Tipy pro Windows 10: reaktivujte náhled plochy nebo zapněte průhlednost

aktualizováno 
Podíváme se na to, jak změnit heslo pro přístup do Windows, jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku či jak nastavit průhlednost Start nabídky a hlavního panelu.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak povolit náhled na pracovní plochu

Tato funkce se objevila ve Windows 7. V dalších již standardně povolena nebyla. Ve Windows 10 je tak aktuálně nastaveno, že po přesunutí kurzoru do rohu se nic nestane – po kliknutí potom dojde k minimalizaci všech oken. Aktivovat náhled na plochu je možné prostřednictvím Start -> Nastavení -> Přizpůsobení, kde se přepněte na záložku Hlavní panel. Na pravé straně najděte volbu Při přesunutí ukazatele myši… a přepínač nastavte na Zapnuto. Nyní vyzkoušejte přesunutí myši do pravého rohu.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak změnit heslo pro přístup do Windows

Uživatelské heslo potřebné pro vstup do systému lze změnit v účtech uživatelů (Windows -> Nastavení -> Účty). Zde na levé straně klikněte na volbu Možnosti přihlášení. Na pravé straně v části Heslo klikněte na tlačítko Změnit. Nejprve musíte zadat současné heslo a následně nové. Pokud měníte heslo pro on-line účet, nezapomeňte, že se tímto procesem změní také ve všech službách, které s tímto účtem používáte (Windows live atd.).

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku

Hosts soubor ve Windows slouží k statickému převodu webové domény na IP adresu. To znamená, že po zadání např. domény www.technet.cz nedochází k dotazu na jeho IP adresu na DNS server, ale přejde se na ni rovnou, a to díky číselnému záznamu v tomto souboru. Toho mohou zneužívat různé malwary, které do souboru vstoupí a upraví si ho podle svého. Aby se tak nedělo, je dobré tento soubor označit pouze pro čtení a znemožnit do něj zapisovat. Nejprve tento soubor najděte na C:\Windows\System32\drivers\etc, poté na něj klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. V novém okně dole zatrhněte volbu Jen pro čtení a změny uložte.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak více zprůhlednit Start nabídku a hlavní panel

Dlaždicovou Start nabídku Windows lze v mnoha ohledech přizpůsobit – například i zprůhlednit. Standardně průhledná trochu je, ale pokud chcete, aby byla ještě více, použijte tento postup. Klikněte na Start a zadejte regedit. Odešlete Entrem a otevře se Editor registru. Přejděte na větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Na pravé straně klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo a vyberte volbu Nový -> Hodnota DWORD (32bitová) a zadejte UseOLEDTaskbarTransparency. Poklikejte na položku a zadejte 1. Změny se projeví po restartu systému.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak zprůhlednit či zneprůhlednit hlavní panel

Nyní si ukážeme, jak zcela deaktivovat průhlednost hlavního panelu i se Start nabídkou. Tentokrát tak není nutné činit v Editoru registru, ale v konfiguraci Windows. Klikněte na Start -> Nastavení -> Přizpůsobení. Na levé straně přejděte na záložku Barvy. Napravo nyní níže najdete přepínač Efekty průhlednosti. Zvolte Zapnuto pro aktivaci průhlednosti a Vypnuto pro deaktivování.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak povolit či zakázat automatické vypínání zařízení

Systém Windows umí automaticky vypnout nepoužívaná zařízení, čímž může uspořit energii – vhodné zejména u notebooků. Ve standardním nastavení toto bylo dříve zakázáno a muselo se aktivovat přes systémový registr Windows. Dnes už je situace jiná a volba je dostupná u těch zařízení, která tuto funkci podporují. Otevřete Správce zařízení (použijte klávesovou zkratku Windows + Pause Break a vlevo nahoře klikněte na Správce zařízení). Vyberte si nějaké zařízení a poklikejte na něj. Nyní se objeví okno a vy se přepněte na záložku Řízení spotřeby. Zde máte možnost nastavit, že počítač v případě nepoužívání tohoto zařízení provede jeho vypnutí. Naopak nechcete-li, aby se tak dělo, zrušte zatrženou volbu a změny uložte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: nový rok si žádá nové verze antivirů

Ilustrační foto - bezpečnost

Vstupte do roku 2019 s novým antivirovým programem. Kyberzločinci jsou stále chytřejší, a tak přední výrobci...

Aplikace pomůže vytvořit webové stránky, jiná vylepší klávesnici

Tablet pro práci i zábavu

V posledním letošním přehledu zajímavých aplikací pro tablety najdete například inovovanou aplikaci s předpovědí...

Aplikace: nabídka bydlení či vzpomínka na Michaela Schumachera

Tablet pro práci i zábavu

Nová aplikace serveru s nabídkami prodeje a pronájmu nemovitostí umožní uzavřít obchod bez zprostředkovatele. Vyzkoušet...

Najdete na iDNES.cz