Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vyzkoušejte si aplikace, které se vejdou na USB klíčenku

Být mobilní je dnes trend. Tak proč se neodvázat i od svého počítače a nevzít si důležitá data na přenosné zařízení a pracovat s nimi i na jiném počítači? Pokud máte strach o to, zda na něm budou takové programy, které pro práci potřebujete, vezměte si i je jednoduše s sebou. Třeba na USB klíčence.

Pracujete-li na počítači každý den, potom jste si možná zvykli na své aplikace a rádi byste je využívali na každém počítači. Co však dělat, když ne každý počítač má instalový Firefox, Thunderbird či OpenOffice.org? Řešením může být jejich dodatečná instalace. Ta však není možná vždy, protože ne do každého PC je možné přidávat další programové vybavení. V tom případě by se vám mohly hodit přenosné aplikace, se kterými můžete pracovat i na vašich cestách.

Pokud používáte Firefox, už vás možná napadlo, že by nebylo vůbec od věci použít ho jako mobilní prohlížeč s vlastním nastavením a kdekoli na počítači s operačním systémem Windows mít možnost jej spustit (např. z flashdisku) a bez nutnosti konfigurace ihned začít brouzdat, stejně jako doma. A co byste řekli na instant messengera, jenž bude stále konfigurován vám na míru a historii rozhovorů budete mít stále u sebe?

Proto existují projekty portable software, které zpřístupňují některé běžné aplikace na přenositelné zařízení (USB flash disk, USB disky, CD, DVD apod.). Tyto programy jsou tedy  alternativou pro uživatele, kteří potřebují pracovat na cestách, ale na počítačích, které jej neobsahují nebo kam je není možné běžným způsobem nainstalovat. Bez průtahů tak máte k dispozici nejen program, na který jste zvyklí, ale i své nastavení.

Portable Firefox 1.5 - freeware
Program Portable FireFox 1.5 je plnohodnotný a bezpečný internetový prohlížeč odvozený od Mozilla Firefox, který můžete vzít s sebou i do internetové kavárny. Nemusí se instalovat stačí ho po stažení dekomprimovat. Z přenosného disku ukousne něco kolem 16 MB. Nevýhodou je zatím poněkud obtížnější instalace plug-inů pro prohlížení Macromedia Flash.

 • Stahujte na této adrese (6.3 MB).

 • Portable Thunderbird 1.0.7 - freeware
  Kromě svého internetového prohlížeče můžete na cesty vzít i poštovního klienta z dílen Mozilla Foundation. Portable Thunderbird tedy dokáže běžet na přenosných zařízeních s minimální rekonfigurací. Po rozbalení stačí e-mailového klienta spustit, nastavit si svůj poštovní účet a to je vše. Od teď si můžete kontrolovat vaše e-mailové účty přes POP3 i na cestách.

 • Stahujte na této adrese (6.7 MB).

 • DeepBurner Free Portable 1.7.2 - freeware
  Pokud znáte program DeepBurner, potom jistě přivítáte i jeho přenosnou verzi. Jde totiž o výkonný nástroj pro vypalování CD a DVD disků. S přenosným DeepBurnerem můžete vytvořit vlastní datové, bootovací či zvukové kompilace. Přátelské a intuitivní uživatelské rozhraní přispívá k pohodlné práci. Poradí si i s tvorbou obalů pro právě vytvořené disky. Obsahuje i nástroj na tvorbu obalů a také autorunů. Chcete-li vypalovat bez nutnosti instalace, potom program jistě uvítáte.

 • Stahujte na této adrese (2.8 MB).

 • Portable OpenOffice.org 2.0.1 – freeware
  Chcete-li i přenositelný balík kancelářských aplikací, zkuste Portable OpenOffice.org. Jde o speciální verzi kompletního a bezplatného OpenOffice.org 2.0. Svoji oblíbenou kancelář tak nemusíte nikam instalovat a budete ji mít neustále po ruce. Na nosič ho stačí pouze rozbalit, kde potom zabírá přibližně 144 MB (klasická verze cca 300 MB). Pokud nemáte tolik volného místa, můžete mobilní OpenOffice.org ještě zmenšit vynecháním nějaké aplikace.

 • Stahujte na této adrese (74.7 MB).

