Zálohujte snadno a rychle, abyste nepřišli o důležitá data

aktualizováno 
O významu pravidelného zálohování dat v počítači snad nemůže nikdo soudný pochybovat. Zbývá tedy rozhodnout, jaký nástroj k této činnosti použít. Majitelům nových Windows 8 pomůže toto dilema vyřešit zbrusu nová zálohovací funkce, všichni ostatní pak mají na výběr z dlouhé řady schopných aplikací.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Historie souborů ve Windows 8

Jednou z velmi užitečných novinek operačního systému Windows 8 je funkce Historie souborů, která se po jednoduchém nastavení automaticky postará o průběžné zálohování důležitých dat z vašeho počítače. Novou funkci najdete v Ovládacích panelech v kategorii Systém a zabezpečení.

Pro zapnutí zálohovací funkce stačí jen zvolit umístění zálohy, kterým může být lokální či síťový disk nebo také cloudové úložiště SkyDrive, které získáte zdarma při založení účtu Microsoft. Automaticky jsou zálohovány složky s dokumenty, fotkami, hudbou a filmy, obsah pracovní plochy, kontakty nebo oblíbené položky. Sami si můžete učit, jak často budou změny v souborech zálohovány a jak staré verze budou uchovávány.

Tento typ zálohy je výhodný v tom, že se můžete kdykoli vrátit k předchozí verzi souboru, který jste sice nesmazali, ale třeba jen nechtěně přepsali. Pomocí časové osy se pak můžete vrátit ke kterékoli z dříve uložených verzí. V době kdy není k počítači připojeno záložní médium, se záloha vytváří na lokálním disku, aby se ihned po připojení přesunula do záložního umístění.

Funkce Windows 8 s názvem Historie souborů skrývá výkonný zálohovací systém,...

Funkce Windows 8 s názvem Historie souborů skrývá výkonný zálohovací systém, který uchová průběžné kopie všech vašich důležitých dat.

Acronis True Image 2013

Velmi populární zálohovací aplikací je Acronis True Image, aktuálně dostupná v české verzi s číslovkou 2013. Jde o všestrannou zálohovací aplikaci, která umí v pravidelných intervalech ukládat jak obsah složek zvolených uživatelem, tak i kompletní obsah počítače včetně operačního systému, ovladačů, instalovaných programů i uživatelských nastavení.

Z takové zálohy pak můžete ve velmi krátké době obnovit počítač do plně funkčního stavu v případě jakékoli havárie, nebo ji využít k přenesení kompletního obsahu počítače na nový, větší disk. V každém případě vám Acronis True Image 2013 ušetří mnoho práce, a to i díky přehlednému uživatelskému rozhraní, kde si snadno nastavíte kombinaci různých typů pravidelně vytvářených záloh.

K použití zkušební verze Acronis True Image 2013 je třeba provést jednoduchou registraci, na základě které získáte potřebný klíč.

Acronis True Image 2013 stahujte ze Slunečnice zde (229 MB, trialware).

Acronis True Image 2013 nabízí kromě všestranného zálohování i mnoho dalších...

Acronis True Image 2013 nabízí kromě všestranného zálohování i mnoho dalších užitečných funkcí.

Nero BackItUp

Multimediální balík Nero 12 je výhodnou koupí nejen v případě, že se chystáte pracovat s digitálním videem a hledáte k tomu dobře vybavenou a snadno ovladatelnou aplikaci, ale také pokud sháníte jednoduchý zálohovací nástroj. Nero BackItUp si ovšem můžete pořídit i zcela samostatně a okamžitě po instalaci jej pověřit zálohováním nejdůležitějších dat z počítače.

Podobně jako funkce Historie souborů ve Windows 8 zálohuje Nero BackItUp primárně výchozí systémové složky s dokumenty či fotkami, k čemuž vám zároveň i doporučí nejvhodnější umístění na úložištích připojených k vašemu počítači. Stačí tedy potvrdit umístění zálohy a o nic dalšího se již nemusíte starat.

Nero BackItUp 12 stahujte ze Slunečnice zde (68,2 MB, trialware).

Zálohovací aplikaci Nero BackItUp není třeba zdlouhavě nastavovat. Ihned po...

Zálohovací aplikaci Nero BackItUp není třeba zdlouhavě nastavovat. Ihned po instalaci ví, co má přesně dělat.

O&O DiskImage

Podobně jako Acronis True Image slouží i program O&O DiskImage k vytváření záloh kompletního obsahu disku počítače. To znamená, že aplikace vytvoří kopii nejen všech uživatelských dat, ale také instalace Windows a požívaných programů, ovladačů hardwaru, uživatelských účtů i nastavení. K dispozici je i funkce klonování, se kterou můžete přenést kompletní obsah počítače na nový pevný disk.

Nemusíte ovšem zálohovat vždy všechna data. K dispozici jsou také funkce na zálohování jednotlivých souborů a složek. Zálohovací úkoly lze navíc nastavit i na pravidelné spouštění ve zvoleném intervalu, včetně například i šifrování nebo automatického rozdělování záložních archívů na menší části.

Pro obnovu dat v případě havárie disku je třeba vytvořit si záchranné DVD nebo USB flash disk, ze kterého nastartujete počítač a pomocí připravených nástrojů zkopírujete zpět všechna data ze zálohy.

O&O DiskImage 7 stahujte ze Slunečnice zde, stačí si zvolit 32- nebo 64bitovou verzi podle vašeho operačního systému (23 MB, trialware).

O&O DiskImage zazálohuje kompletní obsah počítače, nebo jen obsah vybraných...

O&O DiskImage zazálohuje kompletní obsah počítače, nebo jen obsah vybraných složek.

Jaké nástroje na zálohování dat používáte vy? Podělte se o svoje tipy a zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Software zdarma: Nejlepší alternativa ke kacelářskému balíku MS Office

Ilustrační foto - notebook

Sada kancelářských nástrojů LibreOffice je připravena plnit i náročné potřeby pro tvorbu a editaci dokumentů a je více...

Software zdarma: udržte PC v optimálním stavu

Ilustrační foto - výkon

Odstraňte nepotřebné soubory, vyčistěte registr, zameťte stopy po brouzdání na internetu a optimalizujte počítač, stačí...

Prozkoumejte ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v mapě

Ilustrační foto - tankování

Aktuální ceny pohonných hmot u našich čerpacích stanic najdete na interaktivní mapě. Hledat můžete tu s nelevnějším...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz