Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

PowerToys: Vyzkoušejte nejlepší utilitky od Microsoftu pro Windows 10

Microsoft oživil legendární balíček softwarových nástrojů z dob Windows 95. Restartoval program jménem PowerToys a uživatelům Windows 10 dává k využití zdarma praktické utility.

Ilustrační foto - PowerToys | foto: Creative Commons

Redmondští vývojáři s PowerToys navazují na tradici a umožňují další přizpůsobení operačního systému. Již brzy se však objeví další nová kolekce aplikací – Windows Feature Experience Pack.

Aktualizace tak nejsou jediným způsobem, kterým do operačních systémů Windows přibývají nové vlastnosti a funkce. V minulosti Microsoft pro tento účel používal například sadu aplikací Windows Essentials. Poprvé se objevila 26. srpna 2006 a obsahovala freewarové aplikace od vývojářů Microsoftu, které nabízely e-mailového klienta, instant messengera, fotogalerii, Movie Maker a další. 

Na začátku roku 2017 byl životní cyklus tohoto balíčku ukončen. Ještě dlouho před Windows Essentials tu však byla jiná sada aplikací – Microsoft PowerToys. Ta zažívá v poslední době renesanci, a navíc se objevila další novinka.

PowerToys pro Windows 10

Návrat legendy jménem PowerToys

Nová podoba Microsoft PowerToys – stejně jako generace minulá – obsahuje set freewarových systémových aplikací. Určeny jsou pokročilým uživatelům a vyvinuté Microsoftem a jeho komunitou pro Windows 10. Programy přidávají nebo mění vlastnosti operačního systému s cílem maximalizovat produktivitu nebo přidat další funkce. Sada PowerToys se vůbec poprvé objevila jako vylepšení Windows 95. K dispozici byla až po Windows XP. Poté se odmlčela, aby se před rokem nově vrátila pro Windows 10.

Dlouhá léta balíček chyběl, a tak bychom se nedivili, kdyby na něj uživatelé Windows už tak trochu zapomněli a ti mladší o něm ani nikdy neslyšeli. Společnost Microsoft však nedávno tento projekt vzkřísila, upravila jeho vývoj a nyní ho vydává v rámci open-source (díky tomu se může do vývoje zapojit kdokoliv). Poprvé se nová podoba PowerToys objevila 8. května 2019 a zahrnovala sadu několika velmi užitečných nástrojů všeho druhu, které nemohou ve Windows 10 chybět. Uživatelé tak dostali možnost, jak posunout svou produktivitu na další úroveň.

PowerToys aktuálně obsahuje

Balíček nástrojů se tak vyvíjí již přes rok a stále do něj přibývají nové a nové aplikace. Ty jsou integrované do speciálního rozhraní, ne náhodou podobného nastavení Windows. Aktuálně se v něm nachází devět systémových utilit. V plánu jsou však i další programy.

Color Picker (Výběr barvy)

Nástroj pro identifikaci barev pomáhající především grafikům a programátorům. Umožňuje označit (vybrat) jakoukoliv barvu na obrazovce a zobrazit její formát ve tvaru HEX, RGB, HSL či dalšího kódu. Zároveň se HEX kód automaticky zkopíruje do schránky Windows (v nastavení je možné vybrat jiný formát), kde je připraven k dalšímu použití. Mimochodem, tento nástroj má na starosti slovenský vývojář. Nástroj se vyvolá klávesovou zkratkou Windows + Shift + C

PowerToys pro Windows 10

FancyZones

Tento nástroj slouží k rozdělení oken (split screen). Uživatelům umožňuje vytvářet a používat různé přednastavené, ale i vlastní varianty dělení. Takže okna lze srovnat vedle sebe, kaskádově přes sebe nebo použít jiné složitější rozvržení. Každý uživatel si bude moci okna poskládat podle svých preferencí, nastavovat chování zóny, a dokonce okna zprůhledňovat. Nástroj vyvoláte klávesovou zkratkou Windows + `.

PowerToys pro Windows 10

File Explorer Add-ons (Průzkumník souborů)

Přidává do Průzkumníku souborů náhledy na méně obvyklé formáty souborů. Například dlouho chybějící formáty SVG (přípona .svg) a Markdown (přípona .md) bude možné konečně zobrazovat, podobně jako například JPG. Stačí na soubor kliknout a zobrazí se v podokně náhledu (na pravé straně).

PowerToys pro Windows 10

Image Resizer (Úprava velikosti obrázku)

Užitečný nástroj pro rychlou změnu velikosti obrázků. Funguje tak, že do Průzkumníka souborů přidá vlastní nabídku. Kliknutím pravého tlačítka myši na podporovaný obrazový soubor (např. JPEG, PNG, BMP atd.) a výběrem volby Úprava velikosti obrázku vyvoláte okno, kde jsou přednastavené velikosti. Ty lze v konfiguraci nástroje měnit, stejně jako nastavovat kodéry, kompresi atd. Možné je upravovat i více souborů najednou (dávkově).

