Zachraňte smazané soubory

aktualizováno 
Určitě to znáte, stačí chvilka nepozornosti, jedno kliknutí myší nebo zmáčknutí špatné klávesy – a důležité soubory z vašeho počítače jsou nenávratně pryč. Nezoufejte, ještě není vše ztraceno.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Omylem vysypaný Koš nebo zmáčknutí klávesy SHIFT společně s DEL znamená, že právě smazané soubory už není možné běžnou cestou obnovit. Dokud ovšem uvolněné místo na pevném disku nepřepíšete novými daty, máte stále šanci. Pomocí speciálních aplikací na obnovu dat můžete důležité soubory z disku ještě vydolovat. Podobné programy jsou většinou velmi drahé, existují však jejich i jejich freeware alternativy, které si krátce představíme. Nebojte se při obnově smazaných souborů vyzkoušet více různých nástrojů, jejich úspěšnost může být různá.

ADRC Data Recovery Tools

Soubor nástrojů na obnovu a práci s daty ADRC Data Recovery Tools pracuje s disky se systémovými soubory NTFS i FAT. Kromě obnovy smazaných souborů zvládne ADRC Data Recovery Tools také zálohovat a obnovovat obrazy pevných disků, kopírovat soubory z pevných disků s vadnými sektory nebo vytvářet identické kopie disků. Program ADRC Data Recovery Tools se nemusí instalovat, stačí jej jen stáhnout, rozbalit a spustit, což umožňuje jeho použití také na USB Flash discích a dalších přenosných médiích.

ADRC Data Recovery Tools 1.0 stahujte zde. (0,05 MB, freeware)

ADRC Data Recovery Tools

Avira UnErase Personal

Produkt určený pro bezplatné domácí použití – Avira UnErase Personal – zvládne prohledat pevné disky počítače, zjistí kondici smazaných souborů a pokusí se je obnovit. Aplikace se velmi snadno ovládá, kromě vlastního uživatelského rozhraní se integruje také do kontextové nabídky Průzkumníka ve Windows. Kromě bezplatné verze jsou k dispozici také komerční verze Premium a Professional, které nabízejí ještě vyspělejší funkce pro obnovu smazaných souborů.

Avira UnErase Personal 1.4 stahujte zde. (0,4 MB, freeware)

Avira UnErase Personal

Disk Investigator

Nejen smazané, ale také operačním systémem dobře schované soubory najde na pevném disku nástroj Disk Investigator. Tato aplikace zobrazuje skutečný obsah jednotlivých sektorů pevného disku, nikoliv verzi obsahu prezentovanou operačním systémem. Různé volby zobrazení vám ukážou kompletní obsah pevného disku a umožní vám s ním pracovat, včetně obnovy dříve smazaných dat.

Disk Investigator 1.4 stahujte zde. (0,4 MB, freeware)

Disk Investigator

PC Inspector File Recovery

Nástroj na obnovu dat PC Inspector File Recovery si poradí se souborovými systémy FAT a NTFS, neomezuje se ale jen na obnovu dat ze smazaných nebo přeformátovaných pevných disků, poradí si rovněž i s různými dalšími médii (USB Flash disky, paměťová média z digitálních fotoaparátů atd.). Podporována je obnova multimediálních souborů, dokumentů i komprimovaných archivů.

PC Inspector File Recovery 4.0 stahujte zde. (6 MB, freeware)

PC Inspector File Recovery

FreeUndelete

Nástroj FreeUndelete si poradí s obnovou smazaných dat, která ještě nebyla na pevném disku přepsána novými soubory. Aplikace prohledá vybranou jednotku a najde smazané soubory, které by mohly být obnoveny. Vyhledávání lze omezit pouze na některé typy souborů podle koncovek v jejich názvech.

FreeUndelete 2.0 stahujte zde. (0,8 MB, freeware)

FreeUndelete

Free Art Plus Digital Photo Recovery

Nástroj Free Art Plus Digital Photo Recovery je zaměřený na obnovu fotografií ze smazaných, přeformátovaných nebo poškozených paměťových médií digitálních fotoaparátů. Podporovány jsou všechny běžné typy paměťových karet, aplikace umí obnovit snímky ve formátech JPG, TIFF a RAW některých výrobců. Free Art Plus Digital Photo Recovery umí také číst data z poškozených CD nebo DVD.

