Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Letouny, co vydrží ve vzduchu až do roztrhání těla, konkurují družicím

Solární letadla, která mají ve vzduchu vydržet roky bez přistání, mohou sloužit jako šiřitelé telekomunikačních služeb místo satelitů nebo snímací družice. Internetovým firmám nyní konkuruje společnost přímo z oboru. Airbus úspěšně otestoval bezpilotní stroj Zephyr 7.

Jedenáct dní nepřetržitého letu úspěšně absolvoval nový bezpilotní solární letoun od společnost Airbus Defence and Space. V noci je napájen z baterií, ve dne pak využívá energii za Slunce. Na konci vývoje má Zephyr (česky vánek) vydržet ve vzduchu dlouhé roky.

Že už jsme o takovém stroji nedávno psali? Ano, jen to bylo v souvislosti se společností Google, která koupila začínající firmu Titan Aerospace. Ta také plánuje vyrábět lehké bezpilotní letouny se schopností letět roky bez mezipřistání ve vysokých vrstvách atmosféry. Zephyr je však nyní v této oblasti nejdál.

Letouny místo satelitů

A proč se najednou o technologii takový zájem? Má veliký potenciál. Za zlomek nákladů telekomunikačních družic je v mnohém zvládne zastoupit. A zájem budou mít určitě i obranné složky. Nasazení se tak může dočkat od utajovaných vojenských nebo bezpečnostních misí až po civilní nasazení třeba při monitorování životního prostředí. Létají výhradně na solární energii ve vysokých nadmořských výškách nad běžným leteckým provozem.

S přípravami vývoje letounů HAPS (High Altitude Pseudo-Satellite, volně přeloženo vysokoletící pseudo-satelity) začali u Airbusu již v roce 2008.

Vloni v březnu získali od britské společnosti Qinetiq původně vyvíjející Zephyr vše potřebné včetně zaměstnanců vývoje a nyní hlásí první úspěchy. Původní Zephyr přitom dosáhl ještě lepších výsledků, když v roce 2010 vydržel ve vzduchu 14 dní 22 minuty a 8 sekund, což se podle našich informací doposud nepodařilo žádnému letounu překonat.

Sedmička s hmotností přes 50 kg je schopna nést náklad s až destinou své  hmotnosti. Firmě při posledním testu šlo spíše než o rekord v době letu o vyzkoušení novinek. Zephyr vezl i malý „balíček“ britského Ministerstva obrany .

"Během posledního letu Airbusu Zephyr jsme úspěšně představili řadu vylepšení, jsou rozhodující pro to, abychom dosáhli připravenosti technologie pro provoz a které zvyšují jeho operační hodnotu pro naše zákazníky," řekl ve zprávě k letu Jens Federhen, vedoucí programu Airbus HAPS. "Navíc jsme dosáhli důležitého milníku v našem plánu," dodal.

Už se připravuje nástupce

Airbus už má navíc ve vývoji letoun s označením Zephyr 8. Ten má oproti Zephyru 7 s rozpětím křídel 23 m o pět metrů větší rozpětí. Jeho celková hmotnost včetně užitečného zatížení je 60 kg. Zephyr 8 má také lepší akumulátory, které mají eliminovat ztrátu výšky v noci.

Vývoj se tak zaměřil na nalezení optimálního poměru mezi větším rozpětím pro zvětšení povrchové plochy pro solární panely a zvýšenou hmotností.

Konkurence z internetu

Asi největším známým konkurentem v této oblasti je internetová firma Google. Ta letos na jaře koupila společnost Titan Aerospace, která vyrábí bezpilotní letadla na solární pohon.

Drony Solara vydrží ve vzduchu až pět let a mohou se pohybovat do výšek kolem 20 kilometrů s maximální rychlostí asi 100 km za hodinu.

Původně s ní přitom počítal Facebook pro svůj projekt šíření internetu v dosud nepokrytých oblastech.

Firma Titan Aerospace byla založena v roce 2012 Maxem Yaneyem a plánuje vyrábět drony Solara 60 označované jako "atmosats" (atmosférické satelity). Ty mohou létat kolem 20 kilometrů a bez přistání vydrží až pět let. Rozpětí křídel mají 50 metrů. V komerčním provozu by mohly být již v příštím roce.

Projekt Google Loom se rozjíždí, první balony s komunikačním zařízením míří do vzduchu.

Vedle toho Google zkouší vlastní projekt šíření internetu. Jmenuje se Loom a jeho páteří se mají stát stratosférické balony, které ponesou datová komunikační zařízení.

Ty se mají pohybovat ve stratosféře ve výšce kolem 20 kilometrů. Finální plány pak počítají s vysláním tisíců takových balonů, které signálem pokryjí zajímavou část zemského povrchu. Google udává, že jeden balon je schopen pokrýt na zemi kruh o průměru 40 km. Nedávno oznámil, že první z těchto balonů obletěl svět.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...