Na veletrhu Mobile World Congress jsme na stánku společnosti HTC potkali technologického šéfa společnosti Nord Space Pera Lundahla Thomsena. Jedním z jeho nedávných projektů bylo v prostředí ISS – a v budoucnosti i dalších vesmírných plavidel a objektů – zprovoznit systém virtuální reality.
Tu v tuto chvíli astronauti potřebují zejména pro relaxaci v „pozemském“ prostředí – v lese, na pláži, prakticky v jakémkoli příjemném prostředí, které nechá hlavě odpočinout od stísněného a technickými nástroji naplněného prostředí vesmírné stanice. Druhým využitím je cvičení, protože svaly ve stavu mikrogravitace velmi rychle atrofují. K cvičení na ISS slouží zejména rotoped, na kterém by měl astronaut strávit zhruba dvě hodiny denně.
Posledních pět měsíců jezdí astronaut Andreas Mogensen s headsetem HTC Vive Focus 3 na hlavě, takže může projíždět reálné pozemské cyklistické trasy v různých prostředích a v různém terénu – rotoped je s headsetem propojený přes Bluetooth a tak mění odpor v pedálech podle toho, zda virtuální trasa vede do kopce nebo z kopce. To ostatně z cyklotrenažerů známe i z domácího prostředí.
To se v uplynulých letech podle Thomsena snažily realizovat i kosmické agentury, a dokonce vyvíjely vlastní headsety. Ty běžně dostupné totiž spoléhají na gravitaci a magnetické pole Země – bez nich ztrácely pojem o svém natočení a naklonění – takže se orientace virtuální světa měnila nekonzistentně s pohybem headsetu i samotného prostředí.
Problém se podařilo poměrně vtipně a hlavně velmi levně vyřešit při spolupráci Pera Thomsena s techniky HTC. Jeden ze dvou ovladačů Vive Controller se v ISS upevní ke stanici a slouží jako referenční bod v prostoru. Ve speciálně „tweaknutém“ softwaru pak astronaut po nasazení headsetu určí sever (vůči onomu fixně umístěnému ovladači) a systém se pak tohoto nastavení drží a zmatených dat ze senzorů si nevšímá.
Dosavadní zkušenosti Andrease Mogensena jsou prý velmi pozitivní. „V příštích týdnech se bude vracet na Zemi, ale byl požádán, aby headset na ISS zůstal i po jeho odletu. Ostatním by již evidentně chyběl,“ dodal spokojeně Thomsen.
Aktuálně se řeší další smysluplná využití ve vesmíru, například personalizovaná prostředí pro jednotlivé astronauty nebo třeba vzdáleně asistovanou údržbu a servis systémů ISS. O moc konkrétnější ale nikdo být nechtěl. Počítají ale s využitím VR headsetů i při letech na Měsíc nebo na Mars.