohém změnit, a na schopnosti pilotů začíná mít vliv i únava.

posádkabalon (výrobce / objem v m3)imatrikulaceuletěná vzdálenostdoba letuumístění
Petr Klička / Ladislav KoubaKubíček / 4200OK 6007107,927 km8:221.
Ondřej Kostrhun Kubíček / 4500OK 6953107,213 km7:592.
David Línek / Zbyšek ProkopKubíček / 4500OK 0990103,879 km8:003.

Mapa umístění vytrvalostního závodu horkovzdušných balonů o pohár Jaroslava Haška. Start je u obce Kejžlice a body ukazují místa přistání prvních tří posádek. Zajímavá jsou umístění prvního a druhého místa, kde rozdíl v přímé vzdálenosti od místa startu činil pouhých 714 metrů! | foto: Mapy.cz, Technet.cz

Když se podíváme na výsledky prvních tří týmů, nejspíš nás zaujme vskutku minimální rozdíl v dosažené vzdálenosti. Na 107 kilometrech rozhodlo nakonec jen pouhých 714 metrů.

Pomalé chytání opice

Druhá zajímavost letošní výsledkové listiny je rozdílný směr, kterým se piloti vydali. Stříbrný Ondřej Kostrhun, který letěl sólo, nepřekročil výšku 1 600 metrů nad mořem a po pozoruhodném finále dosedl pár metrů od státní hranice na úrovni Znojma. Jeho let si můžeme důkladněji prozkoumat na tomto odkaze. Skvěle načasovanou změnou výšky (prudkým naklesáním o téměř 800 výškových metrů) se mu podařilo obletět NP Podyjí a dostat se ještě jižněji.

Jiné týmy se rozhodly počkat a v malé výšce se pomalu posouvat západním směrem. Po zhruba dvou hodinách pak vystřelily do téměř tří výškových kilometrů. Tato strategie, která by se dala charakterizovat starým anglickým rčením „Slowly, slowly catchy monkey“, volně přeloženo jako: „Pomalu, když chytáš opici,“ se nakonec ukázala jako o něco vhodnější. Obě varianty, jihočeská i jihomoravská, však musely na finále počítat se zakázanou oblastí národních parků.

Záznam počáteční fáze letu posádky Petr Kubíček / Tomáš Hora, která nakonec obsadila čtvrté místo. Závodníci vydrželi zhruba 1h 40 min. čekat ve výšce okolo 500 m n.m., aby pak vystoupali do 2 700 metrů a tuto letovou hladinu drželi několik hodin s úctyhodnou přesností.

Trasa letu vítězné posádky Petr Klička / Ladislav Kouba. Na záznamu je patrné vyčkávání po startu a následné nabrání výšky a rychlosti. Vítězové se rozhodli nejprve využít východního proudění v nižších hladinách a pozdější přechod do téměř tří výškových kilometrů.

Jako vysoce sportovní lze popsat chování posádky Kubíček / Hora, která měla odpovídač sekundárního radaru a ve vyšších letových hladinách převzala pod sebe do skupiny balon pozdějších vítězů, který v koši odpovídač neměl. De facto jim tak vydláždila cestu k vítězství.

„Takový výhled na Alpy současně s Krkonošemi jsem ještě za dobu mého létání na Vysočině nezažil. Letět pod hranicí FL95 byl skvělý zážitek. ... Letěli jsem s deseti lahvemi a na konci jsme měli ve dvou lahvích 50 % (plynu, pozn. red.), ostatní byly vybrané do nuly,“ shrnul své zážitky z letu vítězný pilot Petr Klička, který zabodoval již potřetí.

Proklatý krtek

Letošní ročník závodu se bohužel neobešel bez jednoho zklamání hned na startu. Organizátor soutěže Miloš Kovář, který po sérii druhých míst aspiroval na vítězství, bohužel musel odstoupit. Po nafouknutí obalu studeným vzduchem se objevila velká trhlina, za kterou mohl zmrzlý krtinec. Při roztahování látky po louce bohužel látka nevydržela nápor ztvrdlé zeminy. Nezbylo, než koš o hmotnosti téměř jedné tuny zase sbalit a dostat zpět do přívěsu.

  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých...

8. října 2024  11:48,  aktualizováno  13:31

Nobelisté v oblasti chemie navrhovali a předpovídali strukturu proteinů

Ve švédském Stockholmu pokračovalo během úterka udělování Nobelových cen. Třetí z prestižních medailí získali David Baker, Demis Hassabis a John B. Jumper. Všichni se zabývali trojrozměrnou...

9. října 2024  11:45,  aktualizováno  13:43

Kyberútoky mohou i zabíjet. Za úspěchy hackerů bývají velké ego či neznalost

Pacient kvůli vyšetření nebo léčbě přišel do nemocnice na radioterapii, jenže dostal mnohonásobně vyšší dávku ozáření, která mu způsobila vážné zranění, nebo dokonce smrt. Lékař přitom udělal vše,...

9. října 2024  12:21

Nanonástřik ochrání elektroniku před bakteriemi i špínou na několik let

Advertorial

Klávesnice počítače, tablety, to jsou spotřebiče, kterých se dotýkáme několikrát za den. Mobil někteří lidé prakticky nedají z ruky. Ač si to nemusíme uvědomovat, tato zařízení jsou vysoce kontaktní,...

9. října 2024

I do vašich Windows přichází nová várka změn. Podzimní aktualizace je tady

Na počítače s Windows 11 míří další várka změň a nových funkcí. Tentokrát těch opravdu významných vylepšení není tolik. I tak update rozhodně stojí za instalaci a přechod na nejnovější verzi...

9. října 2024

Vyhrajte parní generátor Tefal Pro Express Vision v hodnotě 10 999 Kč
Vyhrajte parní generátor Tefal Pro Express Vision v hodnotě 10 999 Kč

Máme pro vás skvělou zprávu! Pokud sníte o jednoduchém žehlení, máte šanci vyhrát parní generátor Tefal Pro Express Vision v hodnotě 10 999 Kč....

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...