Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - software na úpravu fotografií

S nástupem digitálních fotoaparátů je stále závažnějším problémem, čím a jak své oblíbené snímky upravit. Pro jejich editaci slouží nepřeberné množství kvalitních grafických editorů. Abychom vám aspoň částečně ulehčili jejich výběr, přinášíme jejich krátký přehled.

Pro precizní úpravu fotografií, přípravu grafiky pro web servery nebo jen pro vlastní umělecké vyžití existuje celá řada kvalitních editačních programů. Ty se dělí především na vektorové a bitmapové. My jsme si dnes vzali na mušku jednoduché seznámení s některými bitmapovými editory.

Softwarově vydařený týden plný downloadů
Počátkem minulého týdne se objevila další verze oblíbeného P2P klienta KaZaa Lite. Stejně jako její předchozí verze je i tato zbavena reklam, pop-up oken a spyware. Více informací o KaZaa Lite K++ 2.1.0 v této aktualitě. V úterý se na oficiálních stránkách střihového a editačního programu Virtual Dub objevila její pětková verze. I když jde o novou řadu, velké změny nečekejte. Byly pouze odstraněny některé stávající chyby a program byl kompletně překompilován. Ovšem tato verze již není aktuální, protože v závěru týdne se objevila její horká oprava - Virtual Dub 1.5.1. Roxio vydalo dlouho očekávanou verzi svého programu pro vypalování dat a zvuku - Easy CD & DVD Creator 6. V závěru týdne se pak příznivci grafického editoru Paint Shop Pro dočkali uvolnění jeho testovací betaverze, respektive druhé testovací betaverze. Nemůžeme také zapomenout na aktualizaci instalačního archívu K-Lite Codec Pack 1.6 Final, obsahující nejrozšířenější audio a video kodeky.

Grafická úprava pro každého
Bitmapové editory se dají rozčlenit na plně profesionální a na ty, které jsou volně šiřitelné (freewarové). Profesionální jsou velmi drahé, ale existuje i několik grafických nástrojů, jež odvedou práci ve srovnatelné kvalitě a zcela zdarma. Těch je samozřejmě celá řada. Proto doporučujeme, abyste si rozmysleli, co od editačního programu očekáváte. Pokud chcete upravovat pouze fotografie, jistě nemá cenu pořizovat si profesionální nástroj, jakým je Adobe či Corel. Naopak, pro složité vytváření grafiky jsou tyto nástroje nepostradatelným pomocníkem. Od zvolené kategorie se také odvíjejí i jejich funkce. Ty nejlepší si poradí jak s vrstvami, tak objekty. Ty lze pak dále libovolně upravovat a teprve v konečné fázi z nich vytvořit obraz. Těmito funkcemi disponují i některé volně dostupné editory, ale nejsou tak precizní, jako profesionální.

Poznámka: Některé dnešní downloady jsou poněkud objemnější, proto se raději před jejich samostatným stažením ujistěte, zda je opravdu potřebujete.

TOP programy v uplynulém týdnu:

Zaměření

Internet-programy

Název

K-lite

Spybot-S&D

KaZaa Lite K++

Verze

1.3 Final

1.1

2.1.0

Popis

Marně hledáte na internetu různé kodeky pro přehrání video souboru? Již nepátrejte. Zkuste instalační balík K-lite, který obsahuje všechny pěkně pohromadě.

Jde o zdatného ničitele spyware a adware na vašem PC. Jednoduše najde všechny agenty a pěkně s nimi zatočí.

Nová generace P2P klienta pro sdílení jakéhokoliv typu souborů prostřednictvím internetu, ořezaná o veškerou reklamu a spyware, s mnohem účinnějším vyhledáváním souborů.

Více na...

