Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Windows 10 jsou hotové. Co byste o nich měli vědět, než je stáhnete

  18:48
Dnešním dnem 29. července oficiálně vstupuje nový operační systém Windows 10 na trh. K dispozici je zatím omezeně na nových počítačích nebo jako upgrade zdarma pro systémy s Windows 7 nebo Windows 8.1, případně samostatně v krabicové verzi.

Windows 10 jdou oficiálně na trh | foto: screenshot Technet.cz

Na pět milionů uživatelů testovalo Windows 10, jejichž první pracovní verze se objevila loni v září. Od té doby doznal systém řady změn a vylepšení, aby byl hotový ve středu 29. července. 

29.července 2015 v 17:18, příspěvek archivován: 29.července 2015 v 17:42

Windows 10 Free Upgrade Available in 190 Countries Today http://t.co/Wpckb0ybkx

On ale vlastně hotový není - nová politika Microsoftu totiž velí nabízet Windows jako službu, tedy neustále jej vylepšovat, doplňovat a opravovat.

Jak získat Windows 10

  • Windows 10 jste si mohli přeobjednat z podporovaných předchozích legálních verzí Windows. v tom případě již je možná máte stažené v počítači a jen se čeká na jejich aktivaci a povolení k instalaci. Původně měly být finální Windows 10 nabídnuty přednostně ke stažení lidem, kteří Windows 10 testovali. Firma ale považuje za finální verzi sestavení 10240, které se objevilo již minulý týden a tzv. insideři si jej již stáhli.
  • Kdo tedy nechce čekat, až mu jeho počítač nabídne upgrade na Windows 10, může si stáhnout instalační soubory z této adresya pokusit se na nová Windows přejít sám.
  • Windows 10 se také začínají objevovat na prvních počítačích noteboocích a tabletech, ale zatím spíše sporadicky.
  • Objednat si lze i krabicové verze s DVD nebo USB médiem nebo jako elektronickou licenci. Ceny v Česku se pohybují od více než tří tisíc korun za OEM verzi (svázána s hardware) Home přes zhruba 3 300 korun za neomezenou verzi a 4 500 Kč za OEM verzi Professional až po 6 500 korun za neomezenou Professional verzi.
Čistá grafika obalů krabicí s Windows 10 na DVD.

I když je tedy tato středa oficiálním termínem, kdy se Windows 10 mají dostat k běžným uživatelům, už za pár dní to může být poněkud jiný systém, než jaký je nyní vypouštěn.

To je jedna z hlavních změn, na kterou si budou muset uživatelé zvyknout. V podstatě kdykoliv se jim mohou začít stahovat aktualizace a opravy, které Microsoft vydává hned, jak je má hotové. U domácí verze Windows navíc nelze aktualizace odmítnout, pokud se k tomu nepoužije speciální „udělátko“, o kterém jsme psali v tomto článku.

Někoho může vyrušovat upozornění vyskakující z pravého boku, které ve formě proužku vysouvajícího se z pravé strany na pár sekund upozorňuje na nové události.

Další, na co si uživatelé musejí zvyknout, je zcela přepracovaný vzhled (včetně ikonek) i funkce systému. Výhodu v tomto případě mají uživatelé Windows 8.1 oproti těm, kdo přecházejí z Windows 7.

Nový Start a spodní lišta

Vrátila se sice nabídka Start, ale v poněkud jiné podobě. Je vetší a pro někoho může být na první pohled nepřehlednější.

Nabízí však asi nejbohatší možnosti nastavení, které doposud Start ve Windows umožňoval. Vy si tak můžete sami přidat funkce systému, složky (adresáře), programy a aplikace, které se po kliknutí na ikonu start objeví a navíc si ještě nastavit, například to, zda se budou zobrazovat nejčastěji používané aplikace a programy a/nebo ty nejnovější a další.

Nabídku Start ve Windows 10 můžete horizontálním tahem zmenšovat a zároveň...

Nabídku Start ve Windows 10 můžete horizontálním tahem zmenšovat a zároveň roztahovat, aby vám na ploše nepřekážela. Microsoft také měnil design některých ikonek, jak je patrné z otevřeného okna Desktop.

Ve Startu se nyní zobrazí i moderní (dříve nazývané Metro) rozhraní ve velikosti, jakou si nastavíte pomocí tažení myší za okraje. Právě zde se  zobrazí aplikace z Windows Store. Kdo používá univerzální aplikace z Windows Store, může jejich dlaždice k nabídce připnout a jednoduše jim měnit velikost, zapínat a vypínat aktivitu.

