Zautomatizujte si instalaci Windows XP

aktualizováno 
Vytvořte si vlastní instalační DVD s operačním systémem Windows XP, které bude obsahovat všechny aktualizace, ovladače pro váš hardware, vámi používané aplikace a dokonce základní úpravu systému provedenou ještě před instalací.

Instalace Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Někteří z vás možná používají programy, které jim ulehčují práci při reinstalaci operačního systému Windows. Jistě nám dáte za pravdu, že tento úkon není jednoduchý a hlavně zabere mnoho času. Nejde jen o instalaci operačního systému, ale také jeho následnou konfiguraci a instalaci ovladačů pro hardware či další programové vybavení.

Kdo by neznal nLite
Naštěstí vzniklo několik projektů, které se snaží uživatelům alespoň částečně pomoci. Již několik let tu je například program nLite. S tímto nástrojem lze z operačního systému nejen odebrat součásti a aplikace, které normální cestou odstranit nelze, ale umožňuje i vytvořit image bootovacího instalačního CD či DVD, ze kterého lze systém nainstalovat již bez vybraných součástí za to však se servisními balíčky (SP1, SP2 atd.), opravami, aktualizacemi a dokonce s některými ovladači.

Je tu ale i Nero
Naopak například program Nero BackItUp z balíku Nero Burning Rom pak umožňuje zálohovat celý pevný disk nebo jen některé jeho oddílové části. V takovém případě se vypálí celý obsah zvolené oblasti na bootovací CD nebo DVD, které použijete při obnově dat. Díky tomu pak při pádu systému není nutné znovu ho instalovat, ale pouze ho tímto nástrojem „restaurujete“ do doby, kdy byla provedena jeho záloha. Máte-li na pevném disku více operačních systémů a zvolíte-li zálohu celého pevného disku, zálohují se i tyto systémy ve stavu, v jakém jsou.

Další statný zástupce
My vám představíme dalšího zástupce, který umí z obou produktů něco a díky němu reinstalace např. Windows XP nemusí být celodenní záležitostí. Windows Unattended CD Creator přináší zajímavý způsob, jak minimalizovat časové ztráty při reinstalaci Windows XP. Urychlení spočívá v modifikaci instalačního CD s operačním systémem Windows XP. Aplikace Windows Unattended CD Creator vstupuje do instalačního CD s Windows XP a integruje do něj další aplikace či nastavení tak, abyste byli ušetřeni následných instalací a vyměňování mnoha desítek CD v mechanice svého PC. Taková CD jsou bootovací, což zjednodušuje jejich použití. Pravděpodobně vás napadne situace, kdy v součtu mohou mít instalace systému a následné aplikace více, než je kapacita CD. Ale zde nejde o žádný problém, aplikace totiž podporuje i tvorbu na DVD.

Live CD Windows XP

Stažení a instalace
Domovské stránky naleznete na této adrese. Instalační soubor si potom můžete stáhnout přímo odsud – Windows Unattended CD Creator (11,7 MB). Určen je pro operační systémy Windows 2000 a novější a k dispozici je zdarma. Samotná instalace není nikterak složitá.

První spuštění
Aplikace bohužel není v češtině. Pokud nevládnete některým ze světových jazyků, tak vás naštěstí může zachránit jazyk našich sousedů – Slovenština. Tu nastavíte po spuštění vpravo dole. Nyní vidíte hlavní a zároveň jediné okno, které obsahuje několik záložek.

Co vše lze do instalačního CD či DVD integrovat?
Základním kamenem jsou ovladače hardwarových zařízení a různé doplňky operačního systému Windows XP, ať už se jedná o Service Packy nebo jen o záplaty. Pomocí specifických voleb lze v aplikaci zadat i uživatelské účty, jež budou v nové instalaci automaticky vytvořeny. V neposlední řadě můžete do nové instalace vložit software, který budete chtít po instalaci systému zavést.

A jdeme vytvářet vlastní instalační CD
Na záložce Zdrojové-CD zvolíte tlačítkem Výber mechaniku, ze které má být načteno zdrojové instalační CD s operačním systémem. Ve spodní části této záložky pak vyberete cestu na pevném disku ke složce, kde bude uložena pracovní verze. Pak začne kopírování potřebných dat pro tvorbu nového instalačního CD z toho originálního.

Windows Unattended CD Creator

Pokud na kartě Bezobslužně podrobně vyplníte všechny údaje, nebudete je muset již zadávat při instalaci Windows. Karta Užívatel umožňuje dopředu vytvářet uživatelské účty.

Windows Unattended CD Creator

Na kartě Modifikácia lze nahradit upravené systémové soubory v nové instalaci. Další záložky slouží k integraci ovladačů a softwaru. Vás by měl zajímat Ovládač. Zde pomocí tlačítka Pridať zadejte cestu k C:\Windows\Inf. Tím se načtou všechny zde se nacházející ovladače a budou připraveny k jejich automatické instalaci. V záložce Opravné balíky zadejte cestu k aktualizacím Windows. Naleznete je na webu Microsoftu. Musíte je tedy nejprve stáhnout a umístit do jedné složky. Pak k nim zde zadejte cestu.

Windows Unattended CD Creator

Poslední důležitou záložkou je Software. Díky ní můžete například integrovat kancelářský balík, správce souborů, prohlížeč obrázků atd. přímo do instalace, takže tato softwarová vybavení nebudete později nuceni instalovat ručně. Stačí uvést jeho název a tlačítkem Přidať nalézt jeho instalátor.

Windows Unattended CD Creator

Chcete-li vše zadané vypálit na CD nebo DVD, pak přejděte na záložku Vytvoriť, kde si zvolíte typ média a kliknutím na tlačítko Vytvoriť ISO image proces odstartujete. Po skončení stačí soubor otevřít ve vypalovacím programu a vypálit ho třeba na DVD.

Windows Unattended CD Creator

Závěrem
Windows Unattended CD Creator je dalším produktem, který se může hodit v případech, že si chcete ulehčit práci při reinstalací operačního systému Windows. Podobně jako nLite nabízí integraci ovladačů a doplňujícího softwaru do základní instalace Windows. Navíc je zdarma.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Software zdarma: obnovte pokažený systém do několika minut

Ilustrační foto - data

Přenést snadno všechna data v počítači na rychlejší či jiný HDD, případně do nového počítače. Na první pohled nesnadný...

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

Najdete na iDNES.cz