Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - software na úpravu fotografií

S nástupem digitálních fotoaparátů je stále závažnějším problémem, čím a jak své oblíbené snímky upravit. Pro jejich editaci slouží nepřeberné množství kvalitních grafických editorů. Abychom vám aspoň částečně ulehčili jejich výběr, přinášíme jejich krátký přehled.

Pro precizní úpravu fotografií, přípravu grafiky pro web servery nebo jen pro vlastní umělecké vyžití existuje celá řada kvalitních editačních programů. Ty se dělí především na vektorové a bitmapové. My jsme si dnes vzali na mušku jednoduché seznámení s některými bitmapovými editory.

Softwarově vydařený týden plný downloadů
Počátkem minulého týdne se objevila další verze oblíbeného P2P klienta KaZaa Lite. Stejně jako její předchozí verze je i tato zbavena reklam, pop-up oken a spyware. Více informací o KaZaa Lite K++ 2.1.0 v této aktualitě. V úterý se na oficiálních stránkách střihového a editačního programu Virtual Dub objevila její pětková verze. I když jde o novou řadu, velké změny nečekejte. Byly pouze odstraněny některé stávající chyby a program byl kompletně překompilován. Ovšem tato verze již není aktuální, protože v závěru týdne se objevila její horká oprava - Virtual Dub 1.5.1. Roxio vydalo dlouho očekávanou verzi svého programu pro vypalování dat a zvuku - Easy CD & DVD Creator 6. V závěru týdne se pak příznivci grafického editoru Paint Shop Pro dočkali uvolnění jeho testovací betaverze, respektive druhé testovací betaverze. Nemůžeme také zapomenout na aktualizaci instalačního archívu K-Lite Codec Pack 1.6 Final, obsahující nejrozšířenější audio a video kodeky.

Grafická úprava pro každého
Bitmapové editory se dají rozčlenit na plně profesionální a na ty, které jsou volně šiřitelné (freewarové). Profesionální jsou velmi drahé, ale existuje i několik grafických nástrojů, jež odvedou práci ve srovnatelné kvalitě a zcela zdarma. Těch je samozřejmě celá řada. Proto doporučujeme, abyste si rozmysleli, co od editačního programu očekáváte. Pokud chcete upravovat pouze fotografie, jistě nemá cenu pořizovat si profesionální nástroj, jakým je Adobe či Corel. Naopak, pro složité vytváření grafiky jsou tyto nástroje nepostradatelným pomocníkem. Od zvolené kategorie se také odvíjejí i jejich funkce. Ty nejlepší si poradí jak s vrstvami, tak objekty. Ty lze pak dále libovolně upravovat a teprve v konečné fázi z nich vytvořit obraz. Těmito funkcemi disponují i některé volně dostupné editory, ale nejsou tak precizní, jako profesionální.

Poznámka: Některé dnešní downloady jsou poněkud objemnější, proto se raději před jejich samostatným stažením ujistěte, zda je opravdu potřebujete.

TOP programy v uplynulém týdnu:

Zaměření

Internet-programy

Název

K-lite

Spybot-S&D

KaZaa Lite K++

Verze

1.3 Final

1.1

2.1.0

Popis

Marně hledáte na internetu různé kodeky pro přehrání video souboru? Již nepátrejte. Zkuste instalační balík K-lite, který obsahuje všechny pěkně pohromadě.

Jde o zdatného ničitele spyware a adware na vašem PC. Jednoduše najde všechny agenty a pěkně s nimi zatočí.

Nová generace P2P klienta pro sdílení jakéhokoliv typu souborů prostřednictvím internetu, ořezaná o veškerou reklamu a spyware, s mnohem účinnějším vyhledáváním souborů.

Více na...

Technet.cz

Technet.cz

Technet.cz

Velikost

3.8 MB

2.3 MB

2.5 MB

Staženo celkově/týdně

2565x/545x

2189x/664x

1804x/627x

Stahujte na

URL - Stahuj

URL - Stahuj

URL - Stahuj

Oficiální stránky

K-lite

Patrick M. Kolla

Sharman Networks

Databáze Stahuj je denně aktualizována a objevují se zde ty nejlepší programy a utility, které by vám určitě neměly uniknout. Jednotlivé programy jsou v databázi tříděny podle oblastí, do nichž spadají. Nechybí u nich krátký popis či další užitečné údaje (velikost souboru, výrobce). Program můžete oznámkovat. Věříme, že si ze seznamu, případně samotné rubriky vyberete software, který pro vás bude užitečný...