Free Art Plus Digital Photo Recovery 2.3 stahujte zde. (1,2 MB, freeware)


Free Art Plus Digital Photo Recovery

Photo Recovery

Stejně jako předchozí program se i aplikace Photo Recovery zaměřuje na obnovu digitálních fotografií ze smazaných, přeformátovaných nebo poškozených paměťových karet pro digitální fotoaparáty.

Photo Recovery 0.2 stahujte zde. (3 MB, freeware)

Photo Recovery

Zero Assumption Digital Image Recovery

Nástroj s předlouhým názvem Zero Assumption Digital Image Recovery je součástí rozsáhlejšího řešení obnovy smazaných souborů, která se zaměřuje na práci s digitálními fotografiemi. Aplikace pracuje se všemi běžnými paměťovými médii, obnovit umí nejen smazané soubory s fotkami, ale také soubory s videem natočeným digitálním fotoaparátem.

Zero Assumption Digital Image Recovery 1.2 stahujte ze Slunečnice zde. (0,6 MB, freeware)

Zero Assumption Digital Image Recovery

Undelete Plus

S pevnými disky i různými paměťovými médii spolupracuje aplikace Undelete Plus. Program umí vyhledávat vybrané typy smazaných souborů, zobrazí jejich stav, a pokud je to jen trochu možné tak je obnoví.

Undelete Plus 2.8 stahujte zde. (1,1 MB, freeware)

Undelete Plus

Ultimate Data Recovery

Jednoduchý nástroj na obnovu smazaných dat Ultimate Data Recovery prohledá pevné disky s různými souborovými formáty (NTFS i FAT) a pokusí se obnovit smazané soubory. Výhodou programu je, že se nemusí instalovat a lze jej tedy použít na USB Flash disku i dalších médiích.

Ultimate Data Recovery 5.0 stahujte ze Slunečnice zde. (0,03 MB, freeware)

Ultimate Data Recovery

SoftPerfect File Recovery

Všechny verze Windows včetně nových Windows Vista podporuje nástroj na obnovu smazaných dat SoftPerfect File Recovery. Aplikace podporuje běžné souborové systémy a spolupracuje také s paměťovými kartami digitálních fotoaparátů. Vyhledávání můžete omezit na vybrané typy souborů.

SoftPerfect File Recovery 1.1 stahujte zde. (0,3 MB, freeware)

SoftPerfect File Recovery

Recuva

Poslední aplikace z našeho přehledu se jmenuje Recuva. Program s přehledným uživatelským rozhraním a snadným ovládáním prohledá pevné disky nebo paměťová média a nalezne smazané soubory. Podle označení jejich stavu je možné dopředu odhadnout, zda-li je bude možné obnovit či nikoliv.

Recuva 1.01.069 Beta stahujte zde. (0,2 MB, freeware)

Recuva

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Příprava na šílené přistání. IL-62 bude doslova lízat vrcholky stromů

Osmdesátitunový Iljušin IL-62 přistál na hrbolaté travnaté louce na kopci za lesem. To není začátek nepovedeného vtipu,...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Listopadový update Windows 10 se nahraje nebývale rychle, ale má málo změn

Společnost Microsoft právě nyní klasickým uživatelům distribuuje větší vylepšení Windows 10, které nese označení...

Desítka internetových prohlížečů, které nabízejí nadstandardní funkce

Chrome je fantastický internetový prohlížeč, ale na světě není jediný. Oblíbený je i Firefox a své příznivce si našly i...

Aplikace pro nadšence: souborový správce či test počítače

V minulém týdnu jsme od vývojáře SoftwareOK přinesli první várku, ve druhé nyní nabízíme mimo jiné souborového správce,...

Software zdarma: dolování textů z obrázku i při screenshotování

Převést text z obrázku, i když pořizujete snímek obrazovky, pomůže specialista ShareX. Nastavit jedním klikem citlivost...

Najdete na iDNES.cz