Zoner Photo Studio 14 vyždímá z Windows 7 maximum. Složitosti bez čekání

  10:25aktualizováno  10:25
První dojmy - Zvýšení rychlosti i u náročnějších operací, nové webové úložiště pro fotky nazvané Zonerama, tvorba HDR fotek i pomocí mapování tonality, odšumění či automatické vyplnění výběru snímku podle okolí. Novinky v Zoner Photo Studio 14.

Zoner Photo Studio 14 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Rok se s rokem sešel a na trh vtrhla další verze povedeného českého fotomanažera. Tato verze opět poskočila dále a nabízí řadu novinek. Ty hlavní představíme podrobněji.

Akcelerace pomocí GPU

Již minulý rok přibyla síla 64 bitů. Ano, Zoner Photo Studio (ZPS) je kompletně 64bitová aplikace a tak v kombinaci se 64bitovou verzí Windows 7 dokáže plně využít hardware počítače. Samozřejmě je nadále k dispozici i 32bitová verze.

Novinkou je však možnost zapojit grafický čip (GPU) od AMD ATI podporující Open CL i nVidie podporující CUDA. Akcelerace pomáhá při zpracování náročnějšího úkonů (třeba u změny barev, doostření, tvorby panoramat apod.). Na co jste dříve museli chvilku čekat, nyní proběhne během chvilky.

Standardně je tato funkce vypnutá a dle vývojářů je to z důvodu případné nekompatibility s grafickými čipy, respektive ovladači. Můžete ji zkusit aktivovat (tuto možnost najdete v Nastavení -> Možnosti -> Pokročilé a dole zatrhněte volbu Povolit využití grafické karty pro výpočty.

Zoner Photo Studio 14

Tlačítkem vpravo lze zjistit, jaký vliv na výkon bude mít tato akcelerace. V případě problémů lze tuto funkci kdykoliv deaktivovat. Z našich měření vyplývá, že aktivace se vyplatí a při práci se zrychlení opravdu dostaví (samozřejmě v závislosti na výkonu GPU).

Webová alba jménem Zonerama

Již v minulosti Zoner experimentoval s webovými alby Zonerama – poprvé se objevila při představení ZPS12. V této verzi se vývojáři rozhodli, že je integruje přímo do programu a zpřístupní tak ještě většímu počtu uživatelů. V horní liště programu tak vedle záložek RAW, Editor, Prohlížeč a Správce přibyla možnost Přihlásit. Své fotografie tak můžete přímo z programu sdílet online, a to bez nutnosti otevřít internetový prohlížeč.

Otevře se okno, kde máte možnost se k této službě přihlásit svým účtem. Pokud ho nemáte, potom ho zdarma vytvoříte kliknutím na Vytvořit nový účet. Po vyplnění formuláře přijde do e-mailové schránky ověřovací odkaz, na který je nutné kliknout a tím dojde k aktivaci účtu.

Zoner Photo Studio 14

Po ověření a následném přihlášení v programu dojde k přepnutí do záložky Zonerama (vlevo). Pod uvedeným e-mailem zatím vše zeje prázdnotou, ale během chvilky nemusí. V průzkumníku dole uprostřed vytvořte kliknutím novou složku. Pojmenujte ji a dole máte možnost určit, zda bude veřejná, soukromá anebo chráněná heslem (to si lze zvolit).

Zoner Photo Studio 14

Fotografie lze publikovat tak, že si v horním průzkumníku označíte fotografie a přetáhnete je do spodního. Nahrávání se děje na pozadí programu. Pokud jsou snímky připravené v rozlišení 1 920 x 1 200 pixelů, potom nedochází k jejich resamplování a jsou nahrány v původní kvalitě. V opačném případě je ZPS převede a nahraje s maximální výškou 1 200 pixelů. Uložit lze fotografie o maximální kapacitě 2 GB. Zoner však slibuje, že tuto kapacitu bude možné dále rozšiřovat díky speciálním akcím firmy.

Zoner Photo Studio 14

Webová alba lze kdykoliv editovat a pokud upravíme fotografii lokálně, tak změny se projeví i ve webovém albu a funguje to i naopak. Co bychom uvítali, je možnost nastavovat viditelnost jednotlivých fotografií v nich. To nelze a podle vyjádření vývojářů Zoneru také v nejbližší době nepujde.

Zoner Photo Studio 14

Vylepšení průzkumníka

Asi největší novinkou v průzkumníku je další tvorba HDR. Kromě prolínání expozic je nyní možné použít také funkci mapování tonality. A to nejen u fotografií s různou expozicí, ale omezeně i s jedním snímkem (samozřejmě u snímku v RAWu lze dosáhnout lepších výsledků). Stačí vybrat snímek a kliknout na Vytvořit -> HDR mapování tonality. Pomocí táhel lze nastavit potřebné parametry.

