Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Start Windows vás ročně obere o dvacet hodin času. Změňte to

Operační systém Windows při svém spuštění často zbytečně zavádí další aplikace, které hned po startu k práci nepotřebujete. Naučíme vás pracovat s aplikací, která systém analyzuje a napoví, co je možné vypnout. Nic nedělá automaticky, rozhodnutí je jen na vás.

Soluto | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Projekt Soluto vznikl z nenápadného programu. Jeho první verze však naznačovaly, že má velký potenciál k růstu. Ten se opravdu projevil a dnes jde o jednu z nejlepších služeb pro detekci a řešení pomalého startu operačního systému Windows. Neskládá se pouze z programu, ale také je propojen s domácí webovou stránkou, a tak poskytuje řadu zajímavých a užitečných informací.

Trocha historie

První veřejná verze programu Soluto spatřila světlo světa v polovině roku 2010. Okamžitě získala velkou popularitu a dokonce byla oceněna v anketě serveru TechCrunch jako nejlepší startup roku.

Tehdy šlo ještě pouze o klasickou aplikaci pro systém Windows, která detekovala spouštění služeb a různých potřebných programů pro správný chod systému a zabezpečení.

Při startu se nahrávají také různé nástrojové lišty, komunikační programy a další software, které si tento start automaticky aplikace přidaly do startovací procedury. Tyto programy potom zbytečně zdržují při startu počítače, zabírají v operační paměti místo pro jiná data a jejich ikony překážejí na pracovní ploše. Většina z nich není pro chod počítače nutná, alespoň tedy ne okamžitě. Zdržení, než uživatel může začít pracovat, je tak v některých případech dlouhé a zbytečné.

A jdeme na to

Aktuální verze Soluta však umí nejen skoncovat s pomalým startem Windows, ale také pomoci řešit pády systému, připomenout aktualizaci instalovaných programů a obsahuje i další funkce. Skládá se z klienta pro systém Windows, který je úzce propojen s druhou částí, webovou službou. Potěšující je jistě i to, že je k dispozici zdarma. Není ovšem v češtině.

Domovské stránky najdete na této adrese a klienta si můžete stáhnout zde (1,5 MB).

Instalace

Po stažení a spuštění instalačního souboru je detekováno, zda se v systému nachází další potřebný software .Net Framework. Pokud nikoliv, stáhne a nainstaluje ho. Následně se vytvoří bod obnovy systému (v případě problémů se tak můžete kdykoliv vrátit před instalaci tohoto programu) a po dokončení instalace budete vyzváni k restartování počítače. Po novém spuštění proběhne první analýza startu PC.

Soluto

Ta je indikována nad hlavní lištou v levém dolním rohu. Tapeta je poodkryta a pod ní se nachází počítadlo, které měří dobu startování systému. Dále zde můžete vidět aktuálně spouštěnou aplikaci nebo službu. Po dokončení se zobrazí výsledky, jak dlouho celý proces trval, a tlačítko, které následně zobrazí podrobnosti.

Soluto

Kde analýzu najít a jak ji číst

Klient běží v informační části hlavního panelu a je znázorněn šedou ikonou. Poklikáním na ni se otevře report v internetovém prohlížeči. Ten je uložen na serveru služby, proto je nutné mít připojení k internetu. Pokud potřebujete analyzovat bez internetu, lze to díky otevření původním způsobem. Klikněte na ikonu programu pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Advanced -> Open Old Desktop App.

Soluto

Na zobrazené stránce se objeví celý report rozdělený do několika částí. Zcela nahoře tlačítkem Get Started máte možnost přihlásit se k službě, a tak výsledky procházet z jakéhokoliv PC. Přihlásit se můžete svým účtem na Facebooku, Googlu či u Microsoftu, případně vytvořit účet Soluto.

U jakéhosi obrázku uživatele jako první informaci získáte, jak jste šťastný. Ona šťastnost se zde vyjadřuje pomocí teploměru, kolikrát za sledované období došlo k pádu aplikací či Windows. Kliknutím přejdete na detailnější výsledky. Dále jsou zde další ikony, kterými se lze přepnout rychleji k výsledkům. My si volby vysvětlíme postupně.

Apps

Hned první část je jakousi reklamou na aplikace, které by se mohly hodit. Pod nimi se mohu nacházet záznamy o tom, že používáte starší verze softwaru. Takže máte-li například nainstalovaný Winrar a vyjde jeho novější verze, informace se objeví zde. Dále následují opět doporučované aplikace.

Soluto

Background Apps

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu: seznamu služeb a aplikací, které se zavádějí společně s Windows. V detailech je vidět, kolik se jich celkem startuje a jaký čas potřebují. Aplikace jsou dále barevně rozděleny podle toho, které je možné deaktivovat okamžitě a které potenciálně. Vedle se nachází čas, který je možné jejich deaktivací získat. Pokud nevíte, které aplikace jsou nutné, pomůže vám funkce, jež zobrazí informace, pro jakou změnu se rozhodli jiní uživatelé Soluto.

Soluto

Frustrations

Tato část je již zmíněný teploměr, který zobrazuje pády systému.

Internet

V reportu je i vidět, jaký internetový prohlížeč používáte a jakou službou vyhledáváte. V detailech je vidět verze prohlížeče, je tu možnost měnit několik nastavení a také přehled o doplňcích. Program pomůže rozhodnout, které je možné vypnout. V neposlední řadě je zde vidět, přes jakého poskytovatele jste připojeni k internetu.

Soluto

Protection

Část Protection se věnuje informacím o zabezpečení PC. Nachází se zde tedy informace o tom, zda je zapnutý firewall, antivir (a jaký je použit) a zda jsou instalovány všechny aktualizace.

Soluto

Hardware

Poslední část pojednává o hardwaru PC. Jsou zde uvedeny informace o použitém procesoru, pamětech, základní desce a grafické kartě, včetně údajů o teplotách. Samozřejmě nemohou chybět údaje o obsazenosti pevných disků.

Soluto

Závěrem

Chcete-li vrátit systému Windows jeho výkon, který je snížen automatickým spouštěním instalovaných aplikací, a přitom si nevíte rady, které budete potřebovat, potom jste našli pravého pomocníka. Soluto navíc poradí, co je možné deaktivovat a jak se rozhodli jiní uživatelé.

Mimochodem, celosvětový průměr doby startu počítačů, kde je instalovaný tento program je 3 minuty a 12 sekund. Po přepočtení na dny zjistíme, že každý měsíc čekáním na start Windows přijdeme o 1,6 hodiny, to je 19,6 hodin ročně. A při přepočtu na celý život tak ztratíme 64 dní – více zde.

  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte historii československého letectva a jeho letadla?

Svého času se 17. září slavil Den československého letectva. Své znalosti z historie této složky československé armády...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Nejznámější praktiky vedoucí ke krádeži hesel

Chcete zjistit něčí heslo? Opravdu? Potom byste měli zvážit své životní nastavení. Ale teď jinak. Místo zjišťování...

Správci hesel mají spoustu úžasných funkcí, které možná nepoužíváte

Premium Správce hesel neslouží pouze k ukládání hesel. Umí je generovat na míru, poskytnout nouzový přístup či připojení...

Odcizení či ztráta vašeho PC? Naučte se chránit svá data ve Windows

Premium Šifrování dat je snadný a efektivní způsob jejich ochrany. Předchází zneužití, a to i v případě, kdy se do paměťového...

Retro: Zažijte Windows 11 ve stylu 95 či XP

Chcete se vrátit do počítačové minulosti? Aspoň částečně zažít Windows verze 95, ME, XP či Vista? Chybí vám hlavní...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....