Tipy pro Windows 10: reaktivujte náhled plochy nebo zapněte průhlednost

aktualizováno 
Podíváme se na to, jak změnit heslo pro přístup do Windows, jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku či jak nastavit průhlednost Start nabídky a hlavního panelu.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak povolit náhled na pracovní plochu

Tato funkce se objevila ve Windows 7. V dalších již standardně povolena nebyla. Ve Windows 10 je tak aktuálně nastaveno, že po přesunutí kurzoru do rohu se nic nestane – po kliknutí potom dojde k minimalizaci všech oken. Aktivovat náhled na plochu je možné prostřednictvím Start -> Nastavení -> Přizpůsobení, kde se přepněte na záložku Hlavní panel. Na pravé straně najděte volbu Při přesunutí ukazatele myši… a přepínač nastavte na Zapnuto. Nyní vyzkoušejte přesunutí myši do pravého rohu.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak změnit heslo pro přístup do Windows

Uživatelské heslo potřebné pro vstup do systému lze změnit v účtech uživatelů (Windows -> Nastavení -> Účty). Zde na levé straně klikněte na volbu Možnosti přihlášení. Na pravé straně v části Heslo klikněte na tlačítko Změnit. Nejprve musíte zadat současné heslo a následně nové. Pokud měníte heslo pro on-line účet, nezapomeňte, že se tímto procesem změní také ve všech službách, které s tímto účtem používáte (Windows live atd.).

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku

Hosts soubor ve Windows slouží k statickému převodu webové domény na IP adresu. To znamená, že po zadání např. domény www.technet.cz nedochází k dotazu na jeho IP adresu na DNS server, ale přejde se na ni rovnou, a to díky číselnému záznamu v tomto souboru. Toho mohou zneužívat různé malwary, které do souboru vstoupí a upraví si ho podle svého. Aby se tak nedělo, je dobré tento soubor označit pouze pro čtení a znemožnit do něj zapisovat. Nejprve tento soubor najděte na C:\Windows\System32\drivers\etc, poté na něj klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. V novém okně dole zatrhněte volbu Jen pro čtení a změny uložte.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak více zprůhlednit Start nabídku a hlavní panel

Dlaždicovou Start nabídku Windows lze v mnoha ohledech přizpůsobit – například i zprůhlednit. Standardně průhledná trochu je, ale pokud chcete, aby byla ještě více, použijte tento postup. Klikněte na Start a zadejte regedit. Odešlete Entrem a otevře se Editor registru. Přejděte na větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Na pravé straně klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo a vyberte volbu Nový -> Hodnota DWORD (32bitová) a zadejte UseOLEDTaskbarTransparency. Poklikejte na položku a zadejte 1. Změny se projeví po restartu systému.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak zprůhlednit či zneprůhlednit hlavní panel

Nyní si ukážeme, jak zcela deaktivovat průhlednost hlavního panelu i se Start nabídkou. Tentokrát tak není nutné činit v Editoru registru, ale v konfiguraci Windows. Klikněte na Start -> Nastavení -> Přizpůsobení. Na levé straně přejděte na záložku Barvy. Napravo nyní níže najdete přepínač Efekty průhlednosti. Zvolte Zapnuto pro aktivaci průhlednosti a Vypnuto pro deaktivování.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak povolit či zakázat automatické vypínání zařízení

Systém Windows umí automaticky vypnout nepoužívaná zařízení, čímž může uspořit energii – vhodné zejména u notebooků. Ve standardním nastavení toto bylo dříve zakázáno a muselo se aktivovat přes systémový registr Windows. Dnes už je situace jiná a volba je dostupná u těch zařízení, která tuto funkci podporují. Otevřete Správce zařízení (použijte klávesovou zkratku Windows + Pause Break a vlevo nahoře klikněte na Správce zařízení). Vyberte si nějaké zařízení a poklikejte na něj. Nyní se objeví okno a vy se přepněte na záložku Řízení spotřeby. Zde máte možnost nastavit, že počítač v případě nepoužívání tohoto zařízení provede jeho vypnutí. Naopak nechcete-li, aby se tak dělo, zrušte zatrženou volbu a změny uložte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Havárie boeingů: chyba je spíše na straně pilotů, situace měla řešení

Ladislav Keller v Rozstřelu 26. března 2019

Bývalý kapitán Boeingu 737 Ladislav Keller hovořil v pořadu Rozstřel o situaci kolem letadel tohoto typu v nové verzi...

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Další z rubriky

Vytvořte mrknutím oka wi-fi hotspot a ze svého PC sdílejte internet

Ilustrační foto - wi-fi

Představíme vám deset programů, které během chvilky prostřednictvím počítače vytvoří wi-fi hotspot. Tak může nabídnout...

Americká tajná služba překvapila. Hackerský nástroj uvolnila pro všechny

GHIDRA je nástroj pro zpětnou analýzu programů (software reverse engineering).

Americká tajná služba NSA zveřejnila svůj nástroj Ghidra pod licencí open source. Nástroj pro zpětnou analýzu kódu...

Software zdarma: chytré hledání zbytečných dat v PC a ztraceného hesla

Ilustrační foto - očista

Vyhledat zbytečná data, která pak můžete smazat, pomůže Clean Space. Malý hudební přehrávač, co přehraje i hudbu v...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz