Tipy a triky pro Windows 10: využijte vylepšenou ochranu systému

aktualizováno 
Programátoři Microsoftu zapracovali na vylepšení zabezpečení Windows vůči virům, ransomware a před dalším nebezpečím. Došlo k řade změn a uživatelé dostali možnost přizpůsobit bezpečnost podle svého, nebo ji naopak nechat celou v automatickém režimu systému. Podívejte se, co je nového.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak nastavit ochranu PC

Zapomeňte na Centrum zabezpečení, je tu Zabezpečení Windows (klikněte na Start a zadejte zabezpečení). Microsoft přistoupil nejen ke změně názvu centrálního rozhraní sdružující funkce chránící systém před nebezpečími, ale také zapracoval na několika vylepšeních. Celkem v něm najdeme osm funkcí, přičemž zbrusu novou je hned první nazvaná Ochrana před viry a hrozbami. Ta sdružuje potenciálně ohrožující události s možností jejich okamžitého vyřešení. V přehledu se nachází informace o aktuálních hrozbách, s možností spustit rychlou kontrolu, nebo si nastavit vlastní kontrolu. Nechybí ani historie hrozeb či další nastavení ochrany před viry. Jedním klikem lze vyhledat aktualizace (virové definice) a spravovat integrovanou ochranu před ransomwarem.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak vyloučit ochranu z antivirové ochrany

Pokud byste chtěli z nějakého důvodu nekontrolovat vybrané složky na výskyt virů a dalších nebezpečí, máte tak nyní po ruce novou funkci. Stačí, když na záložce Ochrana před viry a hrozbami vpravo v sekci Nastavení ochrany před viry a hrozbami kliknete na Spravovat nastavení. Zobrazí se nové okno a vy dole v sekci Vyloučení klikněte na volbu Přidat a odebrat vyloučení. Zde se již nějaké záznamy nacházejí (byly přidány systémem). Nyní tlačítkem + máte možnost přidat vybranou složku, která nebude kontrolována.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak automaticky uzamknout PC při odchodu

Zatímco účet Microsoft pro správu PC je ve Windows přítomen již delší dobu, nedávnou novinkou je tzv. Dynamický zámek. Ten slouží k automatickému uzamykání počítače při jeho opuštění – nemusíte nic dělat, a jakmile se vzdálíte, stane se tak. Toto fungování je založeno na propojení PC se smartphonem. Tato zařízení spolu komunikuj prostřednictvím Bluetooth. Jakmile počítač zjistí, že není smartphone v dosahu, uzamkne se, a jakmile se zase přiblíží, dojde k jeho odemčení. Propojení se nastavuje prostřednictvím tlačítka Nastavení dynamického zámku v záložce Ochrana účtu. Dojde k otevření nového okna a v části Dynamické zámek proveďte konfiguraci se svým telefonem podle instrukcí.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak nastavit firewall

Firewall, tedy ochranný štít počítače, se nastavuje v záložce Firewall a ochrana sítě. Za prvé si zde lze určit, zda má být aktivní a chránit se v doménové, privátní či veřejné síti. Minout byste neměli odkaz Povolit aplikaci v bráně firewall. Otevře se okno a zde můžete spravovat či zadávat aplikace, kterým chcete dovolit komunikovat na síti. Dále se zde nacházejí volby jako Nastavení oznámení firewallu, Upřesnit nastavení či Obnovit brány firewallu na výchozí nastavení. Z jednoho místa tak snadno máte možnost nastavit vstupní a výstupní bod pro komunikaci PC se sítí či internetem.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak na lepší zabezpečení virtualizací

V sekci Řízení aplikací a prohlížečů je možné nastavovat ochranu aplikací a online zabezpečení (konfigurovat filtr SmartScreen, izolované prostředí, exploit). Hodně zajímavá je však i další záložka Zabezpečení zařízení. Zde je možné spustit ochranu založenou na virtualizaci. Tím dojde k odizolování jádra pomáhajícího chránit zařízení před útoky škodlivého softwaru. Izolace jádra poskytuje dodatečnou ochranu proti malwaru a dalším útokům tím, že izoluje procesy v počítači od operačního systému a zařízení. Pokud chcete povolit, zakázat nebo změnit nastavení izolace jádra, vyberte Podrobnosti o izolaci jádra. Dále se zde nachází Integrita paměti, což je funkce, která může v případě útoku zabránit přístupu škodlivého kódu k procesům s vysokým zabezpečením. A nesmíme zapomenout ani na Zabezpečený procesor poskytující další šifrování pro vaše zařízení.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak zjisti výkon, stav a zapnout rodičovskou kontrolu PC


Záložka Výkon a stav zařízení zobrazuje informace o tom, v jakém stavu se počítač nachází, co se týká několika jeho součástí. Takže se zde nachází informace o tom, zda nejsou nějaké problémy s kapacitou úložiště (zda nedochází volné místo), aplikacemi nebo snad systémovým časem. Poslední záložkou je Možnosti pro rodiny, která slouží jako rodičovská kontrola. Díky tomu lze například nastavit, na jaké stránky budou moci uživatelé přestupovat, od kdy do kdy budou moci PC používat atd.

Tipy a triky pro Windows 10

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Software zdarma: proměňte PC či smartphone v monitorovací centrum

AtHome Video Streamer

AtHome Video Streamer umí ke kontrole domácnosti využít i kameru smartphonu. Multimediální server Emby pošle data do...

Programy a aplikace, které z PC nebo smartphonu udělají čtečku e-knih

Ilustrační foto - e-knihy

Čtečka elektronických knih je sice ideální řešení pro konzumaci knih v digitální podobě, ale lze k tomu využít i...

Konec otravného nařízení: Vynutit změnu hesla je na nic, uznal Microsoft

Expirace hesel přináší více problémů, než užitku (ilustrační koláž)

Nutit lidi pravidelně si měnit heslo je chyba, uvedli bezpečnostní experti Microsoftu. Nadále již tento krok nebudou...

Najdete na iDNES.cz