Na pět milionů uživatelů testovalo Windows 10, jejichž první pracovní verze se objevila loni v září. Od té doby doznal systém řady změn a vylepšení, aby byl hotový ve středu 29. července.
On ale vlastně hotový není - nová politika Microsoftu totiž velí nabízet Windows jako službu, tedy neustále jej vylepšovat, doplňovat a opravovat.
Jak získat Windows 10
|
I když je tedy tato středa oficiálním termínem, kdy se Windows 10 mají dostat k běžným uživatelům, už za pár dní to může být poněkud jiný systém, než jaký je nyní vypouštěn.
To je jedna z hlavních změn, na kterou si budou muset uživatelé zvyknout. V podstatě kdykoliv se jim mohou začít stahovat aktualizace a opravy, které Microsoft vydává hned, jak je má hotové. U domácí verze Windows navíc nelze aktualizace odmítnout, pokud se k tomu nepoužije speciální „udělátko“, o kterém jsme psali v tomto článku.
Někoho může vyrušovat upozornění vyskakující z pravého boku, které ve formě proužku vysouvajícího se z pravé strany na pár sekund upozorňuje na nové události.
Další, na co si uživatelé musejí zvyknout, je zcela přepracovaný vzhled (včetně ikonek) i funkce systému. Výhodu v tomto případě mají uživatelé Windows 8.1 oproti těm, kdo přecházejí z Windows 7.
Nový Start a spodní lišta
Vrátila se sice nabídka Start, ale v poněkud jiné podobě. Je vetší a pro někoho může být na první pohled nepřehlednější.
Nabízí však asi nejbohatší možnosti nastavení, které doposud Start ve Windows umožňoval. Vy si tak můžete sami přidat funkce systému, složky (adresáře), programy a aplikace, které se po kliknutí na ikonu start objeví a navíc si ještě nastavit, například to, zda se budou zobrazovat nejčastěji používané aplikace a programy a/nebo ty nejnovější a další.
Ve Startu se nyní zobrazí i moderní (dříve nazývané Metro) rozhraní ve velikosti, jakou si nastavíte pomocí tažení myší za okraje. Právě zde se zobrazí aplikace z Windows Store. Kdo používá univerzální aplikace z Windows Store, může jejich dlaždice k nabídce připnout a jednoduše jim měnit velikost, zapínat a vypínat aktivitu.
Start si také můžete roztáhnout přes celou plochu desktopu, čímž Microsoft elegantně přeskočil původní nepopulární dotykové rozhraní. Jste stále na desktopu, můžete efektivně používat myš a klávesnici, a přesto máte možnost i dotyku.
Zůstaňme ještě na spodní hraně nových Windows 10, respektive v nástrojové liště, kde hned vedle tlačítka Start zabírá poměrně velký prostor vyhledávací pole. To je v zahraničí propojeno s digitální asistentkou Cortana, které se však podle všech náznaků česky moc brzy nenaučí.
Nové vyhledávání nabízí najednou prohledávání disku i výsledky z internetu, což ale může být občas matoucí. Naštěstí se dá internetové vyhledávání vypnout. Jen připomenu, že Microsoft k hledání využívá svůj vyhledávač Bing, který si s česko-moravsko-slezským internetem zase až tak netyká.
Posuňme se po liště dále. Čeká nás ikonka s překříženými obdélníky, která nás zavede na zbrusu novou funkci Windows - virtuální plochy. Ty můžete přidávat vpravo dole pomocí „+“. Zároveň tlačítko slouží jako správce otevřených úloh, takže s jeho pomocí si můžete nechat zobrazit jednotlivé otevřené aplikace a přepnout se mezi nimi. Jinak samozřejmě můžete používat klasické klávesové zkratky ALT + TAB.
Nový prohlížeč
Nový prohlížeč Edge je nejrychleji přístupný také ze spodní nástrojové lišty. Microsoft jím chce nahradit nabobtnalý Internet Explorer, který je sice ve Windows 10 také přítomný, ale musíte se k němu propracovat.
