Ukončení podpory znamená, že systém nebude dostávat aktualizace. Ani funkční, ani bezpečnostní. Zatímco bez funkčních vylepšení se dost dobře obejdete, prostě budete mít nadále stále stejný systém, bezpečnostní aktualizace jsou problém. Neopravené totiž zůstanou všechny nově objevené zranitelnosti, takže bude stále méně bezpečné takový počítač používat.
Přibližně polovinu počítačů s Windows 10 lze aktualizovat na Windows 11. To zatím spousta uživatelů neudělala – podle statistik má 65 procent uživatelů Windows stále verzi 10 a jen 35 procent nové Windows 11. Pro upřesnění, desetinná místa jsme zaokrouhlili, v tomto zbytku se nachází statisticky zcela nepodstatná báze Windows 8 a Windows XP.
Jenže jednoduše přejít mohou jen uživatelé s hardwarem, který splňuje minimální požadavky pro Windows 11. Háček je v tom, že systém rozumně funguje i na počítačích, které minimální požadavky nesplňují. Respektive které nesplňují jeden klíčový požadavek – přítomnost TPM 2.0 čipu.
Co je to TPM? Mám ho?TPM (Trusted Platform Module) je čip, který v počítači zajišťuje pokročilé bezpečnostní služby. Jsou v něm bezpečně uložená hesla, šifrovací klíče a certifikáty, provádí šifrování a dešifrování zabezpečených dat, ověřuje digitální podpisy... Jsou to operace, které lze provádět i procesorem, ale u TPM jsou mnohem lépe chráněné proti neautorizovanému přístupu k datům nebo procesům jejich zpracování. Zda jej váš počítač má, si můžete snadno ověřit. Do lišty vyhledávání napište powershell, na výsledek „Windows Power Shell“ klikněte pravým tlačítkem a vyberte volbu „Spustit jako správce“. Do příkazového řádku pak napište příkaz „get-tpm“– samozřejmě bez uvozovek. Pokud bude vypsaná hodnota TpmPresent: True, pak váš počítač TPM má, pokud False, pak nemá. Pokud vidíte „False“ i u novějšího počítače, zkontrolujte zda není deaktivován v BIOSu. K ověření, zda je váš počítač zcela připraven na Windows 11, pomůže nástroj Kontrola stavu osobního počítače (PC Health Check app). |
Ten je součástí procesorů Intel od roku 2013 (čipy Haswell a novější), u AMD je najdete v čipech s mikroarchitekturou Zen od roku 2017. Jinými slovy, mimo hru jsou počítače sedm až jedenáct let staré a starší. Což je hodně. Jenže pokud uživatel jen surfuje po internetu, kouká na videa na YouTubu, píše a čte dokumenty v kancelářské balíku, občas si prohlédne fotky a komunikuje přes instantní komunikátory, pak mu takový stroj dost možná vyhovuje a nemá potřebu jej měnit.