Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Aurora – loď, která před devadesáti lety odstartovala Sovětský svaz

  1:01
Před více než sto lety vyplul na moře křižník Aurora. Přestože bojoval ve třech válkách, pamatujeme si jej kvůli jedinému výstřelu, a to ještě výstřelu slepým nábojem.

Z křižníku Aurora je dnes volně přístupné petrohradské muzeum | foto: vad1.com

Křižník Aurora patří (nejspíš spolu s Titanikem, korábem Santa Maria a Bludným Holanďanem) k nejznámějším lodím v dějinách. Paradoxně pouze kvůli jedinému výstřelu, který se odehrál v listopadu 1917 a odstartoval v Petrohradě Říjnovou revoluci. Loď Aurora je ale výjimečná i tím, že je po více než sto letech od svého spuštění na vodu stále funkční, byť nyní pouze jako muzeum.

popisek Věčný Lenin
Bude pohřben?

Konstrukce

Křižník Aurora byl zkonstruován v Petrohradě v letech 1897 až 1903 v rámci programu posilování ruského loďstva na Dálném východě. Tam se také 8. listopadu 1903 vydal, velením byl pověřen admirál A. A. Virenius.

Aurora dříve

Aurora (Аврора) je křižníkem první třídy Pallada. Vrchním konstruktérem Aurory byl K. K. Ratnik, na konstrukci dohlíželi E. R. de Grofe a K. M. Tokarevskij. Loď vážící 6 731 tun a dlouhou 126,8 m poháněly tři parní motory s celkovým výkonem 11 610 koňských sil.

Do bitvy Aurora nesla slušnou výzbroj: osm šestipalcových kanónů, 24 hlavní 75mm kanonů, osm 37mm a dva Baranovskeho kanóny. Vybavena byla také osmi torpédy a 35 minami (později 150). Štíty měly šířku 38 mm až 152 mm (věž).

Nákres Aurory

Kromě toho byl křižník vybaven navigačními zařízeními, Popovovou rádiovou stanicí (později novější typ), výkonnými reflektory a od roku 1916 i prototypem podmořského sonaru Fessenden.

 Trup Aurory

Trup křižníku Aurora

 Aurora 1917 - schéma

Schéma křižníku Aurora (1917)


Křest ohněm

Do boje se křižník dostal poprvé v roce 1905, kdy se 24. března zapojil do rusko-japonské války a zúčastnil se bitvy u Cušimy. Během únikové akce se křižník dostal pod palbu japonského loďstva a byl vážně poškozen, podařilo se mu ale uniknout.

Z bitvy si odnesl šrámy po osmnácti zásazích. Jeden náboj ráže 75 mm zasáhl i velící můstek a zranil většinu důstojníků. Velící kapitán Jerorjev zraněním podlehl a nahradil jej, vzdor těžkým zraněním, kapitán Nebolsin. O dvě noci později se poškozený křižník spolu s dalšími loděmi odtrhl od bitvy a 6. června dorazil do Manily, kde se vzdal americké armádě a posádky byly internovány. Po konci války v únoru 1906 se křižník vrátil do Libau.

popisek VŘSR, hurá!
Jak se oslavovalo...

První světová válka

Aurora se poté stala tréninkovým plavidlem pro kadety z námořní akademie. S nimi na palubě brázdila v letech 1907 až 1913 Baltské moře. V roce 1912 se zapojila do ruské formace patrolující kolem ostrova Kréta.

Kapitán Jegorjev


Aurora (historická foto)
Během první světové války hlídkovala loď Aurora v rámci druhé brigády pod velením kapitána Butakova. Po přezbrojení se také podílela na výlovu min z moře a v roce 1916 opět sloužila pro výcvik kadetů. Zvýšila se také kapacita – posádku nyní činilo 723 mužů.

Revoluce!

Díky svému dočasnému ukotvení v Petrohradě se Aurora ocitla ve středu revolučních událostí. Námořníci sloužící na Auroře měli blízké vztahy s dělníky a byli tak zataženi do revolucionářské propagandy. Zoufalá situace ve válkou zbídačeném Rusku tomu jen napomohla. Situace byla napjatá, a to jak mezi vládou a občany, tak mezi důstojníky a posádkou Aurory.

Už 12. března žádala posádka, aby důstojníci propustili tři zatčené dělníky-propagandisty. Aby uklidnili napjatou situaci, použili kapitán Nikolskij a důstojník Ogranovič své služební zbraně k rozehnání shromážděného davu – několik lidí bylo zraněno. Následujícího dne se námořníci spolu s dělníky spojili a společně převzali velení nad lodí. Kapitán byl zabit, Organovič postřelen uprchl, většina posádky se k revoluci přidala. 13. března zavlála nad Aurorou rudá vlajka.