Zoner Photo Studio 14

Uvítali jsme také vylepšení práce s programem na síti, takže odezvy – pokud pracujeme třeba s fotografiemi uloženými v NASu – jsou nyní lepší. Porovnání obrázků (Ctrl + J) nyní probíhá v novém okně. Měnit je možné plynule i velikost náhledů. Dále došlo k vylepšení práce s klíčovými slovy, stahování fotografií a videí z fotoaparátu s lepším zatříděním. Obrázky je možné třídit podle všech formátovacích řetězců.

Zoner Photo Studio 14

Vylepšení editoru, filtrů a RAWu

V editoru přibyly dvě funkce. Téměř automatická funkce odstranění nežádoucích prvků na snímku. Ve fotografii stačí označit to, co bychom na ní nechtěli, a ZPS to odstraní pomocí vyplnění informací, co se nachází v okolí. Nástrojem volná deformace si pak můžete vylepšit postavu (zeštíhlit ji či upravit obličej). Majitelé fotoaparátů Nikon jistě uvítají zobrazení ostřících bodů.

Zoner Photo Studio

Filtrem odstranění šumu lze i zašuměné fotografie odsouzené ke smazání ještě zachránit. Odšumit lze snímky buď celé, anebo pouze určitou oblast (stačí ji vybrat). Aplikovat máme možnost nově i filtr poškozená fotografie a textura.

Zoner Photo Studio 14

U RAWů došlo k zapracování na rychlejším zobrazování náhledu při úpravě parametrů a zároveň větší podpoře fotoaparátů. Objevily se nové parametry jako soudkovitost, chromatická vada a došlo k vylepšení funkce korekce barev.

Další drobnosti

Kromě mírně upraveného uživatelského prostředí se při prohlížení snímků zobrazují všechny fotografie zcela dole jako filmový pás a to s možností plynule měnit velikosti náhledů. Úpravy se dotkly i přehrávání videí a GPS (ve vyhledávání lokace podle názvu na Google Maps).

Zoner Photo Studio 14

ZPS 14 si můžete zdarma vyzkoušet, demoverzi funkční 30 dní si stáhněte z domovské stránky programu. Pokud si vystačíte s omezenějšími funkcemi na správu a úpravy digitálních fotografií, můžete zkusit také bezplatnou verzi Zoner Photo Studio Free 13.

Zoner Photo Studio 14 se prodává za 1 499 Kč. Krabicová verze je o 299 Kč dražší a obsahuje navíc knihu o programu Zoner Photo Studio a 3D brýle. Nově je možné si za 499 Kč přikoupit rozšíření licence na neomezené množství počítačů v rámci jedné domácnosti.

Závěrem

ZPS 14 jde ve šlépějích svých předchozích verzí. Musíme říci, že zraje jako víno a každý rok se těšíme, s čím novým brněnští vývojáři přijdou tentokrát. Opět nezklamali. My vítáme především možnost vystavit fotografie do webového alba přímo z programu, akceleraci pomocí GPU a nástroje deformace, odšumění, tvorbu HDR pomocí mapování tonality a především nástroj vyplnit podle okolí.

Není toho moc, co bychom mu mohli vytknout. Snad je to, že je dostupný pouze pro Windows. Jak jsme se dozvěděli od zástupců Zoneru, rozšíření na jiné platformy zatím není na pořadu dne, stejně tak jako provozování v cloudu. Ovšem co prý není teď, může nastat v dalších letech.

Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ přímé propojení s webovou fotogalerií
+ pohodlné odstranění nežádoucích prvků
+ 64bitová verze
- pouze pro Windows
Hodnocení: 95 %
Závěrečný verdikt: Fotografický editor, který si na nic nehraje. Obsahuje řadu nástrojů, akceleraci pomocí GPU a propojení s webovým fotoalbem Zonerama pro sdílení fotografií.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (85 MB).

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

Hackujte jako agenti. NSA uveřejní svůj nástroj pro reverzní inženýrství

Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany...

GHIDRA, nástroj pro zpětnou analýzu programů z dílny americké tajné služby NSA, bude k dispozici veřejnosti. Zástupce...

Stáhněte si zdarma: rychlé zakódování souborů či generátor fraktálů

Fractal Zoomer

Působivé barevné geometrické útvary vytvoří generátor Fractal Zoomer. Možnost zašifrovat data do samorozbalovacího...

Najdete na iDNES.cz