Technet.cz

Technet.cz

Technet.cz

Velikost

3.8 MB

2.3 MB

2.5 MB

Staženo celkově/týdně

2565x/545x

2189x/664x

1804x/627x

Stahujte na

URL - Stahuj

URL - Stahuj

URL - Stahuj

Oficiální stránky

K-lite

Patrick M. Kolla

Sharman Networks

Databáze Stahuj je denně aktualizována a objevují se zde ty nejlepší programy a utility, které by vám určitě neměly uniknout. Jednotlivé programy jsou v databázi tříděny podle oblastí, do nichž spadají. Nechybí u nich krátký popis či další užitečné údaje (velikost souboru, výrobce). Program můžete oznámkovat. Věříme, že si ze seznamu, případně samotné rubriky vyberete software, který pro vás bude užitečný...

Pro tento týden Technet.cz doporučuje následující programy:

Bitmapové editory:

CorelDraw Graphics Suite 11 - trial
Jde sice o vektorový balík, ale jeho součástí je i také bitmapový editor Photo-Paint a software Corel R.A.V.E určený pro tvorbu webové grafiky. Své uplatnění si najde zejména u příležitostných tvůrců grafiky. Představuje poměrně solidní alternativu ke konkurenčnímu produktu Adobe.

 • Stahujte na této adrese (216 MB).

  Adobe Photoshop 7.0 - tryout
  Jde o jeden nejpoužívanějších programů v oblasti grafiky. S editací bitmapových obrázků v nejvyšší kvalitě si poradí na výbornou. Můžete využít nové tvůrčí možnosti a produkovat vysoce kvalitní obrazy pro tisk, web a jakékoliv jiné použití. Vytvářejte výjimečné obrazy s jednodušším přístupem do datových souborů, efektivnější webové návrhy, rychleji retušujte obrazy v profesionální kvalitě.

 • Stahujte na této adrese (162 MB).

  Paint Shop Pro 8 Beta 2 - trial 
  Zkušební betaverze nové generace vyspělého grafického editoru s mnoha pokročilými funkcemi pro práci s digitálním obrazem a počítačovou malbu. Ten již mnoho let soupeří s několikanásobně dražším profesionálním nástrojem Photoshop firmy Adobe a úspěšně mu konkuruje především nízkou cenou. Preview na novou verzi najdete zde.

 • Stahujte na této adrese (37.4 MB).
 • Adesign 1.0 - trial
  Jde o moderní grafický editor kombinující 2D bitmapový kreslící program obsahující i několik kreslících a manipulačních nástrojů pro práci s vektory. Dále obsahuje funkce pro zpracování grafiky s využitím image processingu, takže se hodí jak pro kreslení, tak pro úpravu a retuše fotografií nebo přípravu webové grafiky.

 • Stahujte na této adrese (3.6 MB).
 • Project Dogwaffle 1.1b - freeware
  Jde o velmi dobrý a stabilní grafický editor, který má velké ambice. Jeho síla především tkví v nástrojích pro kreslení. V kombinaci s tabletem dokáže doslova kouzlit. Ke kreselní lze využít jak štětce, tak i strukturu papíru.

 • Stahujte na této adrese (8.5 MB).
 • PhotoPlus 5 - freeware
  Poslední verze tohoto programu je číslo 8, ale není určena k volné distribuci. Proto si můžete stáhnout a zdarma používat starší pětkovou verzi. Kromě obvyklých nástrojů disponuje také podporou pro práci s vrstvami. PhotoPlus vám může být dobrým pomocníkem pro vytváření nebo úpravu obrázků.

 • Stahujte na této adrese (6.6 MB).
 • Satori PhotoXL 2.29 - freeware
  Tento software je hlavně předurčen k různým úpravám fotografií. Dokáže si také poradit s vrstvami, umí exportovat PSD soubory a obsahuje všelijaké filtry. Své uplatnění najde v menších firmách a domácnosti, případně při tvorbě webové grafiky.

 • Stahujte na této adrese (5.9 MB).
 • VCW VicMan’s Photo Editor 7.2 - freeware 
  Jednoduchý editor pracující jen s obrázky JPG, GIF a BMP. Podporuje pouze základní funkce, ale zato nabízí celou řadu kreslicích funkcí i speciálních efektů. Vhodný zejména pro občasné úpravy fotografií. Obsahuje nepřeberné množství vzorů pro kreslení štětcem a velké množství efektů.