Má sloužit jen na úlohy, které nový prohlížeč zatím nezvládne. Ostatně i proto má přímo ve svých funkcích možnost otevřít stránku v Internet Exploreru
Edge, dříve známý jako Spartan, se vedle rychlosti chlubí integrovanou funkcí na vytváření výstřižků s možností lehkých grafických úprav a následného sdílení přes e-mail, poznámkové aplikace a další.
V Edge je integrováno hledání s podporou Cortany. Stačí například napsat do adresního řádku „weather“ a okamžitě přímo z řádku vyskočí menu s předpovědí počasí. Nemusíte tak vyskakovat z otevřené stránky a přepínat do jiného okna. Nebo když v prohlížeči otevřete stránku restaurace, vyskočí menu Cortany s podrobnostmi o otvírací době, kontakty a mapou. Tu lze okamžitě poslat do telefonu a následovat navigaci. Pokud pravým tlačítkem kliknete v Cortaně na slovo, vyskočí výkladový slovník s příslušným výkladem. Velmi praktické.
Centrum událostí
Již jsme se zmínili o vyskakujících upozorněních. Ty jsou součástí další novinky Windows 10, kterým je Action center. Něco podobného znají uživatelé mobilních operačních systémů. Je to prostředí, kde se zobrazují na jednom místě aktuální zprávy, upozornění a zároveň odsud získáte přístup k rychlým volbám nastavení.
Uživatel už tak nemusí myší lovit vysouvací nabídku ze strany monitoru. Action centrum má vlastní tlačítko na liště.
Když nemáte klávesnici
Nové Windows jsou prezentovány jako operační systém, který bude univerzální a objeví se tak na počítačích, tabletech, mobilních telefonech, herních konzolích i na malých zařízeních Internetu věcí (IoT). Kvůli tomu vznikl i koncept univerzálních aplikací, které jednou vytvořené budou spustitelné na více platformách.
Souvisí s tím i systém Continuum. Ten zajišťuje, že pokud u konvertibilního zařízení odpojíte klávesnici, Windows to rozpoznají a automaticky plochu přizpůsobí dotyku - menu se roztáhne přes celou obrazovku.
Po připojení klávesnice se opět dostanete na klasickou plochu.
V režimu tabletu, kde se počítá s dotykovou obrazovkou, se změní také spodní lišta. Vlevo se vedle tlačítka Start objevuje šipka, která vás vrátí o krok zpět, následuje lupa pro hledání a ikonka správce otevřených aplikací, která v tomto režimu nenabízí virtuální plochy.
Start s přihlášením
Další překvapení čeká uživatele ještě před přihlášením do Windows 10. Startovací obrazovka se ještě více přiblížila těm z mobilních zařízení. Vedle upozornění na nové události vám na základě vašich preferencí bude nabízet motivy pro tuto obrazovku. Co je důležitější, přicházejí nové způsoby přihlášení využívající biometrické údaje, jako je například rozpoznávání obličeje. Musíte ale mít speciální kamerku.
Sdílení a Xbox
Celý systém je založen na jednoduchém sdílení a komunikaci více zařízení. Microsoft hovoří o multiplatformních Windows 10, která poběží jak na PC, tak na mobilech i Xboxu a všechny budou navzájem komunikovat. Zatím je ale Windows 10 jen na PC. Mobilní verze je v testovací fázi a Xbox se dočká testu nového systému na podzim.
Firma již ukázala, jak bude z Xboxu streamovat hry na počítač nebo tablet. Uživatelé Windows 10 si mohou také vyzkoušet Xbox aplikaci aktivovanou přes současný stisk tlačítek „Win+G“, která jim umožní třeba nahrávat nebo vytvářet snímky dění na obrazovce ve vybraných aplikacích.
Čekání na růst
Hlavní devizy nových Windows tedy již znáte. Nejen Microsoft bude doufat, že jimi zaujme uživatele. Především výrobci počítačů, kteří stále čelí klesajícímu trendu v prodejích, doufají, že jim nové Windows zvednou příjmy. Pokud ne v tomto, tak snad v následujícím roce.
21. ledna 2015 |