 • Portable AbiWord 2.4.2 - freeware
  Pokud nepotřebujete mobilní kancelář a spokojíte se pouze s textovým editorem, potom zkuste Portable AbiWord. Získáte tak bohatý textový editor zcela zdarma. Slouží k tvorbě a editaci dokumentů (.DOC, .RTF), který se podobá konkurenci od společnosti Microsoft. Program vypadá prakticky stejně jako Microsoft Word, takže si na něj snadno zvyknete. Podporuje i HTML, Palm dokumenty, Psion Word, atd. Velkou výhodou je i to, že je v češtině a navíc si ho můžete obohatit i o kontrolu pravopisu, pro kterou si musíte ze stránek produktu stáhnout český slovník. Oproti mobilního OpenOffice.org zabere na médiu pouze 20 MB.

 • Stahujte na této adrese (6.2 MB).

 • Portable Gaim 1.5 Beta 2 – freeware
  Portable Gaim je přenosná verze známého instant messengera, který umí více komunikačních protokolů (AIM, ICQ, MSN, Yahoo!, IRC, Jabber atd.). Komunikovat tak můžete v nejrozšířenějších sítích a to bez instalace a dokonce s vlastním nastavením klienta. Takže i váš kecálek může být mobilní.

 • Stahujte na této adrese (5.7 MB).

 • Keynesis Portable Sweeper 1.5 - shareware
  Chcete mít po ruce neustále i osobní zahlazovačku stop v PC? Potom si pořiďte produkt Keynesis Portable Sweeper. Může se hodit zejména v situacích, kdy potřebujete zamést své stopy z počítače, který jste použili. Lehce tak smažete historii otevřených dokumentů či navštívených stránek, spouštění aplikací atd. Mazat lze čtyřmi možnostmi: Home, Office, Other. Pro každý z těchto typů si můžete definovat oblasti pro mazání dat. Poslední možnost smaže všechna citlivá data naráz.

 • Stahujte na této adrese (776 kB).

 • Portable FileZilla 2.2.17 – freeware
  Přenosný FTP klient pro stahování programů z FTP serverů. Má stejné funkce jako klasická FileZilla. Takže dokáže uchovávat jednotlivé relace připojení, podporuje SSL a Kerberos GSS podpora připojení přes firewall a proxy, automatická volba mezi binárním a textovým módem přenosu podle typu souboru, možnost přizpůsobení vzhledu rozhraní. Pracujete-li tedy často s FTP, neměl by vám ten program chybět na vašem přenosném zařízení.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).

 • Portable Sunbird 0.2 - freeware
  Přenosný Mozilla Sunbird je skvělý kalendář, plánovač a organizér, který je samostatnou rozšířenou verzí modulu Mozilla Kalendář. Aplikace umožňuje detailní plánování včetně automatických připomínek a také export a import dat ze souborů. Připomínka může být zaslána i na zadanou e-mailovou adresu. Mějte vaše schůzky neustále s sebou.

 • Stahujte na této adrese (6 MB).

 • Foxit Reader 1.3 - freeware
  Kdo by neznal soubory ve formátu PDF. K prohlížení těchto dokumentů slouží aplikace Adobe Reader. Chcete-li však takovéto dokumenty prohlížet i na cestách na PC, kde není instalovaný prohlížeč PDF, stačí si stáhnout a rozpakovat tuto utilitku. Prohlížení a tisk PDF dokumentů bude snadnou záležitostí.

 • Stahujte na této adrese (1.1 MB).

 • Víte-li o dalším užitečným software na cesty pro USB klíčenku či další přenositelné média, dejte o něm vědět dalším čtenářům v diskusi.

  • Nejčtenější

  Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

  v diskusi je 51 příspěvků

  19. května 2024

  Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

  Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

  v diskusi je 17 příspěvků

  21. května 2024

  Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

  v diskusi nejsou příspěvky

  24. května 2024

  Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

  Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

  v diskusi je 55 příspěvků

  22. května 2024  8:30

  Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

  v diskusi je 16 příspěvků

  21. května 2024  7:42

  Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

  Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

  v diskusi je 10 příspěvků

  25. května 2024  15:13

  S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

  Rozhlas místo rádia. O novém názvu rozhodl jediný článek v Národních listech

  v diskusi je 24 příspěvků

  25. května 2024

  Rok po začátku vysílání v Československu nastal konec „radiofonie“ a „broadcastingu“. V květnu 1924...

  Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

  v diskusi jsou 4 příspěvky

  25. května 2024

  Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

  KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

  v diskusi nejsou příspěvky

  24. května 2024

  Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

  Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

  Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

  Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

  Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

  Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

  Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

  Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

  Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

  Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...