Start si také můžete roztáhnout přes celou plochu desktopu, čímž Microsoft elegantně přeskočil původní nepopulární dotykové rozhraní. Jste stále na desktopu, můžete efektivně používat myš a klávesnici, a přesto máte možnost i dotyku.

„Úvodní obrazovka“ v místě, kde před Windows 8 bývalo „Start“ menu.

„Úvodní obrazovka“ v místě, kde před Windows 8 bývalo „Start“ menu.

Zůstaňme ještě na spodní hraně nových Windows 10, respektive v nástrojové liště, kde hned vedle tlačítka Start zabírá poměrně velký prostor vyhledávací pole. To je v zahraničí propojeno s digitální asistentkou Cortana, které se však podle všech náznaků česky moc brzy nenaučí.

Nové vyhledávání nabízí najednou prohledávání disku i výsledky z internetu, což ale může být občas matoucí. Naštěstí se dá internetové vyhledávání vypnout. Jen připomenu, že Microsoft k hledání využívá svůj vyhledávač Bing, který si s česko-moravsko-slezským internetem zase až tak netyká.

Práce s virtuálními plochami ve Windows je přístupná přes k tomu určené...

Práce s virtuálními plochami ve Windows je přístupná přes tlačítko k tomu určené. Všechny spuštěné aplikace na všech plochách vidíte na klasické liště s tím, že ty běžící na jiných plochách jsou podtržené.

Posuňme se po liště dále. Čeká nás ikonka s překříženými obdélníky, která nás zavede na zbrusu novou funkci Windows - virtuální plochy. Ty můžete přidávat vpravo dole pomocí „+“. Zároveň tlačítko slouží jako správce otevřených úloh, takže s jeho pomocí si můžete nechat zobrazit jednotlivé otevřené aplikace a přepnout se mezi nimi. Jinak samozřejmě můžete používat klasické klávesové zkratky ALT + TAB.

Nový prohlížeč

Nový prohlížeč Edge je nejrychleji přístupný také ze spodní nástrojové lišty. Microsoft jím chce nahradit nabobtnalý Internet Explorer, který je sice ve Windows 10 také přítomný, ale musíte se k němu propracovat.

Prohlížeč Edge nabízí možnost přepnutí do Internet Exploreru

Prohlížeč Edge nabízí možnost přepnutí do Internet Exploreru

Má sloužit jen na úlohy, které nový prohlížeč zatím nezvládne. Ostatně i proto má přímo ve svých funkcích možnost otevřít stránku v Internet Exploreru

Edge, dříve známý jako Spartan, se vedle rychlosti chlubí integrovanou funkcí na vytváření výstřižků s možností lehkých grafických úprav a následného sdílení přes e-mail, poznámkové aplikace a další.

V Edge je integrováno hledání s podporou Cortany. Stačí například napsat do adresního řádku „weather“ a okamžitě přímo z řádku vyskočí menu s předpovědí počasí. Nemusíte tak vyskakovat z otevřené stránky a přepínat do jiného okna. Nebo když v prohlížeči otevřete stránku restaurace, vyskočí menu Cortany s podrobnostmi o otvírací době, kontakty a mapou. Tu lze okamžitě poslat do telefonu a následovat navigaci. Pokud pravým tlačítkem kliknete v Cortaně na slovo, vyskočí výkladový slovník s příslušným výkladem. Velmi praktické.

Centrum událostí

Centrum událostí ve Windows 10 nabízí funkce známé z mobilních platforem.

Centrum událostí ve Windows 10 nabízí funkce známé z mobilních platforem.

Již jsme se zmínili o vyskakujících upozorněních. Ty jsou součástí další novinky Windows 10, kterým je Action center. Něco podobného znají uživatelé mobilních operačních systémů. Je to prostředí, kde se zobrazují na jednom místě aktuální zprávy, upozornění a zároveň odsud získáte přístup k rychlým volbám nastavení.

Uživatel už tak nemusí myší lovit vysouvací nabídku ze strany monitoru. Action centrum má vlastní tlačítko na liště.

Když nemáte klávesnici

Nové Windows jsou prezentovány jako operační systém, který bude univerzální a objeví se tak na počítačích, tabletech, mobilních telefonech, herních konzolích i na malých zařízeních Internetu věcí (IoT). Kvůli tomu vznikl i koncept univerzálních aplikací, které jednou vytvořené budou spustitelné na více platformách.

Windows chce vládnout všem obrazovkám i zařízením, které ji nemají.

Windows chce vládnout všem obrazovkám i zařízením, které ji nemají.

