Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Dokonale zabalený dárek? Spočítáme vám, kdy je virální šikmá metoda lepší

Po webu se i letos šíří tip na „revoluční“ metodu, podle které lze dárky zabalit efektivněji. Podívali jsme se na šikmé balení podrobně. Je úspornější, ale jen někdy. Spočítejte si, zda se vám vyplatí metodu „našikmo“ zkoušet.

Balení dárků je pro někoho povznášející zábava, pro jiného nepříjemné setkání s ostrou realitou. Všichni však znají moment, kdy se dárek nevejde do připraveného papíru. Na výšku, na šířku, pořád kousek vyčnívá. A právě tento problém slibuje vyřešit virální video. které i letošní Vánoce sbírá nevěřícné reakce na Facebooku i na Twitteru (původní zdroj virálního videa).

Na první pohled to vypadá jako úspora papíru za všech okolností. „Proč mi to někdo neřekl dřív?“ napadne vás. Jenže když jsme prozkoumali, kolik papíru se takto ušetří, zjistili jsme, že je to celé mnohem složitější. Ne že by „šikmá“ metoda nefungovala. Ale jen málokdy je výhodnější. Virální video v podstatě zachycuje jeden z mála případů, kdy je šikmá metoda výhodnější: už máme ustřižený papír čtvercový papír a snažíme se do něj dostat dárek...

Připravili jsme pro vás interaktivní kalkulačku, kde si můžete ověřit, zda svůj dárek zabalit „našikmo“, nebo raději klasicky.

Kalkulačka balicího papíru
Šířka: 25 cm
Délka: 25 cm
Výška: 10 cm
Rozměr papíru: × cm ( cm2)
Rozměr papíru: × cm ( cm2)

Dodejme, že tato kalkulačka se týká jen kvadratických a krychlových dárků. Na „měkkouše“, válce nebo další neobvyklé tvary nefunguje. Ve výpočtu necháváme vždy centimetr navíc v obou metodách (oprava: po všech stranách), aby nedošlo k situaci, kdy drobné chyby povedou k nedokonalému pokrytí. Pro lepší představu se podívejte na naše článkové video.

Jak šikmá metoda funguje

Běžně balíme dárky tak, že je v podstatě „oválíme“ v papíru podél nejdelší strany. Dvě nejmenší stěny kvádru pak zalepíme zbytkem. Právě zde vznikají překryvy, které vedou k mírným ztrátám. Šikmá metoda má samozřejmě také ztráty – jediný bezztrátový obal by byl přesně vystřižený obsah pláště ve tvaru balené krabice. Ale za některých okolností jsou ztráty menší.

Nová šikmá metoda (překryvy červeně)

Klasická metoda balení (překryvy červeně)

Nejlépe je to vidět, když chceme zabalit krychli. Tam je nová metoda o něco úspornější. Dárek dáte doprostřed, otočíte o 45 ° a rohy spojíte nahoře. Pouze záhyby kolem základny nás připraví o čtyři trojúhelníky obsahem odpovídající jedné stěně. Klasické obalení by nás stálo o trochu více papíru, jde ale pouze o jednotky procent. Jak správně podotkl čtenář v diskuzi, se zvyšující se velikostí baleného kvádru se rozdíl mezi oběma metodami stírá.

Když jsme hledali původ této „šikmé“ metody, naráželi jsme často na jméno britské matematičky a popularizátorky Sary Santosové, která tuto metodu a její výpočet představila v pořadu BBC v roce 2012. Její formulace rovnice je však trochu nepřehledná. Než se snažit jí porozumět, pojďme ji raději odvodit od začátku.

Výpočet strany čtverce balicího papíru (nezahrnuje rezervu)

Schéma baleného dárku: a= nejdelší strana, b = druhá strana, c = nejkratší strana

Takto bude vypadat náš kvádr položený doprostřed na čtverec papíru, do kterého jej zabalíme. Jak velký musí být tento papír, tedy jak dlouhá bude strana čtverce? Nejjednodušší bude spočítat jeho uhlopříčku.