Pro tento týden Technet.cz doporučuje následující programy:

Bitmapové editory:

CorelDraw Graphics Suite 11 - trial
Jde sice o vektorový balík, ale jeho součástí je i také bitmapový editor Photo-Paint a software Corel R.A.V.E určený pro tvorbu webové grafiky. Své uplatnění si najde zejména u příležitostných tvůrců grafiky. Představuje poměrně solidní alternativu ke konkurenčnímu produktu Adobe.

 • Stahujte na této adrese (216 MB).

  Adobe Photoshop 7.0 - tryout
  Jde o jeden nejpoužívanějších programů v oblasti grafiky. S editací bitmapových obrázků v nejvyšší kvalitě si poradí na výbornou. Můžete využít nové tvůrčí možnosti a produkovat vysoce kvalitní obrazy pro tisk, web a jakékoliv jiné použití. Vytvářejte výjimečné obrazy s jednodušším přístupem do datových souborů, efektivnější webové návrhy, rychleji retušujte obrazy v profesionální kvalitě.

 • Stahujte na této adrese (162 MB).

  Paint Shop Pro 8 Beta 2 - trial 
  Zkušební betaverze nové generace vyspělého grafického editoru s mnoha pokročilými funkcemi pro práci s digitálním obrazem a počítačovou malbu. Ten již mnoho let soupeří s několikanásobně dražším profesionálním nástrojem Photoshop firmy Adobe a úspěšně mu konkuruje především nízkou cenou. Preview na novou verzi najdete zde.

 • Stahujte na této adrese (37.4 MB).
 • Adesign 1.0 - trial
  Jde o moderní grafický editor kombinující 2D bitmapový kreslící program obsahující i několik kreslících a manipulačních nástrojů pro práci s vektory. Dále obsahuje funkce pro zpracování grafiky s využitím image processingu, takže se hodí jak pro kreslení, tak pro úpravu a retuše fotografií nebo přípravu webové grafiky.

 • Stahujte na této adrese (3.6 MB).
 • Project Dogwaffle 1.1b - freeware
  Jde o velmi dobrý a stabilní grafický editor, který má velké ambice. Jeho síla především tkví v nástrojích pro kreslení. V kombinaci s tabletem dokáže doslova kouzlit. Ke kreselní lze využít jak štětce, tak i strukturu papíru.

 • Stahujte na této adrese (8.5 MB).
 • PhotoPlus 5 - freeware
  Poslední verze tohoto programu je číslo 8, ale není určena k volné distribuci. Proto si můžete stáhnout a zdarma používat starší pětkovou verzi. Kromě obvyklých nástrojů disponuje také podporou pro práci s vrstvami. PhotoPlus vám může být dobrým pomocníkem pro vytváření nebo úpravu obrázků.

 • Stahujte na této adrese (6.6 MB).
 • Satori PhotoXL 2.29 - freeware
  Tento software je hlavně předurčen k různým úpravám fotografií. Dokáže si také poradit s vrstvami, umí exportovat PSD soubory a obsahuje všelijaké filtry. Své uplatnění najde v menších firmách a domácnosti, případně při tvorbě webové grafiky.

 • Stahujte na této adrese (5.9 MB).
 • VCW VicMan’s Photo Editor 7.2 - freeware 
  Jednoduchý editor pracující jen s obrázky JPG, GIF a BMP. Podporuje pouze základní funkce, ale zato nabízí celou řadu kreslicích funkcí i speciálních efektů. Vhodný zejména pro občasné úpravy fotografií. Obsahuje nepřeberné množství vzorů pro kreslení štětcem a velké množství efektů.

 • Stahujte na této adrese (4.7 MB).
 • GIMP 1.2.4 - freeware
  Grafický program, který vznikl v operačním systému Linux. Stal se tak populární, že se zabydlel i na OS Windows. Najdete v něm všechny nástroje, které patří do dobrého grafického editoru. V GIMPu je zabudovaná široká paleta nástrojů. Lze v něm upravovat či tvořit digitální malby s nejrůznějšími efekty. Pro používání programu je zapotřebí run-time knihovny GTK+ 1.3 - download zde (1.49 MB).