PowerToys pro Windows 10

Keyboard Manager (Správce klávesnice)

Umožňuje přizpůsobit klávesnici, abyste mohli být více produktivní. Přidává totiž snadnou možnost pro přemapování (změny kláves) a vytvoření vlastních klávesových zkratek. Stačí si vybrat ze dvou voleb, co z toho chcete udělat.

PowerToys pro Windows 10

PowerRenamer (Hromadné přejmenování)

Slouží k hromadnému pokročilému přejmenování souborů. Chcete-li vyhledat a přejmenovat soubory určitého názvu, stačí je označit, kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybrat volbu Hromadné přejmenování. Zadáte hledaný text a na další řádek nový. Při zadávání textu se automaticky filtrují soubory, na které se kritéria vztahují, a dopředu uvidíte, jak bude nový soubor pojmenován. A dobrou zprávou je i to, že pokud budete chtít změny vrátit, máte možnost další volbou.

PowerToys pro Windows 10

PowerToys Run (Spouštění PowerToys)

Zprostředkovává okamžité vyhledání a spuštění vybraných prvků. Přidává totiž nástroj podobný Spotlightu z Macu, který umožňuje vyhledávat složky, soubory, aplikace a další položky. Spustíte ho klávesovou zkratkou Alt + mezerník. Začněte psát (např. word) a zobrazí se výsledky. Jednoduché, rychlé a funkční!

PowerToys pro Windows 10

Shortcut Guide (Průvodce klávesovými zkratkami)

Geniálně jednoduchá pomůcka, kterou si zamilují všichni, kteří chtějí ovládat systém a aplikace prostřednictvím klávesových zkratek. Stisknete-li a podržíte po dobu tří sekund klávesu Windows, zobrazí se nápověda, která ukazuje dostupné klávesové zkratky v aktuálním okně.

PowerToys pro Windows 10

Video Conference Mute

Pomocník pro všechny, kteří uskutečňují videohovory. Jeho prostřednictvím lze deaktivovat používání kamery, stejně jako mikrofonu či obojího najednou, a to i klávesovou zkratkou (Windows + N). Pokud máte více těchto zařízení, tak v nastavení si definujte, pro která to má platit.

PowerToys pro Windows 10

Kde PowerToys stáhnout a jak ovládat

Balíček programů si můžete stáhnout na GitHubu, kde hledejte instalační soubor PowerToysSetup. Po standardní instalaci a spuštění se zobrazí v informační části hlavního panelu (vedle hodin) nová ikona. Poklikáte-li na ni, otevře se okno s nastavením obsažených nástrojů. Můžete si je tak podle svého jeden vedle druhého přizpůsobit. Pokud vyjde nová verze, dostanete o tom zprávu, protože rozhraní si hlídá vydané aktualizace.

PowerToys pro Windows 10

Novinka jménem Feature Experience Pack

Další a zatím poslední způsob, jak získat do Windows nové funkce, najdete v možnosti jménem Feature Experience Pack – přestože se tento balíček v systému nachází nějakou dobu, jde vlastně o novou metodu, které se zatím nevěnovalo tolik pozornosti (zabudován přitom byl už před rokem). Jen připomeňme, že Microsoft do systému přidává nové funkce každých šest měsíců prostřednictvím jarních a podzimních aktualizací, dále díky PowerToys, a toto by měla být další a nejnovější možnost (zřejmě nepravidelná).

PowerToys pro Windows 10

Vývojáři tak testují další způsob, jak nabídnout něco navíc – nové funkcionality. Podle všeho Microsoft slibuje funkce, které nejsou závislé na samotném operačním systému. To by mohlo znamenat, že by se mohly nové funkce objevovat častěji. Instalace probíhá prostřednictvím rozhraní Windows Update. Protože se vše ještě tak trochu testuje, jsou zatím k dispozici pouze dvě drobné funkce, a navíc dostupné beta testerům v rámci Insiders programu. První funkcí je možnost prostřednictvím programu Výstřižek a skica vkládat pořízené snímky do vybrané složky. Druhou je možnost na dotykových zařízeních aktivovat režim rozdělené klávesnice i při orientaci na výšku.

Bohužel zatím není známo, kdy se využívání balíčku dočkají i běžní uživatelé ani to, jak často budou nové funkce vydávány.

  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Nejlepší dárek na poslední chvíli: Zabezpečte blízkým počítač, i na dálku

Je pomalu za pět minut dvanáct a vy ještě na poslední chvíli potřebujete sehnat užitečný dárek? Věnujte svým blízkým...

PowerToys: Vyzkoušejte nejlepší utilitky od Microsoftu pro Windows 10

Microsoft oživil legendární balíček softwarových nástrojů z dob Windows 95. Restartoval program jménem PowerToys a...

Deset věcí, které byste měli udělat při prvním spuštění PC

Možná i vy jste letos dostali nový notebook či stolní PC s Windows. Následující kroky v nastavení dokáže provést každý...

Rozlučte se. Google končí s Cloud Print, Hangouts či Chrome App

To jsou jen tři produkty, které v tomto a příštím roce společnost Google hodlá postupně utlumit. Než postupně a navždy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...