Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Tipy a triky pro Windows 10: vyzkoušejte chytřejší úložiště i klávesnici

aktualizováno 
Windows 10 má nyní lepší správu diskového úložiště. Podívejte se i na vylepšení virtuální klávesnice a automatickými opravami či jak nastavit citlivost myši, případně jak otevřít dokument v Poznámkovém bloku přes kontextové menu.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak najít 8 GB ztraceného místa na disku

Windows 10 si díky poslední aktualizaci May 2019 Update potichounku ukousl 8 GB z diskového úložiště. Disk se zdá menší, ale jeho kapacita je pořád taková, jaká byla. Jen část, konkrétně 8 GB je nyní nově vyhrazena systému ve skrytém režimu. Systém si vytvořil novou jednotku, kde si vyhradil prostor, který slouží pro aktualizace a jejich bezpečnou instalaci. Pokud použijete klávesovou zkratku Windows + Pause Break, otevře se okno a vy vlevo nahoře klikněte na odkaz Správce zařízení. Ve stromové struktuře najděte položku Diskové jednotky. Tu rozklikněte a všimněte si záznamu Virtuální disk společnosti Microsoft. To je inkriminovaná skrytá jednotka.

Tipy a triky Windows 10

2.Jak lépe zjistit, co zabírá místo na disku

Když už jsme u datového úložiště, změny se odehrály také ve funkci, která prozrazuje, kolik máte volného/obsazeného prostoru na jednotkách, a také co a kolik zabírá místa. Klikněte na Start -> Nastavení -> Systém. Na levé straně klikněte na položku Úložiště. Zde máte možnost nejen aktivovat inteligentní úložiště, ale také vidíte systémovou jednotku a to, jak je využita systémem. Zjistit tak lze, kolik zabírají aplikace, kolik elektronická pošta či dočasné soubory. Kategorií jde však odkazem níže zobrazit mnohem více. Využití můžete znázornit i na dalších jednotkách. K dispozici jsou i volby pro určení ukládání různých součástí.

Tipy a triky Windows 10

3.Jak na predikci virtuální klávesnice

Virtuální klávesnice doznala několika změn. Tou zásadní je tolerance, respektive predikce, jak ji používáte. Pokud se jí dotýkáte nepřesně, respektive mezi písmenky, měla by umělá inteligence chyby tolerovat a předvídat – tedy domyslet, co jste chtěli napsat. Jinými slovy by už nemělo tolik vadit, že na některé klávesy saháte pořád trochu okrajově či nepřesně.

Tipy a triky Windows 10

4.Jak zjistit výpadek připojení k internetu

Další změna se odehrála v síti. Pokud kliknete na Start -> Nastavení -> Síť a vlevo vyberete volbu Ethernet, máte zde možnost měnit to, co bylo dříve pouze v Ovládacích panelech. Stačí vybrat konkrétní druh připojení, kliknout na něj a dostanete se do dalšího okna, kde je k dispozici několik voleb. A mimochodem, pokud dojde ke ztrátě připojení k internetu, už se neobjeví bublina s touto informací v informační části hlavní lišty, ale vedle ikony signalizující připojení kabelem nebo bezdrátově se zobrazí ikona zeměkoule.

Tipy a triky Windows 10

5.Jak nastavit citlivost myši

Citlivost myši a míru kliků, respektive poklikání snadno změníte v nastavení. To se může hodit zejména v situacích, kdy jste si koupili myš, u které se rychle pohybuje kurzor. Klikněte na Start a zadejte Myš. Klikněte na Změnit nastavení myši a poté vpravo nahoře na Další možnosti myši. V novém okně pod různými záložkami pak můžete nastavit nejen citlivost myši, ale také blikání kurzoru a prokliky a ještě více.

Tipy a triky Windows 10

6.Jak otevřít dokument v Poznámkovém bloku přes kontextové menu

Existuje řada textových dokumentů, které nejsou asociovány s textovým editorem. Chcete-li si je v něm prohlédnout či snad upravit, pak je v Poznámkovém bloku můžete otevřít lehce kontextovým menu. V editoru registru Windows (klikněte na Start a zadejte regedit) najděte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell. Vytvořte nový klíč s názvem Otevřít v Poznámkovém bloku a dále nový podklíč s názvem command. Na pravé straně dvakrát poklikejte na hodnotu Výchozí a přidělte jí notepad.exe %1. Když nyní kliknete pravým tlačítkem myši na jakýkoliv soubor, objeví se v kontextovém menu volba Otevřít v Poznámkovém bloku.

Tipy a triky Windows 10

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Levněji už to nejde. Největší televizor z Opavy však má své mouchy

Nabídku LCD televizorů na českém trhu nově rozšířily modely značky GoSat. Všechny stojí do deseti tisíc korun a my si...

Auto je zbytečné, je to fosilní zábava, řekl fyzik v Rozstřelu

Mít vlastní auto ve městě dnes není luxus, nýbrž „opruz“ - a dobrý způsob, jak snížit naší spotřebu peněz i materiálu,...

Tajný kód v dokladech i program na výběr ideálního agenta. Co chystala StB

I všemocná komunistická Státní bezpečnost se potýkala s problémem obrovského množství informací a nemožnosti je...

Jaké bylo ve skutečnosti zvíře, kterému se smáli v Cestě do pravěku

Nejen malým klukům tvor zvaný uintatérium může připadat zvláštně a směšně. Ale podrobnější pohled na jeho evoluční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědci pomocí chladiva „zastavili“ mozek člověka, aby mu zachránili život

V USA běží klinická zkouška účinnosti "podchlazení" těla vážně raněných na teploty až kolem pouhých 10° C. Krev...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Nejlepší programy pro práci s komprimovanými archivy

RAR a ZIP jsou sice nejznámějšími archivy, které v sobě ukrývají data v komprimované podobě, ale existují i další...

Neznámá funkce Windows 10 je překvapivě užitečná: Ctrl + C, Win + V

Víte, že do schránky můžete vložit víc než jednu položku? Pomocí málo známé funkce, tzv. Historie schránky, můžete ve...

Aplikace: Wikipedie na Androidu zčernala, hudba vám naanimuje obrazovku

Výborně vybavený hudební přehrávač má šikovné nastavení. Nový upravený vzhled internetové encyklopedie pro Android má...

Vyzkoušejte důkladné zabezpečení mobilu i tabletu nebo předpověď počasí

Vyzkoušejte aplikaci s aktuálními informacemi o Měsíci, Slunci a planetách, novou aplikaci s předpovědí počasí,...

Pronájem kancelářských prostor 150m2
Pronájem kancelářských prostor 150m2

Rudolfovská tř., České Budějovice - České Budějovice 4
13 350 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz