Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Windows 11 přicházejí. Microsoft je bude distribuovat postupně

V úterý společnost Microsoft zahajuje distribuci svého nejnovějšího operačního systému. Windows 11 přináší řadu změn. Staví na osvědčených základech, ale přináší také mnoho novinek. Co nabízí, vyplatí se na něj přejít a chcete si ho vyzkoušet nanečisto?

Operační systém Windows 11 má být připraven na novou dekádu (připomeňme, že Windows 10 je na trhu od roku 2015, a byl postupně vylepšován). Programátoři ho přepracovali tak, aby splňoval aktuální požadavky moderní doby. Firma ho začíná šířit od úterý 5. října, ale ne hned všem uživatelům. Distribuce bude probíhat prostřednictvím updatu až do roku 2022. Nejdříve Windows 11 dostanou nejnovější systémy. 

Velkým slibem redmondského softwarového giganta je i to, že nová generace systému má být výkonnější než Windows 10. Jinými slovy, ve srovnání Windows 10 vs. Windows 11 na stejném hardwaru by počítač s Windows 11 měl být rychlejší. To vše díky celé řadě změn, které se odehrály „pod kapotou“.

Windows 11 obsahuje řadu nových funkcí, například nový hlavní panel, vylepšené přichycení oken, dynamická obnovovací frekvence obrazovky či přímý transfer dat do grafiky atd. Největší změnou, kterou operační systém přináší, je to, co uživatelé nevidí. Programátoři zapracovali na backgroundu, což má mimo jiné přinést ještě rychlejší obnovení z režimu spánku.

Hlavní panel a Start nabídka Windows 11

Až reálné testy na různých konfiguracích PC ukáží, zda tomu tak skutečně je. Pokud by se to potvrdilo, byl by to krok vpřed, protože většinou každá nová verze na stávajících počítačích naopak pracovala pomaleji a uživatelé byli víceméně nuceni k upgradu hardwaru či k nákupu celého PC. 

Viceprezident Microsoftu pro podnikovou správu Steve Dispensa k tomu dodává: „Nový operační systém ještě více upřednostňuje aplikace v popředí a poskytuje jim přednostní přístup k procesoru a systémovým zdrojům. Díky tomu aplikace reagují rychleji“. Programy by se také podle toho měly načítat rychleji, a to i při případném již vytíženém stavu počítače.

Přechod na novou generaci Windows s sebou nese vždy celou řadu výzev a otázek: jak se změní vzhled, budu ho umět ovládat, nepřijdu o data, budou v něm pracovat moje aplikace, bude složité na něj migrovat atd. Každý rozchod trochu bolí. Nebudeme zastírat, že přechod na Windows 11 bude zcela bezproblémový. 

Rozhodnutí, zda stojí na tuto verzi přejít je však na každém uživateli – především zhodnocení očekávání a přínosů. Potěšující však je to, že upgrade je zdarma pro ty, kteří vlastní Windows 10 až do roku 2022. Podívejme se na fakta, které by vám mohly pomoci se rozhodnout, zda Windows 11 vyžaduje vaši okamžitou pozornost či nikoliv.

Je váš počítač kompatibilní s Windows 11?

Než začneme, je dobré se podívat na to, zda váš počítač podle specifikace společnosti Microsoft splňuje systémové požadavky pro provoz Windows 11. Nechce se vám je kontrolovat, nebo nevíte, jaký máte hardware? Nevadí, Microsoft totiž připravil aplikaci PC Health Check, která vám prozradí, jak na tom jste.

Stáhněte si ji, nainstalujte, spusťte a klikněte na tlačítko Zkontrolovat teď. Prakticky ihned získáte informaci o tom, zda testovaný počítač splňuje požadavky.

Výsledky kontroly stavu připravenosti PC na Windows 11

Co upgradem na Windows 11 získáte?

Windows 11 přináší řadu změn, přičemž ty nejmarkantnější pro uživatele se odehrály v uživatelském prostředí. Microsoft se v něm pokouší replikovat vzhled matného skla a transparentní menu. Přepracovány byly i nabídky, které mají nyní futuristický transparentní vzhled, který je pro oči příjemný až líbivý.

Vyšší uživatelský komfort

Společnost Microsoft konečně uznala důležitost poskytnout uživatelům možnost přizpůsobit si některé věci, a tak si systém více personalizovat – nejen změnit tapetu, barevnost či zvuky. Nyní je tak k dispozici několik způsobů, jak řadu věcí přeskupit, což umožňuje si věci uspořádat tak (např. zvolit si rozvržení/uspořádání oken), jak by se vám to líbilo a vyhovovalo. Jako příklad uveďme hlavní panel, který se ve výchozím nastavení nachází uprostřed, ale máte možnost si ho opět přetáhnout nalevo.

Na výběr je z několika rozvržení uspořádání oken

Systém Windows 11 vám navíc umožňuje vytvářet vlastní profily podle potřeb, takže můžete věnovat méně času organizování a více času produktivitě. Díky přizpůsobitelným profilům jako práce, hraní, chill atd. lze snadno pracovat na více úkolech najednou, a přepínat mezi nimi. Tím lze oddělit pracovní činnosti od těch oddechových. Mimochodem, pro tyto účely se budou využívat přepracované virtuální plochy.

Microsoft Teams se za posledních pár let stal nezbytnou součástí pracovních týmů mnoha lidí. I proto je Teams integrován do Windows 11.

