Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fotografovat okolí si můžete i nadále, Evropský parlament to nezmění

  15:35
Velký ohlas vyvolala na konci června diskutovaná zpráva výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti, která se měla týkat i tzv. svobody panoramatu. Tedy možnosti fotografovat si například budovy a další autorská díla, která jsou veřejně přístupná a zveřejnit je. O něm se ve čtvrtek jednalo na půdě Evropského parlamentu.

Rozsah svobody panoramatu v zemích Evropy | foto: Wikipedia/Creative Commons

Hned na začátku je třeba důrazně říci, že čtvrteční diskuze a hlasování o možném směru reformy autorských práv v EU neměla legislativní rozměr. Není tedy pravda, že se ve čtvrtek měla přijmout závazná změna pravidel týkající se omezení svobody panoramatu (FoP), jak jste se mohli dozvědět z některých médií.

Ale není se co divit, že laická veřejnost měla problém s tím, co se vlastně projednává v Evropském parlamentu, když to nevěděli ani někteří europoslanci.

09.července 2015 v 10:36, příspěvek archivován: 09.července 2015 v 14:45

Jak je vidět, v tématu Freedom of Panorama zakufrovali i mnozí europoslanci.

Celý zmatek přitom vznikl poté, co výbor Evropského parlamentu pro právní záležitosti v červnu projednával zprávu, která hodnotila, jak se daří některé předpisy autorského práva implementovat. Právě tuto zprávu a pozměňovací názory s ní související nyní Evropský parlament projednával, a to včetně tématu svobody panoramatu.

I když nešlo o legislativní proces, panovaly obavy, že může konkrétní znění zprávy sloužit jako vodítko či mantinely, ke kterým bude přihlížet Evropská komise, až bude příslušnou legislativu připravovat. Návrh Komise, který by měl zmodernizovat autorské právo EU a přenést ho do digitálního věku, by totiž měl být předložen do konce roku 2015.

Proti omezení svobody panoramatu se postavila i Wikipedia.

Před případnou změnou legislativy varovala řada osob, institucí i webových služeb. Vznikla dokonce petice a řada prohlášení.

„Na základě tohoto principu (svobody panoramatu, pozn. red.), který je garantován v právním řádu České republiky a dalších zemí, funguje celá řada on-line projektů: různá fotoalba, fotobanky, ale třeba také největší on-line encyklopedie Wikipedie. Možnost fotografovat pouze pro nekomerční účely však fotografování a sdílení fotek prakticky zabíjí. A s ní i Wikipedii. A nejen tu,“ varovala například Pirátská strana.

Parlament i komisař řekli ne

Obavy o svobodu panoramatu však ještě v dopolední rozpravě k této zprávě rozptýlil eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost.

„Není žádným úmyslem komise omezovat svobodu panoramatu. Došlo jen k nedorozumění v jednom z výborů. Svobodu panoramatu nebudeme omezovat, ale zůstane na úrovní vnitrostátního zákonodárství,“ ubezpečil na zasedání evropský komisař Günther Oettinger.

Svoboda Panoramatu (FoP)

Označení „svoboda panoramatu“ se bere jako možnost svobodně pořizovat snímky ve veřejných prostorech a následně je zveřejnit bez toho, aby se fotograf musel ptát nebo dokonce platit poplatek autorovi nějakého veřejně přístupného díla, jako jsou stavby, sochy, ale třeba i speciální osvětlení. Platí to i pro následné komerční využití takového snímku.

Poslanci nakonec v hlasování odmítli doporučení výboru EP pro právní věci, který navrhoval, aby bylo komerční využívání vždy vázáno na předchozí souhlas autorů nebo jiných zplnomocněných osob. Vyjádřili se tak pro zachování současného stavu, kdy mají členské státy možnost zakotvit klauzuli o svobodě panoramatu do svých vnitrostátních předpisů.

„Parlament vyslyšel obavy Evropanů a jednoznačně odmítl návrh na omezení práva svobodně fotografovat veřejný prostor. Toto rozhodnutí je příkladem hlavního poselství této zprávy: nadcházející reforma z dílny komisaře Oettingera musí odrážet základní, mnohostrannou roli výjimek, které dávají autorům prostor pro tvorbu, uživatelům právní jistotu pro každodenní činnost a všem přístup ke kultuře a znalostem,“ uvedla po hlasování zpravodajka EP Julia Reda.

Evropa zůstane rozdělená

Na zasedání výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti se 16. června jednalo o svobodě panoramatu i proto, že padl návrh na sjednocení legislativy, která se v Evropě liší zemi od země. Jak je to se svobodou panoramatu ve světě, můžete vidět například na Wikipedii.

Zatímco v Česku tak můžeme autorské objekty fotografovat a zveřejňovat tyto snímky zcela bez omezení, například ve Francii nebo v Belgii jsou pravidla mnohem přísnější.

Je pak paradoxní, že snímek Eiffelovy věže ve dne lze bez problémů fotografovat a snímky zveřejnit, ale v noci už to tak jednoduché není. To proto, že zatímco již vypršelo autorské právo architekta, autorské právo autora osvětlení je stále v platnosti. Pokud tedy budete chtít takový snímek zveřejnit, musíte mít svolení autora, což v podstatě znamená zaplatit poplatek kolektivnímu správci.

Platí to však jen pro snímky, kde je věž hlavním objektem, pokud například slouží jako pozadí vašeho selfie, můžete snímek pořídit bez omezení. Uvedl to v Českém rozhlasu člen výboru pro právní záležitosti Pavel Svoboda. 

Užití pro soukromé účely je ve všech zemích bez omezení.

Případné sjednocení legislativy v této oblasti, kterého se však podle výše uvedeného vyjádření eurokomisaře nedočkáme, by tak na jednu stranu mohlo zhoršit postavení fotografů v Česku, ale mohlo by ji zlepšit při návštěvě zemí jako Francie či Belgie.

Autor:
  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Beneš nadbíhal bolševikům už před 100 lety. Podobně jako Mussolinimu

Před 100 lety se dostala na veřejnost informace o tom, že Československo začalo diplomaticky mnohem intenzivněji komunikovat se Sovětský svazem. Iniciativa ministra zahraničí Edvarda Beneše vzbudila...

7. prosince 2024

Modelaříte? Pošlete fotografii svého nejpovedenějšího kousku a vyhrajte

Baví vás stavět modely letadel, tanků, lodí vlaků či vraků? Je vaší specializací tvorba působivých a pracných diorámat, která diváka přenesou do dramatického okamžiku? Soustředíte na dokonalou patinu...

7. prosince 2024

Podívejte se na terénní vozítka, která se budou prohánět po Měsíci

NASA chce zahájit vývoj lunárních vozidel, která by měla astronautům začít sloužit v 30. letech 21. století. Již nyní NASA zvažuje návrhy hned tří firem, z nichž patrně příští rok vybere vítěze....

7. prosince 2024

Nový způsob ukládání dat: do krychlového centimetru se vejde 1,85 TB

Čínští výzkumníci vypálili laserem informace do krystalické mřížky diamantu. Kromě vysoké hustoty by tento způsob skladování měl mít i další podstatnou výhodu. Vydrží miliony let.

6. prosince 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...