Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Deset funkcí, o kterých se nám na začátku Windows 10 jen zdálo

Je tomu už přes pět let, co operační systém Windows 10 zamířil do PC. Díky novému přístupu Microsoftu „Windows jako služba“ se změny objevují průběžně. Přinášíme přehled nejlepších funkcí, které se za tu dobu objevily, ale i několika věcí, které se příliš neujaly.
Ilustrační foto - Nejlepší funkce Windows 10

Ilustrační foto - Nejlepší funkce Windows 10 | foto: Creative Commons

Operační systém Windows 10 letos v červenci oslavil páté narozeniny od zahájení prodeje. Microsoft ho nabídl stávajícím uživatelům Windows 7 a 8 jako zdarma dostupný upgrade. Od svého uvedení urazil obrovský kus cesty, a dnes je tak poněkud jiným systémem, než jakým byl na svém startu. 

Může za to jeho neustálé vylepšování a inovování na jaře a na podzim. Někdy systém zpřístupní zajímavé funkce, jiné méně podstatné a někdy zůstanou v zapomnění, protože se nepovedly. Podívejme se na 10 vylepšení, kterými Windows 10 transformoval naše životy k lepšímu, a zmiňme i méně povedené změny.

1. Windows Hello: vy ještě používáte hesla?

Ač ji dnes používáme s velkou samozřejmostí, před příchodem Windows 10 ještě neexistovala. Řeč je o funkci Windows Hello aneb biometrickém způsobu přihlašování. Stačí se ukázat kameře, přiložit otisk prstu a jste k Windows 10 přihlášeni. Ano, čtečky otisku prstů už byly známé a používané dávno před příchodem Windows Hello, ale až tato funkce přidala do systému osobnější a bezpečnější způsob, jak můžete snadno získat přístup k zařízením s Windows 10. Kromě toho je stále možné se přihlašovat heslem, přibyla možnost tak činit i PINem, gestem na obrázku či mobilem anebo dynamickým zámkem (pokud spárujete smartphone s PC, tak v případě, že s ním odejdete, se PC automaticky uzamkne a příchodem odemkne).

Nejlepší funkce Windows 10

2. Windows Defender: od nuly k hrdinovi

Pokud jste chtěli před počítačovými viry a útoky ze sítě chránit počítač, potom jste si museli nainstalovat antivir a firewall. Microsoft slíbil, že na zabezpečení systému zapracuje, a tak do něj implementoval bezplatný programu Windows Defender. Zpočátku byl hojně kritizován, ale v průběhu posledních let na něm vývojáři pořádně zapracovali, a dnes není pro základní ochranu zapotřebí instalovat cokoli dalšího. Během několika let se totiž z otloukánka stal šampion v odvětví.

Nejlepší funkce Windows 10

3. Časová osa: navažte tam, kde jste skončili

V dubnu roku 2018 dostal Windows další, řadou uživatelů kladně vnímanou, ale také dle některých zbytečnou funkci Časová osa. Touto funkcionalitou chtěl Microsoft pomoci všem, kteří snadno zapomenou, na čem pracovali, obzvlášť když to bylo už před několika dny nebo týdny. Díky časové ose se můžete vracet k dřívějším aktivitám – jako je třeba práce na dokumentu nebo procházení určitého webu – na kterémkoli počítači s Windows 10. Stačí mít povolené synchronizování dat a kliknout na ikonu vedle Start nabídky.

Windows 10 Fall Creators Update - časová osa

4. Herní lišta: není jen pro ty, co hrají

Hrajete-li ve Windows 10 hry, potom je tu tzv. herní panel. Vyvolává se stisknutím klávesové zkratky Windows + G a nabízí nejrůznější šikovné doplňky herním nadšencům. Snadněji tak umožňuje pořídit screenshoty z her nebo záznamy postupů do videí. Květnová aktualizace z minulého roku ho navíc posunula na nový level a nyní je dostupný ve formě přizpůsobitelného rozhraní. Letošní květnová aktualizace mu potom umožnila zobrazovat frekvenci snímků a monitorovat teplotu GPU grafického subsystému. Herní lištu využijete, i když zrovna nehrajete. Hodit by se vám mohla možnost pořizovat videa pracovní plochy.

Nejlepší funkce Windows 10

5. Váš telefon a váš počítač: propojte dva světy

Smartphone a počítač. Dvě už na první pohled podobná zařízení, a tak proč je ve Windows nepropojit. Teprve až nedávno se na tom však začalo pracovat. Nyní k sobě mají blíže. Zatím tedy se správnou kombinací telefonu (především je podporován Samsung) může aplikace Váš telefon v systému zobrazovat, ale také třeba odesílat SMS, oznamovat stavy telefonu, sledovat jeho baterii, a dokonce umožňovat telefonovat.

Windows 10 - 20H2

6. Cloudová schránka Windows: schránka s obrovskou pamětí

Na první pohled nenápadná funkce, ale pokud často kopírujete texty, ale i obrázky, potom velmi užitečná. V dnešní době je vybavena nejen pamětí – co jste do ní zkopírovali, můžete vyvolat zpětně – ale její obsah je možné synchronizovat do cloudu, a tak umožnit i dalším zařízením pod svým uživatelským účtem k obsahu přistupovat.