Výpočet strany čtverce balicího papíru (nezahrnuje rezervu)

Uhlopříčku čtverce spočítáme podle Pythagorovy věty jako násobek strany čtverce a druhé odmocniny ze dvou. Obráceným postupem z uhlopříčky získáme délku strany čtverce. Délka uhlopříčky se musí rovnat součtu strany a, strany b a dvojnásobku strany c.

Protože autor tohoto článku nedal ani tuto jednoduchou rovnici dohromady bez pomoci nahlížení do taháků, rozhodl se vytvořit interaktivní kalkulačku výše, aby si podobnou potupou nemusel o Vánocích projít nikdo další.

V čem je šikmá metoda horší?

Fígl je opravdu až primitivně jednoduchý. A tak by nás hned mohlo napadnout: kdyby to bylo o tolik lepší, tak by přece „našikmo“ balili všichni. Ale šikmá metoda má rozhodně i své nevýhody.

Tou první je nutnost počítat velikost čtverce. Zatímco při klasickém balení celkem spolehlivě odhadnete, kolik papíru budete potřebovat (a přebytky zastrkáte tak, aby nerušily výsledný dojem), šikmá metoda vyžaduje přesnost. Když vystřihnete čtverec moc malý, dárek nezabalíte, když jen o trochu větší, bude mít nehezké kraje na spodní straně.

Navíc při klasickém balení se veškeré ohýbání papíru odehrává přímo proti krabici, můžete tedy bez většího promýšlení a úsilí dosáhnout pěkných přesných hran. Zato u šikmé metody nastává neintuitivní moment, když ohýbáte přebytky po stranách. 

Balení dárků šikmou metodou má své nevýhody

Na videu nejspíš uvidíte, jak nešikovnými prsty prosíme papír, aby nepadal, ohnul se a držel na místě. Trocha zvyku stačí na to, abyste si s tím poradili, ale pokud jste na tom se zručností podobně jako autor, pak bude výsledek při bližším zkoumání rohů vizuálně rozpačitý.

A čistě prakticky, pokud balíte více dárků, zjistíte, že málokdy vám v ruce přirozeně zbude čtverec k dalšímu použití. Takže pokud kvůli čtverci musíte balicí papír dále střihat, veškerá úspora se může vytratit.

Kde je šikmá metoda balení lepší?

Na interaktivní kalkulačce po chvíli šoupání zjistíte, že šikmá metoda vede u kvádrů, které se blíží krychli. Tam uspoříte až 8 procent plochy. Naopak tam, kde je jeden rozměr výrazně delší než ostatní dva, jasně vede klasická metoda balení.

Výhodou 45stupňového balení je ovšem každopádně lepení. Většinou jde  – s trochou cviku – celý dárek zalepit jedinou páskou. U klasické metody obvykle potřebujete tři (někdy až pět zalepení), podle poměru stran a podle toho, jak pracujete s přebytky po stranách.

Dárek po rozbalení jakoby rozkvete, stačí odlepit jedinou pásku nahoře uprostřed

Jediná lepicí páska při balení pak analogicky znamená, že při rozbalování je nutné rozlepit jen jedno místo. Celý dárek obdarovanému doslova rozkvete v ruce. Efektně a efektivně zabalený dárek tak rovnou můžete použít i ke spontánní matematické přednášce a překvapenému příjemci vysvětlit, proč jste dárek zabalili „našikmo“. Tuto možnost oceníte zvláště v případech, kdy jste do balení dárku dali více energie, než do jeho vybírání.

Doplnění: Do článku jsme doplnili výpočet a popis toho, jakým způsobem je počítána přidaná rezerva papíru v klasické metodě.

Autor:
  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 35 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 127 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Anglické Wikipedii letos vévodil ChatGPT, v Česku Petr Pavel

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia zveřejnila čísla návštěvnosti svých stránek....

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 44 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 127 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

OBRAZEM: První horská zubačka byla… Ta americká samozřejmě. A jezdí dodnes

v diskusi je 7 příspěvků

6. prosince 2023

První horská ozubená železnice byla dokončena v roce 1869 ve Spojených státech. Jejím cílem je...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...