Aurora (1917)

Následně zvolený "lodní výbor" se shodl na tom, že je potřeba ustanovit demokratickou vládu Ruska. Ale během následujících měsíců ztrácela posádka důvěru v Prozatímní vládu, která se dostala k moci po Únorové revoluci 1917. Rostl vliv bolševických skupin. Přesto byl vztah důstojníků a posádky stabilizovaný – posádka neútočila na důstojníky a plnila příkazy, důstojníci zase respektovali politické zájmy posádky.

Když se celková politická situace v Petrohradě v říjnu 1917 znovu vystupňovala kvůli konfliktům vlády a bolševických skupin, většina posádky byla na straně bolševiků. V následujících dnech se posádka aktivně účastnila revoluce. Dne 7. listopadu 1917 (25. října podle tehdy platného juliánského kalendáře) před desátou hodinou večer dal Vladimir Ovsejenko signál Rudým gardám, aby vzaly útokem Zimní palác.

Tento výstřel tedy nebyl "výstřelem na Zimní palác", vždyť se ostatně jednalo o slepou nábojnici. Šlo spíše o symbol a také signál jednotkám, které palác bránily, že na straně revolucionářů je i vojenská technika. Aurora přitom byla v Petrohradu skoro náhodou, zdržela se zde po opravách. Právě výstřel z Aurory se později stal symbolem Velké říjnové socialistické revoluce.

Aurora po revoluci

V létě roku 1918, kdy v Rusku zuřila občanská válka, se Aurora přemístila do Kronstadtu a zařadila se mezi záložní plavidla. Většina posádky odešla bojovat nebo domů. Od roku 1922 byla loď odstavená.

Ne na dlouho. V rámci obnovy ruského loďstva bylo rozhodnuto, že by bylo škoda nevyužít poměrně nedávno opravenou loď, a tak se Aurora stala opět domovem kadetů, tentokrát na Baltském moři. Spolu s žáky vysoké námořní školy se podívala třeba do Murmansku, Kodaně, Goteborgu, Osla nebo Bergenu. V roce 1927, deset let po revoluci, byla loď ověnčena Řádem rudého praporu. Bylo také rozhodnuto o její druhé opravě, práce započaly roku 1933, ale o dva roky později byly přerušeny kvůli vysokým nákladům. Stala se z ní tréninková loď bez vlastního pohonu a byla určena k vyřazení. Paradoxně to byla druhá světová válka, která tuto loď "zachránila".

Druhá světová válka

Během druhé světové války se totiž Aurora plně zapojila do heroické obrany Leningradu. Křižník sám zakotvil nedaleko Leningradu a byl zařazen do protiletecké obrany. Ze začátku bojoval proti německým bombardérům. Později Rusové odmontovali některé zbraně z Aurory a umístili je na kopce jihozápadně od Leningradu.

V září 1941 se křižník Aurora utkal s německým loďstvem v nerovné bitvě, v níž celá posádka zahynula. Křižník zůstal zčásti potopen, zbytek zbraní byl demontován.

Nová éra

Ještě před koncem války se rozhodlo, že Aurora má být jakožto symbol Revoluce vyzdvižena a restaurována. Snahou bylo zachovat původní výzbroj z roku 1917, ať už na základě historických podkladů nebo kreseb pamětníků.

Muzeum AuroraMuzeum Aurora


Protože loď měla nadále sloužit především pro výuku dalších kadetů, změnilo se uspořádání vnitřních obytných prostor. Od roku 1947 do roku 1961 sloužil křižník jako výukové plavidlo. Od roku 1961 slouží jako muzeum, a to až do dnešních dní.

Muzeum Aurora

Během dalších oprav v osmdesátých letech došlo také k výraznému rozšíření expozice o originální dokumenty a vybavení. Zájmu návštěvníků se prý těší také sbírka více než stovky vyznamenání, řádů, odznaků a medailí získaných posádkou lodi.

Muzeum Aurora

Každoročně se na lodi také konají festivaly a slavnostní námořní ceremonie, například skládání přísahy nováčků. Přes rok pak personál připravuje různé naučné programy pro školy. Kromě toho se samozřejmě starají o návštěvníky, kteří sem mají vstup zdarma.

Odkazy:

Autor:
  • Nejčtenější

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 28 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

Bojoval proti rudým Rusům a později zakládal Masarykovu leteckou ligu

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. listopadu 2023

Mezi nejvýznamnější osobnosti naší vojenské historie bezesporu patří generál Stanislav Čeček. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inovace, díky kterým nám vesmírný výzkum zlepšil život

v diskusi je 18 příspěvků

27. listopadu 2023

NASA není pouze průkopníkem výzkumu vesmíru a kosmických misí. Na svém kontě má i mnoho inovací,...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 28 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

Bojoval proti rudým Rusům a později zakládal Masarykovu leteckou ligu

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. listopadu 2023

Mezi nejvýznamnější osobnosti naší vojenské historie bezesporu patří generál Stanislav Čeček. V...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...