NK2View 1.0 – freeware
Používáte-li Microsoft Outlook jako svého poštovního klienta, možná jste se již někdy dostali do situace, kdy jste potřebovali zjistit či zálohovat e-mailové adresy, které se automaticky objevují při psaní adresy do řádku Komu. Přiznám se, že i já jsem již několikrát hledal v nastavení, jak tyto informace zálohovat a žádnou funkci jsem pro tento účel nenašel. Dokonce ani na technické podpoře Microsoftu jsem se nedočkal uspokojivé odpovědi. Nedávno se však objevila nová aplikace, která toto pomáhá řešit.
Utilitka se jmenuje NK2View a pochází z poměrně známé programátorské dílny NirSoft. V portfoliu této společnosti figuruje nejeden užitečný prográmek. Tento je určen Microsoft Outlooku a dokáže zobrazit všechny adresy, na které jste kdy něco posílali. Díky němu jsem přišel na to, že data se uchovávají v souboru Outlook.NK2 (někdo z vás ho možná zná). NK2View si tento soubor otevře a zobrazí e-mailové adresy hezky jako na dlani. Vy si je potom můžete uložit buď do TXT souboru, anebo HTML a XML formátu. Užitečná věcička, která se jistě může hodit řadě z vás. Navíc je zcela zdarma a nemusí se instalovat.
USBDeview 1.05 – freeware
I náš druhý dnešní tip na užitečnou aplikaci je od NirSoftu. Tentokrát se jedná o software, který dokáže vytáhnout informace o tom, co vše kdy bylo k vašemu PC připojeno za zařízení prostřednictvím portu USB.
USBDeview je malá pomůcka, která po spuštění vypíše všechna USB zařízení, která jsou současně připojena k vašemu PC nebo byla kdy připojena přes USB v minulosti. Spolu se jménem zařízení a jeho popisem se ještě dozvíte, zda je nyní připojeno, jestli bylo bezpečně odebráno, případně jméno svazku (pokud šlo o disk), jeho sériové číslo, kdy bylo naposledy připojeno, VendorID a jiné informace. Pokud budete chtít, můžete jakékoliv zařízení z PC odtud kdykoliv odinstalovat a jejich seznam exportovat do souboru. Aplikace dokonce pracuje i z příkazového řádku a lze ji využívat i pro sběr informací z jiných PC připojených do firemní sítě.
Co všechno lze k USB také připojit, si můžete přečíst v tomto článku.
Glamour filter 1.1 – freeware
Existuje obrovské množství softwaru pro úpravu digitálních fotografií. Některé z nich slibují upravit fotku od A až do Z, jiné se zase specializují jen na něco. Do druhé kategorie patří prográmek Glamour filter.Jde o jednoduchý, ale efektivní nástroj, který umožňuje vylepšit portrét fotografovaného rychle a snadno. Pracuje tak, že automaticky přizpůsobuje úroveň histogramu tak, aby bylo dosaženo co možná nejlepšího výsledku. Nástroj je tedy určen zejména pro fotografy amatéry, kteří neumí portréty vylepšovat. Stačí pouze načíst fotografii a poté aplikovat. Výsledek lze ještě manuálně doladit tak, že posunete šoupátkem pro zvýšení či snížení efektu. Před aplikací změny si lze vše hezky prohlédnout v náhledu. Upravené obrázky je možné kopírovat do schránky Windows, díky čemuž je můžete používat i v jiných aplikacích. Pro uložení si lze vybrat některý z dostupných formátů (JPG, PNG, GIF atd.).
USP - freeware
I přesto, že školní rok je téměř u konce, nemůžeme se s vámi nepodělit o tuto šikovnou aplikaci. Má ji na svědomí Honza Brabec a slouží k uchovávání rozvrhu a poznámek. Po zapnutí počítače (toto je volitelné) se vždy zobrazí dialog s poznámkami na dnešní den. Dá se tedy používat jako kalendář s poznámkami. Rozvrh je snadno modifikovatelný. Do budoucna se plánuje propojení s internetovou databází, takže když by například spolužák přidal poznámku, tak ta by se posléze měla objevit i ve všem programu.