Živé novinky od Microsoftu

aktualizováno 
Programy Windows Live rozšiřují nástroje operačního systému Windows Vista a XP a jsou těsně provázány s internetovými službami Microsoftu. Nedávno uvolněná betaverze balíku aplikací Windows Live Wave 3 nabízí řadu vylepšení i zcela nové programy.

Windows Live

Aktuální betaverze je zatím k dispozici pouze v angličtině, u finálních verzí programů lze ovšem očekávat překlad do češtiny, stejně jako tomu bylo i u verzí předchozích. Použití všech programů z balíčku Windows Live je samozřejmě zcela zdarma.

Aplikace z balíku Windows Live můžete instalovat pomocí kompletního instalátoru, který již obsahuje všechny programy a nebude stahovat další data z internetu, nebo pomocí webového instalátoru, kde si vyberete aplikace ke stažení a instalaci. Všechny aplikace, až na Windows Live Movie Maker, jsou použitelné jak ve Windows XP, tak i ve Vistě. Windows Movie Maker funguje pouze pod Windows Vista. Webový instalátor nabídne vždy jen ty součásti, které je možné v konkrétním počítači instalovat nebo aktualizovat.

Webový instalátor stahujte zde. (1 MB, freeware)

Kompletní instalátor je k dispozici na Slunečnici zde u Microsoftu zde. (135 MB, freeware)

Instalace Windows Live

K využití většiny služeb a aplikací Windows Live je třeba si zřídit tzv. Windows Live ID, zjednodušeně řečeno uživatelský učet, zahrnující, mimo jiné, i schránku na serveru Hotmail. Registrační stránku najdete zde, stačí vyplnit jen několik základních informací. Pojďme se ale podívat, co všechno se v balíku Windows live Wave 3 nachází.

Windows Live Toolbar

Panel nástrojů pro internetový prohlížeč Internet Explorer je integračním prvkem pro snadný přístup k dalším aplikacím a webovým službám Windows Live (e-mail, fotogalerie, kalendář, chat). Díky Smart Menu můžete pracovat s textem vybraným na stránce – například vyhledávat adresy na mapách nebo překládat text stránek (čeština zatím mezi podporovanými jazyky není). Windows live Toolbar usnadňuje také hledání na webu a v historii navštívených stránek.

Stránky Windows Live

Microsoft Office Outlook Connector

S nástrojem Microsoft Office Outlook Connector snadno propojíte svého poštovního klienta Microsoft Outlook se schránkou na serveru Hotmail. Kromě práce s e-maily je také automaticky synchronizován adresář kontaktů a obsah kalendáře. Všechny tyto důležité informace pak máte vždy k dispozici jak v počítači, tak i na internetu. Schránky na Windows Live Hotmail přitom nově nabízejí například 5 GB prostoru a vylepšený spamový filtr.

Microsoft Office Outlook Connector

Windows Live Family Safety

Rodičovský filtr internetových stránek se nastavuje přes webové rozhraní, které kromě centrálního registru vhodných a nevhodných stránek (zatím bez českých webů) nabízí také uživatelskou definici povolených a zakázaných adres. Filtrování komunikace funguje také na kontakty ve Windows Live Messengeru i na komunitních stránkách Windows Live Spaces. Mimo to mohou rodiče sledovat, jaké stránky si děti prohlížejí a na základě toho nastavovat další pravidla. Možnosti nastavení filtru jsou skutečně bohaté, navíc je možné nastavení sdílet i na více počítačích současně.

Windows Live Family Safety

Windows Live Movie Maker

Další novou aplikací, pracující jen ve Windows Vista, je nástroj na základní zpracování videa Windows Live Movie Maker. Funkce programu jsou velmi omezené, zahrnují jen složení videí a obrázků do jediného souboru, vložení zvukové stopy a několika přechodových efektů. Windows Live Movie Maker nenabízí ani tolik funkcí jako jeho obdoba Windows Movie Maker, která je standardní součástí instalace Windows Vista a XP. Zajímavé jen snad jen ovládání pomocí pásu karet, jak jej známe z MS Office 2007.