 • Stahujte na této adrese (5.9 MB).
 • Pixia 2.5 - freeware 
  Freewarový editor pocházející až z Japonska. Jde o podařené dílko pracující s vrstvami a kreslícími nástroji s nastavitelnou velikostí, silou a hustotou štětce. Dále umožňuje práci s maskami, hladinami a podporuje techniky k editaci grafiky.

 • Stahujte na této adrese (3.2 MB).
 • Imager Enhancer 1.3 - freeware
  Program je určen k úpravě obrázků. Je vhodný zejména na úpravu fotografií. K dispozici jsou kreslící nástroje: štětec, elipsa, obdélník, zaoblený obdélník, čára, text a výplň. Samozřejmostí jsou filtry a efekty. Navíc pochází z dílen slovenských programátorů.

 • Stahujte na této adrese (474 kB).
 • ImageForge v3.32 - freeware 
  Jde o komplexní balík poskytující velmi přehlednou nabídku nástrojů. Umožňuje změnu velikosti obrázků, editaci grafických prvků a AVI animací. Chytré jsou úpravy odstínů, sytosti, světlosti, gamma-korekce, konverze do grayscale, posterizace, rozostření, zostření. Jde o nepostradatelného pomocníka pro úpravu rodinných alb.

 • Stahujte na této adrese (4.6 MB).
 •  

  Audio a MP3 programy
  Prolistujte si nabídku nejnovějších programů pro práci se zvukem. Najdete mj. přehrávač od britských klubových DJs, konvertor zvukových bank pro samplery, CD grabber s podporou MPEG2 audia, kompletní zvukové studio, rekordéry, editory a mnohé další.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy k nahlédnutí zde.
 • Přímý odkaz do rubriky Stahuj

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma... (dosud vyšlo)

  Datum vydání Zaměření
  18.02.2003 Instant messengery
  11.02.2003 Souboroví manažeři
  04.02.2003 Editace a střih video souborů (2)
  28.01.2003 Správa diskových oblastí
  21.01.2003 Editace a střih video souborů (1)
  07.01.2003 Osobní firewally a antivirové řetězce
  31.12.2002 Silvestrovský nářez
  18.12.2002 Testujeme výkon PC
  10.12.2002 Ovladače, drivery
  03.12.2002 Antivirové programy
  26.11.2002 Vypalovací programy
  19.11.2002 Prohlížeče obrázků
  12.11.2002 Prohlížeče internetových stránek
  05.11.2002 Software do kanceláře
  01.11.2002 Lepíme díry, zabezpečujeme systém
  22.10.2002 Správci pamětí
  15.10.2002 Internet a utility
  Autor:
  • Nejčtenější

  Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

  Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

  19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

  Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

  Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

  14. července 2024

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Rusko v září zablokuje YouTube. Může za to Google, ne my, hlásí Kreml

  Po Facebooku a Instagramu Rusové zřejmě přijdou i o YouTube. Od pátku začali ruští uživatelé pociťovat výrazné zpomalení jeho služeb. Později vyšlo najevo, že jde jen o první fázi, v září totiž bude...

  12. července 2024  13:13

  Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

  Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

  15. července 2024

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

  Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

  15. července 2024

  Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

  Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

  19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

  GLOSA: Nikdo nevěděl, jestli IT výpadek není jen začátek kolapsu více systémů

  Páteční celosvětový výpadek IT systémů poléval horkem profesionály zejména v letectví. Z toho, co se nám podařilo zjistit od lidí z oboru, kteří si ovšem nepřáli být jmenováni, se v žádném případě...

  19. července 2024  14:49

  Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

  Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

  19. července 2024

  Budeme je jednou nosit všichni? Svět chytrých brýlí je opravdu rozmanitý

  Chytré brýle jsou poměrně široký pojem, který v tuto chvíli nemá úplně jasnou formu. Každý si totiž vykládá takovou věc po svém a podle toho i láká konkrétní zákazníky. Víte, jaké typy jsou aktuálně...

  18. července 2024

  Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

  Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

  Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

  Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

  Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

  Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

  Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

  Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

  Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

  Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...