Apple možná spustí „iRadio“. S dotykovými displeji umí i holubi

  12:45aktualizováno  12:45
Apple o víkendu podepsal smlouvu s Warner Music Group, a tak svoji hudební službu přezdívanou "iRadio" možná představí již příští týden. Podle manažera Microsoftu nejsme v éře "po PC", protože i iPad je PC. Na univerzitě v Iowě zjistili, že holubi zvládnou ovládat dotykové displeje.

S dotykovým displejem si holubi poradí, naučit je ovládat Windows 8 by ale asi dalo hodně práce. | foto: Technet.cz/Profimedia.cz/Microsoft

Streamovaná hudba zdarma se blíží do iPadů a iPhonů

Není jisté zda z toho v Česku budeme něco mít, ale společnost Apple o víkendu podepsala smlouvu s Warner Music Group. Po Universal Music, se kterou uzavřela smlouvu zhruba před měsícem, je to již druhá ze tří hlavních hudebních společností, jejichž obří hudební katalogy bude moci Apple využívat pro chystanou streamovací hudební službu.

Ta by se podle spekulací měla jmenovat iRadio a uživatelům nabídne možnost okamžitého přehrávání hudebních děl, podobně jako placená Pandora a ne příliš legální Deezer. Podle informací serveru DailyTech bude iRadio pro uživatele iOS zařízení zdarma.

Hudba bude vybírána podle hudebních preferencí konkrétního posluchače, ale je otázkou, zda bude tento systém propracovaný jako u Pandory. Oproti Pandoře má mít iRadio volněji nastavené limity pro přehrávání, kupříkladu pro počet přeskočitelných skladeb.

Otázkou je také, na jaká území se podepsané smlouvy vztahují. Ze zkušenosti lze totiž bohužel předpokládat, že i tato streamovací služba bude fungovat na území USA, případně nekolika málo dalších států, mezi kterými Česká republika figurovat nebude.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Apple se snaží dohodnout se i se třetím hlavním hráčem na hudebním trhu, Sony Music Entertainment. Ačkoli má výrazně lepší jednací pozici než jeho konkurenti, zatím se to nepodařilo.

I iPad a iPhone je podle manažera Microsoftu vlastně PC

Steve Jobs měl v červnu 2010 na konferenci All Thinghs Digital poměrně slavnou úvodní řeč, ve které prohlásil, že "vstupujeme do éry po počítačích". V ní budou lidé používat tablety a mobilní zařízení více než osobní počítače, přičemž tablety brzy poslouží i pro náročné pracovní úkoly a procesy.

Tím hodně pozlobil Microsoft, pro který je "osobní počítač" alfou i omegou a do světa ultramobilních zařízení se zatím spíše snaží proniknout (o tabletu Surface jsme podrobně psali například zde). Jako lehce zábavný se v tomto světle jeví příspěvek na blogu ředitele korporátní komunikace Microsoftu Franka X. Shawa. Podle něj nic jako "post-PC éra" není, protože i tablety a chytré telefony jsou v podstatě počítače.

K napsání příspěvku jej prý přiměly přednášky na téma "svět po počítačích" na konferenci D11. Během přednášek pozoroval, jak lidé v sále používají spoustu mobilních zařízení, ale všechny využívají jako laptop, tedy s připojenou hardwarovou klávesnicí.  

"Koncepce těchto zařízení jsou různé, ale buďme upřímní, každé z nich je PC. Mnoho koncepcí je více mobilních a vypadají jinak, než tradiční počítače, ale pohání je stejná myšlenka: jsou osobní, používají se pro práci i zábavu, fungují na nich aplikace, připojují se k síti. Bez ohledu na to, jakou na ně dáte nálepku, jsou to stále osobní výpočetní zařízení." píše na svém blogu Shaw.

Dotykové obrazovky zvládnou ovládat i holubi

Až bude někdo v diskuzi pod článkem o Windows 8 poukazovat na to, že mu připadá ovládání dotykem zbytečně komplikované, odkážeme jej na studii (placený přístup) z Univerzity Iowa.

Holubi byli podrobeni digitální obdobě takzvaného "string task" testu. V něm má zvíře k dispozici dva provázky, přičemž k jednomu je připevněna odměna - pokud tahá za správný provázek, dostane odměnu. Holubi museli test zvládnout zobáčky na dotykovém displeji. Pokud klovli do správného tlačítka, virtuální miska s odměnou se na displeji zvětšila. Jakmile holub správně zvolil tlačítko a vytrvalým klováním přitáhl virtuální mističku, dostal fyzickou odměnu.

Holubi prošli třemi variantami testu, přičemž při jednom z nich byly virtuální nitky překříženy - tlačítko napravo přitahovalo levou mystičku. Úspěšnost těchto "krys okřídleného světa" se pohybovala mezi 74 a 90 procenty.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

OBRAZEM: Kluzák porazil „tryskáče“. Československá letadla století

Albatros a Delfin

Součástí projektu Československá křídla 1918 - 2018 byla mimo jiné anketa Nejpopulárnější československé letadlo...

Tesla „srazila“ ze silnice reklamního robota. Asi v rámci kampaně

Snímek z videa zachycující údajnou srážku robota s automobilem Tesla

Podivné okolnosti nehody automobilu společnosti Tesla, která se stala v americkém Las Vegas, vyvolávají otázku, zda...

Najdete na iDNES.cz