Windows Live Mail

Hledáte-li náhradu zbytečně robustního, placeného Outlooku, určitě vyzkoušejte poštovního klienta Windows Live Mail. Aplikace nabízí funkce pro práci s e-maily, kontakty a RSS kanály, velmi zásadní novinkou je kalendář, synchronizovaný s online službou Windows Live Calendar. Kalendář je jedinou zásadní inovací programu Windows Live Mail, ale o to významnější. Pro běžného uživatele nahradí Windows Live Mail placený MS Outlook, zastaralý, bezplatně dostupný Outlook Express i Windows Mail z Visty. Kromě účtu na Hotmailu umí Windows Live Mail spolupracovat i s dalšími schránkami na internetu.

Windows Live Mail

Windows Live Messenger

Komunikace po internetu nejsou jen e-maily, ale také chatování pomocí sítě MSN a klienta Windows Live Messenger. Mezi viditelné novinky programu patří změna vzhledu uživatelského rozhraní a ovládacích prvků. Novinkou je také možnost třídění kontaktů do kategorií, uživatelsky definovatelný seznam oblíbených kontaktů nebo vytváření komunikačních skupin. Windows Live Messenger u jednotlivých kontaktů nově oznamuje změny jejich profilu, přidání nových fotografií na Facebook a další aktuální informace.

Windows Live Messenger

Windows Live Writer

Přestože k tomu název aplikace svádí, nejedná se o bezplatný textový editor, ale o program na pohodlné vytváření příspěvků do blogu a jejich publikování na internetu. Vedle Windows Live Spaces je podporováno publikování i na několika dalších blogovacích serverech (Blogger.com, WordPress aj.). S programem se pracuje velmi podobně jako s jednoduchým textovým editorem, nechybí zobrazení náhledu vytvářeného příspěvku nebo jeho zdrojového kódu. Kromě různých kosmetických vylepšení byly posíleny především funkce pro publikování videa. Nyní stačí v programu vybrat soubor s videm uložený v počítači a Windows Live Writer se již postará o jeho umístění na servery jako YouTube nebo Soapbox a vložení do vytvářeného příspěvku. Podobně funguje také vkládání fotografií. Díky intuitivnímu ovládání může se nástrojem Windows Live Writer Blogovat opravdu každý.

Windows Live Writer

Windows Live Photo Gallery

Program Windows Live Photo Gallery je určený k prohlížení i úpravám fotografií a obrázků a jejich vystavování na serverech jako je Flickr nebo Windows Live Spaces. Windows Live Photo Gallery přichází s podobnou novinkou jako nedávno uvedený Google Picasa 3 – totiž rozpoznáváním tváří na fotografiích. Windows Live Photo Gallery vyhledá všechny fotografie na kterých jsou osoby s viditelnou tváří, a umožní k nim přidat popisek. Snadno si pak vyhledáte všechny fotky, na kterých je zachycen konkrétní člověk. Při označování lidí na fotografiích můžete použít seznam kontaktů z Windows Live Messengeru. Mimo to přibyly některé nové funkce pro editaci (otáčení snímku, převod na černobílou fotku) nebo práci s metadaty fotografií (EXIF, popisky, GPS informace atd.). Kvality Google Picasa ale zatím Windows Live Photo Gallery nedosahuje.

Windows Live Photo Gallery  

Sada programů Windows Live Wave 3 je zatím ve stádiu betaverze, proto lze omluvit absenci podpory češtiny i některé chybičky. Zatím například nefunguje aplikace Windows Live Call, která má umožňovat volání z počítače na pevné linky. V každém případě jde ale o soubor užitečných a snadno ovladatelných nástrojů se zajímavými funkcemi, které stojí za vyzkoušení.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Windows umožní přímý přístup k linuxovým souborům

Nabídka linuxových distribucí pro Windows.

Windows se stále více sbližují s Linuxem. Nejnovějším počinem v této oblasti bude možnost otevírat linuxové soubory...

Tipy pro Windows 10: objevte nové funkce velké aktualizace

Windows 10

Po původním pozdržení se již několik týdnů na počítače s Windows dostávají postupně výzvy k přechodu na nejnovější...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Najdete na iDNES.cz