Souvisí s tím i systém Continuum. Ten zajišťuje, že pokud u konvertibilního zařízení odpojíte klávesnici, Windows to rozpoznají a automaticky plochu přizpůsobí dotyku - menu se roztáhne přes celou obrazovku.

Po připojení klávesnice se opět dostanete na klasickou plochu.

Pracovní lišta Windows 10 pro tablety.

Pracovní lišta Windows 10 pro tablety.

V režimu tabletu, kde se počítá s dotykovou obrazovkou, se změní také spodní lišta. Vlevo se vedle tlačítka Start objevuje šipka, která vás vrátí o krok zpět, následuje lupa pro hledání a ikonka správce otevřených aplikací, která v tomto režimu nenabízí virtuální plochy.

Start s přihlášením

Ve Windows 10 budete moci experimentovat se zamykací obrazovkou. Vpravo nahoře...

Ve Windows 10 si můžete hrát se zamykací obrazovkou. Vpravo nahoře ohodnotíte obrázek a podle toho se bude vybírat další.

Další překvapení čeká uživatele ještě před přihlášením do Windows 10. Startovací obrazovka se ještě více přiblížila těm z mobilních zařízení. Vedle upozornění na nové události vám na základě vašich preferencí bude nabízet motivy pro tuto obrazovku. Co je důležitější, přicházejí nové způsoby přihlášení využívající biometrické údaje, jako je například rozpoznávání obličeje. Musíte ale mít speciální kamerku.

Sdílení a Xbox

Windows 10 propojí PC a Xbox One

Windows 10 propojí PC a Xbox One

Celý systém je založen na jednoduchém sdílení a komunikaci více zařízení. Microsoft hovoří o multiplatformních Windows 10, která poběží jak na PC, tak na mobilech i Xboxu a všechny budou navzájem komunikovat. Zatím je ale Windows 10 jen na PC. Mobilní verze je v testovací fázi a Xbox se dočká testu nového systému na podzim.

Firma již ukázala, jak bude z Xboxu streamovat hry na počítač nebo tablet. Uživatelé Windows 10 si mohou také vyzkoušet Xbox aplikaci aktivovanou přes současný stisk tlačítek „Win+G“, která jim umožní třeba nahrávat nebo vytvářet snímky dění na obrazovce ve vybraných aplikacích. 

Čekání na růst

Minimální hardwarové požadavky pro Windows 10.

Minimální hardwarové požadavky pro Windows 10.

Hlavní devizy nových Windows tedy již znáte. Nejen Microsoft bude doufat, že jimi zaujme uživatele. Především výrobci počítačů, kteří stále čelí klesajícímu trendu v prodejích, doufají, že jim nové Windows zvednou příjmy. Pokud ne v tomto, tak snad v následujícím roce

21. ledna 2015

Autor:
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...

Česko bude raketová velmoc. Ale jen v tom špatném smyslu

Česká armáda se chystá na nákup nové generace protiletadlových raketových systémů. Ale je poněkud nepochopitelné, že si...

Otevřel se padák a sonda dosedla. NASA zveřejnila záběry přistání na Marsu

NASA zveřejnila tříminutový videozáznam čtvrtečního přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Jde o...

Nadějná data. Stále přibývá dokladů toho, že vakcíny brání šíření viru

Nadějné výsledky z posledních dní naznačují, že minimálně některé vakcíny proti viru SARS-CoV-2 výrazně zpomalují jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sahá se do rezerv. Kolik volných lůžek zbývá na českých JIPkách?

Údaje z českých nemocnic ukazují, že problém s nedostatkem lůžek intenzivní péče je nejhorší za celou dobu pandemie....

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

To nejhorší z Windows. Podívejte se na přešlapy z dílny Microsoftu

Historie pamatuje skvělé verze Windows. Najdou se však i vyloženě špatné. Která verze byla ta nejhorší? Co bylo...

Microsoft chce vrátit Windows 10 na výsluní, připravuje další vylepšení

Aktualizace uživatelského rozhraní, vizuální omlazení, nové funkce, dynamický obsah a modernější operační systém. Toho...

Zrychlete PC přechodem na SSD, a to i bez přeinstalace Windows

Starší nebo levnější notebooky můžete zrychlit upgradem na rychlý SSD disk. Zmenší se i energetická náročnost a...

Ještě než nad Chromem zlomíte hůl, zkuste tuto poslední záchranu

Chrome je na poli browserů jasnou jedničkou. Své příznivce si původně získal díky jednoduchému designu, možnosti...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...