Zkracovače internetových adres nevynalezl přímo jeden konkrétní člověk, ale spíše vznikly jako reakce na potřeby využívání internetu. První velký zkracovač URL, TinyURL, byl vytvořen v roce 2002 programátorem Kevinem Gilbertem. Ten chtěl řešit problém dlouhých URL, které byly nepraktické pro sdílení, zejména v e-mailech nebo na diskuzních fórech, kde dlouhé odkazy často nefungovaly správně. Později se objevily další služby, mimo jiné i Goo.gl, patřící do portfolia společnosti Google.
Jak funguje zkracovač adres? A proč byste ho (ne)měli používat |
Zkracovač Goo.gl byl sice spuštěn až v roce 2009, na druhou stranu byl jednou z nejpoužívanějších služeb svého druhu. Google se však v roce 2018 rozhodl tuto službu ukončit, pravděpodobně kvůli nízkému využívání, vysoké konkurenci a soustředění se na jiné projekty. Od té doby již nebylo možné nové zkrácené adresy prostřednictvím Goo.gl vytvářet, ale ty stávající fungovaly stále. Až do nedávné doby, kdy vývojáři Google oznámili, že u již zkrácených adres (více než 99 % z nich v červnu 2024 nevykazovalo žádnou aktivitu) budou zobrazovat vsunutou stránku, která informuje o tom, že odkaz nebude po 25. srpnu 2025 aktivní.
Nicméně zkracovače adres mají své stálé místo a využívají se z různých důvodů. I přesto, že i některé další zkracovače již neexistují, trh s těmito službami je stále velmi živý. Existuje mnoho nových a inovativních zkracovačů, které nabízejí širokou škálu funkcí. Pojďme se na ty nejznámější podívat blíže.