Nejlepší funkce Windows 10

7. Centrum akcí: když chcete mít přehled

Centrum akcí je již delší dobou jakýmsi středobodem ve Windows. Ve Windows 10 byla tato funkce dále vylepšena a dnes poskytuje jednotné rozhraní informující o tom, co se v systému děje. Předává notifikace z vybraných aplikací instalovaných v systému, zprávy o stavu systému samotného, ale také na jednom místě nabízí řadu přepínačů umožňující snadno aktivovat či deaktivovat mnoho funkcí. V poslední aktualizaci letošního podzimu získala ještě lepší možnosti doručování oznámení podle preferencí (co a kdy dostávat, když například nechcete být rušeni).

Nejlepší funkce Windows 10

8. Noční režim a tmavé téma: stop „vypalování“ očí

O vlivu bílé, respektive světlých barev na úsporu energie se vedou dlouhé debaty, pravdou však je, že světlé barvy jsou používány více a také více unavují naše oči v době kdy není v okolí k dispozici tolik světla nebo je úplná tma. Proto řada aplikací, ale třeba i internetové vyhledávače a weby je možné přepnout do tmavého režimu. Proč to však dělat, když Windows 10 stále svítí, že? A tak v dubnu 2017 vývojáři přišli s nočním režimem (noční osvětlení). Po nějaké době také představili tmavý režim (téma) – v celém Windows 10.

Windows 10 - 20H2

9. Sandbox: pro ty, kteří rádi zkouší

Sandbox, technologie známá léta, která umožňuje v izolovaném prostředí provádět to, co by v ostré verzi systému dělali asi jen ostřílení uživatelé. Usnadňuje testování neznámého softwaru či umožňuje surfovat na potenciálně nebezpečných webech. V podstatě vytváří virtualizované prostředí, kopii systému, kterou lze potom smazat. Tato funkce je však dostupná pouze v systému Windows 10 Pro.

Nejlepší funkce Windows 10

10. Linux ve Windows aneb Peklo zamrzlo?

To, co by si asi nikdo nedokázal připustit, se skutečně odehrálo. Microsoft implementoval do Windows 10 „konkurenční“ systém Linux, respektive linuxový shell. Firma tímto krokem otevřela další možnosti a poskytla uživatelům subsystém pro Linux (funkci je nutné nejprve aktivovat a poté provést instalaci Linuxu). To znamená, že nám dal snadný způsob, jak vyzkoušet Linux v systému Windows. Je to šílené, ale skvělé!

Nejlepší funkce Windows 10

Co se ve Windows 10 nepovedlo

Microsoftu se podařilo novými funkcemi posunout Windows 10 dále, avšak nevyvaroval se i některým, které se opravdu nepovedly. Za všechny jmenujme virtuální plochy, jimiž chtěli vývojáři nabídnout uživatelům to, co dlouhá léta mohou používat uživatelé Mac OS X. Nedařila se ani aplikaci Story Remix, která slibovala raz dva vytvořit působivé video. Zmínit musíme i utopickou vizi aplikace Malování ve 3D, která měla nahradit klasické Malování, ale je poněkud složitější.

Hodně nadějí se vkládalo také do dnes už legendární hlasové asistentky Cortany – jedna z hlavních funkcí původních Windows 10. Aktuálně v systému už není službou v pravém slova smyslu, ale „pouhou“ aplikací. Především u nás dojela na tom, že fungovala jen částečně, a především v angličtině. Příliš se nedaří ani funkci Microsoft Ink, tedy aplikaci určené pro práci s perem, využívána je spíše jako jednoduchý systém pro práci s výstřižky z obrazovky.

Neúspěch těchto a případně podobných nezmíněných aplikací spočívá někdy v tom, že prostě předběhly svoji dobu, a tak není vyloučeno, že se jim bude dařit třeba v inovované podobě až v budoucnu.

Nejlepší funkce Windows 10
  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Němci se o mobilizaci dozvěděli téměř hned. Co ještě věděli v září 1938?

Seriál Letní putování s Technetem po bývalých polních letištích všeobecné mobilizace roku 1938 končí. Navštívili jsme jen část...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Úrovně rizika a hrozeb. Jak experti posuzují omezení umělé inteligence

Premium Nejen právníci a mnohé státy volají po regulaci umělé inteligence. Slyšet jste mohli i některé odborníky z řad...

Wordpad ve Windows končí. Poznámkový blok a Malování čeká významný upgrade

Skoro po 30 letech od svého debutu se operační systém Windows loučí se zastaralou aplikací Wordpad. Používali jste ji...

Blíží se vystřízlivění? Možná. Generativní umělá inteligence ztrácí na síle

Premium Už více než půl roku si může každý vyzkoušet schopnosti velkých jazykových modelů a na ně navázaných systémů na...

Umělá inteligence potřebuje rozhodčího, řekl Musk za zavřenými dveřmi

Šéfové velkých technologických společností jednali s americkými senátory o umělé inteligenci. Z jednání, kam nebyla...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...