V analogových dobách byla záchrana fotek ze zničeného filmu prakticky nemožná.

V analogových dobách byla záchrana fotek ze zničeného filmu prakticky nemožná. | foto: screenshot Technet.cz

Smazali jste si fotky? Ještě je tu šance. Test vyhrála aplikace zdarma

  • 34
Přijít o všechny fotky z dovolené může být docela snadné, třeba když se k aparátu dostanou děti. Není však nutné podléhat panice. Vyzkoušeli jsme, jak si programy poradí s obnovením.

Vynecháme-li ztrátu karty, můžete o fotky přijít třemi způsoby. Někdo fotky smaže, kartu zformátuje, nebo se karta poškodí a některé sektory paměti nejsou čitelné. V takových případech nezbývá, než zkusit snímky obnovit pomocí speciálního nástroje. Jak jsme zjistili, u smazaných a zformátovaných karet je šance na záchranu velmi vysoká.

Smazání X formát

Ačkoli slovo "formátování" zní vážněji než "mazání", pro obnovu je formátování o trochu snazší. Úspěšnost byla v obou případech podobná.

Fotoaparáty totiž zpravidla nedělají hluboký formát, při kterém fyzicky přepíšou hodnoty v paměťových buňkách karty, ale pouze pozmění hlavičku karty tak, že se hlásí jako prázdná, a smaže tabulku, která definuje umístění jednotlivých souborů.

Mazání fotek nejen upraví alokační tabulku, ale navíc umaže hlavičky jednotlivým souborům.

Pokud použijete "hluboké/ pomalé formátování", nezachrání zkoušené programy vůbec nic.

Obnovu z poškozených karet jsme nezkoušeli ze dvou důvodů: v redakci nemáme žádnou nefunkční kartu a především, každá karta je poškozená jinak, takže by test neměl vypovídající hodnotu.

Placený versus bezplatný

Na internetu nás zaujal placený a především pro záchranu fotografií určený Ashampoo GetBack Photo, jehož licenci můžete koupit za zhruba 400 Kč. To je při záchraně neopakovatelných záběrů částka více než přijatelná, navíc Ashampoo je poměrně známý výrobce programů pro vypalování a konverze multimediálních souborů. Program se na první dojem vyznačuje velmi snadnou obsluhou, nenabízí příliš možností k nastavení a je v českém překladu.

Pro srovnání jsme vyzkoušeli i program Recuva od společnosti Piriform, který je v základní verzi zdarma. Podle internetových diskuzí patří mezi nejoblíbenější aplikace pro bezplatnou záchranu. Na rozdíl od GetBack Photo obnovuje nejen fotografie, ale všechny druhy souborů. Uživatelské rozhraní není tak elegantní jako u Ashampoo, nicméně i tak je Recuva uživatelsky vstřícný program a má české menu.

Piniform Recuva
Ashampoo GetBack Photo

Recuva umožní volbu typu souborů, které chcete vyhledat, i podrobný výběr míst, kde má software hledat. Rozhraní GetBack Photo je určené pro laiky, nemohou sáhnout vedle.

Jak jsme zkoušeli

Na pečlivě vymazanou 2GB SDHC kartu jsme fotoaparáty Canon EOS60D a Sony RX-100 nafotili vždy shodné počty JPG snímků, RAW fotek a videí v různých formátech. Poté jsme kartu přímo ve foťácích smazali nebo zformátovali. A pak vždy zkusili, co na ní oba programy najdou.

WInDirStat: takto vypadala jedná dávka souborů před smazáním a obnovou.

GetBack Photo si, jak název napovídá, vůbec nevšímal videí. Recuva oproti tomu nalezne a snaží se zachránit všechny druhy souborů, takže pokud jste na zformátované kartě měli i nějakou muziku v MP3 a zálohu textových dokumentů, pokusí se o záchranu také.

Piniform Recuva
Ashampoo GetBack Photo

Oba programy během vyhledávání a obnovy dat informují o průběhu. Recuva (vlevo) je mnohem rychlejší než GetBack Photo.

Výsledek: bezplatná Recuva funguje skvěle

Výsledek nás docela překvapil. S Recuvou máme dobré dřívější zkušenosti a fotografie se do některých článků dostaly právě díky ní. Od komerční aplikace jsme očekávali příjemnější rozhraní a v oblasti fotografií bezchybný výsledek. Co se týče rozhraní, tam nás program GetBack Photo rozhodně nezklamal. Výsledek je však přinejmenším kompromisní.

Najde sice skoro všechny JPG snímky, avšak v obnově není program příliš úspěšný. U zhruba poloviny z nich chybí spodní části snímků, někdy je fotka prázdná skoro od poloviny. Takováto obnova je tedy skoro k ničemu. Navíc navzdory tvrzení výrobce ignoroval soubory ve formátu RAW. U snímků z kompaktu Sony navíc fotky obnovil dvojmo, vedle plných fotek obnovil i náhledy v malém rozlišení, což byly interní automaticky vygenerované "thumbnaily" pro náhledy na displeji aparátu.

Piniform Recuva
Ashampoo GetBack Photo

Recuva ukáže seznam souborů a u každého vypíše, zda je v pořádku. GetBack Photo ukáže i náhledy, o zdraví souborů však (raději) neinformuje.

Recuva zpravidla obnovila vše a bez chyb. Zvládla nejen obrázky JPG, ale i RAW a videa (AVCHD, MOV, MP4). Obnovené soubory měly původní název a byly kompletní. Thumbnaily z aparátu Sony program zvlášť neuložil, což je dobře. Jen jednou se stalo, že program tvrdil, že soubory (čtyři fotografie) jsou poškozené pozdějším zápisem dat (před smazáním nahrané video) a že nebude možné je plně obnovit.

Každopádně pokud si nedopatřením smažete fotky z karty, Recuva nabízí velké šance na obnovu.

Nejdůležitější pravidlo

Po nechtěném smazání již kartu nepoužívejte.

Jakmile zjistíte, že jste si fotografie z karty omylem smazali, kartu vyjměte z přístroje a rozhodně na ní nefoťte a nic nenahrávejte. Data původních snímků byste přepsali novými daty, a to je již proces nevratný.