Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zamkněte svá soukromá data do trezoru

Osobní a citlivá data před nepovolanými osobami lze chránit různě. Zřejmě nejjednodušší a zároveň nejbezpečnější metodou je zvolit šifrování. Takto zabezpečené soubory či datová úložiště je možné následně používat pouze po zadání speciálního hesla.
Data jako v trezoru

Data jako v trezoru | foto: Profimedia.cz

Bezpečnost osobních údajů či jinak citlivých dat je dnes mnohem více žádaná než v minulých letech. K našim bankovním účtům přistupujeme přes internet a téměř každý z nás používá několik různých přihlašovacích a přístupových hesel k jiným službám. Hesla potřebujeme pro přístup ke svému firemnímu počítači nebo pro přístup na oblíbené webové stránky apod. Na pevných discích přitom máme soubory, které nechceme, aby někdo viděl. Jak hesla a data chránit? Šifrováním.

Také poslat soubor s daty, u kterých byste byli jen neradi, kdyby si je někdo přečetl, je dnes stále obtížnější. Pokud vynecháme možnosti zneužití při klasické přepravě (poštou, kurýrem, posláním po známém atd.), pak i elektronická cesta skrývá určitá rizika. Během přenosu (například v elektronické poště, ukládání na vaše internetové úložiště apod.) mohou být data odchycena a uložena třetími stranami. Přitom stačí tak málo. Zabalte je do speciálních datových truhel opatřených heslem a tím je budete mít pod kontrolou. Heslo potom sdělte jen oprávněné osobě.

Takto lze však chránit nejen data, která potřebujete někomu předat, ale i vámi vybraná data na pevném disku. Jestliže jsou citlivá či osobní a nechcete se o ně dělit se svým okolím, potom je nejjednodušší je zabezpečit. Při jejich zamykání se většinou postupuje podle prostého modelu: definuj soubor, zvol heslo a nech mne pracovat. Některé z nich navíc dokážou rozšířit systém o další menu, čímž zjednodušují práci při zamykání souborů a složek (pravým kliknutím tlačítka myši). K šifrování se používá několik druhů algoritmů a těmi se zabývá obor kryptografie.

Tip: Jak si vytvořit bezpečné heslo a nebýt za hlupáka

TrueCrypt 6.1 – open source
Tato aplikace, která je v češtině, patří v oboru mezi špičku a je schopna chránit určitá data nebo celé oddíly na HDD. Na pevném disku si vytvoří soubor, který je šifrován (lze zvolit algoritmus AES, Serpent, Twofish či Cascades) a zároveň se ve windows tváří jako virtuální logická disková jednotka. Šifrovat však můžete i vybraná data na disku, a to nejen na interním, ale i na tom, který připojujete přes USB (včetně flash pamětí). S aplikací se pracuje přitom velmi jednoduše. Po zadání vašeho klíče (hesla) můžete se zašifrovaným virtuálním diskem pracovat běžně jako s klasickým. Vy ani nepoznáte, že při čtení i zápisu se data průběžně a automaticky šifrují či dešifrují. Perličkou je možnost tento disk využívat i pro instalace vašich aplikací ve windows. Takže ani tyto aplikace na první pohled nemusí pro jiné uživatele v PC existovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3 MB).


  AxCrypt 1.6 – open source

  Také AxCrypt je výkonný, ale přesto snadno použitelný nástroj pro šifrování dat. Integruje se přímo do Windows Průzkumníka (kontextové menu kliknutím pravého tlačítka myši na soubor či složku), kde umožňuje šifrovat, dešifrovat, prohlížet a editovat libovolné soubory. AxCrypt používá AES-128 a SHA-1 šifrovací algoritmus. Mezi jeho další funkce patří vytváření samorozbalovacích souborů po zadání hesla, automatické zašifrování po úpravách, bezpečné odstranění (vymazání) souborů a dočasných souborů, kryptografické ověření integrity dat, samostatné klíčové údaje a šifrovací klíče atd.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,4 MB).


  Androsa FileProtector 1.4 – freeware

  Androsa FileProtector vám umožňuje šifrovat a chránit heslem jakýkoliv soubor, včetně dokumentů, fotografií, obrázků, videí atd. Vybrat si přitom můžete ze tří šifrovacích algoritmů - AES 256/192/128 bit, TripleDES 192 bit a 64 bit DES. Jakmile je soubor takto chráněn, lze ho otevřít pouze se správným heslem. Po ruce je stále díky integraci do kontextového okna Windows Průzkumníka. K dalším funkcím patří indikátor síly hesla, komprese souborů a další.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2 MB).


