Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anatomie požáru aneb když hoří tisíce pneumatik

  18:15
Při požáru pneumatik přesahují teploty tisíc stupňů, do ovzduší unikají tuny toxických látek. Co vlastně hoří a co se v požářišti děje? Redakci Technet.cz odpovídali odborníci z hasičského sboru.

Požár pneumatik | foto: Martin StolařMF DNES

Hašení požáru pneumatik je pro hasiče jeden z nejtěžších úkolů, při kterém běžné hasicí metody selhávají.

Zapálit pneumatiku přitom není žádná legrace, sirkami by se vám to nepodařilo a ze zkušenosti hasičů lze vyvodit jediné: požár pneumatik na volném prostranství je prakticky vždy buď dílem žháře, nebo neopatrné manipulace s otevřeným ohněm.

Hasiči se požár nejprve snažili uhasit běžnými hasicími prostředky, kvůli vysokému žáru se to však nepodařilo. Většina hasících prostředků se ihned vypařila. Pneumatika v sobě navíc akumuluje takovou teplotu, že i po zdánlivém uhašení je schopna se opět vznítit.

Neproniknutelný kouř a teploty okolo 1000 stupňů Celsia

Při výrobě pneumatik se mimo jiné používá tzv. polotvrdá pryž, obsahující síru a saze. Při jejím hoření vzniká velmi hustý, černý a toxický dým, který značně omezuje jakýkoliv protipožární zásah.

Odkapávající roztavené částečky pneumatik způsobují popáleniny a mohou vést i k rozšíření ohně. Pryž navíc bohužel nepotřebuje k hoření příliš mnoho kyslíku, a i z tohoto důvodu je těžké ji uhasit.

Zatímco obyčejný táborák ze dřeva může dosáhnout maximálně 600 stupňů, teplota požáru pneumatik se blíží hranici 1000 stupňů Celsia. "Při hoření pryže se navíc uvolní 1,8krát více tepla než kdyby hořelo dřevo. To znamená, že když shoří sto kilogramů pneumatik, vyrobí se tolik tepla, jako kdyby shořelo 180 kilogramů dřeva," říká velitel čety Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Václav Kratochvíl.

Při vzniklých vysokých teplotách se taví veškeré plasty a v extrémních případech i hliník. V uzavřených prostorách je pak situace ještě horší a oheň může roztavit sklo i ocel.

Proč nejdou pneumatiky uhasit

Uvnitř pneumatiky se dobře drží vzduch, což je z hlediska hašení požáru nevýhodné. Pryž je navíc velmi dobrý tepelný izolant a má tedy velkou tepelnou kapacitu. Pokud se zahřeje, hned tak ji něco neochladí. Když se vznítí, je to ještě větší problém.

"Polití celého povrchu pneumatiky vodou je velmi obtížné. Pneumatika obvykle hoří ´uvnitř´ svého typického tvaru a ačkoliv je shora je uhašena, ´uvnitř´ dále hoří. Nejsou výjimkou případy, kdy se pneumatika namočená do vody po několika minutách opět vznítila a hořela dál," popisuje problémy s hašením Václav Kratochvíl.

Ekologická katastrofa: ohroženy jsou i spodní vody

Málokdo si uvědomuje, že při takovém požáru jaký nyní zuří v Uherském Brodě jsou také velmi ohroženy spodní vody. Ty mohou posléze kontaminovat studny v širokém okolí.

Při hašení se totiž hořící masa prolévá velkým množství vody, která spláchne část škodlivin a odplaví je do půdy. Ty se potom mohou dostat podložím až do úrovně spodní vody a kontaminovat zdroje nejen pitné vody i kilometry daleko.

Pneumatiky se samy nezapálily

Zapálit pneumatiku je poměrně obtížné. Sama se nevznítí. Sirky, nebo obyčejný zapalovač cigaret by vám k tomu určitě nestačil. I silný plamen potřebuje k zapálení "gumy" několik desítek vteřin či minut. Požár pneumatik na otevřeném prostranství je proto dle zkušeností hasičů dílem žháře, nebo neopatrné manipulace s otevřeným ohněm.

Obsáhlý článek s podrobnými informacemi, které serveru Technet.cz poskytl Václav Kratochvíl, velitel čety Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy, naleznete zde.

Autor:
Témata: Uherský Brod
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...