Windows XP přežijí až do roku 2020, navzdory vylepšeným Windows 7

aktualizováno  10:46
Microsoft vydal oficiální betaverzi souhrnné aktualizace Service Pack pro Windows 7 a Windows 2008 Server. Slibuje mnoho záplat a podporu nových technologií. A pokud si koupíte Windows 7, Microsoft tvrdí, že až do roku 2020 můžete downgradovat na Windows XP.

CES 2010 - úvodní projev Steva Ballmera, Windows 7 - Steve Ballmer | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Betaverze servisních balíčků (SP1 beta) si můžete stáhnout na oficiálních stránkách Micorosftu. Už před čtvrt rokem unikla testovací verze Service Packu na web. Balíček má kromě záplat přinést také podporu nových technologií pro lepší správu výkonu a virtualizace.

Windows XP žije

Možnost downgradu na Windows XP bude prodloužena možná až do roku 2020. Ed Bott ale mluví pouze o roku 2015, poté už nebude ani SP3 podporován.

Pro mnohé bude možná zajímavější zpráva o tom, že Microsoft prodloužil možnost downgradovat na Windows XP. Zatímco ještě nedávno to vypadalo, že možnost downgradu z Windows 7 na Windows XP skončí už příští rok, a nebo právě s uveřejněním SP1 pro Windows 7. Teď ale Microsoft zmírnil, a vypadá to, že Windows XP tu s námi bude oficiálně až do roku 2020, tedy až do roku, kdy mají do důchodu odejít nynější Windows 7.

Aktualizováno: Ed Bott ze ZDNet se ale domnívá, že možnost downgradu na XP Pro bude trvat pouze přibližně do roku 2015: "Od tohoto roku už pro uživatele nebude žádný způsob, jak si koupit verzi Windows, která by šla downgradovat na Windows XP."

Přestože Windows 7 jsou úspěšný operační systém, a downgrady z Windows 7 na Windows XP jsou zdaleka ne tak časté, jako tomu bylo u Vist, Microsoft ví, že svůj dosud nejpoužívanější systém XP nemůže jen tak odřízout. Windows XP dodnes využívá velké množství podniků a firem.

Windows XP běží i v sedmičkách

Díky tzv. XP módu můžete spouštět aplikace ve virtualizovaném prostředí Windows XP Pro, aniž byste opustili Windows 7. Pro uživatele vyšších verzí Windows 7 je XP mód zdarma ke stažení.

Tento mód navíc nevyžaduje procesor s podporou virtualizace.

LeBlanc na microsoftím blogu píše, že většina firem zvažuje nebo dokonce provádí přesun na Windows 7: "Abychom podpořili tento nebývalý zájem o nový systém, rozhodli jsme se rozšířit možnost downgradu na Windows XP Professional. Firmy tedy mohou v průběhu let kupovat počítače s licencemi Windows 7, používat na nich Windows XP nebo Windows Vista, a na Windows 7 se přehoupnout až ve chvíli, kdy jsou na to připraveni."

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Najdete na iDNES.cz