 • Stahujte na této adrese (4.7 MB).
 • GIMP 1.2.4 - freeware
  Grafický program, který vznikl v operačním systému Linux. Stal se tak populární, že se zabydlel i na OS Windows. Najdete v něm všechny nástroje, které patří do dobrého grafického editoru. V GIMPu je zabudovaná široká paleta nástrojů. Lze v něm upravovat či tvořit digitální malby s nejrůznějšími efekty. Pro používání programu je zapotřebí run-time knihovny GTK+ 1.3 - download zde (1.49 MB).

 • Stahujte na této adrese (5.9 MB).
 • Pixia 2.5 - freeware 
  Freewarový editor pocházející až z Japonska. Jde o podařené dílko pracující s vrstvami a kreslícími nástroji s nastavitelnou velikostí, silou a hustotou štětce. Dále umožňuje práci s maskami, hladinami a podporuje techniky k editaci grafiky.

 • Stahujte na této adrese (3.2 MB).
 • Imager Enhancer 1.3 - freeware
  Program je určen k úpravě obrázků. Je vhodný zejména na úpravu fotografií. K dispozici jsou kreslící nástroje: štětec, elipsa, obdélník, zaoblený obdélník, čára, text a výplň. Samozřejmostí jsou filtry a efekty. Navíc pochází z dílen slovenských programátorů.

 • Stahujte na této adrese (474 kB).
 • ImageForge v3.32 - freeware 
  Jde o komplexní balík poskytující velmi přehlednou nabídku nástrojů. Umožňuje změnu velikosti obrázků, editaci grafických prvků a AVI animací. Chytré jsou úpravy odstínů, sytosti, světlosti, gamma-korekce, konverze do grayscale, posterizace, rozostření, zostření. Jde o nepostradatelného pomocníka pro úpravu rodinných alb.

 • Stahujte na této adrese (4.6 MB).
 •  

  Audio a MP3 programy
  Prolistujte si nabídku nejnovějších programů pro práci se zvukem. Najdete mj. přehrávač od britských klubových DJs, konvertor zvukových bank pro samplery, CD grabber s podporou MPEG2 audia, kompletní zvukové studio, rekordéry, editory a mnohé další.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy k nahlédnutí zde.
 • Přímý odkaz do rubriky Stahuj

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma... (dosud vyšlo)

  Datum vydání Zaměření
  18.02.2003 Instant messengery
  11.02.2003 Souboroví manažeři
  04.02.2003 Editace a střih video souborů (2)
  28.01.2003 Správa diskových oblastí
  21.01.2003 Editace a střih video souborů (1)
  07.01.2003 Osobní firewally a antivirové řetězce
  31.12.2002 Silvestrovský nářez
  18.12.2002 Testujeme výkon PC
  10.12.2002 Ovladače, drivery
  03.12.2002 Antivirové programy
  26.11.2002 Vypalovací programy
  19.11.2002 Prohlížeče obrázků
  12.11.2002 Prohlížeče internetových stránek
  05.11.2002 Software do kanceláře
  01.11.2002 Lepíme díry, zabezpečujeme systém
  22.10.2002 Správci pamětí
  15.10.2002 Internet a utility
  Autor:
  • Nejčtenější

  Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

  Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

  Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

  Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

  Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

  Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

  Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

  Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

  Windows právě dostávají 11 funkcí, s hledáním pomůže umělá inteligence

  Do Windows 11 míří další rozsáhlá dávka vylepšení – hlavním lákadlem je integrace umělé inteligence. Aktualizace...

  Umělá inteligence pomůže v kancelářském balíku Microsoftu s analýzou i psaním

  Microsoft chce svůj systém strojového učení s prvky umělé inteligence (UI) zapojit do další práce. Nový Copilot má...

  Oblíbený hackerský cíl. Sedm známek toho, že váš Google účet někdo napadl

  Premium Google účet se často stává cílem počítačových hackerů, protože ho má téměř každý uživatel. Jeho zneužití poskytne...

  Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

  Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

  Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
  Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

  V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

  Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

  Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

  Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

  Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

  Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

  Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

  Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

  Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

  Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

  Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...