Microsoft Teams je součástí Windows 11

Microsoft Store ve Windows 10 nemá tu nejlepší pověst a uživatelé ho nepoužívají tak často, jak by si Microsoftu představoval. Microsoft se to snaží napravit. Nový obchod by měl být rychlý, nově rozvržený a spolehlivý.

Přepracování se dočkal i Microsoft Store

Zvýšení výkonu

Microsoft se chlubí, že pokud jste hráčem, potom je pro vás Windows 11 jako stvořený. Jak velká část z toho je pravda, se teprve uvidí. Každopádně, Microsoft do Windows 11 přidal tzv. DirectStorage. Jde o aplikační programovací rozhraní (API) pro DirectX, které umožňuje systému využívat GPU (grafiku) k rychlejšímu načítání dat, aniž by to zpomalilo CPU tím, že přes něj musí data procházet (v současnosti se tak děje). To by mělo přinést rychlejší načítání a vyšší rozlišení textur ve hrách.

Hry budou rychlejší

Protože změny umožňují operačnímu systému používat méně systémových prostředků, měly by počítače s Windows 11 déle pracovat na baterie. Rychleji by se měly probouzet ze spánku, protože systém je optimalizován pro okamžité zapnutí. Během spánku počítače se systémem Windows 11 udržují RAM stále pod napětím, zatímco mnoho dalších komponent je vypnuto. Společnost Microsoft optimalizovala způsob, jakým systém Windows 11 používá hardwarové komponenty, a omezila jejich využívání napříč vlákny. Podle interních měření by to mělo vést právě k nárůstu rychlosti k obnovení ze spánku, a to až o 25 %.

Předurčuje slíbené k upgrade?

Zmíněným změnám v uživatelském prostředí a novým funkcím je těžké odolat. Vyplatí se tedy upgradovat na Windows 11, pokud jste s aktuálním operačním systémem spokojeni?

Podle dostupných informací a provedených nezávislých testů prostřednictvím různých benchmarkovacích nástrojů Windows 10 a 11 se co se týká výkonu od sebe příliš neliší – rozdíly jsou minimální. To je sice dobrá zpráva (protože nejde o systém, který by kladl větší nároky na hardware), na druhou stranu se podle všeho nekoná slibovaný nárůst výkonu na stejném „železe“. 

Windows 11 je sice propracovanější, plný nových funkcí, inovovaných verzí programů jako je Edge, Malování atd., ale v podstatě jde o rebrandingovanou nejnovější verzi Windows 10 (mohli bychom ji označit za její novější verzi). Jedenáctky poskytují víceméně stejnou úroveň výkonu, a proto při rozhodování, zda na tuto verzi přejít, bude hodně záležet na tom, zda toho budete chtít využít.

Vzhled Start nabídky

Windows 10 má před sebou stále několikaletou životnost. Oficiální podporu bude systém dostávat ještě čtyři roky. V současné době poskytuje vše, co si od moderních systémů může uživatel přát. Stručně řečeno, není kam spěchat a času na rozhodování je dostatek.

Vyzkoušejte si Windows 11 v browseru

Stále si nejste jisti, zda je vhodné na Windows 11 přejít? Potom si osahejte jeho uživatelské funkce a vyzkoušejte co nabízí. Nemusíte přitom nic instalovat. Softwarový vývojář jménem BlueEdge vytvořil interaktivní web, který umožňuje spuštění systému Windows 11 v internetovém prohlížeči. Web nabízí pouze ukázku základních funkcí – podporuje několik aplikací, jako je Edge, Poznámkový blok, Spotify, Microsoft Store atd.

Nová podoba vyhledávání

Co říkáte na novou verzi Windows? Jak se vám líbí? Přejdete na ni hned, nebo si raději nějaký pátek počkáte? Dejte vědět v diskuzi.

  • Nejčtenější

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...

Maličké hi-fi do maličkých bytů. Vyzkoušeli jsme česko-britskou kombinaci

Moderní, elegantní a velmi dobře hrající. Vyzkoušeli jsme maličký streamer se zesilovačem Arcam Solo Uno a regálové...

Ulož.to nabízí 20 GB rychlého stahování. Musíte ovšem nahrát QR kód očkování

Se zajímavým ovšem trochu kontroverzním způsobem podpory očkování přichází portál Ulozto.cz. Každému zájemci, který...

Když začínaly ČSD s elektrikou, nasadily i lokomotivy „na baterky“

Již na počátku dvacátých let začali uvažovat progresivní činitelé o zavádění elektrické trakce na hlavních tratích ČSD....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rádiem odpalované nálože: Sověti použili tajnou zbraň už na začátku války

Premium Sovětské rádiem odpalované nálože překvapily Němce necelý měsíc po zahájení operace Barbarossa. Byla to sice zbraň...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Aktivujte si ve Windows pokročilé vyhledávání

Vyhledávač ve Windows se krůček po krůčku zlepšuje. Sice mu k dokonalosti ještě něco chybí, nicméně vylepšit si...

Jak vytvořit působivé prezentace nejen v PowerPointu

Prezentace nabízejí snadný a rychlý způsob, jak sdílet nápady s kýmkoli. Obsahovat mohou jak jednoduchá, tak složitá...

Šest kroků, jak si upravit Windows 11 na míru nebo přiblížit starý vzhled

Premium Pokud jste již přešli na nový operační systém od Microsoftu nebo máte nový počítač, kde je přítomen, potom si jako v...

Výpadek Google Cloudu srazil na kolena služby jako Spotify nebo Discord

Cloudové služby od Googlu zaznamenaly v úterý kolem 18. hodiny rozsáhlý výpadek, jenž postihl i část hostovaných služeb...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...