Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Vyzkoušejte ověřené metody, jak uvést počítač do zdravého stavu

Je váš počítač pomalý? Nebo připravujete jeho prodej, a tak ho potřebujete zbavit osobních dat? Zde jsou nejjednodušší způsoby, jak vyčistit, nebo resetovat počítač se systémem Windows do továrního nastavení.

Ilustrační foto - obnova PC | foto: Technet.cz

Nejjednodušším způsobem, jak vrátit počítač se systémem Windows do původního stavu, je jeho přeinstalace. Kdo by si však chtěl dobrovolně projít celým procesem instalace operačního systému? Tedy od zálohování uživatelských dat a formátování datového úložiště přes novou instalaci Windows až po doinstalační kroky, tedy uživatelské nastavení a instalaci potřebného programového vybavení. 

Naštěstí existuje spousta způsobů, jak můžete PC vyčistit od nepotřebných věcí, nebo ho zcela zbavit osobních dat, což se hodí v případě, kdy ho prodáváte, a to bez použití nejtěžšího kalibru.

Použijte funkci obnovení do továrního systému

Tímto krokem rovnou přeskočíme všechny možné způsoby záchrany pochroumaného systému. Programy a různé zaručené postupy vedoucí k vyléčení systému jsou totiž vždy nejistou sázkou do loterie. Buď to vyjde, nebo nevyjde a systém je ještě v horším stavu než před tím.

Nepodceňujte zálohu

Nejen pokud hodláte PC vyčistit z důvodu jeho prodeje, ale i pro jeho obnovu doporučujeme provést zálohu uživatelských dat. Přestože metody níže nabízejí zachování uživatelských dat, nikdy nevíte, co se při tomto procesu může stát – může dojít k chybě a ztrátě veškerých dat. Také můžete mít data někde, kde by je mechanismy nečekaly a instalační proces si jich „nevšimne“ a odstraní je. Proto si projděte všechny složky, kam data ukládáte a zálohujete je. Pokud možno na extérní úložiště (externí HDD, NAS, jiný PC apod.).

Ilustrační foto - záloha

Samozřejmě zdatní uživatelé se do „léčení“ pustit mohou. Mnohem snadnější je však provést jakýsi refresh Windows. Systém má v sobě zabudované funkce, které pomohou resetovat jeho neutěšený stav.

1.Jak se zbavit bloatwaru a automatického spouštění

Jako první, co můžete zvážit při očistném pokusu, je zapojit tyto dvě jednoduché metody. Zvládnou je i běžní uživatelé, nejde o nic složitého. Používáním PC se do něj dostávají různé více či méně potřebné součásti pro správné fungování. Ty systémové nyní nebudeme brát v potaz a zaměříme se na dvě oblasti.

Tou první je programové vybavení. Spolu s instalací aplikací nechtěně můžete povolit instalaci i dalšího nevyžádaného softwaru, nebo bloatwaru. Zatímco nevyžádaný software bývá součástí instalačního procesu vybraných programů, druhý je součástí nových PC.

Většinu programů lze odinstalovat pomocí nástroje Aplikace a funkce (dříve Programy a funkce) v Nastavení, respektive v Ovládacích panelech Windows. Klikněte na Start -> Nastavení -> Aplikace a na záložce Aplikace a funkce si projděte záznamy. Programy, který nepoužíváte, odinstalujte. Některé mohou být „tvrdohlavé“ a odmítnou se správně odinstalovat. Zde dobře poslouží software jako Revo Uninstaller.

Obnova PC

Druhý krok by měl vést do funkce Po spuštění. Najdete ji v nastavení aplikací, kde zcela dole najdete záložku Po spuštění. Na pravé straně se zobrazí seznam toho, co se spouští společně se startem Windows. 

Zde mohou být užitečné záznamy, respektive ty, které umožní nastartovat aplikaci, aby byla připravená ihned k používání, nebo sběru dat, ale ve většině případů se bez nich obejdete. A jejich zákazem nejen zrychlíte používání systému, ale také dojde k celkovému rychlejšímu spuštění Windows. U těch, které budete chtít deaktivovat, použijte přepínač.

Obnova PC

2.Záchranná brzda v podobě bodů obnovy

Dalším krokem, který už provádí větší zásahy do samotného operačního systému, je funkce Obnovení systému. Tento nástroj – pokud ho máte aktivní – může pomoci vyřešit problémy, kdy počítač pracuje pomalu, nebo nereaguje. Ve své podstatě provádí pravidelné a nepravidelné zálohy stavů operačního systému a jeho nastavení. 

Typicky, pokud tak změníte něco v konfiguraci, nebo nainstalujete nový program, vytvoří se o tom zpráva a opatří se časovým razítkem. Pokud by přestalo něco fungovat, můžete se tak snadno vrátit ke stavu s tímto datem. Lze si to představit jako kontrolní body.