  Zero Footprint Crypt 4.0 – freeware

  Zero Footprint Crypt je řecký program pro šifrování souborů pomocí některého z 6 podporovaných algoritmů (Blowfish, Twofish, 3DES, RC4, Serpent či Rijndael). Obsahuje zabudovaný prohlížeč obrázků, videí, zvuků a podporuje zobrazování MP3 tagů. Tak máte například možnost zobrazit obrázek, aniž by byl dešifrovaný.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,1 MB).


  FreeOTFE 4.4 – open source

  Jak již naznačuje název FreeOTFE, jde o zdarma dostupný program pro transparentní šifrování disku (metody algoritmy AES, TwoFish a Serpent) nejen pro počítač, ale také pro PDA zařízení. Díky němu máte možnost vytvořit jeden anebo více virtuálních šifrovaných disků. Tento program není nutné instalovat, a tak ho lze použít i na USB flash discích.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,9 MB).


  CryptoExpert 2008 Lite – freeware

  CryptoExpert vytváří jednoduše šifrované virtuální disky. Data v nich jsou potom šifrována pomocí algoritmů Blowfish, Rijndael, DES a Triple DES. Po zadání hesla s nimi můžete pracovat jako s klasickými disky. V případě ohrožení máte k dispozici jedno tlačítko, které provede okamžité odpojení (zašifrování) těchto disků.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,2 MB).


  File Waster – freeware

  Chrání vaše soubory šifrováním podobně jako předešlé aplikace, ale pokud je třeba, je možné bezpečně odstranit data z počítače tak, aby je nikdo nemohl zneužít. Při šifrování používá i komprimační metody, takže výsledný archiv se soubory nemusí zabírat tolik místa.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).


  PixelCryptor 1.2 – freeware
   
  Z Nizozemska pochází produkt PixelCryptor. Již ze samotného názvu je patrné, že jde o nástroj pro šifrování dat. V praxi tedy umí zašifrovat libovolný soubor či složku. Ale pozor. Od svých konkurentů se liší v jednom podstatném rozdílu. Tím je dešifrovací klíč. Svého uživatele totiž neobtěžuje tím, že by ho nutil pamatovat si sekvenci kódů pro dešifrování archivu. Jako klíč totiž používá obrázky, které si zvolíte. Takže pokud budete chtít šifrovat například soubor, stačí ho vybrat a k němu zvolit obrázek, který se použije jako uzamykací klíč. K souboru se potom dostanete jen tehdy, pokud použijete správný obrázek pro jeho otevření. Pro dešifrování musí být program instalovaný v počítači.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,2 MB).


  Flexcrypt Folder – freeware

  Flexcrypt Folder je program pro šifrování (algoritmus AES 256 Bit) souborů a složek ve windows pomocí hesla. Po instalaci stačí k ochraně heslem kliknout pravým tlačítkem myši na soubor či složku a provést tak zašifrování.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,3 MB).
   

  Empathy 2.1 – postcardware

  Empathy je jednoduchý slovenský softwarový nástroj omezující přístup k programům. Aplikace dokáže modifikovat EXE soubory tak, že před každým jejich spuštěním bude nutné zadat heslo. Bez jeho znalosti se EXE soubor zkrátka nespustí.
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (182 KB).
  • Nejčtenější

  Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

  Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

  14. července 2024

  Rusko v září zablokuje YouTube. Může za to Google, ne my, hlásí Kreml

  Po Facebooku a Instagramu Rusové zřejmě přijdou i o YouTube. Od pátku začali ruští uživatelé pociťovat výrazné zpomalení jeho služeb. Později vyšlo najevo, že jde jen o první fázi, v září totiž bude...

  12. července 2024  13:13

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

  Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

  15. července 2024

  KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

  Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

  15. července 2024

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

  Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

  9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

  Z torpédometu se ozývalo volání o pomoc. Nehody prvních amerických ponorek

  V minulé části seriálu o prvních amerických ponorkách jsme se věnovali technickým potížím, které první stroje tohoto druhu sužovaly. S nehodami tzv. prasečích člunů však souvisely i „přehmaty“...

  17. července 2024

  OBRAZEM: Náš poslední meziválečný rychlý motorák doplatil na německou okupaci

  Nový rychlý motorový vůz pro ČSD, jehož prototypový exemplář byl oficiálně představen 14. března 1939, dostal přezdívku Stříbrný šíp. Doba mu však nepřála, následujícího dne vpadla do okleštěné...

  16. července 2024

  Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

  Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

  15. července 2024

  Letecké neštěstí v Čelákovicích si před 100 lety vyžádalo tři mrtvé

  Středočeské Čelákovice se staly 13. července 1924 místem leteckého neštěstí, které nakonec nepřežili tři lidé.

  15. července 2024

  Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
  Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

  Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

  Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

  Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

  Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

  Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

  Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

  Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

  Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

  Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

  Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...