Obnova PC

Někteří výrobci tento mechanismus využívají tak, že do něj zahrnou i bod, který vrátí PC do výchozího stavu. Tím lze PC nastavit tak, aniž byste museli znovu instalovat systém Windows. Funkci máte možnost otevřít či zkontrolovat tak, že kliknete na Start a zadáte obnovení. 

Kliknete na stejnojmenný výsledek a v dalším okně kliknete na Spustit nástroj Bod obnovy. Jedinou chybou tohoto nástroje je, že pro jeho použití ho musíte mít opravdu aktivní – a to delší dobu, nebo alespoň od doby, kdy pozorujete se systémem problémy.

Obnova PC

3.Kompletní refresh či nová instalace

Pokud nepomáhá ani jeden předchozí krok, nebo chcete téměř čistý operační systém, nastává pravý čas na reinstalaci Windows. Tato součást je k dispozici od Windows 8 a je dále vylepšována. Jmenuje se Obnovení a slouží k uvedení PC do původního stavu, ale přitom zachová uživatelská data. Je to skvělý způsob, jak vyčistit počítač, aniž byste museli znovu instalovat Windows 10 jako celek. Jediné, co budete muset doinstalovat, jsou vaše programy.

Refresh uděláte tak, že kliknete na Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení a na levé straně kliknete na volbu Obnovení. Vás bude zajímat hned první volba Obnovit počítač do továrního nastavení. Ještě než se na ni podíváme blíže, zmiňme, že po instalaci velkých aktualizací (typicky upgradu na novou verzi Windows) tu existuje možnost vrátit se k předchozí verzi Windows 10. 

I při této operaci se zachovají vaše osobní soubory, ale odeberou se aplikace a ovladače nainstalované po upgradu a všechny změny, které jste udělali v nastavení. Ve většině případů budete mít možnost se vrátit k předchozí verzi systému jen deset dní.

Obnova PC

Pokud máte v plánu obnovit PC do továrního nastavení, klikněte na tlačítko Spustit. Obnovení továrního nastavení systému Windows bylo kdysi nepohodlným procesem, ale společnost Microsoft zavedla mnohem jednodušší způsob. Jde o nejlepší variantu obnovení nastavení počítače do výchozího stavu pro většinu uživatelů. 

Procesem vás provede průvodce. Hned jeho první dotaz slouží k určení, zda chcete udělat refresh (obnovu, která je lékem pro případy, kdy systém nefunguje, jak má, či už není tak rychlý, ale přitom zachová uživatelská data, nikoliv aplikace), nebo kompletní přeinstalaci (provede čistou instalaci a vymaže všechna osobní data a instalované programy).

Obnova PC

Zvolíte-li první možnost (Zachovat moje soubory), zobrazí se okno, které se vás dotáže, zda má reinstalaci provést stažením dat z cloudu, nebo použít místní soubory. Jde o čerstvou novinku z letošního roku. Ta využívá nové možnosti, kdy v místním počítači jsou uloženy všechny instalační soubory pro refresh. 

Stažení znamená, že nějakou dobu budete čekat, než vše doputuje do vašeho PC, a budete potřebovat i více místa na diskovém úložišti. Tato volba se může hodit i v případech, kdy je místní instalace poškozena. Po potvrzení se dostanete do dalšího kroku, kde je v souhrnu uvedeno, co jste si nastavili.

Obnova PC

Chcete-li opravdový nový start Windows, je tu k dispozici i jeho podrežim. Hned v úvodu průvodce klikněte na volbu Odebrat všechno a postupujte podobně jako v předchozím kroku. Zobrazí se některá další nastavení, která můžete ovlivnit. Ve výchozím nastavení proces odstraní i vaše soubory, ale nevymaže je bezpečně. 

Rovněž vymaže pouze data z jednotky, kde máte nainstalovaný Windows. Chcete-li upravit tyto možnosti, klikněte na Změnit nastavení. Pokud povolíte vyčistit data, Windows vymaže vše na jednotce, aby se snížila pravděpodobnost obnovení dat. Ačkoli tento proces trvá delší dobu, měli byste ho použít, pokud se zbavujete počítače. Jinak to není nutné. A také v tomto případě byste měli nastavit i přepínač odstranit soubory ze všech jednotek. Tím dojde k odstranění všech uživatelských dat na všech v počítači přítomných discích.

Obnova PC
  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Google zavádí nový Disk. Podmaňte si nové funkce

Očekávaný restart způsobu zálohování souborů prostřednictvím cloudového úložiště Google je tu. Jste-li uživateli Google...

Nejlepší funkce nového a čistého Firefoxu

Firefox se v posledních měsících přetahuje s Edgem o post světové trojky na poli internetových prohlížečů. Jeho nedávná...

Evoluce ikon: jak se měnily od Windows 1 k Windows 11

Připravovaný operační systém Windows 11 slibuje proměnu pracovní plochy, nabídky Start, hlavního panelu nebo nové sady...

Microsoft varuje před chybou, která může vést k útoku i na váš počítač

Je to noční můra všech softwarových vývojářů, když má jejich produkt chybu, která je známá útočníkům a ti ji...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...